Կոռուպցիոն գործարքներ, ոտնահարված իրավունքներ. Ֆիրդուսի պաշտպաններն ակնկալում են պատգամավորների միջամտությունը
Արվեստագետ Արա Շահումյանը Ֆիրդուս թաղամասի բնակիչ է: Նա միացել է թաղամասի համար պայքարող Ֆիրդուս թաղամասի պաշտպանության նախաձեռնության խմբին: Կարծում է, որ իրենց թաղամասի շուրջ ողջ գործընթացը սկսվում և ավարտվում է մեքենայություններով: Նույնիսկ այն շահարկումները, թե Ֆիրդուսը առնետանոցի ու աղբանոցի է վերածվել, խնամված չէ, նույնպես այդ մեքենայության անիվով է պտտվում: Մինչդեռ ամենակարևորն այն է, որ գերակա շահ եզրույթի ներքո խախտվել է Սահմանադրությունը, դրանով երաշխավորված իրենց սեփականության իրավունքը:
«Գերակա շահ հասկացությունը պետք է լինի շատ կարևոր` մագիստրալի, կայարանի կառուցման համար, ոչ թե մեզնից վերցնեն, տան օլիգարխի: Սա մշակույթ է, որը 30 տարի մտել է մեր տնտեսական, քաղաքական, օլիգարխիկ համակարգի մեջ և շրջանառվում է»,- ասում է բնակիչ Շահումյանը:
Այսօր նա նախաձեռնող խմբի հետ մասնակցում էր Ֆիրդուս թաղամասում կազմակերպված ասուլիսին, և լրագրողների հարցին, թե քանի բնակիչ կամ բնակիչների որ տոկոսն է, որ չի ուզում թաղամասը քանդվի, պատասխանում է` ինքը մեկ բնակիչ չէ, իրենք շատ են, որոնք ոչ թե իրենց տան համար են պայքարում, այլ պետական ընդհանուր մոտեցման դեմ:
«Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» հակակառուպցիոն կենտրոնի ներկայցուցիչ Հայկ Մարտիրոսյանն անդրադարձավ թաղաասի կառուցապատման իրավական իրավիճակին: Վերջինս նշեց, որ պետությունն ակնհայտորեն փորձել է օժանդակել Ֆիրդուսի կառուցապատման ծրագրին, նույնիսկ երաշխավորագիր է ներկայացրել, որպեսի կառուցապատող կազմակերպությունները արտաքին վարկային միջոցներ ներգրավեն, դրանից հետո այդ պայմանագրերը չեն հրապարակվում և գաղտնի են պահվում:
«Դիանար» ՓԲԸ-ի հիմնադիր Էդուարդ Մելիքյանը նախկինում չիրականացված ծրագրերի կազմակերպության հիմնադիրն է, որը նաև «Գլենդել հիլզ» կազմակերպության գործադիր մարմնի ղեկավարն է եղել: Տարածքների ձեռքբերման մրցակցություն ցույց տալու համար «Դիանար»-ը 17 այլ կազմակերպություն է գրանցել:
«Այս գործընթացը լուրջ կոռուպցիոն ռիսկեր է պարունակում, որովհետև ընկերություններ, որոնք ձախողում են ծրագիրը սկսած 2006-2007թթ. և ներառված են կոռուպցիոն բավականին լուրջ գործարքներում, իսկ «Գլենդել հիլզ»-ի` աղետի գոտու վերաբերյալ նաև քրեական գործ կա, այդ ընկերությունները և նրանց հետ փոխկապակցված անձինք ներառված են այս գործընթացներում»,- նշեց Հայկ Մարտիրոսյանը:
Այս ամենից բացի, Կառավարությունը հրաժարվում այն ֆինանսական երաշխիքները հրապարակելուց , որոնք այդ կազմակերպությունները տվել են` որպես ծրագրի իրականացման երաշխիք: Այս ամենից ելնելով` ԹԻԱԿ-ը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել` պաշտոնատար անձանց կողմից համապատասխան գործարքների իրականացման մեխանիզմներում չարաշահումներ թույլ տալու վերաբերյալ: Մասնավորապես, Քաղաքաշինության պետական կոմիտեն, որի կանոնադրության համաձայն, պետք է անցկացներ մրցույթներ քաղաքաշինական լավագույն լուծումներով տարածքի կառուցապատումն իրականացնելու համար, որևէ քայլ չի ձեռնարկել, և Կառավարությունը որևէ կերպ չի արձագանքել այդ կառույցի պաշտոնեական անփութությանը:
«Այսօր Կառավարությունը պետք է ամեն ջանք գործադրեր, որպեսզի այդ գործընթացը լիներ թափանցիկ, նրանում ներառված չլինեին նախկինում կոռուպցիոն գործարքներում ընդգրկված կազմակերպությունները, այնինչ մենք տեսնում ենք հակառակ գործընթացը»,- ավելացնում է ԹԻԱԿ-ի ներկայացուցիչը:
Իրավապաշտպան Նինա Կարապետյանցը նշում է, որ իրավապահ համակարգից սպասումներ չունի, ավելի շատ հանրային ճնշման միջոցով պետք է այս հարցին հետևողականորեն լուծում տրվի:
Կառավարության ներկայիս ներկայացուցիչները Ֆիրդուս թաղամասը սարայներ են անվանում, որոնք, իհարկե, օլիգարխների ոսկեզօծ տների համեմատությամբ, գուցե այդպիսիք չթվան, բայց դա Երևան քաղաքի պատմությունը ներկայացնող թաղամասն է:
«Երևանի կոլորիտը պահելու համար այս հին շենքերն ու թաղամասերն անհրաժեշտ են: Գյումրին գյումրեցիներին է, Վանաձորը` վանաձորցիներինը, բայց Երևանը բոլորինն է, և պետք է պահել երևանյան կոլորիտը»,- ասում է իրավապաշտպանը:
Լրագրողների այն հարցին, թե Ֆիրդուսի բնակիչները համաձայն են, որ տարածքն իրացվի, թե ոչ, «Ֆիրդուս․ տեղի հիշողությունը» գրքի գլխավոր խմբագիր Տիգրան Ամիրյանը պատասխանում է` անդրադառնալով 2000-ականներին, այդ ժամանակվանից թաղամասը հետզհետե վերածվել է շինհրապարակի, քանդվել են թաղամասի տները, իսկ կառուցապատողները մշտապես հիշեցրել են, որ այդ հողատարածքներն իրացվելու են և այլևս իրենցը չեն: Բնակիչները մշտապես հոգեբանական այդ ճնշման տակ են եղել: Իսկ առնետանոցի վերածվելը կառուցապատողի մեղքով է, որովհետև քանդել է տարածքներն ու շուրջ 20 տարի ոչինչ չի արել:
Մարդու իրավունքների հետազոտության կենտրոնի տնօրեն Անահիտ Սիմոնյանը շեշտում է, որ խոսքը ոչ թե մեկ թաղամասի, այլ քաղաքականության, պետության մոտեցման մասին է: Ֆիրդուս թաղամասը ոչ առաջինն է Երևանում ու ողջ Հայաստանում և վերջինն էլ չի լինելու: Եվ եթե պետությունն ու պետական ատյանները պետք է առաջնորդվեն կառուցապատողի շահերից, այն էլ` այնպիսի կառուցապատողի, որի վերաբերյալ կոռուպցիոն և այլ կասկածներ կան, սա հենց պետական քաղաքականության հարց է: «Նման իրավիճակում կարող է հայտնվել յուրաքանչյուրիս բնակարանը կամ տունը»,- ասում է նա:
Անահիտ Սիմոնյանը տեղեկացրեց, որ նամակ են պատրաստել ԱԺ բոլոր հանձնաժողովներին, քանի որ կարծում են, որ ԱԺ յուրաքանչյուր հանձնաժողով այս թաղամասի կառուցապատման հարցի վերաբերյալ անելիք ունի, իսկ պատգամավորական մանդատը վերաբերում է քաղաքացու շահին և պաշտպանությանը: Այդպիսով, ակնկալում են պատգամավորների միջամտությունը, որը կփոխի այս հարցի ընթացքը:
Ճարտարապետ, պատմաբան Սերգո Տոնոյանն էլ հավելեց, որ Ֆիրդուսի հայեցակարգը մեկ մարդու` Երևանի նախկին գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանի որոշման տիրույթում է եղել, այսօր էլ նա շարունակում է ղեկավարել ոլորտը:
«Արթուր Մեսչյանին հարցրեք` ինչ պարբերականությամբ է հանդիպում Նարեկ Սարգսյանի հետ և ինչ են նրանք քննարկում: Ակնհայտ է, որ ոլորտի համակարգողը շարունակում է մնալ Նարեկ Սարգսյանը»,- ասում է Ս. Տոնոյանը:
Ըստ նրա, այդպիսով մասնագիտական համայնքը, միջազգային կազմակերպությունները զրկվել են Երևանի կենտրոնում` Հրապարակին հարակից տարածքում առավել լավ նախագիծ առաջարկելու հնարավորությունից:
Երևանի ժառանգության պաշտպանության կոմիտեն այսօր նախագծային մրցութային փաթեթ է հրապարակելու, որպեսզի մասնագիտական համայնքին հնարավորություն տրվի մասնակցել այդ տարածքի նախագծմանը` առավել օպտիմալ նախագծեր ներկայացնելով:
«Այս պահին իրականում չկա նախագիծ, որևէ մեկը չի կարող պնդել, որ կա հաստատված նախագիծ` քաղաքապետի ստորագրությամբ և գլխավոր ճարտարապետի հավանությանն արժանացած»,- նշեց Տոնոյանը:

Коррупционные сделки, попранные права: защитники Фирдуса ждут вмешательства депутатов
Искусствовед Ара Шаумян – житель ереванского квартала Фирдус, который находится в центре Еревана. Он присоединился к инициативной группе по защите своего квартала. Ширинян считает, что весь процесс вокруг Фирдуса начинался и заканчивается махинациями. Даже манипулятивные утверждения о том, что Фирдус превратился в мусорную свалку и крысятник, что он не ухожен, тоже обусловлены махинациями. Между тем в этой ситуации важнее всего то, что термином “превалирующий интерес” прикрывалось нарушение Конституции – гарантированное ею право на собственность.
“Превалирующий интерес должен касаться чего-то очень важного – строительства магистрали, станции, а не состоять в том, что у меня отнимают, чтобы отдать олигарху. Эта культура внедрялась в нашу экономическую, политическую, олигархическую систему на протяжении 30 лет”,- говорит Ара Шаумян.
Сегодня он вместе с инициативной группой принял участие в пресс-конференции, котораяя была организована в одном из дворов Фирдуса. На вопрос журналистов, какой процент жителей не хочет сноса квартала, Шаумян ответил, что их очень много, и они ведут борьбу не за свои дома, а против общегосударственного подхода.
Представитель антикоррупционного центра “Транспаренси Интернешнл” Айк Мартиросян коснулся правового аспекта застройки квартала. По его словам, государство явно пыталось содействовать строительной программе, даже предоставило гарантии организациям-застройщикам, чтобы те привлекли внешние кредитные средства. И после этого договоры перестали публиковаться, стали конфиденциальными.
Учредитель ЗАО “Дианар” Эдуард Меликян в прошлом был учредителем организации, которая ранее не смогла реализовать программы. Кроме того, он возглавлял исполнительный орган организации “Глендел хилз”. Для того, чтобы создать видимость конкуренции в вопросе приобретения территорий, “Дианар” зарегистрировала 17 других организаций.
“Этот процесс содержит серьезные коррупционные риски, поскольку в него вовлечены компании, которые провалили реализацию программ в 2006-2007 гг. и были вовлечены в серьезные коррупционные сделки (а против “Глендел хилз” есть даже уголовное дело по зоне бедствия), и взаимосвязанные с ними лица”,- отметил Айк Мартиросян.
Помимо этого, правительство отказывается публиковать финансовые гарантии, предоставленные этими организациями в качестве залога осуществления программы. Исходя из этого, “ТИ” представила сообщение о преступлении, которое касается допущения злоупотреблений в механизмах заключения соответствующих сделок должностными лицами.
В частности, Государственный комитет градостроительтсва, устав которорго требует проведения тендеров с целью застройки территории с наилучшими градостроительными решениями, не предпринял никаких шагов, в свою очередь правительство не отреагировало на должностную халатность этой структуры.
“Правительство должно было приложить все усилия, чтобы этот процесс проходил прозрачно, чтобы в него не были вовлечены участвовавшие ранее в коррупционных сделках организации. Между тем мы видим противоположный процесс”,- отметил представитель “Транспаренси Интернешенл”.
Правозащитник Нина Карапетянц заявила, что у нее нет ожиданий от правоохранительной системы и что решения вопроса нужно добиваться путем общественного давления.
Представители сегодняшнего правительства называют Фирдус кварталом сараев. На фоне позолоченных особняков олигархов эти дома, наверное, выглядят непрезентабельно, но этот квартал представляет собой историю Еревана.
“Для сохранения ереванского колорита эти здания и кварталы необходимы. Гюмри принадлежит гюмрийцам, Ванадзор – ванадзорцам, а Ереван принадлежит всем, поэтому нужно сохранить ереванский колорит”,- отметила правозащитник.
Главный редактор книги “Фирдус: память места” Тигран Амирян, отвечая на вопрос, согласны ли жители Фирдуса с реализацией территории, вспомнил 2000-е годы, когда квартал постепенно превращался в стройплощадку, сносились дома, а застройщики каждый раз напоминали жильцам о том, что эти участки подлежат реализации и уже не принадлежат им. Жители постоянно находились под таким психологическим прессингом. Что касается превращения квартала в крысятник, то в этом, по словам Амиряна, виноват застройщик, который расчистил территории и на протяжении почти 20 лет ничего не предпринимал.
Директор Центра исследования прав человека Анаит Симонян подчеркнула, что речь идет не об одном квартале, а о политике, о подходе государства. Фирдус – не первый и не последний такой квартал в Ереване, во всей Армении. И если государство, государственные органы должны руководствоваться интересами застройщика, да еще такого, который подозревается в причастности к коррупции и другим преступлениям, то это именно вопрос государственной политики. “В подобной ситуации может оказаться любая квартира, любой дом”,- говорит А.Симонян.
Директор Центра сообщила, что они подготовили письмо для всех постоянных комиссий Национального Собрания, поскольку каждая из них обязана предпринять шаги в вопросе застройки Фирдуса. И сейчас они ждут вмешательства депутатов, которое должно изменить ход решения этого вопроса.
Архитектор, историк Серго Тоноян отметил, что концепция квартала Фирдус принадлежит одному человеку – бывшему главному архитектору Еревана Нареку Саргсяну, который и сегодня продолжает руководить этой сферой.
“Спросите Артура Месчяна, с какой регулярностью он встречается с Нареком Саргсяном и что они обсуждают. Очевидно, что координатором сферы продолжает оставаться Нарек Саргсян”,- сказал С.Тоноян.
В результате этого профессиональное сообщество, международные организации лишились возможности предложить более удачные проекты застройки территории в центре Еревана, рядом с площадью Республики, добавил архитектор.
Сегодня Комитет защиты наследия Еревана опубликует конкурсный проект, чтобы тем самым дать возможность специалистам принять участие в проектировании этой территории, представить более оптимальные проекты.
“В действительности сегодня нет проекта. Никто не может уверждать, что есть проект, подписанный мэром и одобренный главным архитектором Еревана”,- сказал Серго Тоноян.