Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի գործով բողոքները մակագրվել են Արմեն Դանիելյանին
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի գործով բողոքները մակագրվել են Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանին։ Այս մասին «Հետք»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեցին Վերաքննիչ դատարանից։ Մակագրումը տեղի է ունեցել երեկ երեկոյան։
Նշենք, որ Արմեն Դանիելյանն այն դատավորն է, ով բեկանել է առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի որոշումները՝ Ռոբերտ Քոչարյանին 2019 թվականի մայիսի 18-ին ազատ արձակելու, ինչպես նաև` մայիսի 20-ին Քոչարյանի և մյուսների գործի վարույթը կասեցնելու և սահմանադրական դատարան դիմելու որոշումները:
Բացի այդ՝ Դանիելյանը բեկանել է նաև Մարտի 1-ի մայր գործի ամբողջական նյութերը Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններին տրամադրելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշումը։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 8-ին Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները միջնորդություններ են ներկայացրել նրան  գրավի դիմաց ազատ արձակելու, նրա խափանման միջոցը վերացնելու կամ փոփոխելու, նրան Արցախի և Հայաստանի նախկին վարչապետների անձնական երաշախավորությամբ ազատ արձակելու վերաբերյալ։

Жалобы по делу о мере пресечения в отношении Роберта Кочаряна будет рассматривать судья Армен Даниелян
Жалобы по делу о мере пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна переданы на рассмотрение судье Апелляционного уголовного суда Армену Даниеляну.
Об этом Hetq.am сообщили в Апелляционном суде.
Отметим ,что именно судья Армен Даниелян отменил решение судьи суда первой инстанции Давида Григоряна от 18 мая 2019 г. об освобждении Р.Кочаряна, решение от 20 мая того же года о прекращении производства дела экс-президента и других бывших высокопоставленных лиц, а также решение об обращении в Конституционный суд.
Кроме того, Даниелян отменил решение суда первой инстанции о предоставлении защитникам Роберта Кочаряна всех материалов дела о событиях 1 марта 2008 г.
Напомним, что 8 мая защитники Кочаряна представили ходатайства об освобождении своего подзащитного под залог, об отмене или изменении избранной в отношении него меры пресечения, о его освобождении под личную гарантию бывших премьер-министров Армении и Арцаха. 13 мая суд отклонил ходатайство, в связи с чем защитники подали жалобу.