Անօթևանների կացարանի գվինեացի բնակիչը․ «Ես սիրում եմ Հայաստանն ու ուզում եմ հայ դառնալ»
Վարդաշենի անօթևանների կացարանը մարդաշատ է: Ադբուլը աչքի է ընկնում անմիջապես: Անընդհատ ինչ-որ գործով է զբաղված: «Աբդուլ` օգնիր իջեցնենք սա»: «Աբդուլ, արի իրերը բարձրացրու», «Աբդուլ, սա խոհանոց տար», «Աբդուլ,…»: Աբդուլը բոլորին օգնում է, գլուխ չի պահում, ոչ մեկին չի մերժում:
Սիլա Աբդուլայը, որին բոլորը Աբդուլ են անվանում, 27 տարեկան է: Երկու տարի է Հայաստանում է ապրում` Վարդաշենի անօթևանների կացարանում:
2018թ. օգոստոսի 8-ին Աբդուլը լքել է հարազատ Գվինեան, հասել Իրան: Այնուհետև, ինչպես ինքն է պատմում, ոտքով անցել է Արաքս գետը և հայտնվել հայկական կողմում:
Բայց մինչ Հայաստան հասնելը Աբդուլի կյանքում ծանր իրադարձություններ են եղել, ինչը դրդել է նրան լքել հայրենիքը:
Աբդուլը պատմում է, որ բազմակնությունը չարիք է իր երկրում, քանի որ հաճախ հոր մահից հետո կանայք և երեխաները համաձայնության չեն գալիս, և սկսում են մեկը մյուսին հալածել ու ոչնչացնել: Հայրը 3 կին է ունեցել, նրա մահից հետո երեք կանայք իրար հետ անհաշտ են եղել, սրված հարաբերություններ են ունեցել նաև երեխաները: Հոր առաջին կինը 4 երեխա ունի, իր մայրը` երրորդ կինն է: Աբդուլը երկու քույր և 1 եղբայր ունի:
Առաջին կնոջ երեխաները փորձել են ստիպել վաճառել իրենց ունեցածքը, այդ թվում՝ հոր թողած փոքր տունը, որտեղ ապրել են իրենք, չնայած առաջին կինն և երեխաներն ավելի մեծ տուն են ունեցել: Աբդուլը մերժել է, և քանի որ տան միակ կրթություն ստացած մարդն է եղել, իր մոտ են եղել տան փաստաթղթերը և ինքն է զբաղվել այդ հարցերով։ Մշտապես վեճերի ու կռիվների մեջ է եղել, հասկացել է, որ կյանքին վտանգ է սպառնում, որովհետև երեք անգամ իր վրա մահափորձ են կատարել: Որոշել է լքել Գվինեան, որպեսզի ավարտվի նաև տան հետ կապված վեճը։
Աբդուլը թողել է հայրական տանը մորը, եղբորը, կնոջն ու երկու երեխաներին (երրորդը ծնվել է իր մեկնելուց հետո): Ընկերոջ հոր միջոցով փորձել է դասավորել փաստաթղթերը և Թուրքիայի վիզա ստանալ, սակայն անձնագիրը ստանալիս տեսել է, որ Իրանի վիզա է փակցված: Կազմակերպիչը խոստացել է Աբդուլին Իրանից հասցնել Թուրքիա, ինչի համար Աբուդլը գումար է վճարել:
Իրանում այն անձը, ով ուղեկցել է Թուրքիա մեկնել ցանկացողների խմբին, գիշերով փորձել է անօրինական անցկացնել սահմանը: Այդ խմբում Բանգլադեշից, Պակիստանից, Աֆղանստանից մարդիկ են եղել, իսկ Աբդուլը` միակ սևամորթը:
«Ասացին` եթե իրենց հետ չշարունակեմ քայլել, ինձ կսպանեն: Շատ էի վախեցած, որովհետև մի խնդիր իմ հետևում թողել էի Աֆրիկայում, հիմա մեկ այլ` նոր խնդրի առաջ էի կանգնում: Ստիպված էի իրենց հետևել, որովհետև` նախ չգիտեի ուր գնալ, մյուս կողմից էլ` ուր վերադառնալ: Շարունակեցինք, և ինչ-որ տեղ հասանք, որտեղ արգելապատնեշտ կար, քայլեցինք, քայլեցինք, հասկացա, որ այդ ճանապարհը, որով գնում էինք օրինական չէ: Առավոտից մինչև գիշերվա 23:00-ն քայլել էինք, մութ էր և լավ չէր երևում շրջակայքը, մի քիչ հետ մնացի, կողքի վրա նստեցի, թողեցի, որ իրենք անցնեն առաջ: Ես այդտեղ էլ նստած գիշերն անցկացրել եմ: Առավոտ 6-ին տեսա, որ գետի ափին մոտ եմ, չուզեցի շարունակել էն ճանապարհով, որ իրենք էին գնացել, ուրիշ ճանապարհ ընտրեցի` օգնություն գտնելու համար, գետի երկայնքով շարունակեցի քայլել և ինչ-որ տեղ, որտեղ խորը չէր, անցա»,- հիշում է Աբդուլը:
Թե կոնկրետ հայ-իրանական սահմանի որ հատվածում է դուրս եկել, Աբուդլը չգիտի: Միայն գիտի, որ մարդկանց է տեսել դաշտում աշխատելիս: Մոտեցել և ուտելու բան է խնդրել, որովհետև նախորդող 2 օրը հաց չէր կերել: Տղամարդկանցից մեկը ժեստերից հասկացել է, որ ուտելու բան է ուզում, ինչ-որ թխվածքներ և ջուր են տվել Աբդուլին և ասել, որ սպասի: «Գաղափար չունեի` որտեղ եմ գտնվում, բայց էլ չէի վախենում»,- հիշում է Աբդուլը:
Հեռացող մարդը քիչ անց վերադարձել է ոստիկանների հետ: Աբդուլին հարցուփորձ անելուց հետո` սահմանի ողջ երկայնքով ստուգել են` համոզվելու համար, որ այլ անձինք չեն եղել հետը:
«Ասացի, որ եկել եմ օգնություն հայցելու և որ սահմանը դիտավորյալ չեմ հատել, պատահաբար եմ անցել` չիմանալով, որ այդտեղ սահման կա»,- ասում է Աբդուլը:
Աբդուլին տեղափոխել են Երևան, հարցաքննել, ստուգել փաստաթղթերը, հիվանդանոց ստուգումների տարել, արյան նմուշ վերցրել, և այդ գիշերը նա անցկացրել է հիվանդանոցում: Առավոտյան վերադարձրել են փաստաթղթերը և տեղափոխել Վարդաշենի անօթևանների կացարան, որտեղ մինչ օրս ապրում է Աբդուլը:
Աբդուլը կարծում է, որ իրեն չեն կալանավորել սահմանն ապօրինի հատելու համար, որովհետև հարցազրույցից հասկացել են, որ սահմանը դիտավորյալ չի հատել, պարզապես չի իմացել, որ դա սահման է:
«Հայերն ինձ չէին ճանաչում, ոստիկաններն ինձ չէին ճանաչում, մեր զրույցի արդյունքում, իմ փաստաթղթերը ստուգելուց հետո իրենք համոզվեցին, որ ես դիտավորությամբ չեմ հատել սահմանը, ես լեգալ ձևով էի իմ երկրից դուրս եկել և հասել Իրան: Այդ խմբում մարդիկ կային, որ նույնիսկ որևէ փաստաթուղթ չունեին իրենց մոտ»,- ասում է Աբդուլը:
Աբդուլը մասնագիտություն ունի։ Մաթեմատիկա և ինֆորմատիկա է սովորել Գվինեայի համալսարանում: 7 տարի աշխատել է մեկանգամյա օգտագործման պլաստիկ իրերի պատրաստման գործարանում:
Աբդուլին անօթևանների կացարանը վարսավիություն սովորելու դասընթացների է ուղարկել։ Սովորել, բայց գումար վաստակել չի ստացվել: Աբդուլը պատմում է, որ վարսավիրանոցի պատասխանատուն բոլոր հայ աշակերտներին ուղարկում էր սրահում աշխատելու և փորձառություն ձեռք բերելու, սակայն իրեն չէր ուղարկում, պատճառաբանում էր, որ դեռ ժամանակը չէ, դեռ լեզու չգիտեի և այլն։ Աբդուլը որոշել է դուրս գալ և այլ աշխատանք գտնել, որովհետև երեխաներն իր հոգածության կարիքն են ունեցել:
Այնուհետև բոուլինգի ակումբում է աշխատել: Վատ փորձառություն նույնպես ունեցել է Հայաստանում, երբ աշխատել է, բայց աշխատանքի դիմաց չեն վարձատրել։ Բայց այդ ամենն Աբդուլի համար հիասթափեցնող չի եղել։
«Որտեղից եկել եմ, խնդիրներ ունեմ, իսկ ուր եկել եմ, չնայած դժվարություններին, լուրջ խնդիրներ չկան: Այստեղ ինձ ոչ ոք չի ուզում սպանել, իսկ մնացած խնդիրները փոքր են»,- ասում է նա:
Հիմա աշխատում է Լենինգրադյան փողոցի սուպերմարկետներից մեկում` 80 հազար դրամով: Վաստակած գումարներից նաև մորն է ուղարկում` երեխաների կարիքները հոգալու համար:
Աբդուլն ասում է, որ ընտանիքը թողնելիս չէր մտահոգվել նրանց համար, քանի որ ինքն էր թիրախավորված եղբայրների կողմից: Սակայն իր փախուստից երեք ամիս անց քրոջ վրա են հարձակվել, որից հետո քույրը նույնպես հեռացել է Գվինեայից և մեկնել Եգիպտոս: 2019-ին Գվինեայում քաղաքացիական կռիվներ են սկսվել, ինչի հետևանքով երկրից հեռացել են նաև Աբդուլի մյուս հարազատները։ Երկրորդ քույրը մեկնել է Մարոկո։ Եղբոր գտնվելու վայրը հայտնի չէ։ Մայրն իր երկու երեխաների հետ ապաստանել է Սենեգալում, իսկ փոքր երեխան կնոջ հետ դեռևս Գվինեայում է։
Այս պահին վիճահարույց տանն այլևս ոչ ոք չի ապրում, սակայն դրա սեփականության իրավունքն իրենց ձեռքում է։
Աբդուլն ուզում է մնալ Հայաստանում, աշխատել և ցանկանում է 2 երեխաներին և մորը տեղափոխել իր մոտ: Պատրաստ է ավելի շատ աշխատել, միայն թե կարողանա ընտանիքին հասցնել Հայաստան։ Այս պահին չգիտե, թե ինչպես է կազմակերպելու նրանց տեղափոխումը, սակայն ասում է, որ պատրաստ է շատ աշխատել, ավելի շատ գումար վաստակել, որ այդ հարցերը կարողանա լուծել:
«Ես ուզում եմ գնամ երկու տեղ աշխատեմ: Բան չունեմ անելու, ուզում եմ գնամ աշխատելու, տուն մնալ չեմ ուզում, միայն գործ լինի, աշխատեմ,- ասում է նա: -Ես կարծում եմ, որ հայերի օգնությամբ կարող եմ էս իրավիճակից դուրս գալ: Ես Հայաստանին պետք է շնորհակալություն հայտնեմ, որովհետև ուր էլ որ գնում ես, երբ դու կիրառում ես քո բազային կրթությունը, քո ծնողների դաստիարակությունը, մարդիկ հասկանում և լավն են վերադարձնում: Ուր էլ որ գնում եմ աշխատելու, ինձ սիրում են, անգամ Վարդաշենի կացարանում, ինձ շատ լավ են վերաբերում»:
Աբդուլն ասում է, որ Հայաստանում 3 ամսով երկարաձգվում է իր դիմումի քննությունը, և ամեն անգամ իրեն պարտավորեցնում են ներկայանալ և համապատասխան փաստաթղթեր ներկայացնել։ Աբդուլը դժգոհ է, ամեն անգամ այդ թղթաբանության պատճառով գործից կտրվում է: Ուզում է գոնե մեկ տարով իրեն կացության իրավունք տան, որ այդ բյուրոկրատական քաշքշուկներից ազատվի և գործից չկտրվի:
Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության Միգրացիոն ծառայությունը մշտապես ծանուցագիր է ուղարկում նրան՝ տեղեկացնելով, որ ՀՀ-ում ապաստան ստանալու մասին նրա դիմումի վրա հարուցված վարչական վարույթի ժամկետը, ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, Միգրացիոն ծառայության որոշմամբ երկարաձգվել է 3 ամսով։
«Կարող է ծիծաղելի թվալ հայերի համար, բայց ես Հայաստանում եմ և ուզում եմ հայ դառնալ, սիրում եմ Հայաստանը: Եթե անգամ 10 տարի մնամ Հայաստանում անգամ առանց փաստաթղթերի, ոչինչ չի փոխվի: Եթե ինձ այստեղ լավ են վերաբերում, ես կմնամ այս երկրում: Եթե դու փախել ես և քեզ փրկել են, չես կարող երախտամոռ լինել, Հայաստանն ինձ փրկել է: Կուզենայի լավ աշխատանք ունենալ Հայաստանում և օգնել իմ ընտանիքին»,- ասում է Աբդուլը:
Աբդուլն արդեն խոսում է հայերեն, սովորում է գրել և կարդալ։ Սոցիալական ցանցում վերջին հարցուպատասխանի ժամանակ հարցնում եմ, թե ինչպես է դիմակայում կորոնավիրուսային այս իրավիճակին։ Հայերենով էլ պատասխան եմ ստանում․ «Ես միշտ հոգ եմ տանում իմ մասին, որ մենք աղոթենք Աստծուն, որ իմ սիրած Հայաստանի երկրում վիրուսը չավելանա»:

Abdul’s Odyssey from Guinea to the Vardashen Homeless Shelter: “I love Armenia.”
"Abdul, help us lower this." "Abdul, put this stuff up there." "Abdul, take this to the kitchen." "Abdul..." He helps everyone. He takes it all in stride, never refusing a request.
Silla Abdulaye, everyone calls him Abdul, is 27 years old. He has been living in Armenia for two years at the Vardashen homeless shelter. It’s the country’s only homeless shelter.
2018 Abdul left his native Guinea on August 8 and arrived in Iran. Then, as he says, he crossed the Arax River on foot into Armenia.
There were difficult events in Abdul's life, which prompted him to leave his homeland.
Abdul says that polygamy in his native country often creates problems within the family when a husband dies. The surviving women and children often do not see eye to eye and intense conflicts arise, sometimes leading to physical persecution. Abdul’s father had three wives. After his death, the three wives were irreconcilable, and the children had a strained relationship. The father's first wife has four children. His mother is the third wife. Abdul has two sisters and one brother.
The children of the first wife tried to force them to sell their property, including the small house left by their father, where they lived, although the first wife and children had a bigger house. Abdul refused, because he was the only person in the house who had received an education. He held the documents of the house, and he dealt with those issues. He was constantly involved in arguments and fights, realizing that his life was in danger because he had been the target of three assassination attempts. He decided to leave Guinea to end the dispute over the house.
Abdul left his mother, brother, wife and two children at his father's house (the third was born after his departure). He tried to arrange travel documents with the help of his friend's father and get a Turkish visa, but when he received the passport, he saw that an Iranian visa had been issued. The man promised to take Abdul from Iran to Turkey. Abdul paid him in advance for the service.
In Iran, the person who accompanied a group of people wishing to travel to Turkey tried to take them across the border illegally at night. There were people from Bangladesh, Pakistan, and Afghanistan in the group. Abdul was the only black person in the group.
"They said they would kill me if I didn't keep walking with them. I was very scared because I had left one problem in Africa and now, I was facing a new one. I had to follow them because I didn't know where to go and where to go back to. We continued and we got to a place where there was a barrier. We walked and walked. I realized that the way we were going was not legal. We walked from morning till 23:00 at night. It was dark and the surroundings were not good, I stayed back for a while. I sat next to them, I let them pass. I spent the night sitting there. At 6 in the morning, I saw that I was near a river. I didn't want to continue the way they had gone. I chose another way to find help. I continued to walk along the river, and I went in where it wasn't deep,” Abdul recalls.
Abdul does not know what part of the Armenia-Iran border he crossed. He only knows that he had seen people working in the field. He approached and asked for something to eat because he hadn't eaten for the previous two days. One of the men understood from the gestures that he wanted something to eat. Abdul was given some cookies and water and told him to wait.
"I had no idea where I was, but I wasn't afraid," Abdul says.
The man in the field shortly returned with some police. After questioning Abdul, they checked the entire border to make sure no other people were with him.
"I said I came to ask for help and that I didn't cross the border on purpose. I crossed by accident, not knowing that there was a border there," Abdul says.
Abdul was taken to Yerevan, interrogated, and his documents checked. He was taken to a hospital for tests. A blood sample was taken. He spent the night in the hospital. In the morning, the documents were returned to him and he was taken to the Vardashen homeless shelter.
Abdul believes that he was not detained for illegally crossing the border. He says the police interview made clear that he did not cross the border intentionally.
"Armenians did not know me, the police did not know me. As a result of our conversation, after checking my documents, they made sure that I did not cross the border on purpose, I left my country legally and reached Iran. There were people in that group who didn't even have a document with them,” Abdul says.
Abdul studied Mathematics and Informatics at the University of Guinea. He worked for seven years in a disposable plastic goods factory.
The shelter arranged for Abdul to take lessons to become a hairdresser. He took the courses but was never sent to a salon to work.
Abdul says that the person in charge of the hairdressing salon sent all the Armenian students to work in the salon and gain experience, but not him, arguing it was too early and that Abdul’s Armenian wasn’t up to snuff. Abdul decided to drop out of the program and find other work because his children back home needed his care.
Abdul then got work at a bowling club in Yerevan. He was never paid. The experience failed to dampen his spirits.
"I have problems where I came from. Here, despite the difficulties, I have no serious problems. Nobody wants to kill me here,” Abdul says.
He now works in one of the supermarkets on Yerevan’s Leningradyan Street for 80,000 drams ($166) monthly. He also sends some of his wages to his mother to take care of the children.
Abdul says he wasn’t worried when leaving the family because he was the one targeted by his brothers. However, three months after his escape, they attacked his sister. She soon left Guinea and went to Egypt.
In 2019, civil strife broke out in Guinea, forcing his other relatives to leave the country. The second sister left for Morocco. The whereabouts of his brother are unknown. The mother took refuge with her two children in Senegal, and the youngest child is still in Guinea with his wife.
Abdul wants to stay in Armenia, to work, and to bring his two children and mother here. He does not know how to organize the move, but says he is ready to work hard and earn more money to solve these issues.
"I want to go and work in two places. I have nothing to do, I want to go to work, I don't want to stay home,” he says. “I think that with the help of Armenians I can get out of this situation. I have to thank Armenia, because wherever you go, when you apply your basic education, the upbringing of your parents, people understand and reciprocate in kind. Wherever I go to work, they love me, even in the Vardashen shelter. They treat me very well.”
Abdul says that a review of his application to remain in Armenia has been extended every three months. He required to appear and submit his documents every time. This upsets Abdul because the paperwork gets him fired from whatever job he’s doing at the time. He wants to be allowed to stay in Armenia for at least one year to get the paperwork done and not get laid off anymore.
"It may seem ridiculous to Armenians, but I am in Armenia and I want to become an Armenian. I love Armenia. Even if I stay in Armenia for ten years without documents, nothing will change. If I am treated well here, I will stay in this country. If you ran away and were saved, you can't be ungrateful. Armenia saved me. I would like to have a good job in Armenia and help my family,” Abdul says.
Abdul already speaks Armenian and is learning to read and write.
When asked how he’s coping with the coronavirus situation, Abdul answers in Armenian ․
"I always take care of myself so that we can pray to God that the virus will not increase in my beloved Armenia."