Վարչապետին ներկայացվել են տեսչական մարմինների գործունեության հաշվետվությունները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ շարունակվում են պետական կառավարման մարմինների 2019-2020թթ. գործունեության հաշվետվությունների լսումները:
Վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ՝ առաջին անգամ քննարկվել է կառավարությանը ենթակա տեսչական մարմինների գործունեության կատարողականը: Վարչապետին այսօր զեկուցվել է Առողջապահության և աշխատանքի, Կրթության, Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմինների կողմից 2019թ. և 2020թ. առաջին 8 ամսվա ընթացքում իրականացված աշխատանքների մասին:
Կառավարության պաշտոնական կայքի համաձայն՝ տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Արթուր Ասոյանը նախ ներկայացրել է տեսչական ոլորտում իրականացվող ծրագրերը: Նա նշել է, որ 2018թ. ոլորտի բարեփոխման շրջանակում 18 տեսչության օպտիմալացման արդյունքում ձևավորվել է 6 տեսչական մարմին: Վերջիններս կառավարությանը ենթակա մարմիններ են, գործառույթների հստակ տարանջատման շնորհիվ անկախ են քաղաքականություն մշակող մարմնից, և չկա շահերի բախում, ինչպես նախկինում: Որպես կարևոր ձեռքբերում՝ նշվել է տեսչական բոլոր մարմիններում ռիսկի վրա հիմնված ստուգումների համակարգի ներդրումը, որի շրջանակում պլանային ստուգումներն իրականացվում են տնտեսվարող սուբյեկտների գործունեության ռիսկայնության աստիճանը հաշվի առնելով, այլ ոչ թե պատահականության սկզբունքով:
Ա. Ասոյանի խոսքով՝ 2020թ. կորոնավիրուսային հակահամաճարակային կանխարգելիչ միջոցառումների շրջանակում իրականացվել է մոտ 81000 ստուգայց, հայտնաբերված խախտումների արդյունքում կասեցվել է 5300 տնտեսվարող սուբյեկտի գործունեություն: Ներկայում աշխատանք է տարվում տեսչական մարմինների գործունեության արդյունավետության գնահատման չափանիշների փոփոխության, օրենսդրական կարգավորումների բարելավման, հանրային վերահսկողության և ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրման գործուն մեխանիզմների ձևավորման ուղղությամբ:
Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի ղեկավար Հակոբ Ավագյանը ներկայացրել է կատարված աշխատանքները՝ նշելով, որ
- 2019թ. ձեռք է բերվել աշխատանքային նոր գույք և համակարգչային տեխնիկա, բարելավվել են աշխատանքային պայմանները, ինչի խնդիրը չէր լուծվում 2017-ից։
-ԱԱՏՄ Մեղրիի բժշկասանիտարական հսկիչ կետը տեղակայվել է Մեղրիի մաքսակետում հատկացված նոր տարածքում, որտեղ ապահովված են աշխատանքային բարվոք պայմաններ, վարակիչ հիվանդություններին բնորոշ ախտանշանների դեպքում անձին մեկուսացնելու հատված։ Ընթացքի մեջ են «Զվարթնոց» օդանավակայանում հսկիչ կետի զննման սենյակի կառուցման աշխատանքները:
-Օրենսդրական փոփոխություների արդյունքում՝ արտակարգ դրության ընթացքում աշխատողների իրավունքների խախտման վերաբերյալ բողոքներն այսուհետ քննելու է ԱԱՏՄ-ն, ամբողջական վերահսկողությունը կմեկնարկի 2021-ից։ Նախատեսվում է ներդնել բողոքների ներկայացման էլեկտրոնային համակարգ:
- 2019 թ. հարուցվել 1674 վարչական վարույթ, ինչը 2018 թ. համեմատ աճել է 1466-ով: 1674-ից 548-ն իրականացվել է գազա- և բենզալցակայաններում հասարակական զուգարաններին ներկայացվող սանիտարական կանոնների և նորմերի պահանջների կատարումը պարզելու նպատակով։ 2020թ. արտակարգ դրության շրջանում իրականացվել է 23144 մշտադիտարկում, հարուցվել է 710 վարչական վարույթ:
- Գործարկվել են ԱԱՏՄ թեժ գիծը և նոր կայքը՝ https://hlib.am/ հասցեով, կատարվել են իրազեկման լայնածավալ աշխատանքներ:
- ԱԱՏՄ-ն գլխամասը և տարածքային կենտրոնները կունենան նոր շենքեր, ինչով կտնտեսվեն վարձակալությանն ուղղվող պետական միջոցները։
Վարչապետը հետաքրքրվել է, թե արդյոք վարույթների հարուցման արդյունքում իրականացված աշխատանքները նպաստել են այս ուղղությամբ որակական փոփոխության:
Ա. Ասոյանը և Հ. Ավագյանը նշել են, որ ԱԱՏՄ-ն համագործակցում է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության հետ, շարունակաբար իրականացվում է հանրային սանհանգույցների գույքագրում, այս կապակցությամբ մշակվել և շրջանառվում է առաջարկների փաթեթ:
Կրթության տեսչական մարմնի ղեկավար Ալեքսանդր Շագաֆյանը, անդրադառնալով կատարված աշխատանքներին, նշել է, որ 2019թ. ստուգումների ընթացքում դրական դինամիկա է արձանագրվել սովորողներին տրված գրավոր աշխատանքների արդյունքների, հանրակրթության ոլորտում մեկ ստուգման արդյունքում միջին ռիսկային միավորի և նաև ստացված դիմումների թվի առումով: Որոշակի խնդիրներ են արձանագրվել նախադպրոցական, հանրակրթական և միջին մասնագիտական հաստատություններում հաստիքների համալրման առումով:
2020թ. արտակարգ դրության պայմաններում իրականացվել է 1086 մշտադիտարկում մանկապարտեզներում, հայտնաբերված խախտումներով պայմանավորված` մի քանի օրով կասեցվել է 15 մանկապարտեզի գործունեություն: Հեռավար կրթության ներգրավվածությունը պարզելու նպատակով իրականացվել է էլեկտրոնային հարցում. 400 դպրոցի և 45 նախնական ու միջին մասնագիտական հաստատության կողմից լրացված հարցաթերթերի ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ հեռավար ուսուցման գործընթացում ներգրավվածությունը կազմում է 80 տոկոս: Քննարկման է ներկայացվել «Կրթության բնագավառի պետական վերահսկողության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որը կնպաստի կրթության բովանդակության նկատմամբ առավել արդյունավետ պետական վերահսկողության ապահովմանը:
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է ուսումնական հաստատություններում դասավանդման որակի հարցին և հետաքրքրվել այս ուղղությամբ կատարվող աշխատանքներով: Ալ. Շագաֆյանը տեղեկացրել է, որ դա իրականացվում է գրավոր աշխատանքների հանձնարարման, դասալսումների ինստիտուտի կոնցեպտուալ բարեփոխման և կրթական գործընթացի գնահատման միջոցով: Հաշվի առնելով կարողությունների և ռեսուրսների սահմանափակ լինելը՝ ԿՏՄ-ն դիտարկում է նորարարական տեխնոլոգիաների միջոցով գործընթացի ինքնաշխատ կազմակերպման հնարավորությունը:
Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնի ղեկավար Արմեն Կոտոլյանը ներկայացրել է ոչ պարենային արտադրանքի, չափումների միասնականության ապահովման և թանկարժեք մետաղներից պատրաստված իրերի նկատմամբ իրականացված վերահսկողության արդյունքները: Նրա խոսքով՝ հաշվետու ժամանակահատվածում իրականացվել են օրենսդրական փոփոխություններ, ստուգումների ծավալը 40 տոկոսով ավելի է եղել նախատեսվածից՝ կատարվել է 743 ստուգում, արձանագրվել է 503 խախտում: Մասնավորապես՝
- Սեղմված բնական գազի վաճառքը ավտոգազալիցքավորման ճնշակայաններում (ԱԳԼՃԿ-ներում) այժմ իրականացվում է կգ-ով: 2019թ. մայիսից մինչ օրս իրականացված ստուգումների ժամանակ թերլիցքավորման դեպքեր չեն հայտնաբերվել:
- Հանվել է չափագիտական նորմերի պահանջների պահպանման նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնելիս 3 աշխատանքային օր առաջ տնտեսվարող սուբյեկտին տեղեկացնելու պահանջը. արդյունքում ավելացել են բենզալցակայաններում և հեղուկ գազի լցակայաններում թերալցումների բացահայտման դեպքերը, նվազել է թերալցումների վերաբերյալ ստացվող բողոքների թիվը։
Ա. Կոտոլյանն անդրադարձել է նաև ավտոմոբիլային բենզինի և դիզելային վառելիքի, հեղուկացված ածխաջրային գազերի, խաղալիքների, երեխաների և դեռահասների համար նախատեսված արտադրանքի ոլորտներում առկա ռիսկերին: Նշվել է, որ նախկինում ՇՎՏՄ-ն ուսումնասիրում էր միայն համապատասխան սերտիֆիկատի առկայությունը, օրենսդրական բարելավումների արդյունքում հիմա գնահատվելու է նաև արտադրանքի համապատասխանությունը չափանիշներին: Այժմ շրջանառվում է նաև խախտումների համար պատասխանատվության միջոցների խստացման վերաբերյալ առաջարկների փաթեթը:
Վարչապետին մանրամասներ են ներկայացվել տեսչական մարմնի կազմում լաբորատոր փորձարկումների իրականացման հնարավորությունների վերաբերյալ: Քննարկվել են տեխնիկական հագեցվածության բարելավմանը վերաբերող հարցեր:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը, ամփոփելով ներկայացված զեկույցները, նշել է, որ 2018թ. առ այսօր մեծածավալ աշխատանք է իրականացվել հատկապես տեսչական մարմինների գործունեության օրենսդրական բազայի կարգավորման առումով, և Տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի հետ դրական համագործակցություն է իրականացվում:

Премьер-министру представлены отчеты о деятельности инспекционных органов
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна продолжаются обсуждения отчетов о деятельности органов государственного управления на 2019-2020 гг.
Впервые были обсуждены отчеты о выполнении подведомственных правительству органов. Премьер-министру сегодня были представлены отчеты о работах, осуществленных инспекционными органами здравоохранения и труда, образования и по надзору за рынком за 2019 год и первые 8 месяцев 2020 года.
Начальник Бюро по координированию работ инспекционных органов Артур Асоян сначала представил реализуемые в инспекционной сфере программы. Он отметил, что в 2018 г. в результате оптимизации 18 инспекций в рамках реформирования сферы сформировано 6 инспекционных органов. Последние являются подведомственными правительству органами, благодаря четкому разделению функций они независимыми от разрабатывающего политику органа, и нет конфликта интересов, как это было раньше. В качестве значительного достижения было представлено внедрение во всех инспекционных органах системы проверок, основанных на оценке рисков, в рамках которой плановые проверки проводятся с учетом степени рискованности хозяйствующих субъектов, а не на случайной основе.
По словам Асояна, в 2020 г. в рамках противоэпидемических мероприятий проведено около 81 тыс проверок, в результате выявленных нарушений приостановлена деятельность 5300 хозяйствующих субъектов. В настоящее время ведется работа по изменению критериев оценки эффективности инспекционных органов, совершенствованию законодательства, установлению общественного контроля и разработке эффективных механизмов внедрения современных технологий.
Руководитель Инспекционного органа здравоохранения и труда Акоп Авагян представил осуществленные работы, отметив, что:
- в 2019 г. приобретено новое имущество и компьютерная техника, улучшены условия труда, эта проблема не решалась с 2017 года.
- Мегринский медико-санитарный контрольный пункт ИОЗТ расположен на новой территории, предоставленной на территории Мегринского таможенного поста, где созданы хорошие условия труда и есть участок для изоляции людей при симптомах, характерных для инфекционных заболеваний. Ведется строительство комнаты исследования на пропускном пункте в аэропорту “Звартноц”.
- в результате законодательных изменений, жалобы на нарушение прав работников во время ЧП отныне будут рассматриваться в ИОЗТ, полный контроль начнется с 2021 года. Планируется внедрение электронной системы представления жалоб.
- в 2019 г. возбуждено 1674 административных дела, что на 1466 больше соответствующего показателя 2018 года. 548 из 1674 дел касались выполнения требований санитарных правил и норм, предъявляемых к общественным туалетам на газо- и бензозаправочных станциях. В 2020 г. в период ЧП проведено 23144 проверки, возбуждено 710 административных дел.
- запущена горячая линия ИОЗТ и новый сайт https://hlib.am/, проведены масштабные информационные мероприятия.
- центральный и региональные офисы ИОЗТ будут иметь новые здания, что позволит сэкономить государственные средства, которые направляются на аренде.
Премьер-министр поинтересовался, способствовала ли проделанная в результате возбуждения дел работа качественному изменению в этом направлении. А.Асоян и А.Авагян отметили, что ИОЗТ сотрудничает с министерством территориального управления и инфраструктур, постоянно проводится инвентаризация общественных туалетов, в этой связи разработан и распространен пакет предложений.
Руководитель Инспекционного органа образования Александр Шагафян, коснувшись проделанной работы, отметил, что в ходе проверок в 2019 г. зафиксирована положительная динамика по результатам сданных учащимися письменных работ, средней единицы риска в результате проверок в сфере общего образования и количеству поступивших заявлений. Зафиксированы некоторые проблемы с комплектованием кадрами дошкольных, общеобразовательных и средних профессиональных учебных заведений.
В условиях ЧП было проведено 1086 проверок детских садов, а в 15 детских садах была приостановлена деятельность на несколько дней из-за нарушений. Был проведен электронный опрос для выяснения вовлеченности дистанционного образования: изучение опросников, заполненных 400 школами и 45 начальными и средними профессионально-техническими образовательными учреждениями, показало, что участие в дистанционном обучении составило 80 процентов. На обсуждение представлен законопроект “О государственном контроле в сфере образования”, который будет способствовать более эффективному государственному контролю за содержанием образования.
Премьер-министр Пашинян коснулся вопроса качества обучения в учебных заведениях и поинтересовался, какая работа ведется в этом направлении. Шагафян сообщил, что процесс осуществляется посредством задания письменных работ, концептуальной реформы института прослушивания уроков и оценки учебного процесса.
Учитывая ограниченные возможности и ресурсы, Инспекционный орган образования рассматривает возможность автоматизации процесса с помощью инновационных технологий.
Руководитель Инспекционного органа по надзору за рынком Армен Котолян представил результаты проверок непродовольственных товаров, обеспечения единства мерок и изделий из драгоценных металлов. По его словам, за отчетный период внесены изменения в законодательство, объем проверок был на 40% больше запланированного, проведено 743 проверки, зарегистрировано 503 нарушения. В частности:
- на автомобильных газонаполнительных компрессорных станциях (АГНКС) продажа сейчас ведется в килограммах. В ходе осуществленных с мая 2019 года проверок не обнаружено случаев недозаправок.
- снято требование об информировании хозяйствующих субъектов за 3 рабочих дня до проверки соблюдения метрологических норм. В результате увеличилось количество выявлений неисправностей на заправочных станциях, уменьшилось количество жалоб на недозаправку.
Котолян также коснулся рисков в области автомобильного бензина и дизельного топлива, сжиженных углеводородов, игрушек, товаров для детей и подростков. Было отмечено, что раньше Инспекционный орган по надзору за рынком проверял только наличие соответствующего сертификата, но в результате усовершенствования законодательства теперь будет оцениваться соответствие продукта стандартам. Сейчас в оборот введен пакет предложений по ужесточению санкций за нарушения.
Премьер-министру была представлена подробная информация о возможностях проведения лабораторных исследований в рамках инспекционного органа. Были обсуждены вопросы, связанные с улучшением технического оснащения.
Руководитель аппарата премьер-министра Эдуард Агаджанян, подводя итоги представленных отчетов, отметил, что с 2018 года проделана большая работа, особенно по части регулирования нормативно-правовой базы деятельности инспекционных органов, осуществляется позитивное сотрудничество Бюро по координированию работ инспекционных органов.