Քաղաքապետարանի նախկին պաշտոնյան 1.25 միլիոն դոլարով վաճառքի է հանել Դալմայի այգում ձեռք բերած հողը
Մինչ իրավապահները կուսումնասիրեն Դալմայի այգիներում օտարված հողերի և կառուցապատումների վերաբերյալ «Հետք»-ի հրապարակումները, հողի սեփականատեր դարձած նախկին պաշտոնյան փորձում է վաճառել հողակտորը։
2011 թվականին Երևանի քաղաքապետարանում աշխատանքի անցած, իսկ 2015 թ.-ից մինչև 2018 թվականը Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի շինարարութան և բարեկարգման վարչության պետի պաշտոնը զբաղեցրած Սամվել Մհերյանը Դալմայի այգիների տարածքում սեփականության իրավունքով 2000 քմ հողակտոր ունի։
Հայտարարությունների «List.am» կայքում հրապարակվել է հողակտոր վաճառելու մասին մի հայտարարություն, որը վերաբերում է հենց Սամվել Մհերյանի գույքին։
«Վաճառվում է խառը կառուցապատման հողատարածք Ծիծեռնակաբերդի խճուղում՝ Դալմա Գարդեն մոլի և նորակառույց Մոնթե Մելքոնյան փողոցի միջնամասում: Ընդհանուր մակերեսը 2000 քմ️ է: Ճակատային մասը կազմում է 30 մետր: Հողատարածքը սեփականաշնորհված է: Գտնվում է առաջին գծի վրա և ունի երկկողմանի մուտք: Հարմար է բնակելի շենք կամ կոմերցիոն շինություն կառուցելու համար: Նախկինում տրվել է 18 հարկանի շինություն կառուցելու թույլտվություն»,- ասված է վաճառքի հայարարության մեջ, իսկ հողի գինը նշված է՝ 1 միլիոն 250 հազար ԱՄՆ դոլար։
Սամվել Մհերյանը հողակտորը ձեռք էր բերել 2012 թ.-ին Երևանի քաղաքապետարանի կազմակերպած աճուրդում։ Ծիծեռնակաբերդի խճուղու 11/1 հասցեի 2000 քմ հողակտորի մեկնարկային գինը եղել էր 50 միլիոն դրամ։ Աճուրդում հաղթող ճանաչված Սամվել Մհերյանը այն ձեռք էր բերել 52 միլիոն 500 հազար դրամով։
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը 2019 թ․-ի սեպտեմբերի 9-ին Սամվել Մհերյանին տվել է բազմաֆունկցիոնալ բնակելի համալիր կառուցելու նախագծման թույլտվություն (Ճարտարապետահատակագծային առաջադրանք)։ Որպես շենքի թույլատրելի բարձրություն՝ առաջադրանքում նշված է․ «Կառույցը Ծիծեռնակաբերդի խճուղուն հարող հողամասի ստորին հատակագծային նիշից նախագծել 5 կիսաստորգետնյա և մինչև 18 հարկանի՝ 12-րդ հարկից սկսած նահանջով, բնակելի հարկերի բարձրությունը՝ հարկից հարկ ընդունելով 3.30 մ։ Հնարավոր է մասնակի ավելի բարձր շեշտադրում՝ տանիքը սպասարկող աստիճանավանդակների և վերելակների հորանների համար»։
«List.am» կայքում հրապարակված վաճառքի հայտարարության մեջ որպես օտարվող գույքի առավելություն նշված է 18 հարկանի շենք կառուցելու թույլտվությունը (հավանաբար նկատի են ունեցել նախագծման թույլտվությունը)։

Бывший сотрудник столичной мэрии продает за 1.25 млн долларов землю в садах Далмы
Пока правоохранители изучают факты, представленные в публикациях Hetq.am  об отчуждении земель в садах Далмы и застройке этой территории, ставший собственником земли бывший сотрудник ереванской мэрии пытается продать приобретенный им на этом месте земельный участок.
Самвел Мгерян, который в 2011 г. поступил на работу в столичную мэрию, а с 2015-го по 2018 гг. занимал должность начальника управления строительства и благоустройства администрации мэрии Еревана, приобрел в садах Далмы 2000 кв.метров земли.
На сайте объявлений List.am появилось объявление о продаже имущества Самвела Мгеряна. “В районе Цицернакабердского шоссе, на территории, сопредельной с торговым центром “Далма Гарден мол” и построенной недавно улицей Монте Мелконяна, продается земельный участок под смешанную застройку. Общая площадь участка – 2000 кв.м, протяженность фронтальной части – 30 метров. Участок находится на первой линии, имеет два входа. Подходит для строительства жилого здания или коммерческого строения. Ранее было выдано разрешение на строительство 18-этажного здания”,- говорится в объявлении. Стоимость земельного участка составляет 1 млн 250 тыс. долларов США.
Самвел Мгерян приобрел землю на аукционе, который был организован мэрией в 2012 г. Стартовая цена участка площадью 2000 кв.м, находящегося по адресу: Цицернакабердское шоссе, 11/1, составляла 50 млн драмов. Мгерян приобрел земельный участок за 52 млн 500 тыс. драмов.
9 сентября 2019 г. мэр Еревана Айк Марутян выдал С.Мгеряну разрешение на проектирование строительства многофункционального жилого комплекса (архитектурно-планировочное задание). Относительно разрешенной высоты здания в разрешении указано: “ От нижней планировочной отметки земельного участка, примыкающего к Цицернакабердскому шоссе, спроектировать 5 полуподземных и 18 жилых этажей с отступлением начиная с 12-го этажа. Высоту жилых этажей (от одного до другого) установить на уровне 3.30 м. Возможны частичные более высокие акценты для обслуживающих крышу лестничных пролетов и лифтовых шахт”.
В размещенном на List.am объявлении в качестве преимущества отчуждаемого имущества указано разрешение на строительство 18-этажного дома (по всей видимости, имеется в виду разрешение на проектирование строительства).