Միքայել Մինասյանին կալանավորելու որոշումը բեկանվել է, գործն ուղարկվել է առաջին ատյանի դատարան՝ նոր քննության
Վերաքննիչ քրեական դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Սերգեյ Մարաբյանի, քիչ առաջ բեկանել է Վատիկանում Հայաստանի նախկին արտակարգ և լիազոր դեսպան Միքայել Մինասյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշումն ու գործն ուղարկել առաջին ատյանի դատարան՝ նոր քննության։
Տեղեկությունը «Հետք»-ի հետ զրույցում հաստատեցին դատարանից։
Հիշեցնենք, որ Պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով, որը հարուցվել է 2018 թվականին, հետախուզման մեջ գտնվող Միքայել Մինասյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել 2020 թվականի մարտի 17-ին՝ Քրեական օրենսգրքի 310.1 հոդվածի 1-ին մասով՝ ապօրինի հարստացման 2 դրվագ, 314.3 հոդվածով՝ հայտարարարագրում կեղծ տվյալներ ներկայացնելը և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելը (փողերի լվացումը):
Խոսքն, ըստ քրեական գործի, 1 մլն 200 հազար դոլարի փողերի լվացման մասին է։ Նրան կալանավորելու միջնորդությունը դատարան է ներկայացվել մարտի 23-ին, իսկ խափանման միջոցը կալանքն ընտրելու որոշումը դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանը կայացրել է մայիսի 6-ին, որի դեմ վերաքննիչ բողոք են ներկայացրել Մինասյանի պաշտպանները։
Նշենք, որ վերաքննիչ դատարանի որոշմանը Ֆեյսբուքի իր էջում անդրադարձել է Մինասյանի պաշտպաններից Միհրան Պողոսյանը։
«Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Սերգեյ Մարաբյանի, վերացրեց Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանին կալանավորելու վերաբերյալ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի որոշումը։ Այն մասին, որ Միքայել Մինասյանին կալանավորելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի ակտը ծայրահեղ ապօրինի էր, խոսել ենք բազմիցս։ Ցանկացած փաստաբանի, դատախազի և քննիչի հարցրեք Սերգեյ Մարաբյանի և Արտուշ Գաբրիելյանի տարբերության մասին և կհասկանաք նշված երկու դատական ակտերի տարբերությունը թե՛ օրինականության, թե՛ արդարացիության առումով։ Անվիճելի է, որ երկրի քաղաքական իշխանությունները չեն համակերպվի այս վիճակի հետ և օրերի ընթացքում Միքայել Մինասյանին կառաջադրեն մեկ այլ, բայց նույնքան անհիմն և ապօրինի մեղադրանք՝ դատարան ներկայացնելով Միքայել Մինասյանին կալանավորելու վերաբերյալ նոր միջնորդություն։
Հ.Գ. Փորձեք այնպիսի «մեղադրանք» կարել, որ վաղը ձեզ դատարանում պաշտպանելու համար իմ հարգելի գործընկեր փաստաբանները չամաչեն»,- գրել է Միհրան Պողոսյանը։

Решение об аресте Микаела Минасяна отменено. Дело направлено в суд первой инстанции для повторного рассмотрения
Апелляционный суд под председательством судьи Сергея Марабяна немногим ранее отменил решение суда первой инстанции об избрании в отношении бывшего Чрезвычайного и Полномочного посла Армении в Ватикане Микаела Минасяна меры пресечения в виде ареста и направил дело в суд первой инстанции для повторного рассмотрения.
В суде эту информацию подтвердили.
Напомним, что 17 марта 2020 г. объявленный в розыск Микаел Минасян был привлечен в качестве обвиняемого к уголовному делу, которое было возбуждено в 2018 г. в следственном управлении Комитета госдоходов. Минасяна обвиняют по двум эпизодам о незаконном обогащении, в представлении в декларации ложных данных и узаконивании имущества, полученного преступным путем (отмывание денег).
Речь идет об отмывании 1 млн 200 тыс. долларов. Ходатайство об аресте М.Минасяна было представлено в суд 23 марта, а решение об избрании в отношении него меры пресечения в виде ареста судья Артуш Габриелян принял 6 мая. Защитники бывшего посла обжаловали это решение в Апелляционном суде.
Комментируя решение судьи Марабяна, защитник Минасяна Мигран Погосян написал на своей фейсбуковской странице: “Бесспорно, что политические власти страны не станут мириться с этой ситуацией и в течение нескольких дней Микаелу Минасяну будет предъявлено другое, столько же необоснованное и незаконное обвинение, а в суд – представлено новое ходатайство о его аресте.
P.S. Постарайтесь сфабриковать такое “обвинение”, чтобы завтра мои уважаемые коллеги-адвокаты, защищая вас в суде, не испытывали чувство стыда”.