Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպումը
Հուլիսի 31-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը Երևանում հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ։ Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Հանդիպմանն անդրադարձ են կատարվել ս. թ. հուլիսի 12-ին հայ-ադրբեջանական սահմանի Տավուշի մարզի հատվածում Ադրբեջանի կողմից սահմանամերձ քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների թիրախավորմամբ ուղղակի զինված ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին։
Կողմերն ընդգծել են, որ հակամարտության գոտում լարվածությունը միտումնավոր կերպով սրելու Ադրբեջանի հերթական փորձը լուրջ հարված է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին և մեկ անգամ ևս ի ցույց է դնում ադրբեջանական իշխանությունների կողմից իր միջազգային պարտավորությունների նկատմամբ բացահայտ քամահրական վերաբերմունքը։
Այս համատեքստում կարևորվել է գործուն քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը՝ զսպելու նոր ագրեսիա սանձազերծելու Ադրբեջանի նկրտումներն ու այդ երկրի իշխանություններին բերելու կառուցողական դաշտ։ ԱԳՆ ղեկավարներն ընդգծել են հակամարտության գոտում լարվածության ռիսկերի նվազեցման և հրադադարի ռեժիմի վերահսկման միջազգային մեխանիզմների ներդրման հրամայականը։
Մասիս Մայիլյանը և Զոհրաբ Մնացականյանը վերահաստատել են հայկական երկու պետությունների միջև անվտանգության ոլորտում համագործակցությանը նոր բովանդակություն հաղորդելու արդիականությունը։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել նշված ոլորտում համագործակցության իրավական հիմքերի զարգացման անհրաժեշտությանը՝ հաշվի առնելով ընդհանուր անվտանգային մարտահրավերները։
Այս առնչությամբ կողմերն ընդգծել են տարածաշրջանում ապակայունացնող քաղաքականություն ներմուծելու անընդունելիությունը և դրա վճռական մերժումը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Արցախի Հանրապետության նորանշանակ ներկայացուցիչ Սերգեյ Ղազարյանը։

Встреча глав МИД Республики Арцах и Республики Армения
31 июля в Ереване состоялась встреча министра иностранных дел Республики Арцах Масиса Маиляна с министром иностранных дел Республики Армения Зограбом Мнацаканяном.
На встрече стороны коснулись ситуации, создавшейся в результате прямой вооруженной агрессии Азербайджана 12 июля на участке армяно-азербайджанской границы в Тавушской области, которая сопровождалась нападением на приграничное гражданское население и объекты инфраструктуры.
Главы внешнеполитических ведомств подчеркнули, что очередная попытка Азербайджана преднамеренно повысить степень напряженности в зоне конфликта является серьезным ударом по процессу мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и очередной демонстрацией откровенно пренебрежительного отношения азербайджанских властей к своим международным обязательствам.
В этом контексте была отмечена важность принятия действенных мер по сдерживанию Азербайджана от намерений развязать новую агрессию и возвращению властей этой страны в конструктивное поле. Главы МИД подчеркнули настоятельную необходимость внедрения международных механизмов снижения рисков напряженности и контроля за соблюдением режима прекращения огня в зоне конфликта.
Масис Маилян и Зограб Мнацаканян подтвердили актуальность придания нового содержания сотрудничеству двух армянских государств в области безопасности. В этом контексте была затронута необходимость развития правовых основ сотрудничества в данной сфере, принимая во внимание общие для обеих сторон вызовы безопасности. В связи с этим стороны подчеркнули недопустимость осуществления в регионе дестабилизирующей политики и абсолютную ее неприемлемость.
Во встрече принял участие также новоназначенный Постоянный представитель Республики Арцах в Республике Армения Сергей Газарян.