Յունիբանկի դոլարային պարտատոմսերը ցուցակվել են Մոսկվայի բորսայում
Հայաստանի բանկային պամտության մեջ առաջին անգամ հայկական բանկի պարտատոմսերը ցուցակվել են Ռուսաստանում: Յունիբանկի 10-րդ թողարկման 5,25% եկամտաբերությամբ անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերը ներառվել են Մոսկվայի բորսայի ցուցակման երրորդ հարթակում: Պարտատոմսերով առևտուրը կսկսվի ս.թ. օգոստոսի 4-ից (ISIN – AMUNIBB2AER2):
Յունիբանկը Ռուսաստանում ցուցակման մասին որոշում է կայացրել՝ հաշվի առնելով ռուսաստանյան ներդրողների մեծ հետաքրքրությունը բանկի դոլարային պարտատոմսերի նկատմամբ: Մոսկվայի բորսայում երկրորդային ցուցակումը հնարավորություն կտա ռուսաստանյան ներդրողներին ձեռքբերել հայաստանյան բանկի կողմից թողարկված պարտատոմսեր պարզեցված ընթացակարգով՝ առանց Հայաստանում բանկային կամ արժեթղթերի հաշիվներ բացելու: Անհրաժեշտ է պարզապես հաշիվ ունենալ ՌԴ Ազգային հաշվարկային դեպոզիտարիայում կամ վերջինիս պահառուներից մեկի մոտ:
«Մոսկվայի բորսան ակտիվորեն զարգացնում է հարաբերությունները ԵԱՏՄ երկրների շուկայի մասնակիցների հետ՝ հաստատելով տարածաշրջանային ներդրումային կենտրոնի իր կարգավիճակը: Մոսկվայի բորսայում շրջանառվող արժեթղթերի թվում են Բելառուսի պետական և կորպորատիվ պարտատոմսերը, ղազախական թողարկողների արժեթղթերը: Երկրորդային ցուցակման շնորհիվ Յունիբանկը ռուսական ներդրողներին կներկայացնի իր արժեթղթերը, ինչը կարող է հետագայում հնարավորություն տալ իրականացնել նաև պարտատոմսերի առաջնային տեղաբաշխում: Ներդրողները, իրենց հերթին, ստանում են նոր արժութային գործիք և հնարավորություն են ունենում կատարել ներդրումների դիվերսիֆիկացում», - ասաց Մոսկվայի բորսայի թողարկողների հետ աշխատանքի գծով տնօրեն Աննա Վասիլենկոն:
Պարտատոմսերի առաջնային ցուցակումը կատարվել էր Հայաստանի ֆոնդային բորսայում (AMX): Պարտատոմսերի շրջանառության ժամկետը կազմում է 36 ամիս, արժեկտրոնային եկամուտը վճարվում է եռամսյակային պարբերականությամբ: Պարտատոմսերի ազդագիրը և թողարկման ավելի մանրամասն պայմանները հրապարակված են այստեղ:
«Մեր պարտատոմսերը մեծ հետաքրքրություն են առաջացրել ներդրողների լայն շրջանակի մոտ նաև Հայաստանից դուրս: Այս գործիքը հիանալի տարբերակ է ցածր ռիսկայնությամբ ներդրումների համար: Յունիբանկը նախաձեռնել է այս նախագիծը, և Ռուսաստանի և Հայաստանի բորսաների հետ համատեղ մեծ աշխատանք է կատարել՝ դրանով իսկ ընդլայնելով կապիտալի շուկայի զարգացման հնարավորությունները: Վստահ ենք, որ մեր պարտատոմսերը բավարարում են ռուսաստանյան ներդրողների պահանջներին և այս շահավետ առաջարկից կօգտվեն մեծ թվով գնորդներ, որոնք ցանկանում են պահպանել և մեծացնել իրենց կապիտալը: Չէ որ Յունիբանկի պարտատոմսերը եկամտաբեր են, ապահով և ունեն բարձր լիկվիդայնություն», - նշեց Յունիբանկի Վարչության նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը:
Կարևորելով Յունիբանկի պարտատոմսերի ցուցակումը Մոսկվայի ֆոնդային բորսայում՝ Հայաստանի ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եգանյանը նշեց. «Սա պատմական իրադարձություն է Հայաստանի կապիտալի շուկայի համար։ Առաջին անգամ Հայաստանի ֆոնդային բորսայում ցուցակված արժեթղթերը ցուցակվում են նաև արտասահմանյան բորսայում։ Եվրասիական տնտեսական միությունում 2025թ․ նախատեսվող միասնական ֆինանսական շուկայի ձևավորմանն ընդառաջ Հայաստանի ֆոնդային բորսան և Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիան կապիտալի շուկայի շահագրգիռ մասնակիցների հետ ակտիվ համագործակցության արդյունքում ստեղծել են հնարավորություն՝ մեծացնելու թողարկող ընկերությունների միջազգային ճանաչումը, արժեթղթերի շրջանառությունը, փոխցուցակման (cross listing) միջոցով ներգրավելու ներդրումներ ռուսական շուկայից։ Հուսով ենք, որ այս հնարավորությունից կօգտվեն Հայաստանի ֆոնդային բորսայի մյուս անդամները նույնպես»։
Յունիբանկի պարտատոմսերը կարող են ձեռքբերել ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ իրավաբանական անձինք: Պարտատոմսերի առքուվաճառքի գնանշմամբ զբաղվելու է GX2 միջազգային խմբի կազմում ընդգրկված «Ջի Էքս Թու Ինվեստ» (GX2 Invest) ընկերությունը:
«Ռուսաստանյան շուկայում մանրածախ ներդրողներին հասանելի բարձր եկամտաբերությամբ դոլարային պարտատոսմերը շատ քիչ են: Այժմ ռուսաստանյան ներդրողների մեծ մասը կարող է գնել և վաճառել Յունիբանկի պարտատոմսերը Մոսկվայի բորսայում՝ մեկ պարտատոմսի անվանական արժեքը կազմում է ընդամենը 100 դոլար: Մենք շատ ուրախ ենք, որ Յունիբանկը, լինելով Հայաստանի առաջատար բանկերից մեկը, վստահել է մեզ իր պարտատոմսերի գնանշումը», - նշեց «Ջի Էքս Թու Ինվեստ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Իրակլի Կիրիյան:
Ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց հետաքրքրությունն այս ներդրումայն գործիքի նկատմամբ պայմանավորված է նաև Յունիբանկի բարձր հեղինակությամբ: Հայաստանի յուրաքանչյուր երրորդ աշխատող քաղաքացին Յունիբանկի հաճախորդ է: Բանկը հանդիսանում է մանրածախ բանկային շուկայի առաջատարներից մեկը: POS-վարկերի քանակով 2019թ.-ի չորրորդ եռամսյակում Յունիբանկը ՀՀ բանկային համակարգում զբաղեցրել է առաջատար դիրք:
Յունիբանկն առաջինը Հայաստանում 2015թ.-ին անցկացրեց IPO և տեղաբաշխեց իր արժեթղթերը հայաստանյան բորսայում: Moody’s Investors Service միջազգային գործակալությունը Յունիբանկին շնորհել է B2 վարկանիշ, կանխատեսումը` կայուն: Յունիբանկի սպասարկման ցանցը ներառում է 51 մասնաճյուղ և 100-ից ավելի պրոմո Հայաստանի տարբեր քաղաքներում: Բանկի գործունեության հիմնական ուղղություններն են՝ մանրածախ բիզնեսը, ՓՄՁ-ներին աջակցությունը և private banking-ը: Unibank Privé-ն արժանացել է SPEAR'S Russia Wealth Management Awards 2018 մրցանակի ԱՊՀ երկրներում private banking-ի ոլորտում լավագույն սպասարկման համար:

Долларовые облигации Юнибанка прошли листинг на Московской бирже
Впервые в истории армянского банкинга ОАО "Юнибанк" провел вторичный листинг облигаций в России. Десятый транш именных купонных бездокументарных облигаций Юнибанка с годовой доходностью в 5, 25% включен в третий уровень листинга Московской биржи. Торги начнутся с 4 августа 2020г., ISIN – AMUNIBB2AER2.
Юнибанк принял решение о проведении листинга в России, учитывая повышенный интерес российских инвесторов к долларовым облигациям банка. Вторичный листинг на Московской бирже даст возможность российским инвесторам приобрести облигации, выпущенные армянским банком по упрощённой схеме — без открытия банковского счета и счёта ценных бумаг в Армении. Покупателю достаточно иметь счет в Национальном расчетном депозитарии или у кастодиана в России.
«Московская биржа активно развивает отношения с участниками рынка стран ЕАЭС, подтверждая статус регионального инвестиционного центра. В числе бумаг, обращающихся на Московской бирже белорусские государственные и корпоративные облигации, бумаги казахстанских эмитентов. Благодаря вторичному листингу Юнибанк познакомит российских инвесторов со своими бумагами, что может в будущем позволить ему предложить облигации к первичному размещению и расширить клиентскую базу. Инвесторы, в свою очередь, получают новый валютный инструмент и диверсификацию своих вложений», — отметила управляющий директор по работе с эмитентами Московской биржи Анна Василенко.
Первичный листинг облигаций Юнибанка уже состоялся на Армянской фондовой бирже AMX. Срок обращения облигаций составляет 36 месяцев. Купонный доход по облигациям выплачивается ежеквартально. С более подробными условиями выпуска и проспектом эмиссии облигаций можно ознакомиться здесь.
«Наши облигации вызывают значительный интерес у широкого круга инвесторов и за пределами Армении. Это инструмент, идеально подходящий для низкорисковых инвестиций. Юнибанк инициировал этот проект и совместно с биржами России и Армении провел большую работу, тем самым расширив возможности развития рынка капитала и увеличения объемов инвестиций, — прокомментировал председатель правления Юнибанка Месроп Акопян. — Уверены, что наши облигации отвечают потребностям российских инвесторов и этим выгодным предложением воспользуется немало покупателей, которые хотят сохранить и увеличить свой капитал; ведь облигации Юнибанка надежны, доходны и высоколиквидны».
«Это историческое событие для армянского рынка капитала. Впервые ценные бумаги, прошедшие процедуру листинга на Армянской фондовой бирже, прошли листинг и на иностранной бирже. В преддверии формирования в 2025 году единого финансового рынка в Евразийском экономическом союзе, Армянская фондовая биржа и Центральный депозитарий Армении, в результате активного сотрудничества с заинтересованными участниками рынка капитала, предоставили возможности для повышения узнаваемости компаний-эмитентов на международном уровне, увеличения оборотов ценных бумаг, а также привлечения инвестиций с российского рынка посредством кросс-листинга. Мы надеемся, что этой возможностью воспользуются и другие члены Армянской фондовой биржи», — говорит генеральный директор Армянской фондовой биржи Айк Еганян.
Ценные бумаги Юнибанка могут приобрести как физические, так и юридические лица. Поддержанием цен на покупку и продажу облигаций на торгах будет заниматься АО «Джи Экс Ту Инвест» (GX2 Invest), входящая в состав международной инвестиционно-промышленной группы GX2.
«На российском рынке очень мало долларовых облигаций с хорошей доходностью, доступных розничным инвесторам. Теперь у большинства Российских инвесторов есть возможность покупать и продавать облигации Юнибанка прямо на Московской бирже, ведь номинал одной облигации всего 100 долларов. Мы очень рады, что Юнибанк, один из ведущих банков Армении, доверил нам поддерживать цены по его облигациями», — отметил генеральный директор «Джи Экс Ту Инвест» Ираклий Кирия.
Интерес инвесторов к облигациям обусловлен и репутацией Юнибанка, который является одним из лидеров банковской розницы в Армении. Каждый третий работающий житель республики — клиент Юнибанка. По количеству POS-кредитов в IV квартале 2019 года Юнибанк занял лидирующую позицию в банковской системе Армении.
Юнибанк первым в Армении провёл IPO в 2015 году и разместил свои акции на национальной бирже. Международное рейтинговое агентство Moody’s Investors Service присвоило Юнибанку рейтинг кредитоспособности банка на уровне B2, прогноз «стабильный».
Сегодня сеть обслуживания банка охватывает 51 филиал и свыше 100 промо точек в различных городах Армении. Основные направления деятельности — розничное кредитование, поддержка малого и среднего бизнеса, а также VIP-услуги — Private Banking. Unibank Privé был признан победителем в номинации «Лучший клиентский сервис private banking в странах СНГ» по версии SPEAR’S Russia Wealth Management Awards 2018.