Քննարկվել է ANIF-ի կողմից ներդրումային նոր ծրագրերի ներգրավմանն ուղղված աշխատանքների ընթացքը
Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ANIF) «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ներդրումային ֆոնդի միջանկյալ հաշվետվությունը:
Քննարկման ընթացքում մանրամասներ են ներկայացվել պետություն-մասնավոր հատվածի համագործակցության շրջանակում ներդրումային ծրագրերի իրականացման ընթացքի վերաբերյալ: Զեկուցվել է, որ արտերկրի ներդրողների հետ քննարկման փուլում են տարբեր ոլորտներում նախատեսվող 6-7 ներդրումային ծրագրեր, որոնց հնարավորինս արագ առաջ մղմանը և կյանքի կոչմանը որոշակիորեն խոչընդոտում են կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված փակ սահմանները: Չնայած դրան, աշխատանքներն ընթացքի մեջ են, և ANIF-ը նոր հաշվետվություն կներկայացնի մեկ ամիս անց:
Միաժամանակ, ներկայացվել են ներդրումների խթանմանը վերաբերող մի քանի այլ առաջարկություններ, մասնավորապես, ծրագրերի իրականացման մեխանիզմների, չափանիշների, հնարավոր ռիսկերի կառավարման գործիքակազմի հետ կապված: Ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, քննարկվել են ներդրումների ներգրավմանը նպաստող այլ գաղափարներ ևս:
Վարչապետ Փաշինյանը պատասխանատուներին հանձնարարել է շարունակել հակաճգնաժամային տնտեսական միջոցառումների ուղղությամբ աշխատանքները և ներկայացնել նոր առաջարկություններ:

Обсужден ход работ ANIF по привлечению новых инвестиционных программ
Премьер-министр Никол Пашинян провел совещание, в ходе которого был обсужден промежуточный отчет инвестиционного фонда “Антикризисные инвестиции Предприниматель+Государство” Фонда государственных интересов Армении (ANIF).
В ходе обсуждения были представлены подробности о ходе реализации инвестиционных программ в рамках сотрудничества государство - частный сектор. Было представлено, что на стадии обсуждения с зарубежными инвесторами находятся 6-7 инвестиционных программ в различных сферах, продвижению и реализации которых определенным образом препятствуют закрытые границы, что обусловлено пандемией коронавируса нового типа. Несмотря на это, работы продолжаются, и ANIF представит новый отчет через месяц.
В то же время, были представлены несколько других предложений, касающихся стимулирования инвестиций, в частности, механизмов и критериев реализации программ, инструментария управления возможными рисками. Состоялся обмен мнениями, были обсуждены и другие идеи, способствующие привлечению инвестиций.
Премьер-министр Пашинян поручил ответственным лицам продолжить работы по антикризисным экономическим мероприятиям и представить новые предложения.