Ընդհանուր 52 հաստատված դեպք․ պարզվում են վարակի նոր դեպքերի աղբյուրները
Մարտի 16-ին Առողջապահության նախարարությունն իրականացրել է կորոնավիրուսի 105 թեստ, և քիչ առաջ հայտարարված 15 հաստատված դեպքերից բացի, ևս 7 թեստի արդյունք դրական է եղել։ Այս մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի ժամանակ ասաց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Շտապելով ասեմ, որ դեպքերից 12-ը կապված են էջմիածնի դեպքի հետ և որևէ ախտանշան չեն ունեցել մինչև այս պահը։ Ինչո՞վ է պայմավորված թեստերի դրական լինելը։ Մենք որոշեցինք թեստերի պրոակտիվ չակերտավոր էքսպերիմենտ կատարել՝ հասկանալու համար մեր կողմից մեկուսացված շրջանակի մոտ վիրուսի առկայությունը։ Այնպես ստացվեց, որ թեստերից 12-ը դրական եղան, և նրանք մեկուսացման օրվանից մինչև օրս որևէ գանգատ չեն ունեցել։ Այսինքն՝ վիրուսը պարզապես առկա է նրանց օրգանիզում, ու նրանք մոտավորապես 5 օր է՝ մեկուսացված են, հավանակությունը նրանց կողմից այլոց փոխանցելու շատ փոքր է»,- ասաց նախարարը։
Թորոսյանն ասաց, որ սեփական փորձով տեսնում են՝ բացի որոշ դեպքերում ջերմության առկայությունից և թոքաբորբով երկու դեպքերից, մնացած բոլոր դեպքերում նույնիսկ հիվանդության ախտանշաններ չկան, սակայն դա չի նշանակում, որ նախարարությունը չի շարունակելու վարակի կանխարգելման աշխատանքները։
Ամփոփելով մարտի 16-ը՝ Արսեն Թորոսյանը ընդգծեց, որ 30 հաստատված դեպքերին ավելանում են 22-ը՝ ընդհանուր կազմելով՝ 52։
«Թեստ հանձնածներից վերջին 12-ի մոտ ախտանշաններ ընդհանրապես չկան, և նրանք հիմա նույնիսկ հիվանդանոցներում էլ չեն գտնվում, այլ մեկուսացման վայրում, նույնիսկ չեն էլ ենթադրում, թե իրենցից ում մոտ է թեստը դրական։ Ամենայն հավանականությամբ նրանց մասով անհատական որոշումներ կկայացնենք՝ նրանց պետք է հիվանդանոց տեղափոխել, թե՝ ոչ, որովհետև բացի ժամանակից իրենք ուրիշ որևէ բանի կարիք չունեն՝ վիրուսը օրգանիզմից դուրս գալու համար»,- ասաց Արսեն Թորոսյանը։
Առողջապահության նախարարը նշեց, որ նոր դեպքերի մի մասը կապված է արտադրամասի հետ, և կան դեպքեր, որոնց համաճարակաբանական հետաքննությունն ընթացքի մեջ է, և փորձում են պարզել վարակի աղբյուրը։

В Армении 52 подтвержденных случая коронавируса: выясняются источники новых случаев заражения
16 марта Министерство здравоохранения провело 105 тестирований, и помимо уже подтвержденных 15 случаев немногим ранее было объявлено о положительных результатах еще 7 тестов. Об этом на своей фейсбуковской странице сообщил министр здравоохранения Арсен Торосян.
“Спешу сказать, что 12 из вновь выявленных зараженных лиц имели отношение к эчмиадзинскому случаю, и к этому моменту никаких симптомов у них не было. Эти люди со дня изоляции и до настоящего момента не имеют жалоб, то есть вирус просто присутствует в их организме. Они уже пять дней находятся в изоляции, и вероятность заражения ими других людей очень мала”,- сказал министр.
По словам Торосяна, он на собственном опыте работы видит, что за исключением некоторых случаев, когда есть температура, и двух случаев пневмонии, во всех остальных случаях симптомы отсутствуют. Но это не значит, что министерство не будет продолжать работы по профилактике вируса, заверил глава Минздрава.
Подводя итоги работы 16 марта, Арсен Торосян сообщил, что к уже подтвержденным 30 случаям коронавируса прибавились 22 случая, что составилов общей сложности 52 случая.
“У сдавших тесты последних 12 человек симптомов вообще не было, и они сейчас находятся даже не в больнице, а в местах изоляции. Эти люди не предполагали, что их тесты могут быть положительными. В отношении них, по всей видимости, будут приняты индивидуальные решения – отправлять в больницу или нет, потому что они нуждаются только во времени, чтобы вирус вышел из организма”,- сказал министр.
Он отметил, что часть новых больных имеет отношение к случаю заражения в производственном цеху, есть случаи, по которым эпидемиологическое обследование не завершено, и сейчас выясняются источники заражения.