Ստամբուլյան օրագիր. 7-11-ը մայիսի
Կիրակի օրերին Կումկափիում գտնվող Պոլսո հայոց պատրիարքարանի դիմացի Սբ. Աստվածամայր մայր եկեղեցին մարդաշատ է դառնում: Պատարագին մասնակցելու են գալիս եւ պոլսահայերը, եւ հայաստանցիները: Այս վերջին պատարագը մյուսներից տարբերվում էր նրանով, որ Հայաստանից հյուր պետք է գար. սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը այցով գտնվում էր Ստամբուլում, ու վերջին օրը ծրագրված էր մասնակցություն պատարագին եւ ճաշկերույթ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որի ժամանակ նախարարը պիտի մեդալներ հանձներ մի քանի տեղացի հայ գործիչների:
Պատարագն ընթացքի մեջ էր, սակայն նախարարը դեռ չէր ժամանել: Եկեղեցու բակում նստած սպասում էինք: Մի քանի հայաստանցի կանայք իրարից հետաքրքրվում էին՝ այսօր օգնություն ստանալու են, թե չէ: Պարզվում է՝ եկեղեցին ամեն ամիս պարբերաբար հագուստի եւ սննդի տեսքով օգնություն է բաժանում ցանկացողներին, որոնք, ինչքան հասկացա, քիչ չեն: Մեր կողքին 50-ն անց մի կին էր նստել: Թերեւս նա էլ էր մյուսների նման սպասում: Կինը ոչինչ չէր խոսում, բայց ուշադիր հետեւում էր մեր զրույցին: Սակայն «գայթակղությանը» չդիմանալով՝ ինքն էլ ներքաշվեց դրա մեջ:
Իր արտաքինով սկզբում ինձ վրա վաճառականի տպավորություն թողեց, բայց պատմեց, որ մասնագիտությամբ հոգեբան-իրավաբան է, ավարտել է Մոսկվայի Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանը, Հայաստանում մանկավարժ է եղել, սակայն արդեն 4 տարի Թուրքիայում է աշխատում: Անժելա Հակոբյանը Գյումրիից է, ամուսինը մահացել է, աղջիկը Գյումրիում է ամուսնացել եւ ապրում, երկու տղաներն իրենց ընտանիքներով Ռուսաստանում են: Կինը, ըստ էության, նեղացած էր զավակներից, խոսքի մեջ ասաց, թե իրեն հիշում են, երբ օգնության կարիք է լինում: Բայց երբ միացրի ձայնագրիչը, սկսեց ավելի մեղմ խոսել: «Դժգոհ չեմ երեխաներիցս, իրանք էլ են ինձ օգնել, որ մեծանամ, ո՞վ պետք ա ինձ պահի, իրանք են պահելու: Ռուսաստան չեն մնա հո, իրանք էլ էնտեղ ժամկետ ունեն, իրանք էլ են գալու, հո չե՞ն մնա»,- կարծես ավելի շատ ինքն իրեն հուսադրելու համար ասում էր կինը:
Անժելան այստեղ սկզբում ծեր թուրք կին է խնամել, որի մահից հետո որպես տնտեսուհի աշխատանքի է անցել հոլանդացի զույգի փոքրիկ հյուրանոցում: Իր գործատուներից դժգոհ չէ՝ իրեն հարգում են, սիրում: Քանի որ թրքերենի լավ չի տիրապետում, փորձել է մանկավարժություն անել Գեդիկփաշայի հայ ավետարանական եկեղեցու նկուղում տեղակայված հայաստանցիների անլեգալ դպրոցում, սակայն չի ստացվել:
«Ստիպված եկա, որովհետեւ աշխատանք չկար, գոյությունս չէի կարող պաշտպանել: Եթե Հայաստան գործ ու աշխատանք լիներ, կմնայի: Նույնիսկ մաքրող չէին ընդունում, ասում էին՝ ջահել պիտի լինես: Ես կյանքում Հայաստանը չեմ լքի, մի քիչ փող վաստակեմ, նորից կվերադառնամ իմ Հայաստանը»,- պատմում է Անժելան ու ասում, թե 4-5 ամսից հետ է գնալու: Ամուսնու տունը Գյումրիում է, բայց այստեղ աշխատած փողով հասցրել է նույն քաղաքում տուն առնել: Չնայած դրան՝ մտադրվել է սեպտեմբերին Վրաստանի քաղաքացիություն ստանալ, ինչի համար պիտի հրաժարվի ՀՀ անձնագրից. «Ես չեմ դավաճանում Հայաստանին, բայց մամայիս տունը իմ ծննդավայրում է՝ Շուլավերում, ծուխը չեմ ուզում լքեմ, իսկ զավակներս Հայաստան կմնան»:
«Թուրքերը մեզ վնաս չեն տալիս, ստեղաց հայերը շատ լավն են, մեզ շատ են օգնում,- ասում է Անժելան, հետո ոչ միանշանակ ավելացնում,- հայաստանցի հայերն էլ են լավը, վատը չեն»: «Ասում են՝ հայաստանցիների անունը ելած է»,- խոսք եմ բացում ես: «Չէ: Ո՞ր ազգի մեջ չկա, բոլոր երկրներում էլ կան նման մարդիկ, Հայաստանի մեջ չկա՞ն անուն դուրս եկած կին (նկատի ունի մարմնավաճառներին- հեղ.), բայց ես էստեղ չեմ տեսել, ժամանակ էլ չունեմ»,- թեման փորձում է շրջանցել զրուցակիցս:
«Իսկ տղամարդի՞կ»:
«Անգործունյաներ շատ կան տղամարդկանց մեջ, թե ինչի են եկել, չգիտեմ: Եկել են գործի, գործ չկա, մնացել են, ես մարդ գիտեմ, որ Հայաստան գնալու ճանապարհի ծախս չունի, ստիպված մնում են: Ժամի օգնությունով ապրում են: Այ, մեր մեծավորը (սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը- հեղ.) եկել ա, թող տանի, ինչի՞ չի տանում հայերին: Էն էլ կանանց կողմից ա, թող կանանց տանի գործարանում ընդունի, էդ ո՞ր հայը կուզի էստեղ մնա: Ոչ մեկն էլ չի ուզի, մի հատ «փոլիս» ենք տենում, քուչեքն ենք ընկնում, որ հեսա մեզ կբռնեն, կտանեն, դեպորտ կանեն»,- եզրափակում է Անժելան, որ նույնպես գտնվում է նման վտանգի տակ, քանի որ վիզայի ժամկետը սպառվել է:

Стамбульский дневник: 7-11 мая
В выходные дни в армянской церкви сурб Аствацамайр (святой Богородицы), расположенной напротив армянской патриархии Стамбула в Кумкапи, бывает многолюдно. Присутствовать на священной литургии приходят как армяне из Армении, так и стамбульские армяне. Последняя литургия отличалась от предыдущих – ожидался приход высокопоставленной гостьи из Армении. С визитом в Стамбуле находилась министр Диаспоры Армении Грануш Акопян, и в последний день было запланировано ее участие в литургии и обеде с представителями общины, на котором министр должна была вручить медали нескольким местным армянским деятелям.
Литургия уже началась, однако министр все не прибывала. Мы ждали во дворе церкви. Несколько женщин из Армении интересовались, получат они сегодня помощь или нет. Оказалось, что каждый месяц церковь регулярно раздает желающим, которых, как я понял, немало, помощь в виде одежды и продуктов питания. Рядом с нами сидела женщина, которой на вид было чуть больше пятидесяти. Она, как и другие, тоже ждала, но больше молчала и внимательно прислушивалась к нашей беседе. Однако, не выдержав "соблазна", наша соседка тоже втянулась в разговор.
Внешне женщина напомнила мне торговку, но оказалось, что по специальности она психолог-юрист, окончила Московский университет им.Ломоносова. В Армении работала педагогом, однако уже 4 года живет в Турции. Анжела Акопян была родом из Гюмри, муж умер, дочка вышла замуж и живет в Гюмри, двое сыновей с семьями переехали в Россию. Судя по всему, женщина была обижена на своих детей и в разговоре обмолвилась, что о ней вспоминают лишь тогда, когда им нужна помощь. Но когда я включил диктофон, ее тон заметно смягчился. "Не могу пожаловаться на детей, они мне помогают. Кто в старости будет за мной ухаживать? Конечно они. В России я не останусь, они тоже там временно живут, вернутся, не останутся",- как будто сама себя обнадеживая, говорила моя собеседница.
В Турции Анжела сперва работала сиделкой у пожилой женщины, но когда та умерла, стала работать экономкой в небольшой гостинице супругов-голландцев. Своими работодателями довольна – ее уважают, любят. Поскольку турецким владеет плохо, решила устроиться учительницей в нелегальной школе для армян из Армении, которая действует в подвальном помещении Армянской евангелической церкви в Гедикпаше, но из этого ничего вышло.
"Я вынужденно сюда приехала, работы не было, не могла прожить. Если б в Армении можно было найти работу, я бы осталась. Даже уборщицей не принимали, говорили, нужна молодая. Я ни за что из Армении не уеду. Вот накоплю немного денег и вернусь домой",- уверяла Анжела, добавив, что через 4-5 месяцев вернется обратно. Дом мужа находится в Гюмри. На заработанные здесь деньги Анжела успела в этом же городе купить квартиру. Несмотря на это, женщина решила в сентябре получить гражданство Грузии, в связи с чем ей придется отказаться от армянского паспорта. "Я не предаю Армению, но дом моей мамы находится в Шулавере, где я родилась. Не хочу, чтобы дом пустовал. А мои дети останутся в Армении".
"Турки нас не обижают, здешние армяне очень хорошие, нам очень помогают",- говорит Анжела, потом неоднозначно добавляет: "Армяне из Армении тоже неплохие". "Говорят, что армяне из Армении уже успели проявить себя не с лучшей стороны",- завожу я разговор. "А где нет плохих людей, они есть во всех странах. В Армении тоже есть аморальные женщины, но я здесь таких не видела. У меня нет времени",- пытается обойти тему моя собеседница. "А мужчины?" "Среди мужчин много бездельников, не знаю, для чего они приехали. Приехали работать, но работы нет, и они остались. Я знаю людей, у которых нет денег на то, чтобы вернуться в Армению. Живут благодаря помощи церкви. Вот наша начальница (министр Диаспоры Грануш Акопян. – авт.) приехала, пусть заберет их с собой. Почему не увозит отсюда армян? Пусть увезет женщин, устроит их на завод. Какой армянин захочет здесь остаться. Никто не хочет. При виде полицейского, сразу прячемся, боимся, что нас поймают и депортируют",- говорит Анжела. Ее пребывание в Турции тоже под угрозой, так как срок действия визы истек.