Արցախում կորոնավիրուսային վարակի 5 նոր դեպք է արձանագրվել
Արցախի առողջապահության նախարարության փոխանցած տեղեկատվության համաձայն, հանրապետությունում հաստատվել է կորոնավիրուսային վարակի (COVID-19) 5 նոր դեպք: Վարակակիրներից 2-ը նոր օջախից են՝ Ստեփանակերտ քաղաքից, որոնց մոտ վարակը հաստատվել է բուժհասատատություն դիմելիության ժամանակ իրականացված հետազոտության արդյունքում:
Վարակաբանների կողմից աշխատանքներ են իրականացվում հիվանդների շփման շրջանակը պարզելու ուղղությամբ: Կորոնավարակի ախտորոշում ունեցող մյուս 3 քաղաքացիներից 1-ը Նորշենից է, 2-ը՝ Ստեփանակերտից: Բոլորն էլ նախկինում հաստատված օջախի կոնտակտավորներ են և նախորոք մեկուսացված էին:
Առայսօր, նոր կորոնավիրուսային հիվանդությունը հաստատվել է 328 մարդու մոտ, որից 283-ը հաղթահարել է հիվանդությունը: Փաստացի բուժում է ստանում 43, ընդհանուր մեկուսացված է 64 քաղաքացի: Բժիշկները 7 հիվանդի առողջական վիճակը գնահատում են ծանր, 5-ինը՝ միջին ծանրության:
Թեստավորումների նպատակով 81 նմուշառում է իրականացվել: Մինչ այսօր կատարվել է 12680 փորձանմուշի հետազոտություն:

В Арцахе выявлено 5 новых случаев коронавирусного заболевания
По сообщению Министерства здравоохранения Арцаха, в республике выявлено 5 новых случаев коронавирусного заболевания. Двое вирусоносителей имеют отношение к новому очагу заражения в Степанакерте․
Ведутся работы по установлению круга их контактов. Третий вирусоноситель – житель Норшена, остальные двое тоже из Степанакерта. Все они контактировали с подтвержденным ранее очагом заражения и были заранее изолированы.
По сей день COVID-19 подтвержден у 328 человек, 283 из которых уже преодолели болезнь. Фактическое лечение получают 43 пациента, в изоляции находятся 64 человека. Состояние семи больных врачи оценивают как тяжелое, состояние пяти – как средней тяжести.