«Դոմիկում օրերը շատ դժվար են անցնում»․ 26 տարի՝ տնակում
Գյումրու Խորենացու փողոցի խորքում գտնվող տնակը, կարծես, կտրված է արտաքին միջավայրից։ Արեւից խանձված, չորացած խոտերին խառնված է ավազը։ Տուն տանող արահետ էլ գրեթե չկա։ Տնակը «պարսպապատված» է իրար կցված թիթեղներով։ Դուռն առանց ճռռոցի բացում ենք։ Շղթայակապ շունը՝ Ռոկին, արագ վեր է թռչում տեղից ու սկսում հաչալով օղակներ անել։ Նրա փայլուն մազածածկն ավելի մեծ հակադրություն է ստեղծում խեղճացած տնակի հետ։
Բակում իրերը շատ են, հախուռն դասավորված։ Առաջին հայացքից դրանք քիչ օգտագործվող կամ լքված են։ Դրանց արանքում մեկումեջ փափուկ խաղալիքներ են խցկված։ Բակում 13-ամյա Մարիամը գլուխն է լվանում։ Թաց մազերը հավաքելով՝ մեզ բարեւում է եւ արագ ներս մտնում տնակ։
Քիչ անց տան մուտքի մոտ է դուրս գալիս մայրը՝ 54-ամյա Լալա Ստեփանյանը։ Արեւն ուղիղ տնակի վրա է։ Տնակում օդն ավելի խիտ է, սակայն նոր թխված ալադիի հոտն այն տանելի է դարձնում։ Դռան անմիջապես դիմաց գազի բալոնն է, որը փոխարինում է մի ամբողջ խոհանոցի։ Սեղանին նոր լվացած սպասքն է։ Լալան սրբիչով փակում է նոր թխված ալադին, հետո գալիս նստում է աթոռակին։
Գազի բալոնի հետեւում դրված սպասքապահարանի մի անկյունից երեւում են պատի վառված տեղերը։ Տարիներ առաջ հոսանքի լարերից հրդեհ էր բռնկվել տանն, ու պատն այրվել էր։ Պահարանն այդտեղ են դնում, որ փակեն հրդեհի հետքերը։
Լալա Ստեփանյանը Չարենցավանից է, 26 տարի առաջ՝ 1994-ին, ամուսնացել է ու տեղափոխվել Գյումրի, որտեղից ամուսինն է։ Նրանց նորաստեղծ ընտանիքն ի սկզբանե ապրել է տնակում, որտեղ էլ ծնվել են երկու որդիներն ու երկու դուստրերը։
Ավագ որդին ամուսնացել է։ Մեկ թոռ ունեն՝ 1 տարեկան 8 ամսական Դավիթը։ Լալան կանչում է ավագ դստերը՝ Խաթունին, որ հեռախոսը բերի։ Հետո հեռախոսով ցույց է տալիս Դավիթի լուսանկարները։ Լալայի դեմքից ժպիտը սահում-ընկնում է, երբ հասնում է օրվա խնդիրներին։ Ձեռքերը մերթընդմերթ իրար մեջ է առնում, կաշկանդվածություն է նկատվում ձայնի մեջ։
Լալան մինչեւ ամուսնանալը 16 տարի աշխատում էր տեղի Չարենցավանի կարի արտադրամասում։ Ասում է՝ ամեն ինչ էլ կարում էին՝ բժշկական ու բանվորական խալաթներ, ներքնաշորեր։ Սակայն այդ տարիներին էլ աստիճանաբար վատացել է տեսողությունը։ Հիմա հազարից մեկ է կար անում, այն էլ՝ խիստ անհրաժեշտության դեպքում։ Ձախ աչքը չի տեսնում, մյուս աչքի տեսողությունն էլ լավ չէ։ Լալան երրորդ կարգի հաշմանդամ է, ինչի համար պետությունից ստանում է 32 հազար դրամ։
Ասում է՝ 3 տարի առաջ ընտանիքը նպաստ էր ստանում, սակայն երբ ավագ որդին աշխատանքի անցավ, նպաստը կտրեցին։ Բայց մայրն ասում է, թե որդին հազիվ 30-40 հազար դրամ էր տուն բերում։ Հետո ընտանիքը ստիպված էր վարկ վերցնել, մեքենա գնել, որ որդիները գոնե տաքսի քշելով՝ տան հացի խնդիրը լուծեն։ Սակայն դա էլ չի ստացվել, փոխարենը նրանք հայտնվել են բանկի «սեւ ցուցակում»։
Լալայի ամուսինը հիմնականում բանվորությամբ է զբաղվում։ Որդիներն էլ արդեն մի քանի ամիս արտագնա աշխատանքի են մեկնել Ռուսաստան։ Սակայն միեւնույնն է՝ դժվարությունները շատ են, խնդիրներն անլուծելի են մնում։
«Դոմիկում օրերը շատ դժվար են անցնում։ Կռիսներ կան։ Հեն ա՝ նայեք, մեծ անցքեր են անում, ներս գալիս։ Ինչքան էլ փակում ենք, մեկ է՝ օգուտ չկա։ Հենց էդ կռիսների պատճառով է, որ հիմա հարսս ու թոռս էստեղ չեն, հարսի հայրական տանն են»,- նշում է 54-ամյա կինը։
Նախորդ տարի ինչ-որ տեղից, Լալան չի հիշում, թե որտեղից, մարդիկ էին եկել, խոստացել, որ կլուծեն բնակարանի հարցը։ Ընտանիքին էլ իրերը հավաքել էր, տեղավորել արկղերում ու սպասել։ Բայց դրանից հետո ոչ մի արձագանք չի եղել։
Լալան ասում է, թե այստեղ է կառուցվելու գյումրեցի ըմբշամարտիկ Արթուր Ալեքսանյանի անվան մարզադպրոցը։
16-ամյա Խաթունն ու 13-ամյա Մարիամը՝ հարդարված, կոկիկ հագնված, դուրս են գալիս սենյակից։ Երկուսն էլ պարի են գնում։ Խաթունն ասում է, որ չնայած վարսավիրություն է սովորում, մանկուց երազել է պարուհի դառնալ։ 4 տարեկանից պարում է։
Մարիամի նախասիրությունները փոքր-ինչ տարբեր են։ Նա ցանկանում է դերասանուհի դառնալ։ Երբ դպրոցն ավարտի, գուցե ընդունվի Թատերական ինստիտուտ։
-Վերջին ներկայացումը ո՞րն է, որ նայել ես,- հարցնում եմ Մարիամին, այդպիսով՝ փորձելով զրույցը տեղից շարժել։
-«Հարսանիք թիկունքում»։ Շատ հուզվեցի վերջում,- պատասխանում է Մարիամը։
-Հա, արանքում 2-3 անգամ էլ ընդմիջում է լինում, երկար ներկայացում է, չէ՞,- շարունակում է մայրը։
Մարիամը նաեւ երաժշտական դպրոց է հաճախում, որտեղ 4-րդ դասարանում է սովորում։ Հարեւան սենյակում հարմար տեղավորել են բաց դարչնագույն դաշնամուրը։ Մարիամին խնդրում ենք որեւէ բան նվագել։ Նա իր դասերից մեկն է կատարում։
-Դաշնամուրը «Շիրակ կենտրոնն» է նվիրել։ Երբ իմացան, որ Մարիամիկը երաժշտական է գնում, մենք էլ դաշնամուր չունենք, անակնկալ արեցին,- նշում է Լալան։
Մարիամի նվագելուց հետո կրկին շարունակում ենք զրույցը տնակային կյանքի մասին։ Լալան ասում է, թե անցած 26 տարիներին սովորել են, որ խոհանոցն ու հյուրասենյակը մի տեղում են, բաղնիք չունեն, տան հյուրասենյակում կամ ննջասենյակի ազատ տարածքում են հարմարեցնում, սակայն այս տարիներին իրենց երազանքը մնացել է տուն ունենալը։
«Տուն չունենալու պատճառով է, որ փոքր տղուս չեմ կարողանում ամուսնացնեմ։ Ամուսնացնեմ, որտե՞ղ ապրի»,- ավելի շատ բարձրաձայն մտածում է 54-ամյա մայրը։
Մեզ հրաժեշտ տալուց առաջ առաջարկում է սուրճ պատրաստել, բայց հրաժարվում ենք, քանի որ մեկ այլ հանդիպում ունենք։ Ընտանիքը կենցաղի ու խմելու համար ջուրը բակից է բերում, տնակում նման հնարավորություն չկա։

“Дни в этой хибаре тянутся долго…”: 26 лет в домике в Гюмри
В глубине улицы Хоренаци в городе Гюмри можно увидеть ветхий домик, который как будто оторван от окружающего мира. К нему даже нет мало-мальски нормальной дорожки. Домик обложен листами жести. Мы беззвучно открываем ворота и заходим во двор. Сидящая на цепи собака по кличке Рокки срывается с места и начинает лаять, бегая по кругу. Ее ухоженный вид странным образом контрастирует с убогим видом жилища.
Сваленные во дворе вещи на первый взгляд кажутся выброшенными за ненадобностью. Среди вещей есть и мягкие игрушки.
Во дворе 13-летняя Мариам моет голову. При виде нас девочка собрала мокрые волосы в пучок и, поздоровавшись, быстро зашла в дом.
Вскоре к нам вышла 54-детняя Лала Степанян. Солнце падало прямо на жилье, поэтому воздух внутри был спертым. Однако ароматный запах свежеприготовленных оладий делал его терпимым. Напротив двери стоял газовый баллон, на котором хозяйка готовит пищу. Баллон заменяет собой всю кухню. Стол уставлен чистой посудой. Лала накидывает на оладьи полотенце и садится на стул.
Стена за газовым баллоном обожжена. Несколько лет назад из-за короткого замыкания в доме вспыхнул пожар, во время которого вся стена почернела. Чтобы скрыть следы от пожара, Лала поставила здесь шкаф.
Лала Степанян родом из Чаренцавана. 26 лет назад, в 1994 году, она вышла замуж и переехала к мужу в Гюмри. Молодая семья сразу поселилась в домике, где и родились четверо ее детей – два сына и две дочери.
Старший сын уже женился, у него ребенок – сын Давид, которому год и восемь месяцев. Лала попросила старшую дочь Хатун принести телефон и стала показывать фото внука. Но как только наш разговор вернулся к проблемам семьи, улыбка на лице женщины угасла.
До замужества Лала 16 лет проработала в швейном цеху в родном Чаренцаване. По словам нашей собеседницы, они шили медицинские и рабочие халаты, нижнее белье. Однако в те годы у нее постепенно начало ухудшаться зрение. Сейчас Лала шьет редко, да и то в случае крайней необходимости. Левый глаз Лалы не видит совсем, правый видит плохо. Она инвалид третьей группы, поэтому получает от государства 32 тысяч драмов.
Три года назад семье выдавали социальное пособие, но когда старший сын устроился на работу, их лишили этих денег. Лала утверждает, что сын зарабатывал от силы 30-40 тысяч драмов. Потом семья взяла кредит на покупку машины, чтобы сыновья могли заниматься извозом. Но их опять постигла неудача. В результате они оказались в “черном списке” банка.
Муж Лалы работает разнорабочим. Сыновья несколько месяцев назад уехали на заработки в Россию, однако трудностей все равно много, проблемы остаются нерешенными.
“В этой хибаре дни тянутся очень долго. Есть и крысы. Посмотрите, какие дыры они проделали, чтобы проникнуть в дом. Сколько ни закрывай, ничего не помогает. Именно из-за крыс невестка с внуком перебралась к своим родителям”,- говорит Лала.
В прошлом году пришли какие-то люди, пообещали решить вопрос с жильем. Семья даже собрала вещи в ожидании переезда. Но никакого отклика так и не последовало.
По словам женщины, здесь должна быть построена спортшкола известного гюмрийского борца Артура Алексаняна.
Из комнаты выходят аккуратно одетые и причесанные 16-летняя Хатун и 13-летняя Мариам. Обе занимаются танцами. Хатун хоть и учится на парикмахера, но с детства мечтает стать танцовщицей. Танцует с четырех лет.
У Мариам другие предпочтения – она хочет стать актрисой. Планирует после окончания школы поступать в Театральный институт.
“Какой был последний спектакль, который ты смотрела?” – спрашиваю Мариам, пытаясь завести с ней разговор. ““Свадьба в тылу”. Конец меня очень взволновал”,- сказала девочка.
Мариам ходит и в музыкальную школу, учится в четвертом классе. В соседней комнате удобно “устроилось” пианино. Я прошу Мариам сыграть что-нибудь. Девочка сразу села за инструмент и сыграла произведение, которое выучила в музыкальной школе.
“Пианино подарил Центр “Ширак”. Когда там узнали, что Мариам занимается музыкой, а у нас нет пианино, то преподнесли нам сюрприз”,- рассказала Лала.
Мы продолжаем беседовать с ней о жизни в домике. За прошедшие 26 лет семья привыкла к тому, что гостиная и кухня находятся в одном помещении, что в доме отсутствует ванная комната, поэтому мыться приходится в свободном уголке в столовой или спальне. Все эти годы они мечтают только об одном – иметь свой дом.
“Из-за отсутствия жилья младший сын не может жениться”,- как бы размышляет вслух 54-летняя женщина. Когда мы собрались уходить, Лала предложила сварить нам кофе, но мы отказались, так как спешили на другую встречу.