20 րոպեանոց ընդմիջումն էլ չօգնեց նախագծի տապալմանը
Քիչ առաջ 68 կողմ ձայներով ընդունվել է «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» կառավարության ներկայացրած օրինագիծը: Մինչ քվեարկությունը ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Վահան Հովհաննիսյանը 20 րոպեանոց ընդմիջում է խնդրել:
Պարզվեց, որ ընդդիմության «ժամանակ» երկարացնելը չփոխեց կոալիցիոն պատգամավորների կարծիքը նախագծի վերաբերյալ: «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանը նիստերի դահլիճում հայտարարել է, որ հանրության կարծիքը հաշվի չառնելով օրենք ընդունելու մեթոդն անընդունելի է:
Պատգամավորը տեղեկացրեց, որ «Ժառանգությունը» չի մասնակցել քվեարկությանը: Նույն կերպ է վարվել նաեւ ՀՅԴ խմբակցությունը:
Հիշեցնենք, որ այս օրենքով նախատեսվում է արտակարգ իրավիճակ հայտարարելու դեպքում զինված ուժերի մասնակցությունը որոշ գործողություններին: Ընդդիմությունը ցանկանում է օրենքը վիճարկել Սահմանադրական դատարանում, սակայն անհրաժեշտ է 27 պատգամավորի համաձայնություն: Դժվար թե այս գումարման խորհրդարանն իր վրա վերցնի կառավարությանը հակառակվելու առաքելությունը:

Даже 20-минутный перерыв не помог провалить проект
68-ю голосами “за” депутаты сегодня приняли представленный правительством законопроект “О правовом режиме чрезвычайного положения”. До начала голосования депутат фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян попросил 20-минутный перерыв.
Но, как оказалось, даже “затягивание” времени оппозицией не изменило мнение коалиционных депутатов о проекте закона.
На заседании НС депутат фракции “Наследие” Армен Мартиросян заявил, что метод принятия закона без учета общественного мнения неприемлем. Мартиросян сообщил, что фракция “Наследие” не участвовала в голосовании. Аналогичным образом поступили и депутаты-дашнакцаканы.
Напомним, что данным законом предусмотрено участие вооруженных сил в некоторых действиях в случае объявления чрезвычайного положения. Оппозиция хотела оспорить закон в Конституционном суде, однако для этого требуется согласие 27 депутатов. Между тем парламент этого созыва вряд ли решится выступить против инициативы правительства.