Շահումյանի շրջվարչակազմի ղեկավար. «Ախտահանման գործընթացներ ենք իրականացնում, խանութներում և այլ հասարակական վայրերում»
Արցախի Հանրապետության Առողջապահության նախարարության երեկվա տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Արցախի 2 բնակչի մոտ հայտնաբերվել է կորոնավիրուս:
Նրանցից մեկը Շահումյանի շրջանի Քարվաճառ քաղաքի բնակիչ է, որը բուժում է ստանում Արցախի Հանրապետական բժշկական կենտրոնում:
«Հետքը» կապվել է Շահումյանի շրջվարչակազմի ղեկավար Գագիկ Մարտիրոսյանի հետ՝ տեղեկանալու, թե ինչ կանխարգելիչ միջոցներ են ձեռնարկվում շրջանում: «Այն շրջապատը, որի հետ հավանաբար շփվել է վարակվածը, մեկուսացրել ենք՝ ընտանիքը և ընտանիքի հետ կապ ունեցողներին»,- ասաց Գագիկ Մարտիրոսյանը:
Շրջանի ղեկավարն նշեց, որ բոլորին հայտարարել են, որ ինքնամեկուսացվեն:
«Ախտահանման գործընթացներ ենք իրականացնում, խանութներում և այլ հասարակական վայրերում բոլորը դիմակներով են, քիչ հետո էլ ապահովության համար ավտոներն ու փողոցներն էլ կախտահանենք, այդ տների բակերը: Այդպիսի հանձնարարություն է տրվել փրկրարար ծառայությանը: Իրավիճակը վերահսկողության տակ է», - ասաց Գագիկ Մարտիրոսյանը:
Շրջվարչակազմի ղեկավարից նաև տեղեկացնանք, որ ախտորոշման հետազոտության համար 8 փորձանմուշ այսօր կուղարկեն Երևան, որից 5-ը վարակվածի ընտանիքի անդամներն են, 3-ը՝ նրանց հետ անմիջապես շփվածները:
Այսպիսով, Առողջապահության նախարարության երեկվա տարածած հաղորդագրության համաձայն, Արցախում մինչև այս պահը կորոնավիրուս է հայտնաբերվել հինգ անձի մոտ:

Руководитель Шаумянского района Арцаха: “В магазинах и других общественных местах проводим дезинфекционные работы”
В распространенном вчера сообщении Министерства здравоохранения Республики Арцах говорилось о выявлении коронавирусного заболевания у двух лиц.
Один из них – житель города Карвачар Шаумянского района, который получает лечение в Республиканском медцентре Арцаха.
Hetq.am связался с руководителем администрации Шаумянского района Гагиком Мартиросяном, чтобы узнать, какие профилактические мероприятия проводятся в районе. “Мы изолировали круг лиц, с которыми предположительно контактировал инфицированный. Это члены его семьи и связанные с ними лица”,- отметил глава района.
По словам Мартиросяна, всем местным жителям предписано самоизолироваться.
“Проводим дезинфекционные работы. В магазинах и других общественных местах все носят маски. Для большей безопасности чуть позже начнем дезинфицировать автомобили, улицы, дворы домов. Такое указание поступило от спасательной службы. Ситуация находится под контролем”,- отметил Гарик Мартиросян.
Наш собеседник также сообщил, что сегодня в Ереван будут отправлены взятые для тестирования на коронавирус 8 образцов, пять из которых принадлежат членам семьи инфицированного жителя Карвачара, три – непосредственно контактировавшим с ним лицам.
Напомним, что согласно вчерашнему сообщению Минздрава Арцаха, на данный момент коронавирусное заболевание в республике выявлено у пяти граждан.