Օրինագիծն անցավ Հովիկ Աբրահամյանի շնորհի՞վ
Մոտ մեկ ժամ առաջ Ազգային ժողովում երրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունվեց «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» կառավարության ներկայացրած օրինագիծը: Քվեարկությունից հետո աղմուկ բարձրացրեց «Ժառանգություն» խմբակցությունը:
Նախագիծն ընդունվեց 67 կողմ ձայնով, սակայն պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը հայտարարեց, որ դահլիճում ներկա է եղել ընդամենը 63 պատգամավոր: Նա առաջարկեց քվեարկությունը հետաձգել վաղվա նիստում, սակայն քաղաքական մեծամասնության կողմից մերժվեց՝ անհիմն լինելու պատճառաբանությամբ։
Հիշեցնենք, որ այսօր առավոտյան նույն օրինագիծն ընդունվել էր երկրորդ ընթերցմամբ: Օրինագծով նախատեսվում է, որ ազգային բանակը կարող է ներգրավվել երկրում արտակարգ դրություն հայտարարելու ժամանակ ծավալվող որոշ գործողություններին։
Քաղաքական մեծամասնության համար այնքան օրհասական էր օրինագծի ընդունումը, որ ԱԺ նախագահի պաշտոնից հրաժարական տալուց հետո այսօր քվեարկությանը մասնակցելու նպատակով առաջին անգամ ԱԺ էր եկել Հովիկ Աբրահամյանը: Քանի որ օրինագիծն ընդունելու համար անհրաժեշտ էր 66 կողմ ձայն, իսկ քվեարկել էին 67-ը, միգուցե հենց Հովիկ Աբրահամյանի ներկայությունն էլ օգնեց օրենքի նախագծի ընդունմանը:
Պատգամավորների այսօրվա առաքելությունը հենց այս օրինագծի ընդունումն էր, քանի որ քվեարկությունից հետո իրար հետեւից դուրս եկան դահլիճից:

Законопроект был принят благодаря Овику Абрамяну?
Примерно час назад Национальное Собрание приняло в третьем чтении представленный правительством законопроект “О правовом режиме чрезвычайного положения”.
Сразу после голосования фракция “Наследие” подняла шум. Депутат фракции Лариса Алавердян заявила, что проект закона принят 67-ю голосами “за”, между тем в зале присутствуют 63 депутата. Она предложила перенести голосование на завтрашнее заседание, однако коалицонное большинство отклонило это предложение.
Напомним, что, согласно проекту закона, введение в стране режима чрезвычайного положения предусматривает возможность вовлечения армии в некоторые действия.
Принятие этого закона имело столь важное значение для политического большинства, что сегодня с целью участия в голосовании впервые после отставки с поста спикера в Национальное Собрание пришел Овик Абрамян. Поскольку для принятия законопроекта необходимо было 66 голосов, а проголосовали 67 депутатов, то, возможно, именно присутствие бывшего главы парламента помогло принять закон.
Сегодняшняя миссия депутатов состояла только в принятии этого законопроекта, поэтому сразу после голосования они один за другим покинули зал заседаний НС.