Սամվել Նիկոյանն անցել է պատգամավորների նկատմամբ «պատվոգրային քաղաքականությանը»
Փետրվարի 25-ին Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը պատվոգիր էր հանձնել պատգամավոր Միշա Ստեփանյանին՝ «ակտիվ պատգամավորական գործունեության և ծննդյան օրվա կապակցությամբ»:
Ազգային ժողովի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից հետաքրքրվեցինք, թե ի՞նչ է նշանակում «ակտիվ պատգամավորական գործունեություն», և արդյոք Սամվել Նիկոյանը բոլո՞ր պատգամավորներին է պատվոգիր հանձնում:
«ԱԺ պատգամավոր Միշա Ստեփանյանին ակտիվ պատգամավորական գործունեության և ծննդյան օրվա կապակցությամբ պատվոգրի հանձնումը եզակի դեպք չէ: Ավելին, պատգամավորներին ԱԺ պատվոգրերի հանձնումը կրելու է շարունակական բնույթ»,- պատասխանեցին ԱԺ-ից:
Ինչ վերաբերում է «ակտիվ պատգամավորական գործունեությանը», ապա, ըստ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության, այն ներառում է արդյունավետ քաղաքական, ներկայացուցչական (մասնավորապես ընտրողների հետ պարբերական շփումներ) և օրինաստեղծ գործունեություն (ակտիվ աշխատանք հանձնաժողովներում, պարտաճանաչ մասնակցություն ԱԺ նիստերի աշխատանքներին, քվեարկություններին):
Փաստորեն, Սամվել Նիկոյանը, չկարողանալով պատգամավորներին «կարգի հրավիրել», նրանց պարտադրել ներկա լինել ԱԺ նիստերին, հանձնաժողովի աշխատանքներին, հանդես գալ օրենսդրական նախաձեռնություններով և մշտական կապ պահել ընտրողների հետ, անցել է «զգացմունքային» քաղաքականությանը՝ պատգամավորներին խրախուսելով պատվոգրերով:
Եթե ԱԺ նախագահն այս սկզբունքով առաջնորդվի, ապա չի բացառվում, որ առաջիկայում ԱԺ-ում նույնիսկ մրցանակաբաշխություններ լինեն, և պատգամավորների միջև լուրջ պայքար ծավալվի՝ ԱԺ պատվոգրին արժանանալու համար:

Самвел Никоян занят раздачей депутатам "почетных грамот"
25 февраля председатель Национального Собрания Самвел Никоян "за активную депутатскую деятельность и в связи с днем рождения" вручил депутату Мише Степаняну почетную грамоту НС.
Мы поинтересовались в пресс-службе парламент, что значит "активная депутатская деятельность" и всем ли депутатам Самвел Никоян раздает почетные грамоты.
"Вручение депутату НС Мише Степаняну почетной грамоты за активную депутатскую деятельность и в связи с днем рождения не единичное явление. Более того, вручение депутатам почетных грамот НС будет носить регулярный характер",- ответили в пресс-службе парламента.
Что касается "активной депутатской деятельности", то, как нам сообщили, она включает результативную политическую, представительскую (в частности, регулярные контакты с избирателями) и законотворческую деятельность (активная работа в комиссиях, добросовестное участие в работе заседаний и голосованиях НС).
Фактически Самвел Никоян, не сумев призвать депутатов к порядку, заставляет их присутствовать на заседаниях НС, участвовать в работе постоянных комиссий, выступать с законодательными инициативами и поддерживать постоянную связь с избирателями посредством политики поощрения их почетными грамотами.
Если спикер парпламента будет руководствоваться этим принципом, то не исключено, что в ближайшее время Национальное Собрание начнет раздавать даже премии, в связи с чем между депутатами может развернуться серьезная борьба за получение парламентских наград.