Երեխաները մեր ապագան են
Առաջին հեռուստացույցը Հադրութի շրջանի Տումի գյուղում հայտնվել է 1965-ին: Գյուղի գրեթե բոլոր հեռուստացույցներն այդ առաջինից են, մի քանիսի տներում խորհրդային արտադրության գունավոր հեռուստացույցներ կան, որոնցով նայում են ադրբեջանական ծրագրերն ու Ռուսաստանից տրվող հաղորդումները։ Ինչպես շրջանի բոլոր գյուղերում, այստեղ եւս լրագրեր եւ ամսագրեր չեն հասնում։
Տումին իր բոլոր խնդիրներով նման է Հադրութի մյուս գյուղերին' Հարթաշենին, Քյուրաթաղին, Մեծ Թաղերին: Այստեղ էլ կա խմելու եւ ոռոգման ջրի խնդիր, այստեղ էլ ճանապարհները քարուքանդ են: Այստեղ էլ հարկերը շատ են, բերքը՝ քիչ։ Անասուն կա, իսկ կերակրելու բան չկա, քանի որ արտերի խոտն արեւի տակ շատ արագ դառնում է անպիտան: Այստեղ էլ մարդիկ չգիտեն՝ ինչի՞ց բողոքել։
Մինչեւ պատերազմը գյուղում ապրել է 1400 մարդ, հիմա 820 բնակիչ կա: Պատերազմի ժամանակ զոհվել է 24 հոգի: Գյուղը պատերազմական գոտում չէր, նույնիսկ անհարմար էր ռմբակոծելու համար՝ դիմացի սարը խանգարում էր հակառակորդին ու փակում տեսադաշտը։
«Մեզ քարտեզով էին խփում, մի քանի սնարյադ է ընկել գյուղի վրա»,- հիշում է գյուղապետ Էդիկ Մոսիյանը:
Վերջին 3 տարում ծնվել է 32 երեխա, 20 մարդ մահացել է: Տումիի բժշկուհի Ալվինա Հակոբյանն ասում է, թե մարդիկ ամենից շատ բողոքում են սրտային անբավարարությունից: «Դե ստրես ա, բան ա»,- պատճառաբանում է բժշկուհին: Բուժկետը նոր են կառուցել, կա նաեւ ծննդատուն, սակայն ամուսնություններն ու ծնունդները շատ չեն։ Գյուղապետարանի աշխատակից Էդիկ Ամիրջանյանը բանակից նոր է վերադարձել: Ուզում է ամուսնանալ, չգիտի' ում հետ: Նրան, ում հավանում էր, Ստեփանակերտում սովորում է: «Ով կրթություն ա ունենում, որտեղ հարմարեցնում, էնտեղ մնում ա, գան ստեղ, ի՞նչ անեն»,- ասում է Էդիկը:
Տներին նայելիս հեշտ է ասել' այս գյուղն ապագա ունի՞, թե՞ ոչ: Մեծ մասը պապենական օջախներ են, որոնք տեսքի բերելու իմաստը տեղացիները չեն տեսնում: Այդ տների բնակիչները հիմնականում ծերեր են: Միայն մի նորակառույց կա' 6 երեխայի հայր Սերգեյ Ավագյանի տունն է: Սերգեյը պատերազմի մասնակից է, չորս տարի եղել է ճակատում։ Մի անգամ է տուն վերադարձել' ամուսնանալու համար։ Ոչ մի անգամ չի վիրավորվել։ Մասնակցել է Խծաբերդ գյուղի ազատագրմանը, Ջեբրայիլի ու Հորադիզի գրավմանը:
Նրա առաջին եւ երկրորդ երեխայի տարիքային տարբերությունը 6 տարի է: Երրորդ երեխայի ծնունդը հաջորդել է ԼՂ կառավարության այն որոշմանը, որով ամեն երրորդ երեխայի համար պետությունը պարտավորվում է բանկում ավանդ դնել 750 դոլար:
Մեր այցելության պահին հինգ երեխաները տանն են, մեծ տղան' տասնչորսամյա Հրանտիկը, խոզերին տարել է անտառ: Սերգեյը մրգատու ծառերով մեծ այգի ունի: Այգին ջրում է խմելու ջրով։ Ոռոգման հարցը լուրջ է, իսկ խմելու ջուրը տալիս են ամեն երրորդ օրը:
Սերգեյն ինձ ցույց է տալիս տնամերձը. խնամքով մշակած հողատարածք է՝ լոբի կա, կարտոֆիլ, լոլիկը կարմրել է, իսկ մրգատու ծառերի վրա' ոչ մի պտուղ: Նա որոշել էր այգու բերքը վաճառելով երեխաների համար հագուստ գնել, բայց հավանաբար չի ստացվի։ Հիմա մտադիր է բոլոր տասը գոճիները վաճառել:
Ամբողջ տարին խոզ է պահում, բայց ասում է, թե մսից երեխաներին բաժին չի հասնում, նույնիսկ գլուխն ու ոտքերը չեն մնում։
«Շուկայի անասնաբույժը ամբողջությամբ է ընդունում միայն, եթե ոտքերն ու գլուխը կտրում ենք, կասկածում են, որ գայլը կամ շունը կարող էին կծել այդ մասերից ու փչացնել միսը»,- պարզաբանում է Սերգեյը:
Մոտակա անտառում կան նաեւ հատապտղի թփեր, հոնի ծառեր: Հավաքում են, բայց չեն կարողանում վաճառել, որ հաց դառնա։ Հացը գնում են միայն անասունի վաճառքից ստացված գումարով: Վեց երեխայի համար ընտանիքին ամսական տալիս են 29 հազար դրամ: «Հազիվ պրադուկտին ենք հասցնում էդ 29-ը»,- ասում է Սերգեյը: Կինը' Ռիտան, ավելի կոնկրետ է. «Ամենքին մի ստական չայը արդեն մեկ կիլո պեսոկ է' օրվա մեջ 3 անգամ»:
Դպրոցական չորս երեխա ունեն, բայց չգիտեն ինչպես են փակելու ուսման հետ կապված ծախսերը։ Իննամյա Թեւանն ասում է, թե շատ է սիրում հայոց լեզուն եւ մաթեմատիկան, չորս ու հինգ է ստանում: Մայրը հաստատում է, բայց երեխաների ապագայի մասին նրա բոլոր մտածումները մնում են ցանկության եւ հնարավորության սահմանագծին։

Первый телевизор появился в селе Туми Гадрутского района в 1965-ом году. Почти все телевизоры в селе выпуска того же периода. Цветное “чудо техники”, производства последних лет советской власти, которое “ловит” российский и азербайджанские каналы, имеют лишь в нескольких домах. Как и в другие села района, сюда не доходят газеты и журналы.
Туми, со всеми своими проблемами, похож на другие села Гадрутского района – Арташен, Кюратах, Мец Тахер. Здесь, так же насущна проблема питьевой и оросительной воды, разбиты дороги. Мало урожая, но много налогов. Скот есть, а кормить нечем, потому, что трава под солнцем очень быстро выгорает. Здесь, так же проблем столько, что люди уже не знают, с чего начать жаловаться.
До войны в Туми проживало 1400 человек, сейчас в селе 820 жителей. 24 жизни унесла война. Боевых действий здесь не было, даже артобстрелам, Туми, практически не подвергался, гора, что напротив села, надежно “прикрывала”, лишая азеров обзора.
“По карте пробовали обстреливать, несколько снарядов упало на село”, - вспоминает глава сельской администрации Эдик Мосиян.
За последние 3 года в Туми было зарегистрировано 20 смертей и 32 рождения. Сельский врач, Альвина Акопян, говорит, что больше всего здесь жалуются на сердечную недостаточность. “Стресс”, - констатирует она. Медпункт построили недавно, есть в селе и свой роддом, однако родов мало.
Работник местной администрации Эдик Амирджанян только вернулся из армии. Хочет жениться, но не знает на ком. Девушка, которая ему нравилась, учится в Степанакерте. “Те, кто получают образование, остаются там, устраиваются на работу, - говорит Эдик, - вернутся сюда, что будут делать”?
Будущее Туми, легко прогнозируется по состоянию домов в селе. Большинство из них – дедовские очаги, реставрировать которые для местных жителей нет смысла, так как живут в них, в основном, престарелые люди. Здесь, всего одна новостройка, дом Сергея Авакяна, отца шестерых детей. Сергей участник войны. Ему повезло, он ни разу не был даже ранен, в течение четырех лет, что был на фронте. Участвовал в освобождении Цхаберда и в боях за Джебраил и Орадиз. За это время, всего один раз был дома... на своей свадьбе.
Возрастная разница между его первым и вторым ребенком 6 лет. Следующий малыш родился, когда по решению правительства НКР, государство, при рождении в семье третьего ребенка, перечисляло 750 долларов США на счет в банке.
Во время нашего посещения, пятеро детей были дома, старший, четырнадцатилетний Грантик, пас свиней в лесу. У Сергея большой сад, с фруктовыми деревьями, который он поливает питьевой водой. С ирригацией проблемы, а питьевую воду дают через день.
Сергей показывает мне свой участок земли, рядом с домом. На заботливо возделанных грядках есть лоби, картофель, помидоры которые уже начали краснеть. Сергей думает, что придется продать десяток поросят, чтоб купить детям одежду, планировал, продать фрукты из своего сада, но на деревьях не видно ни одного плода.
Круглый год занимается свиноводством, но детям мяса не достается. Ветеринар на рынке, принимает свиней только “в комплекте”. Если туша без головы или ног, сомневается в качестве, думая, что мясо, возможно порченое волком или собакой ”, - объясняет Сергей.
В лесу, что поблизости, растут кизиловые деревья, есть и ягоды. Собирают, дары леса, но продать не могут. На деньги, вырученные от продажи мяса, покупают хлеб. Пособие на шестерых детей в 29 тысяч драмов в месяц, по словам Сергея, “едва на продукты хватает”. Его жена, Рита, приводит более конкретный пример: “Каждому стакан чая, три раза в день, это уже килограмм сахарного песка в месяц”.
Из шести детей Авакянов, четверо ходят в школу. Как будут покрывать “учебные” расходы, родители не представляют. Девятилетний Теван говорит, что, из школьных предметов, он любит математику и армянский язык. Получает одни “четверки” и “пятерки”. Мать подтверждает слова малыша. Все ее помыслы, о будущем детей, колеблются на грани желаний и возможностей...