Սառը ու մռայլ ապրիլյան օր է, քայլում եմ Մուշ թաղամասի մոտ գտնվող դաշտով։
Տեղանքը խորդուբորդ է, ոտքերիս տակ խոտի ծիլերը նոր-նոր են դուրս գալիս տարիների ընթացքում կուտակված կենցաղային աղբի մնացորդների և ժանգոտած երկաթե կտորների արանքից։
Հանդիպում են շենքերի խորը բետոնե հիմքեր, որոշները լի են շինարարական աղբով։ Մի քանի լքված տուն կա։ Ճանապարհի կեսին երևում է մաշված զինվորական համազգեստը հագին մի ծեր հովիվ, մռայլ հայացքով հետևում է ինձ։
Մի քանի բլրաձև բարձունքներ հաղթահարելուց հետո վերջապես դիմացս բացվում է տեսարանը՝ ծխացող քաղաքային աղբավայրը։
Բարձունքի վրա գտնվող Գյումրու բաց քաղաքային աղբավայրը քաղաքի հյուսիս-արևմտյան մասում է, այն հիմնվել է 1960-ականներին։ Մոտավորապես 9 հեկտար զբաղեցնող տարածքը Մուշ և Բուլվարնի կոչվող թաղամասերի մեջտեղում է։ Այստեղից հստակ երևում է Հայկավան գյուղը, իսկ շատ մոտ, բարձունքի հենց ներքևում Ախուրյան գետն է հոսում։
Գլխավերևումս աղմկում և սլացիկ պտտվում են հարյուրավոր ագռավներ և որորներ։ Գարշահոտն ու ծուխը կարճ ժամանակ անց սկսում են այրել շնչուղիներս, երկուսը միասին դառնում են անտանելի, ստիպված բաճկոնովս փակում եմ քիթս։
Խիտ, տեղ-տեղ դեղին ծուխն առաջանում է բռնկումների հետևանքով, գազի հավաքման կայանների բացակայության պատճառով դրանք չեն դադարում նույնիսկ անձրևի ժամանակ։
Հայաստանում դժվար է գտնել մի աղբավայր, որը կհամապատասխանի դեռ 2009 թվականին Քաղաքաշինության կոմիտեի ընդունած աղբավայրերի նախագծման և շահագործման տեխնիկական պահանջներին։
Ըստ փաստաթղթերի՝ աղբավայրերն «ապահովում են մթնոլորտի, հողի, մակերևութային և ստորերկրյա ջրերի պահպանությունը աղտոտումից, կանխարգելելով կամ նվազեցնելով մարդու առողջության և շրջակա միջավայրի վրա թափոնների վնասակար ներգործությունը», իսկ գործնականում ճիշտ հակառակն է։
Սովորաբար տարեցտարի ավելացող աղբը գլդոններով կամ տրակտորներով միահարթում են և լավագույն դեպքում վրան լցնում հողի շերտ։ Ծխի մեջ հեռվից տեսա հենց այդ տեսարանը՝ աղբի վրայով դանդաղ սողացող մի տրակտորի և բահերով աշխատող տղամարդկանց ուրվապատկերը։
Աղբավայրից Մուշ թաղամաս ուղիղ գծով ընդամենը 800 մետր է, իսկ Ռանչո կոչվող թաղամասը հենց աղբավայրի մոտ է։ Մուշում բնակելի շենքեր են, իսկ Ռանչոյում՝ սեփական տներ։
Այստեղ հանդիպեցի Վիկտորյա Ադամյանին։ Նա իր ամուսնու հետ արդեն 20 տարի է ապրում է Ռանչոյի միահարկ տներից մեկում։ Ասում է, որ ծուխը վերջին հինգ տարիների ընթացքում շատացել է։
« Ամռանը հնարավոր չէ դռները ու պատուհանները բաց թողնել, եթե քամին փչում է այս կողմ, ծուխն ու հոտը լցվում է տուն, չենք կարող շնչել, խեղդվում ենք»,-ասում է Վիկտորյան։
Նրա կարծիքով, ծուխն արդեն հնարավոր չէ կանգնեցնել։ Թաղամասի բնակիչներով մի քանի անգամ դիմել են քաղաքապետարան, բայց պատասխան են ստացել, որ ծխի առնչությամբ ոչինչ չեն կարող անել, իսկ բռնկումները կառավարելի են։
«Աղբավայրի պատճառով թափառող շները շատացել են, երկու անգամ աշխատանքից վերադառնալիս մոտ 15 շուն հարձակվեցին ինձ վրա, մի կերպ հասա տուն»,-ասում է Վիկտորյան։
Ռանչոյում բնակվող Արան, որի տունը հենց աղբավայրի մոտ է, ասաց, որ նախկինում ձմռանը ծուխը քիչ էր, բայց հիմա աղբավայրի տարածքն ընդլայնվել է, նույնիսկ եղանակն արդեն էական չէ՝ աղբավայրը անդադար ծխում է։ Մուշ թաղամասից էլ են շատերը բողոքել, բայց անօգուտ։
Գյումրի համայնքի ավագանու անդամ Արմենուհի Վարդանյանի խոսքով՝ վերջերս քաղաքապետարանը գնել է թրթուրավոր տրակտոր, այն կօգտագործվի աղբավայրը հողով ծածկելու նպատակով եւ կնվազեցնի ծուխը:
«Թե ինչ պարբերականությամբ է արվում, կամ արվում է, թե ոչ, չեմ կարող ասել: Ենթադրում եմ՝ սահմանափակվում են հարթեցման աշխատանքներով, ինչը, իհարկե, բավարար չէ»,- ասաց Արմենուհի Վարդանյանը՝ խոստանալով հարցը բարձրացնել ավագանու հաջորդ նիստի ժամանակ։ Ինչն էլ արեց մի քանի օր անց։
Սամվել Բալասանյանը, որը Գյումրու քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցնում է 2012 թվականից, պատասխանելով տիկին Վարդանյանի հարցին՝ նշեց, որ Բենիամին համայնքին հարող տարածքում նոր աղբավայրի կառուցման հավանականություն կա։
Բալասանյանի խոսքով, Երևանում և Աբովյանում արդեն իրականացվում է կոշտ թափոնների կառավարման ծրագիր (խոսքը, ըստ երևույթին, Երևանում և Կոտայքում Եվրոպական ներդրումային բանկի և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի տրամադրած վարկային ծրագրի մասին է)։
« Երևի թե մեզ էլ մի օր հերթը կհասնի, էդ աղբավայրը կփակենք... Բենիամինում կլինի... Ինձ թվում է, որ հաջորդը Գեղարքունիքի և Շիրակի մարզերում են անելու, այսինքն՝ ոնց որ թե կա տեսլականում և ծրագրի մեջ»,-ասաց քաղաքապետը։
«Բիոսոֆիա» բնապահպանական կազմակերպության նախագահ, բնապահպան Գևորգ Պետրոսյանի կարծիքով՝ Բենիամին համայնքում մարզային աղբավայր ստեղծելով խնդիրը չի լուծվի, քանի որ ներկայում գործող մոդելով նոր աղբադաշտ ստեղծել և շահագործելը հետադիմական քայլ է։
«Ամբողջ աշխարհում մեծ գումարներ են ծախսում աղբի ծավալները քչացնելու վրա։ Օգտահանման ենթակա բոլոր թափոնները հանում են, այսինքն՝ ոչ մի պլաստիկ շիշ, ալյումինից, փայտից, ապակուց առարկա, որը հնարավոր է վերամշակել, չեն տանում աղբավայր։ Արդյունքում մնում են օրգանական թափոնները, որոնց տեղում կոմպոստացումը անվտանգ է և չի ենթադրում ծխի անջատում»,- ասաց Պետրոսյանը։
Արբանյակից նկարած այս պատկերներում երևում է, թե որքան է մեծացել աղբավայրի ընդհանուր մակերեսը։ Ձախ կողմում 2002 թվականին արված նկարն է, իսկ աջում՝ 2018-ին։
Գյումրիում աղբահանությամբ զբաղվում է «Գյումրու կոմունալ ծառայություն» Համայնքային հիմնարկը։ Կառույցի ղեկավար Վարդգես Սամսոնյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ նոր տրակտոր ձեռք բերելուց հետո ավելի հաճախ են հարթեցման և հողապատման աշխատանքներ անում։
Սամսոնյանը նաև տեղեկացրեց, որ անցյալ տարի աղբավայրում ստուգումներ է իրականացրել Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը։
«Եկան և ստուգեցին՝ արդյոք ծուխը բնակիչների համար վտանգ ներկայացնում է, թե ոչ։ Պարզեցին, որ նորմերը ցածր են, վնասակարության նորմերին համապատասխան»,-ասաց Սամսոնյանը։
Սակայն, Սամսոնյանի նշած ստուգումների մասին մեր հարցմանը Ընդերքի տեսչական մարմինը տվեց այլ պատասխան։
« Տեսչական մարմնի կողմից աղբավայրում իրականացվել է մթնոլորտ արտանետվող վնասակար նյութերի նմուշառում և պարզվել է, որ թվով երեք վնասակար նյութեր գերազանցել են սահմանային թույլատրելի կոնցենտրացիաները՝ մասնավորապես թերայրումից անջատված ածխածնի օքսիդ, ֆենոլ և ամոնիակ: Ստուգմամբ պարզվել է, որ քաղաքային աղբավայրի կառավարումը վերապահված չէ որևէ կազմակերպության»,- ասված է հարցման պատասխանում։
Ասվածից հետևում է, որ աղբավայրից ամեն օր արտազատվող ծուխն, իսկապես, թունավոր է, քանի որ և՛ ֆենոլը, և՛ ամոնիակը չափազանց վտանգավոր են առողջության համար։
Պարզ չէ, թե, օրինակ, Վիկտորյայի, Արայի և նրանց ընտանիքի անդամների վրա որքան է ազդել այս ծուխը, քանի որ նման հետազոտություններ չեն իրականացվել։
Պետրոսյանի խոսքով, եթե մոտ ապագայում Հայաստանում չսկսեն աղբը տեսակավորել և վերամշակել, ապա օրեցօր ավելացող սպառումն ուղղակի ստիպելու է իշխանություններին անընդհատ նոր աղբավայրեր ստեղծել, ինչն էլ խնդրի լուծում չէ։
Մինչ Գյումրու քաղաքային իշխանությունները սպասում են ծրագրերի իրականացմանը, իսկ մասնագետներն ահազանգում են առողջապահական ռիսկերի մասին, Մուշ և Ռանչո թաղամասերում ապրողները, որոնց թիվը, մեր հաշվարկներով, մոտ 5000 է, ամեն օր ստիպված են շնչել թունավոր օդ։

Gyumri’s Landfill Emits a Noxious Brew of Smoke and Stench
The terrain is rugged. The grass under my feet has just started to bloom between the remnants of household waste and rusty pieces of iron which has accumulated over the years.
I come across the deep foundations of buildings made of concrete, some full of construction waste. There are several abandoned houses as well. An old shepherd, wearing a worn-out military uniform, follows me with his somber gaze.
After climbing a few hills, I finally see the open landfill. The thick smoke envelops me as I approach.
The landfill, located in the north-western part of Gyumri, was founded in the 1960s. The area occupies some nine hectares. The village of Hatsavan is clearly visible from here. Just below the hill, you can see the Akhuryan River.
Hundreds of crows and seagulls fly above me. The smoke burns my airways. Coupled with the stifling smell from the landfill, the smoke makes it almost impossible to breathe. I cover my nose with my jacket.
Gases deep within the landfill periodically ignite, resulting in dense yellow smoke. These flare-ups even occur when it’s raining. The landfill lacks the equipment needed to trap these gases.
Finding a dump in Armenia that meets the technical requirements for the design and operation of landfills, adopted by the Urban Development Committee in 2009, is nearly impossible.
According to this document, landfills should "provide protection of the atmosphere, soil, surface and groundwater from pollution, preventing or reducing the harmful effects of waste on human health and the environment." In practice, it’s quite the opposite.
The Gyumri landfill is usually pressed with road rollers or tractors and sometimes is covered with a layer of soil. That’s what I saw from afar - the silhouettes of men working with shovels and a tractor slowly crawling over the landfill.
The Mush District is just 800 meters away from the landfill, and the district called Rancho is right next to it. There are residential buildings in Mush and houses in Rancho.
I meet Victoria Adamyan here. She and her husband have been living in a one-story house in Rancho for the past twenty years. She says the smoke has increased over the past five years.
"It is impossible to open the doors and windows in summer. If the wind blows this way, the smoke and the smell fill the house. We can't breathe,” Victoria says.
She says it is no longer possible to stop the smoke. Other Rancho residents have informed the municipality about the problem several times. The local authorities respond that they can't do anything about the smoke and the flare-ups are manageable.
"Because of the landfill, there are more stray dogs here now. They can become aggressive. Fifteen dogs attacked me once when I was coming back from work. I somehow managed to get to the house,” Victoria tells me.
Ara, whose house is right near the landfill, told me there used to be less smoke in the winter. The landfill has since expanded, and the weather doesn’t matter anymore. Smoke still emanates from the landfill regardless of the season. Ara told me people from Mush have also complained about the smoke, but to no avail.
Armenuhi Avagyan, a member of the Gyumri Municipal Council, says the municipality has recently purchased a caterpillar tractor used to cover the landfill with soil and thus reduce the smoke.
"I can't really say how often it is done (covering the landfill with a layer of soil - ed.) or whether it is done at all. I suppose they just compress the landfill, which, of course, is not enough,” Vardanyan said. She promised to raise the smoke issue at the next council session, which she did a few days later.
In response to Vardanyan’s question, Gyumri Mayor Samvel Balasanyan (who’s served as mayor since 2012), said that there is a possibility of building a new landfill in the area adjacent to the community of Beniamin.
According to Balasanyan, a solid waste management program is already being implemented in Yerevan and Abovyan. Apparently, he was talking about a loan project provided by the European Investment Bank and the European Bank for Reconstruction and Development in Yerevan and Kotayk.
“Maybe one day our turn will come, and we’ll close that landfill. The new one will be in Beniamin… It seems to me they will do it in Gegharkunik and Shirak next, so it seems it’s in the upcoming plans,” Balasanyan said.
According to "Biosophia" environmental organization President Gevorg Petrosyan, the problem will not be solved by creating a regional landfill in Beniamin since the current model of creating and operating landfills is outdated.
"Today, governments worldwide are spending a lot of money on decreasing the amount of waste. All the waste that is possible to recycle is removed i.e. no plastic bottles, aluminum, wood, or glass is taken to the landfill. As a result, only organic waste remains, and composting is a safe process without any smoke,” Petrosyan said
These satellite images show how much the total area of the landfill has increased over time. On the left is the image from 2002, and on the right from 2018.
Gyumri Communal Service, run by the municipality, is responsible for garbage collection in the town. Company Director Vardges Samsonyan told Hetq that they use the newly purchased caterpillar tractor to cover the landfill with a layer of soil more frequently.
Samsonyan also said that last year the government’s Inspectorate for Nature Protection and Mineral Resources inspected the landfill.
"They came and checked whether the smoke posed any danger to residents or not. They concluded that the smoke corresponds to safety norms," Samsonyan said.
The Inspectorate, however, in its response to Hetq’s inquiry, disagreed with Samsonyan’s claims.
"The Inspectorate monitored the harmful substances emitted into the atmosphere from the landfill and found that the number of harmful substances exceeded permissible concentrations, in particular, carbon monoxide, phenol and ammonia.”
Thus, the smoke emitted daily from the landfill is poisonous. Phenol and ammonia are extremely dangerous to health and can cause serious respiratory and cardiovascular diseases.
The extent to which the health of Victoria, Ara, and their family members, have been impacted by this smoke remains unclear. No such research has been conducted.
According to Petrosyan, if Armenia does not soon start sorting and recycling its garbage, increasing consumption will simply force authorities to constantly create new landfills. This is not a sustainable solution of the problem.
While the Gyumri authorities wait for the implementation of the above-mentioned funding programs, and sector specialists continue to raise the alarm about the risks the landfill poses, the 5,000 people living in the Mush and Rancho districts have no option but to daily breathe the toxic air around them.