Ընդունելության քննությունները առցանց չեն լինի
2020-2021 ուսումնական տարվա բուհական ընդունելության քննությունները առցանց չեն լինելու, լինելու են քննական կենտրոններում: Այս մասին ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանին ասաց Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը` արձագանքելով «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Գոռ Գևորգյանի հարցադրմանը:
«Նախորդ շաբաթ կառավարությունն ընդունել է 2020-2021 թվականների բուհական ընդունելության կարգը, մենք, ամբողջ համակարգը պայմանավորված համավարակով, փոփոխել ենք, փորձել ենք էնպես անել, որ որակը չտուժի: Քննությունները լինելու են քննական կենտրոններում: Մենք ավելացրել ենք քննական կենտրոնները, որպեսզի պարետատան սահմանած պահանջների տրամաբանության մեջ մնանք»,- ասաց նախարարը:
Արայիկ Հարությունյանի խոսքով` այժմ Գնահատման և թեստավորման կենտրոնը դիմակներ, ախտահանող նյութեր է գնում, նաև համապատասխան սարքեր` ապահովելու քննական ընթացքի թափանցիկությունը, որպեսզի դահլիճները նկարահանվեն:
«Պետք է խնդրեմ, որ ծնողները մաքսիմալ զերծ մնան այցելել քննական կենտրոններ, որպեսզի կուտակումներ չլինեն: Մենք կարգ ենք սահմանելու, որ հերթ կանգնեն և որքան քիչ մարդ ուղեկցի մեր դիմորդներին, այնքան մեծ է հավանականությունը, որ անվտանգ կանցնեն քննությունները»,- ասաց նա:
Նախարարի խոսքով` քննական շրջանը լինելու է հուլիսի 1-ից 8-ը, որպեսզի զորահավաքային աշխատանքները չխոչընդոտվեն:
Դիմորդների գրանցումն ամբողջությամբ լինելու է առցանց, dimord.am կայք այցելելով՝ վերջիններս կարող են ծանոթանալ իրենց հետաքրքրող ինֆորմացիային:
«Մյուս առանձնահատկությունն այն է, որ ընդունելությունը լինելու է մեկ քննությամբ` պարտադիր առարկաների դեպքում: Նախարարությունը, համագործակցելով բուհերի հետ, ընտրել է դրանից մեկը` ըստ տվյալ մասնագիտության:  Կամընտրական առարկաների դեպքում թողել ենք, որ դիմորդը ինքն ընտրի իր նախընտրած առարկան, և դրանցից յուրաքանչյուրը դառնում է մրցույթին մասնակցող գնահատական»,- ասաց նա:

Вступительные экзамены в вузы будут проводиться в экзаменационных центрах
Вступительные экзамены в высшие учебные заведения не будут проводиться в режиме онлайн. Они пройдут в экзаменационных центрах. Об этом сообщил во время сегодняшнего Правительственного часа в парламенте министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян, отвечая на вопрос депутата фракции “Мой шаг” Гора Геворкяна.
“На минувшей неделе правительство утвердило порядок проведения приемных экзаменов в вузы в 2020-2021 учебном году. В связи с пандемией коронавируса мы изменили всю систему, но попытались сделать так, чтобы качество не пострадало. Экзамены будут проводиться в экзаменационных центрах. Их число будет увеличено, что позволит обеспечить выполнение установленных комендатурой требований”,- отметил А.Арутюнян.
В настоящее время Центр оценки и тестирования закупает маски, дезинфицирующие средства, а также технику для обеспечения прозрачности экзаменов, проведения видеосъемки всего экзаменационного процесса.
“Хочу попросить родителей максимально воздержаться от посещения экзаменационных центров, чтобы не создавать скоплений. Будет установлен соответствующий порядок, который исключит очереди. Чем меньше людей будут сопровождать абитуриентов, тем больше вероятность обеспечения безопасности экзаменов”,- отметил Араик Арутюнян.
Регистрация абитуриентов будет проходить на сайте dimord.am.
Другой особенностью приема этого года является сдача одного экзамена. В зависимости от специальности Министерство ОНКС в сотрудничестве с вузами выбрало один из обязательных предметов.