ՄԱԿ-ում տարածվել է Արցախի ԱԳՆ զեկույցը՝ Գլխավոր ասամբլեայի «Անհայտ կորած անձինք» բանաձևի իրականացման մասին
Միավորված ազգերի կազմակերպությունում (ՄԱԿ) որպես պաշտոնական փաստաթուղթ տարածվել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության պատրաստած զեկույցը՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընդունված 73/178 «Անհայտ կորած անձինք» («Missing Persons») բանաձևի իրականացման վերաբերյալ, որը հասանելի է հետևյալ հղումով` https://undocs.org/ru/A/74/941: Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի ԱԳՆ պաշտոնական կայքը։
Զեկույցը համապարփակ տեղեկատվություն է ներկայացնում տվյալ բանաձևի իրականացման, ինչպես նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում անհայտ կորած անձանց խնդրի հետ կապված իրավիճակի և հրատապ հարցերի վերաբերյալ։
Փաստաթղթում, մասնավորապես, նշվում է, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում անհայտ կորածների հարցը ծագել է 1991 թ. Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ պատերազմից շատ ավելի վաղ: Արդեն 1988-1989 թթ. Արցախում խորհրդային Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից տեղի էին ունեցել ազգությամբ հայերի պատանդառության և առևանգման դեպքեր։ Սակայն հետագայում՝ պատերազմական գործողություններով պայմանավորված, պատանդների և անհայտ կորածների խնդիրն ավելի սուր բնույթ ստացավ։
Զեկույցում ընդգծվում է, որ, դժբախտաբար, ադրբեջանական կողմի ապակառուցողական քաղաքականության պատճառով հակամարտության հետևանքով անհայտ կորածների ճակատագիրը որոշակիացնելու գործում հնարավոր չեղավ նշանակալի արդյունքներ արձանագրել: Արցախի Հանրապետության համապատասխան մարմինների հետ կառուցողական համագործակցության փոխարեն ադրբեջանական կողմը շարունակում է քաղաքականացնել անհայտ կորածների խնդիրը, որը բացառապես մարդասիրական բնույթ է կրում։ Նման համագործակցությունից հրաժարվելը ևս մեկ ապացույց է Ադրբեջանի՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքներով իր ստանձնած պարտավորությունների չկատարման մասին:
Փաստաթղթում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բանաձևի նպատակների արդյունավետ իրականացման համար պայմանների ստեղծման առումով նշվում է, որ հաշվի առնելով այն փաստը, որ անհայտ կորածների խնդիրը չի կարող կարգավորվել միակողմանի կարգով, նախ և առաջ՝ անհրաժեշտ է ապահովել այս հարցում հակամարտության բոլոր կողմերի գործուն ներգրավվածությունը, ինչպես նաև ներդնել համակարգված և արդյունավետ մեխանիզմ՝ առաջընթացի ապահովման հստակ վերահսկողական չափանիշներ սահմանելու համար։

Report of the Foreign Ministry of Artsakh on the Implementation of the General Assembly Resolution ‘Missing Persons’ Disseminated at the UN
The report prepared by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh on the implementation of Resolution 73/178 ‘Missing Persons’ adopted by the UN General Assembly was disseminated at the United Nations Organization (UN) as an official document, which is available at the following link: https://undocs.org/A/74/941.
The report provides comprehensive information on the implementation of this resolution, as well as on the urgent issues related to the situation of missing persons in the context of the Azerbaijan-Karabakh conflict.
The document, in particular, reads that “the issue of persons missing in the context of the Azerbaijan-Karabakh conflict emerged long before the full-scale war, which was unleashed by neighbouring Azerbaijan against the Republic of Artsakh in 1991. Incidents of hostage-taking and kidnapping of ethnic Armenians by the authorities of Soviet Azerbaijan were already occurring in Artsakh in 1988–1989. Later, however, due to the hostilities, the issue of hostages and missing persons became more acute.”
The report underlines that, unfortunately, it was impossible to achieve significant progress in determining the fate of those missing in connection with the Azerbaijan-Karabakh conflict, due to the destructive policy of the Azerbaijani side. Instead of constructive cooperation with the relevant bodies of the Republic of Artsakh, the Azerbaijani side continues to politicize the problem of missing persons, which is an exclusively humanitarian issue. The refusal of such cooperation is another evidence of Azerbaijan's non-fulfillment of its obligations under international humanitarian law.
The document states that in order to create conditions for the effective implementation of the goals of the UN General Assembly resolution, it is, first of all, required to ensure the active involvement of all the parties to the conflict, as the issue of missing persons cannot be solved on a unilateral basis, as well as to introduce an agreed and efficient mechanism to set clear benchmarks of control for achieving progress.