Հարթաշենում ոչ ջուր, ոչ կարուսել
Այս տարվա երաշտը ծնկի է բերել հարթաշենցիներին: Գյուղում եւ նրա շրջակա հողերում ոռոգման ջուր չկա, բայց հողի հարկ են վճարում: Այն, ինչը պիտի աճեր հողամասերում՝ լոլիկ, վարունգ, ձմերուկ, հարթաշենցիները գնում են։ Բայց սա չի նշանակում, թե ոչինչ չեն մշակում: Մշակում են՝ հույսն անձրեւի վրա դրած, իսկ անձրեւ չկա: Այս դեպքում հարց կառաջանա, թե ինչպե՞ս են ինչ-որ բան գնում, եթե մշակածից ոչ մի արդյունք չեն ստանում։ Գնում են տարեցների եւ արցախյան պատերազմի մասնակիցների ստացած թոշակներով:
Սերյոժա Բադալյանը երկու անգամ վիրավորվել է կռվում, երկրորդ կարգի հաշմանդամ է: Նա այն երջանիկներից է, ում հաշմանդամության կարգն «իսկականի հետ ճիշտ է»: 47-ամյա Ալբերտ Խաչիյանը երրորդ կարգի հաշմանդամ է, ստանում է 23 հազար դրամ թոշակ: Ազատամարտի մասնակիցը խաղաղ այս օրերում հաշվում է իր «եկամուտն» ու ծախսերը, համադրում եւ ոչ մի կերպ չի կարողանում հավասարության նշան դնել։
«Հիմնական աշխատանքն արտում է, ուրիշ աշխատանք չկա, էն էլ կամ չոր եղանակ ա լինում, կամ էլ ջուր չի լինում,-ասում է 41-ամյա Ռազմիկ Սարգսյանը եւ ավելացնում,- ցորեն ենք վարում՝ կամ մի բան կդառնա, կամ' չի դառնա»: Ռազմիկը փախստական է, հող չունի։ Ասածը համագյուղացիներին է վերաբերում, ովքեր ցորենը փոխանակում են հողի այլ բարիքների հետ: Օրինակ՝ մեկ կիլոգրամ ձմերուկի համար տալիս են երկու կիլոգրամ ցորեն, իսկ երկու կիլոգրամ ցորենի դիմաց վերցնում են մեկ կիլո լոլիկ:
Գյուղն ունի ընդամենը 25 ընտանիք, մինչդեռ ութ տարի առաջ 125 ծուխ է եղել։ Հարթաշենցիները շատ բան չեն ուզում' խմելու եւ ոռոգման ջուր: Ասում են՝ ջուրը լինի, մնացածը մենք կանենք։
Գյուղի երիտասարդները խոսելու տրամադրություն չունեն, նրանց խնդիրները բարձրացնում են մեծերը: «Երեխաս բանակից եկել ա, ուզում ա փախչի: Չորս տարի կռիվ ենք արել, ջահելների համար մի տեղ չկա, որ ձմեռը մտնեն, գոնե նարդի խաղան»,- ասում է Սերյոժա Բադալյանը:
Ամռանը հավաքվում են գյուղամիջում, որտեղ միակ աղբյուրն է։ Հազիվ ծլծլացող այդ աղբյուրից ջուրը տանում են էշերով, դույլերով կամ պլաստիկ շշերով։ æուր ասվածը դժվար է խմելու անվանել, բայց գյուղացիները խմում են, այլընտրանք չունեն: «Ճահճի ջուր ա, քլորով ա գալիս»,- տեղեկացնում է գյուղապետը:
Հարթաշենցիները օրվա մեջ 1 ժամ են ջուր ունենում: «Մեկ ժամ առավոտյան մի թաղի են տալիս, մի ժամ էլ մյուս առավոտյան տալիս են մեկ ուրիշ թաղի»,- տեղեկացնում է գյուղամիջում նստած ծեր կանանցից մեկը' Խանում Աբրահամյանը: «Լինում ա' ամիսով էլ բաց չենք թողնում, ամսվա մեջ ամենքին սկի մի 100 լիտր էլ չի հասնում»,- դժվարությամբ խոստովանում է գյուղապետը:
Տասնամյա Գայանեն Հարթաշենից երբեւէ դուրս չի եկել։ Գիտի, որ դրսում ուրիշ կյանք կա, բայց այդ կյանքի մասին շատ աղոտ պատկերացումներ ունի։ «Գյուղից դուրս մրգեր են լինում, տները սիրուն են»,-ասում է նա ու երազում, որ իրենց գյուղում կարուսել լինի։ Հարցին, թե որտե՞ղ է կարուսել տեսել, պատասխանում է. «Չեմ տեսել, բայց կուզեի»:
Հարցը մնում է օդում
«Էստեղ տրանսպորտ չի մտնում, վերջին գյուղն է»,- ասում է Հադրութի շրջանի Քյուրաթաղի գյուղապետ Ռոման Ղազարյանն իր հայրենի գյուղի մասին:
Հադրութից հարավ-արեւելք ձգվող ճանապարհն այս գյուղով ավարտվում է: Իսկ այս գյուղից ուղիղ գծով մոտ 10 կմ ձգվում է դեպի Ֆիզուլի տանող ճամփան, որը տեղ-տեղ աս ֆալտապատ է: Հադրութից մինչեւ Քյուրաթաղ ձգվող ճանապարհը գրեթե անանցանելի է, սակայն Քյուրաթաղի գյուղապետն ասում է, որ իրենց հիմնական խնդիրը խմելու ջրի ներքին ցանցն է: Ոռոգման ջուր գյուղում կա: «Խոստացել եմ ջուր բերել բանջարանոցները ջրելու, բերել եմ, խոստացել եմ ակումբի պատերը սվաղել, արել եմ: Ինչ-որ խոստացել եմ, կատարել եմ»,- ասում է գյուղապետը' պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես է նրան հաջողվել վերընտրվել գյուղապետի պաշտոնում:
Առաջին անգամ Ռոման Ղազարյանը գյուղապետ է ընտրվել 2001-ին: Ոչ այն ժամանակ, ոչ էլ 2004-ին նա չի խոստացել վերանորոգել դեպի գյուղ բերող ճամփան. իր ուժերից վեր է: Հարկերն այնքան էլ լավ չեն հավաքվում, որովհետեւ բոլոր վաճառքներն իրականացվում են ապրանքով: Ստեփանակերտ հասցնել էլ հնարավոր չէ, գյուղացին մթերքը մայրաքաղաք հասցնելու համար մեքենային պետք է վճարի 15-20 հազար դրամ: Խմելու ջրի հարցը լուծվում է էշերով, բիդոնները բեռնում են, գալիս են գյուղի սկզբում գտնվող աղբյուրից տանում: Եվ այդպես' ամեն օր: Այսօր Քյուրաթաղում ապրում է 309 մարդ: Այս տարի գյուղում 4 ծնունդ է եղել: Մինչեւ ԼՂ անկախությունը 256 մարդ էր ապրում: Բնակչության թվակազմը համալրել են փախստականները: Գյուղապետը նույնպես փախստական է, եկել է Ֆիզուլիից:
Գյուղի բոլոր տները հին են։ Որեւէ մեկը վերջին տարիներին փորձ էլ չի արել նորոգել իր տունը, ավելի շուտ վերացրել են պատերազմի հետքերը:
Գյուղապետը հաճույքով է թվարկում, թե այսօր ինչ ունի գյուղը բնակիչների առօրյայի համար' գրադարան եւ ակումբ, որտեղ, իր բառերով, մի կիսափլած թենիսի սեղան կա: Խմելու ջրի բացակայությունից բացի, գյուղացիները դժգոհում են նաեւ հայերեն հաղորդումներ ցույց տվող հեռուստաալիքների պակասից, հիմնականում դիտում են ադրբեջանական ալիքներ եւ Հ1-ի արբանյակային հեռարձակումը: Ինչպես Քյուրաթաղում, այնպես էլ հարեւան չորս գյուղերում հայկական հեռուստաալիքներ չեն նայում, չեն նայում նաեւ Արցախի հեռուստատեսության հաղորդումները: Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի մասին նրանք առաջինը տեղեկանում են ադրբեջանական հեռուստակայաններից:
«Ի վիճակի չէ՞ պետությունը, որ մի հաղորդիչ կայան դնի, որ ժողովուրդը թուրքերեն չնայի»,- հարցնում է երեք երեխայի հայր Արմեն Ալեքսանյանը: Նրա հարցն առայժմ մնում է օդում։

В Арташене нет ни воды, ни каруселей
Засуха, случившаяся в этом году, сильно озадачила гадрутцев. В селе и прилежащих землях нет воды для орошения, однако “земляной” налог исправно взимают. То, что должно было расти в огороде – помидоры, огурцы и арбузы, гадрутцы вынуждены покупать на базаре. Но, это вовсе не значит, что они не возделывают свою землю. Возделывают, уповая на дождь. А дождя нет. В этом случае возникает вопрос, а на что они покупают все это, если у них земля не родит? А покупают на пенсии стариков и участников войны в Арцахе.
Сережа Баласанян был дважды ранен во время войны и имеет вторую группу инвалидности. Он, один из тех “счастливчиков”, у которых группа инвалидности “соответствует настоящему”. 47-летний Альберт Хачикян, тоже инвалид второй группы. Он получает пенсию в 23 тысячи драмов. Участник войны, в эти мирные дни подсчитывает свой “доход” и никак не может сбалансировать со своими расходами.
“Основная наша работа в поле, но, или воды нет или погода засушливая, другой нет, - говорит 41-летний Размик Саргсян, - зерно посеяли, может и взрастет, а может, и нет”. Размик – беженец и земли у него нет. Сказанное им относится к односельчанам, которые обменивают зерно на другие дары природы. К примеру, на килограмм арбуза можно “купить” два килограмма зерна, которые в свою очередь “стоят” килограмм помидоров.
В селе сейчас проживает всего 25 семей, в то время как лет 8 назад здесь было 125 очагов. Арташенцы многого не хотят, по их словам, была бы вода, питьевая и оросительная, остальное сами, со временем, приложат.
У сельской молодежи для беседы настроения нет. Их проблемы озвучивают взрослые. “Сын вернулся из армии, но не хочет здесь оставаться. Четыре года воевали, а сегодня для молодых места нет, скажем, хотя бы, в нарды поиграть”, - говорит Сережа Баласанян.
Летом собираются в центре села, где единственный источник. Воду, вытекающую тоненькой струйкой, собирают в ведра или пластиковые бутылки. Жидкость, которую, с натяжкой, можно назвать «питьевой водой”, люди используют вынужденно, не имея альтернативы. “Хлорированная болотная вода, ”- информирует глава администрации.
В Арташен вода поступает один раз в день на один час. “Утром на час дают воду одному кварталу, а на следующее утро другому”, - жалуется престарелая жительница села. “Бывает, месяцами воду не подают. В месяц даже 100 литров на человека не обеспечивается ”, - нехотя признается глава администрации.
10-летняя Гаянэ за пределами села никогда не была. Знает что “там” есть другая жизнь, но об этой жизни у нее смутные представления. “Фрукты бывают “там”, дома красивые” – говорит она и мечтает о том, чтоб в селе была карусель. На вопрос где же она видела карусель, отвечает: “Не видела, но хотелось бы”.
Вопрос повис в воздухе
“Наше село крайнее, сюда транспорт не доходит”, - говорит Роман Казарян, глава администрации села Кюратах Гадрутского района. Село это - тупик, которым заканчивается дорога, ведущая на юго-восток от Гадрута. Отсюда, есть еще одна, местами асфальтированная, дорога, протяженностью около 10 километров, по которой можно попасть в Физули. Дорога из Гадрута в Кюратах, практически непроходима, однако более насущной проблемой для села, по словам Романа Казаряна, является плачевное состояние внутренней водопроводной сети. Ирригационная вода в селе есть.
“Обещал решить вопрос орошения, - решил. Сказал, отремонтирую сельский клуб, - сделал. Я всегда держу свои обещания”, - говорит Роман Казарян, отвечая на вопрос, как ему удалось переизбраться на должность главы местной администрации.
В первый раз он был избран в 2001 году. Ни тогда, и ни в 2004-ом году, когда вновь выставил свою кандидатуру, он не обещал восстановить дорожное полотно. Это – свыше его сил. Уровень сбора налогов неудовлетворителен, так как в селе господствует натуральный обмен. Вывозить свою сельхозпродукцию в Степанакерт, на продажу, невыгодно. Транспорт обходится в 15-20 тысяч драмов. Проблема питьевой воды решается здесь при помощи “братьев меньших”. Из источника, на окраине села, люди привозят воду в село, навьючив ослов бидонами. И так, каждый божий день. Сегодня в Кюратахе живет 309 человек. В этом году 4 малыша пополнили население села. До карабахских событий здесь проживало 256 человек. Число жителей увеличилось за счет беженцев. Роман Казарян тоже беженец из Физули.
Дома здесь ветхие. Селяне и не пробовали отремонтировать свои старые дома, устраняли лишь следы оставленные войной.
Глава администрации с удовольствием перечисляет “объекты” досуга в селе. Есть библиотека, клуб, в котором даже имеется стол, отдаленно напоминающий теннисный. В селе жалуются и на нехватку армянских каналов телевещания. В основном здесь смотрят спутниковую версию Общественного телевидения Армении и ... азербайджанские программы. Вещание армянских телеканалов и Арцахского телевидения “обходят” как Кюратах, так и соседние четыре села. Новости о ходе регулирования карабахского конфликта здесь узнают, по большей части, из информационных выпусков азербайджанского телевидения.
“Неужели не в состоянии правительство установить здесь передатчик, чтоб люди не смотрели азербайджанские программы”? – спрашивает отец троих детей Армен Алексанян, но его вопрос так и зависает в воздухе.