Արցախում հաստատվել է կորոնավիրուսի 6 նոր դեպք
Արցախի Հանրապետությունում հաստատվել է նոր կորոնավիրուսային վարակի (COVID-19) 6 նոր դեպք: Վարակակիրներից 2-ը՝ Ստեփանակերտի, 2-ն էլ Շուշիի բնակիչներ են, նախկինում հաստատված օջախների կոնտակտավորներ, ովքեր նախօրոք մեկուսացված էին: Մյուս հիվանդները, որոնք ևս Ստեփանակերտի բնակիչներ են, կորոնավիրուսը հաստատվել է բուժհաստատություն դիմելու ժամանակ իրականացված հետազոտության արդյունքում: Այս մասին հաղորդում է Արցախի առողջապահության նախարարությունը:
Վարակի օջախները հայտնաբերելու և հիվանդների շփման շրջանակը պարզելու ուղղությամբ առողջապահության նախարարությունը աշխատանքներ է կատարում:
Առողջացել է 2 քաղաքացի:
Առայսօր, COVID-19-ը ախտորոշվել է 385 մարդու մոտ, որից 327-ը հաղթահարել է հիվանդությունը: Փաստացի բուժում է ստանում 56, ընդհանուր մեկուսացված է 95 քաղաքացի:
Բժիշկները 4 հիվանդի առողջական վիճակը գնահատում են ծանր, 8-ինը՝ միջին ծանրության:
Թեստավորումների նպատակով նախօրեին 113 նմուշառում է իրականացվել: Մինչ այսօր կատարվել է ընհանուր 13 789 թեստավորում:
Մինչև օրս արձանագրվել է մահվան ընդհանուր 2 դեպք, երբ պացիենտների մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով:

Еще шесть человек заразились COVID-19 в Арцахе
По сообщению Министерства здравоохранения Арцаха, в республике подтвердились 6 новых случаев COVID-19. Двое вирусоносителей из Степанакерта, двое – из Шуши. Они контактировали с подтвержденными ранее очагами инфекции и были заранее изолированы. Последние двое зараженных тоже жители Степанакерта, у которых коронавирусное заболевание было обнаружено при обращении в медучреждение.
Ведутся работы по выявлению очагов инфекции и круга контактов больных.
Выздоровели два человека.
По сей день COVID-19 диагностирован у 385 человек, 327 из которых преодолели болезнь. Фактическое лечение получают 56 пациентов, изолированы 95 человек.
Состояние четырех больных врачи оценивают как тяжелое, состояние восьми – как средней тяжести.
Всего проведено 13.789 тестирований.
До сих пор зафиксированы два случая смерти пациентов с коронавирусной инфекцией, смерть которых, однако, наступила вследствие другой болезни.