Արսեն Թորոսյան. «146 մարդ ունի թոքաբորբ, 35-ը ծանր վիճակում է, 8-ը՝ ծայրահեղ ծանր»
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում քիչ առաջ ուղիղ եթերով անդրադարձավ կորոնավիրուսային հիվանդության իրավիճակին Հայաստանում։ Նախարարը կոչ արեց քաղաքացիներին հետեւել պարետի որոշումներին՝ տնից անհարկի դուրս չգալ, պահպանել հիգիենայի կանոնները։ Ըստ նախարարի՝ վարակակիրների թվի աճի «կորը հարթեցնելու տեմպը կոտրելու ջանքերը պետք է կրկնապատկել», որպեսզի դրական արդյունքը հնարավոր լինի պահպանել, մինչեւ վստահ լինեն, որ լայնածավալ տարածման վտանգ չկա։
Վերջին երեք օրերին գրանցված դեպքերի աճի մասին ասաց, որ գրանցվել է համապատասխանաբար 4,6 %, 6,8 %, 1,3 % աճ. «Ես երեկ գրառում էի արել, որտեղ նշել էի՝ կրկնապատկման արագությունը յոթ օրը մեկ է, եւ թիվը փոխվում է նոր հայտնաբերված դեպքերի հետ։ Այսօր արդեն ունենք ութ օրը մեկ կրկնապատկման դեպք։ Մեր խնդիրն է տեմպը գցել ինչքան հնարավոր է, որպեսզի ունենանք կրկնապատկման այնքան դեպք, որ նախկինում հաստատված դեպքերը դուրս գրվեն հիվանդանոցներից, եւ նոր դեպքերը տեղավորենք մեր մահճակալային ֆոնդում»,- նշեց նախարարը։
Ըստ նրա՝ կորոնավիրուսային հիվանդության վարակակիրների համար մահճակալային ֆոնդում կա 1400 մահճակալ, որոնց կեսը զբաղեցված է։ Այն վարակակիրները, որոնք ունեն թույլ գանգատներ կամ ընդհանրապես գանգատ չունեն, գտնվում են հյուրանոցներում՝ բժշկական հսկողության տակ։ «Պացիենտների մեծ մասը ջերմություն չունի, 146 հոգի երեկվա դրությամբ ունի թոքաբորբ, 35 հոգի ծանր վիճակում է, որոնցից մեծ մասը թթվածնի կարիք ունի, իսկ ծայրահեղ հիվանդ 8 հոգի են»,- հայտնեց Արսեն Թորոսյանը։
Անդրադառնալով գիշերը գրանցված մահվան դեպքին՝ նախարարը նշեց, որ վարակակիրն ունեցել է ուղեկցող հիվանդություններ՝ շաքարային դիաբետ, հիպերտոնիա, գլխի անոթների իշեմիկ խնդիրներ։
Ըստ նախարարին՝ մեկուսացման վայրերում կա 1500 քաղաքացի, ինքնամեկուսացված է ավելի քան 5000 քաղաքացի։ 400-ից ավելի քաղաքացիներ դուրս են եկել մեկուսացումից։
Նախարարն անդրադարձավ դիմակների օգտագործմանը, նշեց, որ դրանք հիմնականում ցուցված են բուժաշխատողների, վարակակիր անձանց, սուր շնչառական վարակներով հիվանդների համար։ Տեղեկացրեց, որ դիմակները օգտագործվում են, որպեսզի տարբեր մակերեսների հպվելուց հետո ձեռքերը բերանին, քթին չհպեն եւ այդպիսով վարակը չփոխանցեն։
Դիմակների դեֆիցիտի եւ բարձր արժեքի վերաբերյալ նախարարն ասաց, որ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը եւ ԱՄՆ հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման կենտրոնը որոշել են խորհուրդ տալ կրել նաեւ տնային պայմաններում պատրաստվող դիմակներ եւ կտորե դիմակներ, որոնք պարբերաբար կախտահանվեն եւ կօգնեն մարդկանց, որպեսզի ձեռքերը չհպեն բերանին, քթին։ Շուտով կլինի ուղեցույց, որտեղ մանրամասն կներկայացվի, թե ինչպես պետք է օգտագործել այդ դիմակները։

Арсен Торосян: “Из 146 пациентов с пневмонией 35 находятся в тяжелом состоянии, 8 – в крайне тяжелом”
Министр здравоохранения Арсен Торосян немногим ранее в прямом эфире социальной сети Фейсбук представил ситацию с коронавирусным заболеванием в Армении. По словам министра угрозы широкомасштабного распространения вируса нет. Торосян призвал граждан выполнять решения коменданта, не выходить из дома без крайней необходимости, соблюдать правила гигиены.
Касаясь зарегистрированного в последние три дня роста случаев заражения, Торосян назвал следующие цифры: 4,6%, 6,8%, 1,3%. “Наша задача – снизить темпы распространения вируса до такой степени, чтобы больные с подтвержденным ранее диагнозом выписывались из больницы, а число новых больных укладывалось в коечный фонд”,- сказал министр. По его словам, для больных коронавирусом имеется 1400 коек, половина которых занята. Те вирусоносители, у которых жалобы незначительные или вообще отсутствуют, находятся в гостиницах под медицинским наблюдением. “Большая часть пациентов не температурит. По положению на вчерашний день у 146 пациентов пневмония. 35 из них в тяжелом состоянии, большинство нуждается в кислороде. Восемь человек находятся в крайне тяжелом состоянии”,- сообщил Арсен Торосян.
Касаясь зарегистрированнго ночью случая смерти, он отметил, что пациент имел сопутствующие заболевания – сахарный диабет, гипертонию, ишемический инсульт.
В местах изоляции находятся 1500 граждан. Более 5000 человек самоизолированы, свыше 400 вышли из изоляции.
Касаясь вопроса использования защитных масок, А.Торосян отметил, что они в основном показаны медработникам, вирусоносителям, больным с острыми респираторными болезнями. Маски также используются для того, чтобы после контакта с различными поверхностями не прикасаться к носу и рту и тем самым не заражаться.
По поводу дефицита масок и повышения цен на них министр отметил, что Всемирная организация здравоохранения и Центр контроля и профилактики заболеваний США решили рекомендовать также ношение масок, изготовленных в домашних условиях из ткани, которые можно регулярно дезинфицировать и использовать для защиты лица от прикосновения рук.