«Սամվել Ալեքսանյանը այն բիզնեսմենը չէ, որ պետք է կերակրի այս հանրապետությանը». Հրանտ Բագրատյան
ՀԱԿ ներկայացուցիչ, ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանին հավատ չի ներշնչում Հանրապետական կուսակցության «Հավատանք, որ փոխենք» կարգախոսը: «Գուցե լավ լոզունգ է, բայց ես ռացիոնալ մարդ եմ: ՀԱԿ-ը շուտով կհրապարակի իր հիմնական դևիզը` «500 ձեռներեցով Հայաստան». սա կոնկրետ է, հասկանում եմ: Իսկ նրանց կարգախոսը սիրո խոստովանության նման է»,- լրագրողներին ասաց Բագրատյանը:
Օրեր առաջ Հրանտ Բագրատյանն իր բաց նամակով վերլուծության ենթարկեց և քննադատեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի` ՀՀԿ հերթական համագումարում ունեցած ելույթի` երկրի տնտեսությանը վերաբերող հատվածը: «Բայց հարցը միայն աշխատավարձերն ու թոշակները չեն,- այսօր ավելացրեց Բագրատյանը,- Ադրբեջանի բյուջեն 18 միլիարդ դոլար է, Հայաստանինը` 2,5: Հիմա կարող են ասել` Բագրատյան, բայց քո օրոք բյուջեն 350 միլիոն դոլար էր: Ճիշտ է, բայց այդ ժամանակ` 1996 թ.-ին, Ադրբեջանի բյուջեն 700 միլիոն դոլար էր, այսինքն` երկու անգամ էր ավել Հայաստանի բյուջեից, իսկ Վրաստանինն էլ մեր բյուջեին զիջում էր, ոչ թե այսօրվա 4,5 միլիարդ դոլարն էր: Մեր երկիրը վերանում է, մի հատ պատերազմ, և պարտվելու ենք, հարյուր տոկոսով եմ ձեզ ասում»:
Այն հարցին, թե արդյոք Ադրբեջանի համար նավթից եկող շահույթը բյուջեն ընդլայնելու գործոն չէ, Բագրատյանը պատասխանեց. «Ադրբեջանի նավթից ստացված գումարը բյուջե չի մտնում: Ոչ մի կոպեկ չեն մտցնում բյուջե. նրանք բացի այդ 18 միլիարդ բյուջեից ունեն նաև 35 միլիարդ դոլար ստաբիլիզացիոն ֆոնդ. նավթից ստացվող գումարը նրանք ստերիլիզացնում են»:
Նրա կարծիքով` արդեն վաղուց ճգնաժամը տնտեսական վատ վիճակի պատճառ չէ: «Ճգնաժամը ընդամենը մեկ տարի էր,- ասում է նա,- հիմա տնտեսական ճգնաժամ չկա, աշխարհը լավ էլ զարգացել է: Խնդրեմ՝ աշխարհի զարգացման թվերը: 2010 թ. աշխարհ` 5,1 % ՀՆԱ-ի աճ, Հայաստան` 2.1 %, իրականում` 1%: Մեզ պետք է աճ, որ աշխարհի միջին ցուցանիշից բարձր է: Ես հաշվել եմ. մեզ պետք է տարեկան 7.4 % ՀՆԱ-ի մաքուր աճ, որ տակը փող մնա ու ժողովրդի եկամուտը մի փոքր բարձրացնենք, մենք չունենք միգրացիա, մենք մարդկանց արտահոսք չունենք, մենք ունենք մարդկանց արտահանում»:
Հ. Բագրատյանը պետբյուջեն հարստացնելու իր տարբերակն է առաջարկում. «Ադրբեջանը ստերիլիզացնում է նավթից ստացվող շահույթը, եկենք մենք էլ տրասնպորտից եկող շահույթը ստերիլիզացնենք, 9 միլիարդ փող կունենանք բյուջեում»:
Փոխարենը, նրա կարծիքով, ծաղկում է ապրում տնտեսական մոնոպոլիան, օրինակ` Սամվել Ալեքսանյանի բիզնեսը: «Ուշադրություն դարձրեք, թե նրա «Նատալի ֆարմ» ընկերության տեսակարար կշիռը ինչպես է բարձրանում: Վերջ տվեք: Ալեքսանյանը այն բիզնեսմենը չէ, որ պետք է կերակրի այս հանրապետությանը: Նա բիզնեսի կուլտուրան չունի»,- ասում է Բագրատյանը: Իսկ թե ինչպես է ընդլայել իր բիզնեսը, եթե համապատասխան «կուլտուրա» չունի, պատասխանեց. «Որովհետև Հայաստանում տնտեսական մրցակցություն չկա: Եթե լիներ, Սամվել Ալեքսանյանը այդ ցանցը չէր ունենա: Դեղերը մեզ մոտ երեք անգամ ավելի թանկ են, քան Եվրոպայում»:

Грант Багратян: “Самвел Алексанян не тот бизнесмен, который должен кормить эту республику”
Лозунг правящей Республиканской партии Армении “Верить, чтобы изменить” не внушает доверия представителю оппозиционного Армянского национального конгресса, бывшему премьер-министру Гранту Багратяну. “Лозунг, возможно, и хороший, но я рационалист. АНК вскоре обнародует свой девиз – “Армения с 500-ми предпринимателями”. Вот в этом есть конкретика, это я понимаю. А их лозунг – что-то вроде признания в любви”,- заявил сегодня на пресс-конференции Грант Багратян.
Несколько дней назад бывший премьер выступил с открытым письмом, в котором подверг критике экономический раздел выступления президента РА Сержа Саргсяна на очередном съезде РПА. “Дело не только в пенсиях и зарплатах. Бюджет Азербайджана составляет 18 миллиардов долларов, бюджет Армении – 2,5 миллиарда. Сейчас могут сказать: но ведь при Багратяне бюджет составлял 350 млн долларов. Правильно, но тогда, в 1996-ом, у Азербайджана был 700-миллионный бюджет, то есть в два раза больше бюджета Армении. А бюджет Грузии вообще уступал нашему, между тем сегодня он составляет 4,5 миллиарда долларов. Наша страна исчезает. Если будет война, мы точно проиграем“,- заявил Багратян.
По мнению представителя АНК, уже давно не кризис является причиной плохого экономического положения. “Кризис длился всего год. Сейчас экономического кризиса нет, мир успешно развивается. Я подсчитал: в год нам нужен чистый рост ВВП на 7,4%, чтобы оставались деньги на небольшое повышение доходов граждан. У нас нет миграции, нет оттока людей. Мы имеем экспорт людей”,- подчеркнул Грант Багратян. Он предлагает свой вариант пополнения госбюджета: “Азербайджан стерилизует прибыль от нефти, а нам нужно стерилизовать прибыль от транспорта. В этом случае мы обеспечим поступление в бюджет 9 миллиардов”.
Зато экономическая монополия, по мнению экс-премьера, процветает. Например, бизнес Самвела Алексаняна. “Обратите внимание, как повышается удельный вес его компании “Натали фарм”. Однако Алексанян не тот бизнесмен, который должен кормить эту республику. Его бизнес не имеет культуры”,- считает Грант Багратян. На вопрос, как в таком случае Самвел Алексанян расширил свой бизнес, если не имеет соответствующей “культуры”, Багратян ответил: “Потому что в Армении нет экономической конкуренции. Если бы была, то Самвел Алексанян не имел бы этой сети аптек. Лекарства у нас стоят в три раза дороже, чем в Европе”.