Յունիբանկի դոլարային պարտատոմսերը ցուցակվել են Մոսկվայի բորսայում
Հայաստանի բանկային պամտության մեջ առաջին անգամ հայկական բանկի պարտատոմսերը ցուցակվել են Ռուսաստանում: Յունիբանկի 10-րդ թողարկման 5,25% եկամտաբերությամբ անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերը ներառվել են Մոսկվայի բորսայի ցուցակման երրորդ հարթակում: Պարտատոմսերով առևտուրը կսկսվի ս.թ. օգոստոսի 4-ից (ISIN – AMUNIBB2AER2):
Յունիբանկը Ռուսաստանում ցուցակման մասին որոշում է կայացրել՝ հաշվի առնելով ռուսաստանյան ներդրողների մեծ հետաքրքրությունը բանկի դոլարային պարտատոմսերի նկատմամբ: Մոսկվայի բորսայում երկրորդային ցուցակումը հնարավորություն կտա ռուսաստանյան ներդրողներին ձեռքբերել հայաստանյան բանկի կողմից թողարկված պարտատոմսեր պարզեցված ընթացակարգով՝ առանց Հայաստանում բանկային կամ արժեթղթերի հաշիվներ բացելու: Անհրաժեշտ է պարզապես հաշիվ ունենալ ՌԴ Ազգային հաշվարկային դեպոզիտարիայում կամ վերջինիս պահառուներից մեկի մոտ:
«Մոսկվայի բորսան ակտիվորեն զարգացնում է հարաբերությունները ԵԱՏՄ երկրների շուկայի մասնակիցների հետ՝ հաստատելով տարածաշրջանային ներդրումային կենտրոնի իր կարգավիճակը: Մոսկվայի բորսայում շրջանառվող արժեթղթերի թվում են Բելառուսի պետական և կորպորատիվ պարտատոմսերը, ղազախական թողարկողների արժեթղթերը: Երկրորդային ցուցակման շնորհիվ Յունիբանկը ռուսական ներդրողներին կներկայացնի իր արժեթղթերը, ինչը կարող է հետագայում հնարավորություն տալ իրականացնել նաև պարտատոմսերի առաջնային տեղաբաշխում: Ներդրողները, իրենց հերթին, ստանում են նոր արժութային գործիք և հնարավորություն են ունենում կատարել ներդրումների դիվերսիֆիկացում», - ասաց Մոսկվայի բորսայի թողարկողների հետ աշխատանքի գծով տնօրեն Աննա Վասիլենկոն:
Պարտատոմսերի առաջնային ցուցակումը կատարվել էր Հայաստանի ֆոնդային բորսայում (AMX): Պարտատոմսերի շրջանառության ժամկետը կազմում է 36 ամիս, արժեկտրոնային եկամուտը վճարվում է եռամսյակային պարբերականությամբ: Պարտատոմսերի ազդագիրը և թողարկման ավելի մանրամասն պայմանները հրապարակված են այստեղ:
«Մեր պարտատոմսերը մեծ հետաքրքրություն են առաջացրել ներդրողների լայն շրջանակի մոտ նաև Հայաստանից դուրս: Այս գործիքը հիանալի տարբերակ է ցածր ռիսկայնությամբ ներդրումների համար: Յունիբանկը նախաձեռնել է այս նախագիծը, և Ռուսաստանի և Հայաստանի բորսաների հետ համատեղ մեծ աշխատանք է կատարել՝ դրանով իսկ ընդլայնելով կապիտալի շուկայի զարգացման հնարավորությունները: Վստահ ենք, որ մեր պարտատոմսերը բավարարում են ռուսաստանյան ներդրողների պահանջներին և այս շահավետ առաջարկից կօգտվեն մեծ թվով գնորդներ, որոնք ցանկանում են պահպանել և մեծացնել իրենց կապիտալը: Չէ որ Յունիբանկի պարտատոմսերը եկամտաբեր են, ապահով և ունեն բարձր լիկվիդայնություն», - նշեց Յունիբանկի Վարչության նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը:
Կարևորելով Յունիբանկի պարտատոմսերի ցուցակումը Մոսկվայի ֆոնդային բորսայում՝ Հայաստանի ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եգանյանը նշեց. «Սա պատմական իրադարձություն է Հայաստանի կապիտալի շուկայի համար։ Առաջին անգամ Հայաստանի ֆոնդային բորսայում ցուցակված արժեթղթերը ցուցակվում են նաև արտասահմանյան բորսայում։ Եվրասիական տնտեսական միությունում 2025թ․ նախատեսվող միասնական ֆինանսական շուկայի ձևավորմանն ընդառաջ Հայաստանի ֆոնդային բորսան և Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիան կապիտալի շուկայի շահագրգիռ մասնակիցների հետ ակտիվ համագործակցության արդյունքում ստեղծել են հնարավորություն՝ մեծացնելու թողարկող ընկերությունների միջազգային ճանաչումը, արժեթղթերի շրջանառությունը, փոխցուցակման (cross listing) միջոցով ներգրավելու ներդրումներ ռուսական շուկայից։ Հուսով ենք, որ այս հնարավորությունից կօգտվեն Հայաստանի ֆոնդային բորսայի մյուս անդամները նույնպես»։
Յունիբանկի պարտատոմսերը կարող են ձեռքբերել ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ իրավաբանական անձինք: Պարտատոմսերի առքուվաճառքի գնանշմամբ զբաղվելու է GX2 միջազգային խմբի կազմում ընդգրկված «Ջի Էքս Թու Ինվեստ» (GX2 Invest) ընկերությունը:
«Ռուսաստանյան շուկայում մանրածախ ներդրողներին հասանելի բարձր եկամտաբերությամբ դոլարային պարտատոսմերը շատ քիչ են: Այժմ ռուսաստանյան ներդրողների մեծ մասը կարող է գնել և վաճառել Յունիբանկի պարտատոմսերը Մոսկվայի բորսայում՝ մեկ պարտատոմսի անվանական արժեքը կազմում է ընդամենը 100 դոլար: Մենք շատ ուրախ ենք, որ Յունիբանկը, լինելով Հայաստանի առաջատար բանկերից մեկը, վստահել է մեզ իր պարտատոմսերի գնանշումը», - նշեց «Ջի Էքս Թու Ինվեստ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Իրակլի Կիրիյան:
Ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց հետաքրքրությունն այս ներդրումայն գործիքի նկատմամբ պայմանավորված է նաև Յունիբանկի բարձր հեղինակությամբ: Հայաստանի յուրաքանչյուր երրորդ աշխատող քաղաքացին Յունիբանկի հաճախորդ է: Բանկը հանդիսանում է մանրածախ բանկային շուկայի առաջատարներից մեկը: POS-վարկերի քանակով 2019թ.-ի չորրորդ եռամսյակում Յունիբանկը ՀՀ բանկային համակարգում զբաղեցրել է առաջատար դիրք:
Յունիբանկն առաջինը Հայաստանում 2015թ.-ին անցկացրեց IPO և տեղաբաշխեց իր արժեթղթերը հայաստանյան բորսայում: Moody’s Investors Service միջազգային գործակալությունը Յունիբանկին շնորհել է B2 վարկանիշ, կանխատեսումը` կայուն: Յունիբանկի սպասարկման ցանցը ներառում է 51 մասնաճյուղ և 100-ից ավելի պրոմո Հայաստանի տարբեր քաղաքներում: Բանկի գործունեության հիմնական ուղղություններն են՝ մանրածախ բիզնեսը, ՓՄՁ-ներին աջակցությունը և private banking-ը: Unibank Privé-ն արժանացել է SPEAR'S Russia Wealth Management Awards 2018 մրցանակի ԱՊՀ երկրներում private banking-ի ոլորտում լավագույն սպասարկման համար:

For the first time in the history of the Armenian Banking, “Unibank” OJSC has undertaken a secondary listing of bonds in Russia. The tenth tranche of Unibank’s coupon bonds with an annual yield of 5.25% has been included on the third listing level of Moscow Exchange. Trading starts on August 4, 2020;  ISIN – AMUNIBB2AER2.
Unibank made a decision on a listing in Russia, taking the high level of Russian investors’ interest in the Bank’s dollar bonds into consideration. The secondary listing on Moscow Exchange will give Russian investors an opportunity to acquire bonds issued by an Armenian bank in a simplified method- without opening a bank account and securities account in Armenia. It is enough for the buyer in Russia to have an account with the National Settlement Depository or with a Custodian.
“The Moscow Exchange is actively developing relations with market participants in the EEU countries, confirming the status of a regional investment center. Among the securities circulating on the Moscow Exchange are Belarusian government and corporate bonds, securities of Kazakhstani issuers. Thanks to the secondary listing, Unibank will get Russian investors acquainted with its securities, which may in the future allow to offer initial placement of bonds to expand its client base. Investors, in their stead, receive a new financial instrument and diversification of their investments", said Anna Vasilenko, Managing Director for Issuers at the Moscow Exchange.
The primary listing had already taken place on the Armenia Securities Exchange AMX. Term to Bond Maturity is 36 months. Coupon yield on the bonds will be paid quarterly. You can get more information about the detailed conditions of issuance and bond prospectus here.
“Our bonds call for a significant interest in wide circles of investors abroad, as well. This is an instrument, ideally matching for low-risk investments. Unibank initiated this project and, together with the Exchanges of Russia and Armenia, undertook an enormous job, thereby expanding the prospects for the development of the capital market and increasing the volume of investments. We are sure, that our bonds will meet Russian investors’ requirements and this profitable offer will be made use of by a great number of people wishing to save or increase their funds, as Unibank’s bonds are trustworthy, profitable and with high liquidity”, commented Mesrop Hakobyan, CEO of Unibank.
“This is a historic event for the Armenian capital market. For the first time, securities that have passed the listing procedure on the Armenia Securities Exchange have also passed the listing on a foreign stock exchange. On the eve of the formation of a single financial market in the Eurasian Economic Union in 2025, the Armenia Securities Exchange  and the Central Securities Depository of Armenia, as a result of active cooperation with the interested participants in the capital market, created an opportunity to increase the recognition of issuing companies at the international level, soar the turnover of securities, and also attract investments from the Russian market through cross-listing. We hope that the other members of the Armenia Securities Exchange also take advantage of this opportunity,” said Hayk Yeganyan, CEO of the Armenia Securities Exchange.
Unibank’s Securities may be acquired by both Physical Persons and Legal Entities. The maintenance of prices for the purchase and sale of bonds will be handled by GX2 Invest, which is part of the international investment and industrial group GX2.
“There are very few dollar bonds with good profitability in the Russian Market available to retail investors. Now, the majority of the Russian investors have the possibility to purchase Unibank’s bonds directly at Moscow Exchange- as the nominal value of one bond is only USD 100. We are very glad, that Unibank, being a leader in the Armenian banking system, has entrusted us to maintain its quotes”, - mentioned Irakliy Kiriya , CEO of “GX2 Invest”.
Physical Persons’ and Legal Entities’ interest in the given investment tool is also conditioned by Unibank’s reputation, which is one of the leaders of the Armenian retail banking. Every third of working population of Armenia is Unibank’s client. By the number of POS loans Unibank was the leader in the Armenian banking system in the fourth trimester of 2019.