Իրանագետ․ «Իրանն առերեւույթ չի ցանկանում բախման մեջ մտնել Թուրքիայի հետ»
–Տիկին Իսկանդարյան, վերջին շրջանում Թուրքիան տարբեր ձեւերով, այդ թվում՝ զենքով, փորձում է մեծացնել իր ազդեցությունը Մերձավոր Արեւելքում եւ Հյուսիսային Աֆրիկայում, միաժամանակ հայտարարում է իր ինչ–որ «պատմական առաքելության» մասին։ Այս ֆոնին Թուրքիայի դեմ կարծես ալյանս է ձեւավորվում արաբական ու քրիստոնեական մի շարք երկրների կողմից։ Բայց կարծես չենք տեսնում Իրանին, ում ծրագրերի մեջ հաստատ չի մտնում Թուրքիայի ծավալումը։ Ինչպիսի՞ն է մեր հարավային հարեւանի դիրքորոշումը թուրքական նկրտումների հանդեպ։
–Իրանը եւ Թուրքիան պատմականորեն տարածաշրջանում մրցակիցներ են, բնականաբար, Թուրքայի յուրաքանչյուր ծավալապաշտական նկրտում չի տեղավորվում ԻԻՀ շահերի եւ հետաքրքրությունների շրջանակում։ Սակայն պետք է հաշվի առնենք նաեւ այն հանգամանքը, որ Իրանը այսօր գտնվում է ԱՄՆ-ի կողմից ամենախիստ պատժամիջոցների տակ, շարունակվում է Իրանի մեկուսացման քաղաքականությունը ԱՄՆ-ի կողմից, բացի դրանից՝ Իրանը Եվրոպայի հետ որոշակի առեւտուր իրականացնում է՝ հիմնականում ապրանքներն անցկացնելով Թուրքիայի տարածքով․ այսպիսով՝ Իրանն առերեւույթ չի ցանկանում բախման մեջ մտնել իր անմիջական հարեւանի հետ, թեպետ տարածաշրջանային մի շարք խնդիրներում՝ Սիրիայում, Լիբանանում, առերեւույթ շահերի բախում է նկատվում։
Բայց միեւնույն ժամանակ Թուրքիան վերջին տարիներին տարածաշրջանում փորձում է իրականացնել իր խաղը՝ հագուրդ տալով նեոօսմանիզմի գաղափարախոսությանը։ Այս ծրագրերը իրականացնելիս Թուրքիան աստիճանաբար դուրս է մղում ամերիկյան շահերն ու հետաքրքրությունները երկրից, եւ այս խնդրի երկրորդ մասը Իրանի շահերին համընկնում է։ Էրդողանի կառավարման տարիներին երկիրն, ակնհայտորեն աշխարհիկությունից հետքայլ կատարելով եւ իսլամական գաղափարներին մեծ տեղ հատկացնելով, որոշակի առումով համագործակցության նոր եզրեր բացեց Իրանի հետ։ Սակայն համաիսլամական գաղափարախոսության խնդիրների մեջ միշտ երեւան է գալիս շիա-սուննի հակամարտությունը, որտեղ Էրդողանը, հագուրդ տալով իր մեծապետական նկրտումներին, փորձում է գլխավորել սուննի աշխարհը, իսկ Իրանը՝ ավանդաբար, շիա աշխարհը։
–Տարեսկզբին գեներալ Սոլեյմանիի սպանությունից եւ ուկրաինական օդանավի աղետից հետո Իրանը հասցրե՞լ է ուշքի գալ։
–Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանությունից հետո Իրանի հոգեւոր առաջնորդը նրան դասեց մարտիրոսների շարքը եւ նշեց, որ նրա մահով հնարավոր չէ կանգնեցնել նրա սկսած գործը։ Իրանի զինված ուժերի ներկայացուցիչները, ինչպես նաեւ «Հզբոլահը» նշեցին, որ վրեժխնդիր են լինելու նրա մահվան համար, եւ Սոլեյմանիի մահվանից մի քանի օր անց հարվածներ հասցվեցին Իրաքում գտնվող ամերիկյան ռազմական բազային․ այն կրեց նյութական մեծ վնաս, սակայն մարդկային ոչ մի կորուստ չկար։ Թեպետ ստեղծված էր այնպիսի տպավորություն, որ ամերիկյան կողմը տեղյակ էր հարվածների մասին, բայց ինքնին գործընթացը բացառիկ էր․ իրանական ուժերը հարվածել էին ամերիկյան ռազմական բազաներին եւ փաստացի չէին պատժվել։ Հենց այդ օրերին էր, որ Իրանում տեղ գտավ անփութության պատճառով մեծ դժբախտություն, երբ Իրանի տարածքում շփոթմունքի պատճառով, մարդատար ինքնաթիռը ռմբակոծվեց՝ կասկածելով, թե ամերիկյան ինքաթիռ է մտել Իրանի տարածք։ Երեք օր լռությունից հետո Իրանի նախագահն ընդունեց իրենց մեղքի բաժինը, ներողություն հայտնեցին եւ խոստացան դրամական փոխհատուցում տրամադրել զոհվածների ընտանիքներին։
Սակայն Իրանի տնտեսությունը բավական ծանր վիճակում է գտնվում՝ հաշվի առնելով, որ մինչ այժմ շարունակվում են ԱՄՆ-ի կողմից տնտեսական լուրջ պատժամիջոցները, եւ երբեմն նաեւ Պարսից ծոցում գրանցվում է հարաբերությունների շիկացում, ինչը հղի է լարվածության մակարդակի բարձրացման եւ տարածաշրջանի ապակայունացման վտանգով։
–Տավուշյան սրացման եւ ընդհանրապես ԼՂ հիմնախնդրի մասին արտահայտվելիս Իրանը ցուցաբերում է զսպվածություն։ Ինչպիսի՞ դերակատարություն ունի այս երկիրն այսօր հայ–ադրբեջանական առճակատման մեջ՝ հաշվի առնելով, որ Թեհրանը նախկինում փորձել է հաշտարարի դեր կատարել Երեւանի ու Բաքվի միջեւ։
–Իրանն ընդհանրապես Արցախյան պատերազմի ողջ ընթացքում փորձել է չեզոք դիրք բռնել՝ կողմերին հորդորելով խնդիրը լուծել միայն բանակցությունների միջոցով։ Այո, 1990-ականների սկզբներին Իրանը փորձեց միջնորդական առաքելությամբ հանդես գալ, սակայն հետագայում ընդունվեց Մինսկի ձեւաչափը, որից հետո Իրանը դուրս մնաց այդ գործընթացներից։ Ի վերջո, Իրանին էլ ձեռնտու չէ իր հյուսիսային շրջանների մոտ ունենալ անկառավարելի եւ անկանխատեսելի իրավիճակ։
Թեպետ քաղաքական հայտարությունների մակարդակում Իրանը փորձում է պահպանել չեզոքություն, երկրում տարբեր տվյալներով բնակվում են 25-30 մլն թյուրքախոս իրանցիներ, եւ այս ներքին լսարանի հույզերը բավարարելու համար երբեմն-երբեմն լսվում են հակահայկան ելույթներ, կոչեր։ Տավուշյան վերջին իրադարձությունների ժամանակ հայտնի դարձավ, որ թյուրքախոս իրանցիները բողոքի ցույցեր էին պատրաստվում կազմակերպել ու իրականացնել Թավրիզում եւ Թեհրանում, մասնավորապես՝ Իրանում ՀՀ դեսպանատան մոտ։ Սակայն ի պատիվ Իրանի իշխանությունների այդ բողոքի ակցիաները վերահսկողության տակ վերցվեցին, եւ բողոքողները իրենց ծրագրած գործողությունները ի վիճակի չեղան իրականացնել։ Անշուշտ, մտահոգիչ էր, որ իրանական ԶԼՄ-ները հիմնականում օգտվեցին ադրբեջանական մամուլից եւ տարածեցին մեծամասամբ ադրբեջանական տեսակետները։
Այսօր Իրանին մտահոգում է մեկ այլ փաստ եւս․ Թուրքիայի ակտիվությունը Նախիջեւանում։ Թեպետ թուրք-ադրբեջանական զինված ուժերը վերջին տարիներին համատեղ զորավարժություններ էլի են իրականացրել, սակայն յուրաքանչյուր նման զորավարժություն խիստ մտահոգիչ է դառնում թե՛ Հայաստանի եւ թե՛ Իրանի համար։

Turkey has recently been trying to increase its influence in the Middle East and North Africa in various ways, including sending weapons to various parties. At the same time Ankara has announced its so-called "historic mission" towards Armenia. Against this background, it seems that an alliance is being formed against Turkey by a number of Arab and Christian countries. But it seems that we do not see Iran in this, whose plans definitely do not favor such expansion by Turkey. What is the position of Armenia’s southern neighbor towards these Turkish aspirations?
Iran and Turkey are historical rivals in the region. Thus, not every Turkish ambition coincides with the interests of Iran. However, we must also take into account the fact that Iran is currently under the strictest of sanctions by the United States.The U.S. policy of isolating Iran continues. In addition, Iran conducts some trade with Europe, mainly shipping goods through Turkey. Thus, Iran does not seem to want to clash with its immediate neighbor, although in a number of regional issues, such as Syria and Lebanon, there is an apparent conflict of interest.
At the same time, in recent years, Turkey has been trying to play its game in the region, promoting its ideology of neo-Ottomanism. In implementing these policies, Turkey is gradually pushing American interests out of the region, and the second part of this problem coincides with Iran's interests. During Erdogan's rule, the country, obviously stepping back from secularism and giving a lot of space to Islamic ideas, to some extent opened new edges of cooperation with Iran. However, the problems of the pan-Islamic ideology always include the Shiite-Sunni conflict, where Erdogan, satisfied with his grandiose aspirations, tries to lead the Sunni world, and Iran, traditionally, the Shiite world.
Did Iran wake up after the assassination of General Soleimani at the beginning of the year and the crash of a Ukrainian plane in Tehran?
After the assassination of Ghasem Soleimani, Iran’s religious leader ranked him among the martyrs and mentioned that with his death it is impossible to stop the work he started.
Representatives of the Iranian armed forces, as well as Hezbollah, said that they would avenge his death. A few days after Soleimani's death, the U.S. military base in Iraq was attacked. It suffered great material damage, but there was no loss of life. Although there was an impression that the American side was aware of the strikes, the process itself was exceptional․ Iranian forces had hit American military bases and were not punished. At the time, due to the confused situation, that the tragedy occurred, due to negligence the Ukrainian passenger plane was bombed, when it was suspected of being an American plane that had entered the territory of Iran. After three days of silence, the Iranian president admitted Iran's share of guilt, apologized and promised to provide monetary compensation to the families of the victims.
However, Iran's economy is in a very difficult situation, given that the US continues to impose serious economic sanctions. There is also the periodic escalation of relations in the Persian Gulf, which is fraught with the risk of escalating tensions and destabilizing the region.
When speaking about the clashes in Tavush and the Nagorno-Karabakh conflict in general, Iran shows restraint. What is the role of this country in the Armenian-Azerbaijani confrontation today, taking into account that Tehran has previously tried to play the role of mediator between Yerevan and Baku?
In general, throughout the Artsakh war, Iran tried to take a neutral position, urging the parties to resolve the issue through negotiations. Yes, in the early 1990s Iran tried to act as a mediator, but later the Minsk format was adopted, after which Iran was left out of those processes. After all, it is not in Iran's interest to have an uncontrollable and unpredictable situation near its northern regions.
Although Iran tries to maintain neutrality in its official political statements, according to various data, 25-30 million Turkic-speaking Iranians live in the country, and sometimes anti-Armenian speeches and calls are heard to satisfy the emotions of this internal audience.
During the recent events in Tavush, it was reported that Turkic-speaking Iranians were planning to organize and hold protest rallies in Tabriz and Tehran, particularly near the Armenia Embassy in Iran. However, thanks to the Iranian authorities, these protests were monitored and the protesters were unable to carry out their actions. Of course, it was worrying that the Iranian media mainly used the Azeri press and spread mostly Azeri views.
Another fact worries Iran today - Turkey's activity in Nakhichevan. Although the Turkish-Azerbaijani armed forces have conducted joint military exercises in recent years, each such exercise is becoming a matter of great concern for both Armenia and Iran.