«Ռազմաճակատն ընդլայնվեց, այն ներառում է նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանները»
Ինձ հետ հարցազրույցում հայ-ադրբեջանական հուլիսյան մարտերի հետեւանքներից մեկն այսպես ներկայացրած ադրբեջանցի իրավապաշտպան ու պատմաբան Արիֆ Յունուսովը նաեւ համոզված է, որ այսուհետ մենք ունենք երկու ռազմաճակատ՝ Ղարաբաղում եւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին, եւ դրանք չի կարելի տարանջատել։
Ո՞րն է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին իրավիճակի հուլիսյան սրման առանձնահատկությունը։
Մինչ այս իրադարձությունները հիմնական մարտերն ու բախումներն ընթանում էին ղարաբաղյան ճակատում։ Այնտեղի մարտերն ու լարվածությունը միշտ են գրավել համընդհանուր ուշադրությունը, վերջին անգամ 2016-ի ապրիլյան քառօրյա մարտերի ժամանակ էր։ Բայց այս հուլիսյան իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ ղարաբաղյան ճակատը ռազմական կարեւորագույն թատերաբեմ է, բայց միակը չէ։ Այո, երկու ժողովուրդների միջեւ հակամարտությունը գլխավորապես Ղարաբաղի համար է, բայց ռազմաճակատի գիծն ավելի լայն է, այն նաեւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանն է ներառում։ Տարբերությունն այն է, որ ղարաբաղյան ռազմաճակատի գիծը պարզորոշ է, այնտեղ կողմերի դիրքերը հստակ գծագրված են։ Հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը քանիցս ավելի բարդ է. ԽՍՀՄ փլուզումից հետո այդպես էլ սահմանագծում եւ սահմանազատում չի կատարվել ։ Ըստ էության, սահմանը կա քարտեզի վրա, իսկ գործնականում կողմերից յուրաքանչյուրը վերահսկում է այս կամ այն բարձրունքը եւ հարակից տարածքները։ Նման իրավիճակ է նաեւ ադրբեջանա-վրացական սահմանին, ինչը պարբերաբար նույնպես բարդացումների ու հակամարտությունների պատճառ է դառնում։ Մինչդեռ սա սահման է երկու բարեկամ երկրների միջեւ, որոնց ղեկավարները միշտ հայտարարում են ռազմավարական համագործակցության մասին։ Էլ ինչ ասենք այն երկրների միջեւ սահմանային դրության մասին, որոնք երեք տասնամյակ չհայտարարված պատերազմական վիճակում են։
Իհարկե, այդ երեք տասնամյակների ընթացքում հայ-ադրբեջանական սահմանին նույնպես պարբերաբար ընդհարումներ ու միջադեպեր են եղել։ Կամ էլ խաղաղ բնակիչներից են մոլորվել ու հայտնվել մյուս կողմում, իսկ հետո Կարմիր խաչի օգնությամբ նրանց հաջողվել է վերադարձնել տուն։ Այս թեժացման նախօրեին ադրբեջանական սահմանապահները Նախիջեւանի ԱՀ–ի սահմանին ձերբակալեցին Նարեկ Սարդարյանին, որն անկասկած մոլորվել էր եւ հայտնվել ադրբեջանցիների կողմից վերահսկվող կողմում։
Քիչ չեն եղել նաեւ դեպքերը, երբ հայ-ադրբեջանական սահմանը ռազմական գործողությունների վայր է դարձել, երբ կողմերից յուրաքանչյուրը փորձել է բարելավել իր դիրքերը, ձեռք բերել այս կամ այն բարձունքը կամ դիրքը։ 2012 թ. ամռանը հենց այս հուլիսյան բախումների վայրում ու Ադրբեջանի Ղազախի շրջանի գոտում ծանր մարտեր ընթացան, երկու կողմերն էլ էական կորուստներ ունեցան, երկու կողմից էլ տասնյակ զինվորականներ ու խաղաղ բնակիչներ զոհվեցին, վիրավորվեցին։ 2018 թ. մայիսին մարտեր ընթացան Նախիջեւանի ԱՀ-ում։ Արդյունքում Ադրբեջանի հսկողության տակ անցան Գյուննութ գյուղն ու հարակից չորս բարձունքները, ընդհանուր առմամբ՝ մոտավորապես 110 քառակուսի կիլոմետր։ Հայկական կողմն այն ժամանակ պնդում էր, թե իրականում խոսքը չեզոք գոտու մասին է եղել։
Բայց հայ-ադրբեջանական սահմանի բոլոր այս իրադարձությունները երկար ժամանակ ղարաբաղյան ռազմաճակատի ստվերում են մնացել։ Հիմա իրավիճակն արմատապես փոխվել է. հուլիսյան այս դեպքերը հստակ ցույց տվեցին, որ այսուհետ մենք պետք է խոսենք երկու ռազմաճակատով (Ղարաբաում եւ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագծով) հայ-ադրբեջանական հակամարտության մասին։ Երկու ճակատները սերտորեն փոխկապված են, եւ դրանք չի կարելի տարաջատել։
Ի՞նչը դարձավ իրավիճակի այս անգամվա սրման պատճառը։ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի համար չոր մնացորդի առումով՝ համաճարակի եւ ածանցյալ այլ խնդիրների փուլում կողմերից ո՞ր մեկին էր ձեռնտու սրացումը։
Իրավիճակի սրումից հետո ծագեցին դավադրապաշտական բազմաթիվ վարկածներ դրա ծագման պատճառների, այս կամ այն, ներառյալ նաեւ՝ արտաքին ուժերի դերակատարման մասին։ Գերակշռողը Ռուսաստանի ու Թուրքիայի, նաեւ՝ նավթատարի դերի մասին վարկածներն են։ Կարծում եմ, որ իրականում իրավիճակն ավելի բարդ է։
2018 թ. սկզբի դրությամբ Ի. Ալիեւի եւ Ս. Սարգսյանի փոխհարաբերությունները շատ վատացան։ Այդ ժամանակահատվածում Ալիեւն է'լ ավելի սաստկացրեց առանց այդ էլ կոշտ ռազմական հռետորաբանությունը եւ անգամ հայտարարեց պատերազմով Ադրբեջանին ոչ միայն Ղարաբաղը, այլեւ Երեւանը վերադարձնելու մասին։ Ն. Փաշինյանի իշխանության գալն Ադրբեջանում շատերի մոտ պատրանք ստեղծեց, թե բանակցային գործընթացում լուրջ փոփոխությունների հնարավորություն է ստեղծվել։ Չէ՞ որ Փաշինյանը ժողովրդավար ու արեւմտամետ գործչի իմիջ ուներ։ Թե որքա՞ն էր դա համապատասխանում իրականությանն այլ հարց է, բայց Ադրբեջանում այդ ժամանակ հենց այս կարգի կարծիքներ էին գերակշռում։ Համենայնդեպս 2018 թ. Բաքվում գերադասեցին չգնալ իրավիճակի սրման, Հայաստանում իշխանափոխությունն օգտագործել սեփական շահերին ներդաշնակ, սպասողական դիրք բռնել։
Բայց սթափեցումը շատ արագ վրա հասավ։ Գործնականում պարզվեց, որ Փաշինյանն ավելի կոշտ եւ արմատական էր Ս. Սարգսյանից։ Փաշինյանը հայտարարեց բանակցությունների ձեւաչափը փոխելու եւ ԵԱՀԿ ՄԽ-ի՝ մինչ այդ նախապատրաստած ամեն ինչից հրաժարվելու իր մտադրության մասին։ Բայց գլխավոր հարվածը նա հասցրեց 2019 թ. օգոստոսին, երբ միանշանակ հայտարարեց, որ Ղարաբաղը Հայաստանի մասն է։ Ադրբեջանում այդ հայտարարությունն ընկալվեց որպես պատերազմի կոչ։ Որովհետեւ, եթե Ղարաբաղը Հայաստանի մաս է, ապա ինչի՞ մասին պետք է Ադրբեջանը բանակցի։ Կապիտուլյացիայի եւ Ադրբեջանի տարածքների բռնազավթումն իրավաբանորեն ձեւակերպելու՞ մասին։ Հենց այսպես ընկալվեց Փաշինյանի այդ՝ հաստատ չմտածված եւ ակնհայտ պոպուլիստական հայտարարությունը։ Ինչպիսին որ մինչ այդ Երեւանի մասին Ալիեւի հայտարարությունն էր։ Ալիեւն ընդհանրապես Փաշինյանի հայտարարությունը որպես իրեն հասցված ապտակ ընկալեց։
Եվ այդ ամենը տեղի էր ունենում Մինսկի խմբի լիակատար անգործության պայմաններում։ Ադրբեջանում դրանից առաջ էլ մեծ դժգոհություն կար բանակցային գործընթացի արդյունքների բացակայությունից։ Իսկ հիմա սկսեցին խոսել բանակցությունների լիակատար տապալման ու պատերազմ սկսելու անհրաժեշտության մասին։
Իրավիճակը սկսեց շատ արագ թեժանալ։ Ակնհայտ էր, որ երկու կողմերն անզիջում դիրքեր են գրավել։ Օդում զգացվեց պատերազմի հոտը, մամուլում անգամ հայտնվում էին լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունները սկսելու հնարավոր ժամկետները։
Համաճարակը հետաձգեց լարվածության հետագա աճը։ Բայց միայն առժամանակ։ Կայծ էր պակասում բռնկման համար։ Եվ այդ կայծը սահմանին տեղի ունեցած պատահականությունը դարձավ։
Հուլիսի 12-ին ամեն ինչ, իրոք, ինքնաբերաբար կատարվեց, եւ դա կապված էր սահմանի դեմարկացիայի բացակայության հետ։ Կրկնում եմ, պայթյունն անխուսափելի էր Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ եղած լարվածության պայմաններում։ Միեւնույն ժամանակ այն, որ մարտերը տեղային բնույթի էին եւ հայ-ադրբեջանական դիմակայության այլ հատվածներ, առաջին հերթին ղարաբաղյան ռազմաճակատ չտեղափոխվեցին, վկայում է, որ կողմերը, հատկապես Ադրբեջանն անակնկալի էին եկել եւ առայժմ մեծ պատերազմի պատրաստ չեն։ Այո, կողմերը, եւ հատկապես Ադրբեջանը նախընտրեցին օգտագործել սահմանային տեղային մարտերը քարոզչական պատերազմում եւ ներկայացնել դրանք որպես հաղթանակ։  Բայց մենք պետք է հստակ հասկանանք, որ սահմանին մարտերը նոր, անհամեմատ ավելի մասշտաբային պատերազմի նախերգանքն են։ Եվ այն անխուսափելի է, եթե, իհարկե, իրենց խոսքը չասեն համաշխարհային ու տարածաշրջանային խաղացողները, առաջին հերթին՝ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն, ԵՄ-ն, եւ եթե երկու երկրների ղեկավարների գիտակցությունը գերակա չդառնա։
«Ալիեւը երկու անգամ է դիմել Պուտինին (հուլիսի 14-ին եւ 16-ին), արդյունքում սահմանին հաստատվեց հրադարար ու հարաբերական անդորր»։
Այս օրերին Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց ապագա հնարավոր բանակցությունների վերաբերյալ իր դիրքորոշումը եւ ընդգծեց, որ դրանց արդյունավետության համար ադրբեջանական կողմը պետք է հրաժարվի ռազմական հռետորաբանությունից, ռազմաճակատում սրման փորձերից եւ համաձայնություն տա բանակցություններին ԼՂՀ-ի մասնակցությանը։ Այս դրույթներից որո՞նք կարող են ընդունվել։
Երբ մարտական գործողությունները ժամանակավոր են դադարեցված եւ կարող են շատ հեշտորեն վերսկսվել, պետք է ընդհանրապես հրաժարվել որեւէ արմատական հայտարարությունից ու պահանջներից։ Հիմա կարեւորը հայ-ադրբեջանական ռազմաճակատի բոլոր հատվածներում կայուն հրադադարի հասնելն է։ Ամենուրեք՝ ղարաբաղյան ուղղությունում եւ հայ-ադրբեջանական սահմանին։ Այնուհետեւ պետք է նստել բանակցային սեղանի շուրջ, ընդ որում՝ առանց որեւէ մեկին ուղղված նախապայմանի, թե ինչպիսի՞ վարք է պետք ունենալ, ինչի՞ մասին է պետք խոսել բանակցությունների ժամանակ։ Այդ բոլոր հարցերը պետք է լուծվեն հընթացս, եւ վստահության քաղաքական մթնոլորտի առկայության պայմաններում։ Եթե ավելի հանդարտ տարիներին, երբ ռազմաճակատում ու սահմանին հարաբերական անդորր  կար, եւ բանակցություններ էին ընթանում, Ադրբեջանը չէր ընդունում ղարաբաղյան կողմի մասնակցությունը, որտեղի՞ց այդ համոզվածությունը, թե համաձայնություն կլինի, այն էլ՝ նման սրումից հետո։ Ցավոք, այսօր Ն. Փաշինյանն ու հատկապես Ի. Ալիեւն իրենց պահում են ոչ թե պատասխանատու պետական այրերի, այլ բակում տաքարյուն տղաների նման, որոնք խոսքեր են նետում առանց հետեւանքների մասին մտածելու։
Կարծիք կա, որ իրավիճակը կարող է հասնել լայնամասշտաբ պատերազմի, երբ տարածաշրջանային կարեւոր դերակատարները ճանաչեն ու ընդունեն Ադրբեջանի պատերազմելու իրավունքը։ Ի՞նչ նշանակություն ունեցան Ռուսաստանի, համանախագահ այլ երկրների, Թուրքիայի ու Իրանի արձագանքներն այս անգամ։
Անկասկած, այս անգամվա սրումը մեծապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անգործության  հետեւանքն է։ Չէ՞ որ բանակցություններն այս կառույցի հովանու ներքո են ընթանում, մինչդեռ ՄԽ-ն, փաստորեն, 2017 թվականից այս ամենից ինքնակամ մի կողմ քաշվեց։ Նույնիսկ այս անգամ ՄԽ-ը հայտարարություն արեց հուլիսի 24-ին, երբ հիմնական մարտերը դադարել էին։ Թույլ էին նաեւ ԱՄՆ-ի ու ԵՄ-ի արձագանքները։ Բազմաթիվ պատճառներով Իրանն էլ իրեն չդրսեւորեց, ու այսօր չէր էլ կարող այլ բան անել, քան հայտարարելը, թե պատրաստ է օգնել հակամարտող կողմերին։ Թուրքիան ինչպես միշտ Հայաստանի հասցեին միանգամից կոշտ հայտարարություն արեց եւ հերթական անգամ հստակ ցույց տվեց, որ եղբայրական Ադրբեջանի կողմից է։ Միայն Ռուսաստանն ավելի ակտիվ դերակատարություն ունեցավ։ Եվ դա հասկանալի է. Հայաստանը Ռուսաստանի հետ շատ թելերով է կապված, եթե չասենք, որ երկու երկրները ՀԱՊԿ անդամներ են։ Միեւնույն ժամանակ, Ռուսաստանի ղեկավարությունը բավական լավ հարաբերություններ ունի պաշտոնական Բաքվի հետ։ Ըստ էության, ինչպես 2016թ. ապրիլին էր, հիմա էլ հենց Ռուսաստանն ունեցավ գլխավոր դերակատարությունը ռազմական գործողությունները դադարեցնելու հարցում։ Ալիեւը երկու անգամ է դիմել Պուտինին (հուլիսի 14-ին եւ 16-ին), եւ արդյունքում սահմանին հրադադար ու հարաբերական անդորր հաստատվեց։ Ռուսաստանը մեկ անգամ էլ ցույց տվեց, որ մյուս առաջատար դերակատարների՝ ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի անգործության պայմաններում հենց ինքն է գլխավոր դերակատարը։ Ռուսաստանը նաեւ շահեց իր մասնակցության շնորհիվ. հուլիսի 17-ին Ադրբեջանն անսպասելիորեն վերականգնեց Բաքու-Նովոռոսիյսկ նավթատարով դեպի Եվրոպա արտահանումը, ինչն էլի անսպասելիորեն Ալիեւի հրամանով դադարեցվել էր 7 ամիս առաջ։
Հայաստանում պաշտոնական եւ հանրային մակարդակով նորից դժգոհություն հնչեց Ադրբեջանին զենք մատակարարող երկրների հասցեին։ Կարծես սկանդալ է հասունանում Ադրբեջանի եւ Սերբիայի, Վրաստանի միջեւ, որոնց հասցեին Ադրբեջանը նույն բովանդակության դժգոհություն հնչեցրեց։ Ձեր մեկնաբանությունը։
Ադրբեջանի եւ Սերբիայի, եւ հատկապես Վրաստանի հետ կապված սկանդալը ժամանակավոր է, եւ ավելի շատ Ալիեւի կողմից մեղավորներ փնտրելու գործընթաց է հիշեցնում։ Չէ՞ որ մարտերի ընթացքում Ադրբեջանը զգայուն կորուստներ կրեց, հակամարտության պատմության մեջ առաջին անգամ զոհվեց ՊՆ բարձրաստիճան սպա, գեներալ-մայոր Փոլադ Խաշիմովը։ Եվ այդ ամենն ընդամենը մեկ բարձունքի՝ Ղարագայի (հայերը Ղարադաշ են ասում) պատճառով։ Արդյունքն այն էր, որ բարձունքն անցավ Ադրբեջանի հսկողության տակ, բայց Ռուսաստանի շնորհիվ։ Դրանից հետո հայկական կողմն անսպասելիորեն հայտարարեց, թե իբրեւ բարձունքը երբեւէ հայերի ձեռքում չի էլ եղել։ Մի խոսքով, ներքին լսարանների համար Ալիեւին քավության նոխազներ են պետք։ Եվ նրանք գտնվեցին, սկզբում՝ ի դեմս «ոչ կառուցողական ընդդիմության», որին Ալիեւը միանգամից անվանեց «5-րդ շարասյուն» եւ մեղադրեց երկրում պետական հեղաշրջման փորձի համար։ Եվ հիմա ընդդիմադիրները համատարած ձերբակալվում են։ Իսկ արտաքին միջավայրում հնչեցին մեղադրանքներ Վրաստանի հասցեին, որը փոխանակ Ադրբեջանին միանշանակ սատարելու, բռնեց ավանդական չեզոքության դիրքը։ Նաեւ Սերբիայի հասցեին եղան մեղադրանքներ, որը մինչ այդ միշտ է հանդես եկել Ադրբեջանի, նրա տարածքային ամբողջականության դիրքից։ Բայց չեմ կարծում, թե այս ամենը լուրջ հետեւանքներ կունենան Սերբիայի եւ հատկապես Վրաստանի հետ Ադրբեջանի փոխհարաբերությունների համար։
Ձեր պնդումները հուլիսյան սրման ժամանակ Ռուսաստանի՝ Ադրբեջանին ցուցաբերած օգնության, Ղարադաշ/Ղարագայի մասին սեփական վերլուծությա՞ն արդյունք են, թե՞
Թե …Այն օրերին տարբեր ալիքներով տարբեր տեղեկություններ էի ստանում (հիմնականում բաց աղբյուրներից, բայց հաճախ նաեւ՝ կոնֆիդենցիալ) մարտերի եւ բանակցությունների մասին։ Բաքվից, Երեւանից ու Մոսկվայից ստացվող բաց եւ մասնավոր բնույթի այդ տվյալները համադրելով էլ արել եմ իմ եզրակացությունները։
Այս ընթացքում տարբեր երկրներում հայ-ադրբեջանական անմիջական բախումների մասին։ Ինչի՞ կարող են դրանք հանգեցնել։ Ռուսաստանում, օրինակ, ադրբեջանական համայնքը հայկական ապրանքների դեմ «ծիրանային պատերազմ» էր վարում, բախումներ եղան Մոսկվայում, ցույցեր անող հայերի եւ ադրբեջանցիների միջեւ բախումներ եղան Եվրոպայի ու ԱՄՆ քաղաքներում։
Սա հուլիսյան սրման եւս մեկ հետեւանքն ու առանձնահատկությունն է։ Դրանք ցույց տվեցին, որ բացի Կովկասում ռազմական թատերաբեմից պետք է խոսել այն մասին, որ հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը սկսեց համաշխարհային բնույթ ստանալ։ Այսինքն՝ դուրս եկավ իր տարածաշրջանից։ Այո, նախկինում եղել են նման բախումներ, հիմնականում՝ Ռուսաստանում։ Իսկ հիմա մենք տեսնում ենք, թե ինչպես գործնականում աշխարհի բոլոր երկրներում, որտեղ կան հայկական եւ ադրբեջանական համայնքներ, եղան ցույցեր ու հանրահավաքներ, որոնք մի շարք դեպքերում հանգեցրին լուրջ բախուների։ Սա շատ վտանգավոր ախտանիշ է, եւ եթե ժամանակին չհանգցնենք սփյուռքում բռնության այս ալիքը, ապա բախումները կարող են զանգվածային ու ծանր բնույթ ստանալ։ Ուրախալի է, որ այսօր երկու համայնքներում քիչ չեն այնպիսի մարդիկ, որոնք հասկանում են այդ բախումների վտանգը։ Եվ հուլիսի 24-ին սոցցանցերում հայտնվեց համատեղ մի փաստաթուղթ, որը դատապարտում է բռնության փաստերը եւ կոչ է անում «սփյուռքի համայնքներին մասնակցել խաղաղ գործընթացներին, հարգել մյուսների՝ նույնն անելու իրավունքը, մերժել բռնությունը, չկորցնել մարդկային դիմագիծը եւ բացառել խտրականությունը»։ Հուլիսի 26-ի առավոտվա դրությամբ այդ փաստաթուղթը ստորագրել էին 100 հայեր ու ադրբեջանցիներ։ Եվ սա մեզ ապագայում նման փաստեր թույլ չտալու հույս է տալիս։
«Կասկած չունեմ, որ Ռուսաստանում իրավիճակը սրվեց Բաքվի հրահանգով»։
Ինչպե՞ս եք վերաբերվում այն պնդումներին, թե հաշվի առնելով հայկական սփյուռքի համեմատ ադրբեջանականի պակաս կազմակերպվածությունը, այդ գործընթացները Բաքվից էին կառավարվում։
Անկասկած, դրա մեջ ճշմարտության մասնաբաժին կա։ Հատկապես, երբ խոսքը ռուսաստանաբնակ ադրբեջանցի գործարարների մասին է (Նիսանով, Իլիեւ, Յաղուբով եւ այլք)։ Նրանք տարիներ շարունակ հանգիստ առեւտուր են արել հայերի հետ՝ ոչ մի կերպ չցուցադրելով իրենց հայրենասիրությունը։ Եվ հանկարծ այս հուլիսյան օրերին նրանք դարձան սուպերհայրենասերներից ավելի հայրենասեր, եւ Հռոմի պապից ավելի կաթոլիկ։ Սա, իհարկե, հենց այնպես չէ եւ մեծ կասկածներ է առաջացնում։ Ընդհանրապես, ադրբեջանցիների ռուսաստանյան համայնքը մեր իշխանությունների ուժեղ ազդեցության եւ հսկողության տակ է։ Նրանցից ցանկացած մեկին ռուսաստանյան իրավապահ մարմինների օգնությամբ մեր իշխանությունները կարող են ձերբակալել եւ վերադարձնել հայրենիք հետագա պատիժը կրելու համար։ Այդ պատճառով անհնար է պատկերացնել ադրբեջանցիների հանրահավաքը Ռուսաստանում «Կորչի Ալիեւի բռնապետությունը» կոչով։ Այս հիմքով, կասկած չունեմ, որ Ռուսաստանում իրավիճակը սրվեց Բաքվի հրահանգով։
Իսկ Արեւմուտքում ադրբեջանական համայնքների հետ կապված իրավիճակը սկզբունքորեն այլ է։ Այդ երկրներում գերակշռում են ընդդիմադիր ադրբեջանցիները, որոնք վերջին տարիներին հաճախ են դուրս գալիս եվրոպական երկրների փողոցներ, նաեւ՝ սեփական դեսպանատան դիմաց Ալիեւի ռեպրեսիվ քաղաքականության դեմ պաստառներով։ Բայց հուլիսյան մարտերը ցույց տվեցին, որ հասունացել է մի սերունդ, որը չունի հայերի հետ համատեղ բնակության ու շփման փորձառություն, որը հայրենասեր է, եւ որի համար չկա ղարաբաղյան խնդիր, այլ կա հայ-ադրբեջանական պատերազմ, որը տանուլ է տվել ավագ սերունդը։ Երիտասարդները պատերազմի միջով չեն անցել, եւ նրանց շատ են զայրացնում քսանհինգամյա անպտուղ բանակցությունները։ Նրանց մեջ կա կուտակված հսկա բացասական էներգիա սեփական իշխանությունների եւ միաժամանակ հայերի դեմ, որոնք նրանց համար ագրեսոր են։ Նրանցից շատերն, իրոք, հայրենասերներ են, եւ սա շատ կարեւոր պահ է։ Այսպիսի երիտասարդներին հաճախ որեւէ կերպ ուղղորդելու կարիք էլ չկա, իրենց բնակության երկրների հայերի հետ փոխհարաբերություններում նրանք ունակ են ինքնուրույնություն դրսեւորելուն։ Իհարկե, նույնը կարելի է ասել նաեւ հայերի նոր սերունդների մասին։ Նրանք նույնպես չունեն ադրբեջանցիների հետ համատեղ բնակության ու  շփման փորձ։ Բայց հիմա խոսքն Արեւմուտքում ադրբեջանական սփյուռքի մասին է։ Եվ հիմա նրանք երկվության մեջ են. հայրենիքում հուլիսյան մարտերն ու զորակցումը շատերին փողոց դուրս բերեց պաշտպանելու դեսպանատները հայերի ցույցերից ու պիկետներից։ Եվ սա արեւմտյան սփյուռքի ադրբեջանցիների համար ոչ հաճելի բան է։ Քանի որ նրանց համար դեսպանատները այն բռնապետական ռեժիմի խորհրդանիշն են, ինչի դեմ նրանք պայքարում են։

“Линия фронта отныне стала шире и охватывает также и границы Армении и Азербайджана“
Так оценил в интервью со мной один из результатов июльских боев на армяно-азербайджанской госгранице азербайджанский правозащитник и историк Ариф Юнусов. Он также  уверен, что отныне мы имеем два фронта – в Карабахе и на линии границы Армении и Азербайджана. Оба фронта тесно взаимосвязаны, и их нельзя отделять друг от друга.
- В чем особенность июльской эскалации на границе между Арменией и Азербайджаном?
- До этих событий основные бои и столкновения шли на линии карабахского фронта. Именно бои и напряженность там всегда привлекали к себе всеобщее внимание, в последний раз в связи с четырехдневными боями в апреле 2016 года. Нынешние же июльские события показали, что карабахская линия фронта – важнейший, но не единственный театр боевых действий. Да, конфликт двух народов ведется главным образом за Карабах, но линия фронта шире и охватывает также и границы Армении и Азербайджана. Разница в том, что карабахская линия фронта четко очерчена, там ясно очерчены позиции сторон. Ситуация на армяно-азербайджанской границе намного сложнее – после развала СССР граница так и не была демаркирована и делимитирована. Граница существуют, по сути, на карте, а реально на практике каждая сторона контролирует те или иные высоты и прилегающую территорию. Аналогичная картина и с грузино-азербайджанской границей, которая также периодически приводит к конфликтам и осложнениям. А ведь это - граница двух дружественных стран, лидеры которых всегда заявляют о стратегическом сотрудничестве. Что же тогда говорить о ситуации на границе стран, находящихся в состоянии необъявленной уже три десятилетия войны?
Безусловно, все эти три десятилетия на армяно-азербайджанской границе периодически также имели место столкновения и инциденты. То кто-то из мирных жителей заблудившись, оказывался на чужой стороне и потом с помощью Красного Креста его возвращали обратно. Буквально накануне нынешней эскалации азербайджанские пограничники на границе с Нахчеванской АР задержали Нарека Сардаряна, который явно заблудился и в итоге оказался на контролируемой азербайджанцами стороне.
Нередко армяно-азербайджанская граница становилась и ареной боевых действий, когда каждая сторона пыталась улучшить позиции - захватить ту или иную высоту или пост. Летом 2012 г. как раз в зоне нынешней эскалации, а также в районе Казахского района шли тяжелые бои, в результате которых обе стороны понесли существенные потери – с обеих сторон погибли и были ранены десятки военнослужащих и мирных жителей. В мае 2018 г. произошли бои и в Нахчеванской АР, в результате под контроль Азербайджана перешло село Гюннют и прилегающие к селу четыре высоты, в общей сложности примерно 110 кв. км. Армянская сторона тогда же утверждала, что на самом деле речь шла о нейтральной зоне.
Но все эти события на армяно-азербайджанской границе долгое время находились в тени карабахской линии фронта. Теперь же ситуация кардинально изменилась: нынешние июльские бои четко показали, что отныне мы должны говорить об армяно-азербайджанском конфликте, который имеет два фронта – в Карабахе и на линии границы Армении и Азербайджана. Оба фронта тесно взаимосвязаны и их нельзя отделять друг от друга.
- Что стало причиной нынешней эскалации? Какой стороне была она на руку в период пандемии и производных проблем в Азербайджане и Армении, в чем сухой остаток?
- После начала эскалации возникло очень много конспирологических версий относительно причин возникновения и роли тех или иных сил, в том числе внешних. Доминируют версии о роли России и Турции, а также факторе нефтепроводе. На самом деле, полагаю, что ситуация сложнее.
К началу 2018 г. взаимоотношения И.Алиева с С.Саргсяном стали очень плохими. В тот период Алиев еще более усилил и без того жесткую милитаристскую риторику и даже заявил о возможности возвращения военным путем под власть Азербайджана не только Карабаха, но и Еревана!
Приход к власти Н. Пашиняна породил иллюзии у многих в Азербайджане, что появилась возможность для серьезных перемен в переговорном процессе. Ведь Пашинян имел имидж демократа и прозападного политика. Насколько это верно – другой вопрос, но такие взгляды в Азербайджане тогда доминировали. Свои надежды на перемены в переговорном процессе были и у Алиева. Во всяком случае в 2018 г. в Баку предпочли не идти на обострение ситуации и использовать смену власти в Армении в своих целях, а занять выжидательную позицию.
Но очень скоро наступило отрезвление – Пашинян оказался на деле гораздо более жестким и радикальным, чем его предшественник Саргсян. Пашинян заявил о своем желании изменить формат переговоров и отказе от всего, что было ранее подготовлено Минской группой ОБСЕ. Но главный удар Пашинян нанес в августе 2019 г., когда в безапелляционной форме заявил, что Карабах – это часть Армении. В Азербайджане это заявление было расценено как призыв к войне. Ведь если Карабах – это часть Армении, то о чем тогда надо Азербайджану вести переговоры? О капитуляции и юридическом оформлении захвата Арменией части азербайджанской территории? Именно так было расценено в Азербайджане это явно непродуманное и откровенно популистское (как ранее заявление Алиева о Ереване) заявление Пашиняна. А Алиев вообще воспринял это заявление как пощечину в свой адрес.
И все это происходило на фоне полного бездействия Минской группы! В Азербайджане и до этого было сильное недовольство безрезультатностью переговорного процесса. Теперь же заговорили о полном провале переговоров и необходимости начала войны.
Ситуация стала быстро накаляться. Было очевидно, что обе стороны заняли бескомпромиссные позиции. В воздухе запахло войной, в прессе даже назывались вероятные даты начала широкомасштабных боевых действий.
Пандемия отложила дальнейшую эскалацию напряженности. Но лишь на время. Нужна была искра, чтобы все полыхнуло. И этой искрой стала случайность, произошедшая на границе. 12 июля все произошло действительно спонтанно и было связано с отсутствием демаркации границы. Повторяю, взрыв был неизбежен в условиях той напряженности между Арменией и Азербайджаном. Вместе с тем тот факт, что бои носили локальный характер и не перенеслись на другие участки армяно-азербайджанского противостояния и в первую очередь на линию карабахского фронта, говорит о том, что стороны, особенно Азербайджан все же были застигнуты врасплох и пока не готовы к большой войне. Да, каждая сторона, особенно Азербайджан предпочли эти локальные бои на границе использовать в пропагандистской войне и преподнести их как свою победу. Но мы должны четко понять – бои на границе лишь прелюдия к новой, намного более масштабной войне, которая неизбежна. Если, конечно, свое слово не скажут мировые и региональные игроки, в первую очередь Россия, США и Евросоюз, а также не возобладает разум у лидеров обеих стран.
- Накануне Никол Пашинян озвучил позицию по возможным будущим переговорам, и подчеркнул, что для их продуктивности азербайджанская сторона должна отказаться от воинственной риторики, попыток эскалаций на фронте и согласиться на участие НКР в переговорах. Какие из этих положений, на Ваш взгляд, могут быть приняты?
- В условиях, когда боевые действия лишь временно приостановлены и могут легко вновь возобновится, следует вообще отказаться от каких-либо радикальных заявлений и требований. Сейчас главное добиться устойчивого перемирия на всех участках армяно-азербайджанского фронта. Повсюду – на карабахском направлении и на армяно-азербайджанской границе. Затем сесть за стол переговоров, причем безо всяких предварительных условий кому и как себя вести и о чем надо говорить в ходе переговоров. Это все должно решаться в процессе переговоров и при соответствующей политической атмосфере доверия. Если в более мирные времена, когда на фронте и границе царило относительное затишье и шли переговоры, Азербайджан отказывался от участия в переговорах карабахской стороны, то откуда эта убежденность, что такое согласие последует, да еще после такой эскалации? К большому сожалению, однако сегодня Н. Пашинян, но особенно И.Алиев ведут себя не как ответственные государственные мужи, а как горячие мальчишки во дворе, которые бросаются словами, не думая о последствиях.
“Алиев дважды обращался (14 и 16 июля) к Путину и в итоге было достигнуто перемирие и относительное затишье на границе.”
- Есть мнение, что эскалация до широкомасштабной войны возможна только в случае согласия влиятельных региональных акторов на право Азербайджана на войну. Как вообще сработала реакция России, других стран-сопредседателей, Турции, Ирана на этот раз?
- Безусловно, нынешняя эскалация - результат во многом бездеятельности Минской группы ОБСЕ. Ведь переговорный процесс идет под ее эгидой. А она фактически с 2017 г. самоустранилась. Даже сейчас Минская группа сделала заявление 24 июля, когда основные бои прекратились. Также вялой была реакция США и Евросоюза. В силу многих причин Иран также не проявил себя, да и не мог это сделать в настоящее время, кроме заявления, что готов помочь конфликтующим сторонам. Турция как всегда быстро сделала жесткое заявление в адрес Армении и в очередной раз четко показала, что она на стороне братского Азербайджана. Лишь Россия сыграла более активную роль. И это понятно – Армения связана с Россией многими узами, не говоря уже о том, что обе страны – члены ОДКБ. В то же время у руководства России достаточно хорошие отношения с официальным Баку. По сути, как и в апреле 2016 г., именно Россия сыграла главную роль в приостановлении боевых действий. Причем, Алиев дважды обращался (14 и 16 июля) к Путину и в итоге было достигнуто перемирие и относительное затишье на границе. То есть, Россия еще раз продемонстрировала, что в настоящее время на фоне бездействия других ведущих игроков (США и ЕС) именно она играет главную роль в армяно-азербайджанских отношениях. При этом Россия еще и заработала на своем участии - начиная с 17 июля Азербайджан неожиданно возобновил экспорт нефти в Европу по нефтепроводу Баку-Новороссийск, который также неожиданно по приказу Алиева был приостановлен 7 месяцев назад.
- В Армении уже на официальном, и публичном уровне опять стали озвучивать недовольство странами, которые поставляют оружие Азербайджану. Кажется назревает скандал между Азербайджаном и Сербией, Грузией, в адрес которых была высказана претензия такого же содержания. Ваши комментарии?
- Скандал у Азербайджана с Сербией и особенно Грузией носит временный характер и больше напоминает поиск Алиевым стрелочников. Ведь в ходе июльских боев Азербайджан понес чувствительные потери, в их числе впервые в истории конфликта погиб высокопоставленный офицер МО - генерал-майор Полад Хашимов. И все из-за одной высоты Гарагая (по-армянски – Гарадаш), которая в итоге перешла под контроль Азербайджана, но лишь благодаря России, после чего армянская сторона неожиданно заявила, что якобы эта высота никогда и не была в руках армян. В общем, Алиеву нужны стрелочники для внутренней аудитории. И они нашлись – вначале в лице «деструктивной оппозиции», которую Алиев сразу назвал «5-ой колонной» и обвинил в попытке госпереворота в стране. И сейчас идут тотальные аресты оппозиционеров. А во внешней среде последовали обвинения в адрес Грузии, которая вместо однозначной поддержки Азербайджана заняла традиционный нейтралитет. А также Сербии, которая до этого всегда выступала на стороне Азербайджана и признавала ее территориальную целостность. Но не думаю, что все это приведет к серьезным осложнениям в отношениях Азербайджана с Сербией и тем более с Грузией.
- Ваши утверждения о помощи России Азербайджану в дни июльской эскалации и о Гарадаш/ Гарагая - это результат собственного анализа или… ?
- Или… В те дни по разным каналам связи мне поступала информация (в основном из открытого доступа, но часто конфиденциальная) о происходящих боях и переговорах. Сопоставляя эти данные из Баку, Еревана и Москвы, как из открытого доступа, так и частного характера, я и делал свои выводы.
- Об армяно-азербайджанских прямых столкновения в разных странах в эти дни. К чему они могут привести конкретно? В России, например, шла “абрикосовая война” азербайджанской общины против армянских товаров, были столкновения в Москве, между митингующими армянами и азербайджанцами в городах Европы, США.
- Это еще одно следствие и отличие июльской эскалации в армяно-азербайджанских отношениях. Они показали, что помимо военного театра на Кавказе следует говорить о том, что армяно-азербайджанский конфликт стал носить общемировой характер. То есть, вышел за рамки своего региона. Да, в прошлом были такие столкновения, в основном в России. Теперь же мы увидели, как практически во всех странах мира, где есть армянские и азербайджанские общины, произошли митинги и демонстрации, в ряде случаев приведшие к серьезным столкновениям. Это очень опасный симптом и если своевременно не погасить эту волну насилия в диаспоре, то столкновения могут принять более массовый и тяжелый характер. К счастью, в обеих общинах немало сегодня тех, кто понимает опасность этих конфликтов. И 24 июля в соцсетях появился совместный документ, который осудил факты насилия и призвал «диаспоральные общины участвовать в мирной деятельности, уважать право других делать то же самое и отвергнуть насилие, обоюдную дегуманизацию и дискриминацию». На утро 26 июля документ подписали до 100 армян и азербайджанцев. И это дает нам надежду на недопущение подобных фактов насилия в будущем.
“Нет сомнений, что в России обострение произошло явно по указке из Баку” .
- Как Вы относитесь к утверждениям, что учитывая относительно меньшую организованность азербайджанской диаспоры в других странах по сравнению с армянской, менеджмент этих процессов производился из Баку?
- Безусловно, доля истины в этом есть. Особенно когда речь идет о проживающих в России азербайджанских бизнесменах (Нисанов, Илиев, Ягубов и др.), которые годами спокойно торговали с армянами, никак не проявляя свой патриотизм. И вдруг в эти июльские дни они стали правее суперпатриотов и правее папы римского. Это конечно же неспроста и вызывает сильное подозрение. Вообще, российская община азербайджанцев находится под сильным влиянием и контролем наших властей, которые могут легко любого из них при помощи российских правоохранительных органов арестовать и вернуть на родину для последующего наказания. Потому-то невозможно представить митинги в России азербайджанцев с лозунгами «Долой диктатуру Алиева!». И потому нет сомнений, что в России обострение произошло явно по указке из Баку.
А вот ситуация с азербайджанскими общинами на Западе принципиально иная, здесь в основном преобладают оппозиционно настроенные азербайджанцы, которые регулярно в последние годы выходят на улицы европейских городов, зачастую напротив своего же посольства с лозунгами протеста против репрессивной политики Алиева. Но июльские бои показали, что выросло поколение, которое не имеет опыт совместного проживания и общения, которое патриотично и для которых нет карабахской проблемы, а есть армяно-азербайджанская война, которую проиграло старшее поколение. Молодые не прошли через войну и у них вызывает сильнейшее раздражение идущие четверть века бесплодные переговоры. У них накопилась огромная негативная энергия по отношению к своей власти и одновременно к армянам, которые для них агрессоры. Многие из них действительно являются патриотами своей родины и это также важный момент. То есть, таких молодых не стоит часто и направлять куда-то, они сами могут проявить самостоятельность в отношениях с армянами в диаспоре. Разумеется, то же самое можно сказать и о новом поколении армян, которые также не имеют опыта совместного проживания и общения с азербайджанцами, но сейчас речь о азербайджанской диаспоре на Западе. Ведь они сейчас на распутье - июльские бои на родине и сопереживание толкают многих на улицы и на защиту посольств от пикетов и митингов армян, что у многих из азербайджанцев в западной диаспоре вызывает дискомфорт. Ибо для них посольства - это символ диктаторского режима, против которого они борются.