«Հայաստան» Համահայկական Հիմնադրամի 2005 թվականի հեռուստամարաթոնն ամբողջությամբ նվիրված էր Մարտակերտի շրջանին։
Առաջին անգամը լինելով' ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրում ներառվել էր գյուղատնտեսական մի նախագիծ, որն այսօր արդեն իրականություն է դառնում։ Դա Մարտակերտի եւ հարակից տասնութ համայնքների գյուղացիական տնտեսություններին սպասարկող մեքենատրակտորային բազայի ստեղծումն է։
Մարտակերտի «Գյուղատնտեսական ծառայություններ» փակ բաժնետիրական ընկերության նախագահ Վալերի Խաչատրյանն ասում է, որ այս ծրագրի նպատակը սեփականատեր գյուղացիներին ձեռք մեկնելն է. «Այն սեփականատերերին, ովքեր հողը ստացել են որպես սեփականություն, բայց միջոցներ չունեն մշակելու»։
«Գյուղատնտեսական ծառայությունները» հիմնադրամի ծրագրով ստացել է «Բելառուս» մակնիշի յոթ տրակտոր։ Գութանները, շարքացաններն ու բեռնատար երեք մեքենաները բերվել են Չինաստանից։ Առաջիկայում բազան կունենա նաեւ երկու կոմբայն։ Ընդհանուր առմամբ, Հիմնադրամը բազայի համար գնել է ավելի քան մեկ միլիոն ամերիկյան դոլարի գյուղտեխնիկա։
«Մոտավորապես տասնութ գյուղի երեք հազար հեկտար պիտի կարենանք ցանել ու հնձել,- ասում է «Հայաստան» հիմնադրամի ԱՄՆ Արեւելյան Ափի տեղական մարմնի ատենապետ Գեւորգ Թորոյանը։ -Մոտավորապես 900 ֆերմերներու, հողագործներու, ընտանիքներու, որոնք ունին սեփական հողեր, պիտի կարենանք օգտակար ըլլալ»։
Մարտակերտի տարածքը, որն առաջին հայացքից բերրի հողերի անծայր տարածություն է, իրականում կազմված է հարյուրավոր ընտանիքների սեփական հողակտորներից։ Յուրաքանչյուր սեփականատեր այս տարածության մեջ միայնակ պետք է կազմակերպեր իր տնտեսությունը։ Բազայի ստեղծումն արմատականորեն փոխում է իրավիճակը։
Գեւորգ Թորոյանն ասում է, թե այս ծրագիրը սեփականատեր գյուղացիներին համախմբելու նպատակ ունի։ «Պիտի վարժեցնենք, որ գյուղացիները աս ինը հարյուրը միասին աշխատին, եւ միասնությամբ շատ մը բաներ կարելի է ավելի դյուրացնել։ Օրինակի համար՝ եթե սերմը պիտի գնեն, եթե ինը հարյուր հոգի միասին գնեն, անշուշտ ավելի էժան պիտի ըլլա, քան թե անձնական իրենք գնեն։ Աս ձեւը՝ քոոփերաթիվ ձեւը, փորձված է աշխարհի ամեն տեղ։ Միշտ միությունը ուժ է»։
Տեխնիկական խորհրդատվության համար Հիմնադրամը հրավիրել է ամերիկացի բարձրակարգ մասնագետների։ Բիլ Փրայսը գտնում է, որ սովետական մաշված մեքենաներից նորերին անցնելն ավելի արդյունավետ կդարձնի գյուղատնտեսական արտադրությունը։ Նրա կարծիքով' Մարտակերտի գյուղատնտեսությունն աղետալի վիճակում է հայտնվել ոչ այնքան պատերազմի պատճառով, որքան տնտեսավարման՝ սովետական ժամանակներից մնացած, սխալ մեխանիզմների։
Գյուղացիների եւ բազայի հարաբերությունները համակարգելու է Մարտակերտի շրջանի նորաստեղծ «Ֆերմերների ընկերակցությունը», որն էլ կլինի բազայի պատվիրատուն։ Այսինքն՝ «Ֆերմերների ընկերակցությունն» է յուրաքանչյուր գյուղացու համար պայմանագիր կնքելու «Գյուղատնտեսական ծառայություններ» փակ բաժնետիրական ընկերության հետ։ ՓԲԸ-ի նախագահ Վալերի Խաչատրյանի կարծիքով' դա գյուղացիներին ժամանակին եւ էժան տեխնիկա տրամադրելու լավագույն ձեւն է։
Մարտակերտի շրջանում այս տարի աշնանացանի աշխատանքները կիրականացվեն «Հայաստան» Հիմնադրամի տրամադրած նոր տրակտորներով։ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարար Վահրամ Բաղդասարյանն ասում է, թե մեքենաների նոր պարկն այսօր արդեն ոգեւորում է մարտակերտցիներին, մինչդեռ մեկ տարի առաջ դա միայն նախագիծ էր. « Ընդամենը մեկ տարի առաջ համապատասխան մասնագետների այցելության ժամանակ քննարկվում էին նախագծի իրականացման մանրամասները։ Այսօր արդեն ծրագրի մեկնարկի ականատեսն ենք»։
Հիմնադրամի ԱՄՆ Արեւելյան Ափի տեղական մարմնի ատենապետ Գեւորգ Թորոյանը եւս գոհ է ծրագրի իրականացման ընթացքից եւ արդյունքից. «Անշուշտ, երբ որ բարերարները տեսնին, որ ահավասիկ իրենց դրամը գործի վերածված է, շատ ուրախ կըլլան։ Շատ ուրախ կըլլան' տեսնելով, որ ահավասիկ տրակտորները հերկելու սկսած են»։ Նա գտնում է, որ այս ծրագիրը որակապես փոխում է բարերարության՝ մինչ այժմ առկա մարտավարությունը։ «Հիմնադրամն առաջին, միակ կազմակերպությունն է, որ աս ամեն գյուղերու ամեն կողմը կընե, այսինքն' տնտեսական եւ ուրիշ պետքեր միասին։ Առանց տնտեսական հիմը դնելու, կարծեմ թե չենք կըրնա գյուղերը զարգացնել։ Եթե մենք գործ չգտնենք գյուղացիներու համար, իրենց արտադրությունը չավելցնենք, տունը շինելը կամ դպրոց շինելը անչափ օգտակար չըլլար, բայց եթե մենք գործը տանք, գյուղատնտեսությունը ավելի զարգանա, մարդիկ ավելի դրամ ունենան, այն ատեն մենք եթե չշինենք, իրենք կշինեն տունը, մենք եթե չշինենք, իրենք դպրոցը կշինեն»,- ասում է պրն Թորոյանը։
Մարտակերտի շրջանում իրականացված գյուղատնտեսական այս ծրագիրն առաջինն է, բայց արդեն ակնհայտ է, որ լիովին կբավարարի սեփականատեր գյուղացիների կարիքները, եւ գալ տարի առանց դժվարության հնարավոր կլինի այն ներդնել նաեւ Հադրութի շրջանում։

The 2005 Hayastan All-Armenian Armenia Fund telethon was dedicated in its entirety to the region of Martakert. This included, for the first time, an agricultural project aimed at the infrastructure development which is slowly becoming a reality. The project involves the establishment of a base of tractors and machinery serving Martakert and the eighteen communities surrounding it.
Valery Khachatryan, president of Agricultural Services CJSC, said that this program was intended to provide a helping hand to villagers who own land in the area. “These are people who own land but don't have the means to cultivate it.”
Agricultural Services received seven Belarus tractors from the Fund for the program. Plows, seed planters and trucks were brought from China. The base will soon have two combines as well. Overall, the fund has bought more than one million American dollars worth of machinery for the base.
“We will be able to plant and harvest around 3,000 hectares in eighteen villages,” said Gevorg Toroyan, head of the US East Coast branch of the Armenia Fund, “We will be able to help around 900 farmers, cultivators, and families who own land.”
The Martakert region, which at first glance seems to be a borderless stretch of fertile fields, consists in reality of pieces of land belonging to hundreds of families The establishment of this base has radically changed the situation here. Without it, each landowner would have had to handle all farming needs on his own.
Gevorg Toroyan said that the program aimed to unite the landowners in the villages. “We will help these 900 villagers to work together, because this unity will make things a lot easier for them. For example, if they want to buy seeds they will get a much cheaper price if all 900 buy them together, rather than if each farmer buys his seeds individually. This method – the cooperative method – has been tried everywhere. Unity is always strength.”
Specialists from the United States have been invited by the fund for technical consultations. Bill Price believed that replacing old, worn-out Soviet machinery with new equipment would make agriculture a lot more efficient. In his opinion, agriculture in Martakert is in catastrophic state not as much because of the war, but more due to the employment of faulty economic mechanisms left from the Soviet Union.
Relations between the base and the villagers of Martakert will be coordinated through the Farmers' Society, a newly established organization which will be the purchaser for the base's services. The Farmers' Society will sign a contract with Agricultural Services for each farmer on an individual basis. Valery Khachatryan, President of Agricultural Services, considered this the best way to provide the villagers with timely and inexpensive technical services.
This fall, planting in the Martakert region will be done using the new tractors supplied by the All-Armenia Fund. Vahram Baghdasaryan, the Nagorno Karabakh agriculture minister, said that the station where the tractors were parked – a mere project idea a year ago – was a source of enthusiasm for the people of Martakert today.
“Just a year ago, the details for this project were being worked out when a group of experts visited the region. Today, we are witnessing the start of this program.”
Gevorg Toroyan was also happy with the progress and results of the program.
“Naturally, when the donors see that their money has been transformed into work they will be very happy. They will be delighted to see that the tractors have started tilling the soil.” In his opinion, this program has changed the strategy of the philanthropy seen so far.
“The Fund is the first and only organization that has been doing this for all sectors of all the villages – meaning tending to economic and other needs. I don't think we can develop the villages without first establishing an economic basis for their progress. If we don't create jobs for the villagers and increase their productivity, it won't be as helpful to construct houses or build a school. But if we create jobs and develop the economy then people will have more money. Then, if we don't construct houses – they will, if we don't build a school for them – they will do it themselves.”
This agricultural program in Martakert is the first of its kind, but it is already clear that it will be enough to cover the needs of landowners in these villages and there should be no problem in implementing such a program in the region of Hadrut next year.