Քաղաքապետարանի նախկին պաշտոնյան 1.25 միլիոն դոլարով վաճառքի է հանել Դալմայի այգում ձեռք բերած հողը
Մինչ իրավապահները կուսումնասիրեն Դալմայի այգիներում օտարված հողերի և կառուցապատումների վերաբերյալ «Հետք»-ի հրապարակումները, հողի սեփականատեր դարձած նախկին պաշտոնյան փորձում է վաճառել հողակտորը։
2011 թվականին Երևանի քաղաքապետարանում աշխատանքի անցած, իսկ 2015 թ.-ից մինչև 2018 թվականը Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի շինարարութան և բարեկարգման վարչության պետի պաշտոնը զբաղեցրած Սամվել Մհերյանը Դալմայի այգիների տարածքում սեփականության իրավունքով 2000 քմ հողակտոր ունի։
Հայտարարությունների «List.am» կայքում հրապարակվել է հողակտոր վաճառելու մասին մի հայտարարություն, որը վերաբերում է հենց Սամվել Մհերյանի գույքին։
«Վաճառվում է խառը կառուցապատման հողատարածք Ծիծեռնակաբերդի խճուղում՝ Դալմա Գարդեն մոլի և նորակառույց Մոնթե Մելքոնյան փողոցի միջնամասում: Ընդհանուր մակերեսը 2000 քմ️ է: Ճակատային մասը կազմում է 30 մետր: Հողատարածքը սեփականաշնորհված է: Գտնվում է առաջին գծի վրա և ունի երկկողմանի մուտք: Հարմար է բնակելի շենք կամ կոմերցիոն շինություն կառուցելու համար: Նախկինում տրվել է 18 հարկանի շինություն կառուցելու թույլտվություն»,- ասված է վաճառքի հայարարության մեջ, իսկ հողի գինը նշված է՝ 1 միլիոն 250 հազար ԱՄՆ դոլար։
Սամվել Մհերյանը հողակտորը ձեռք էր բերել 2012 թ.-ին Երևանի քաղաքապետարանի կազմակերպած աճուրդում։ Ծիծեռնակաբերդի խճուղու 11/1 հասցեի 2000 քմ հողակտորի մեկնարկային գինը եղել էր 50 միլիոն դրամ։ Աճուրդում հաղթող ճանաչված Սամվել Մհերյանը այն ձեռք էր բերել 52 միլիոն 500 հազար դրամով։
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը 2019 թ․-ի սեպտեմբերի 9-ին Սամվել Մհերյանին տվել է բազմաֆունկցիոնալ բնակելի համալիր կառուցելու նախագծման թույլտվություն (Ճարտարապետահատակագծային առաջադրանք)։ Որպես շենքի թույլատրելի բարձրություն՝ առաջադրանքում նշված է․ «Կառույցը Ծիծեռնակաբերդի խճուղուն հարող հողամասի ստորին հատակագծային նիշից նախագծել 5 կիսաստորգետնյա և մինչև 18 հարկանի՝ 12-րդ հարկից սկսած նահանջով, բնակելի հարկերի բարձրությունը՝ հարկից հարկ ընդունելով 3.30 մ։ Հնարավոր է մասնակի ավելի բարձր շեշտադրում՝ տանիքը սպասարկող աստիճանավանդակների և վերելակների հորանների համար»։
«List.am» կայքում հրապարակված վաճառքի հայտարարության մեջ որպես օտարվող գույքի առավելություն նշված է 18 հարկանի շենք կառուցելու թույլտվությունը (հավանաբար նկատի են ունեցել նախագծման թույլտվությունը)։

While law enforcement agencies in Armenia are busy investigating Hetq's articles on sold lands and construction in Yerevan’s Dalma Gardens, a former Yerevan municipal official is trying to sell his plot of land, acquired at a 2012 auction at just above the asking price, for a nice profit.
Samvel Mheryan, who started working at the Yerevan Municipality in 2011 and served as the Head of the Construction and Improvement Department of the Yerevan Municipality from 2015 to 2018, owns 2,000 square meters of land in Dalma Gardens.
Mheryan placed the following advert in List am. He’s asking $1.250 million (600,172,946 drams) for the plot.
Mixed construction-use land is for sale on the Tzitsernakaberd Highway, in the middle of Dalma Garden mall and the newly built Monte Melkonian Street. The total area is 2,000 square meters. The front part measures 30 meters. The land is privatized. It is located adjacent to the street and has a two-way entrance. Suitable for building a residential or commercial building. A permit has been granted for the construction of an 18-story building.
Samvel Mheryan acquired the land in 2012 at an auction organized by the Yerevan Municipality. The starting price of a 2,000 square meter plot was 50 million drams. Mheryan won the auction with a bid of 52.5 million drams.
On September 9, 2019, Yerevan Mayor Hayk Marutyan issued Samvel Mheryan a permit to design the construction of a multifunctional residential complex. The permit allows for the design of an 18-story building and up to five underground floors.
The List.am advert touts the fact that a permit to build an 18-story building has been issued. The permit, in fact, only allows for the design of such a building, not its actual construction.