Ավերակ, որ նման է դպրոցի
Ուզում էի գրել «դպրոց, որ նման է ավերակի», բայց երեւի այսպես ավելի ճիշտ է, որովհետեւ դպրոցն ինչ-որ պահի, ինչ-ինչ պատճառներով՝ ասենք երկրաշարժ, ասենք հրդեհ կամ սելավ, կարող է նմանվել ավերակի, բայց որ ավերակը նմանվեր դպրոցի, երբեք չէի տեսել։
Եթե պատին փակցված չլիներ «Աշակերտների կարգապահության կանոններ» խիստ վերնագրով վահանակը, որի կետերից մեկը հրահանգում է խնամքով վերաբերվել դպրոցական գույքին ու եթե սենյակներում չլիներ անցած դարի հիսուն-վաթսունականների կահույք, դժվար թե մտածեի, թե ավերակը դպրոց է։ Կմտածեի՝ սովորական ավերակ է ու վերջ։
Խոսքը Հադրութի շրջանի Կարմրակուճ գյուղի դպրոցի մասին է։ Կարմրակուճը Հադրութ քաղաքին շատ մոտ է՝ 3-4 կիլոմետր։ Ունի 130 բնակիչ։ Դպրոց հիշեցնող ավերակում ութամյա կրթություն է ստանում 12 երեխա։ Պատերազմի ընթացքում Կարմրակուճն ադրբեջանցիները չեն գրավել եւ հետեւաբար՝ դպրոցի ներկա վիճակը ռազմական գործողությունների հետեւանք չէ։
Տնօրեն Կարինե Դավթյանն ասում է, թե, ըստ գյուղի մեծերի պատմածների, դպրոցը կառուցվել է 1928 թվականին՝ շաբաթօրյակի կարգով։ Դա նշանակում է, որ նախագիծ չի եղել, ֆինանսական հատկացումներ չեն եղել, գյուղի մարդիկ հավաքվել ու կառուցել են այս շենքը, որը հետագայում երբեւէ չի նորոգվել։ «Ամեն տարի սեպտեմբերի մեկից առաջ սպիտակեցնում ենք, ուրիշ ոչինչ». ասում է տիկին Դավթյանը։
Դպրոցի անմխիթար վիճակը բացասաբար է ազդում կրթության որակի վրա։ Հնարավորություն ունեցող ծնողներն իրենց երեխաներին արդեն ուղարկում են Հադրութի միջնակարգ դպրոցում սովորելու։ Կարինե Դավթյանը ցավում է աշակերտների կորստի համար, բայց եւ չի կարող չհասկանալ նրանց ծնողներին։ «Որ մի ուժեղ քամի ա ըլնում, երեխաներին հավաքում ենք ուսուցչանոցում։ էն կողմում պատը ճաք տված ա։ էս փլման ենթակա դպրոցը հասկանալի չի՞, որ շատ վատ կազդի երեխաների հոգեբանության, նրանց կրթության վրա, նրանց ամեն ինչի վրա էլ կազդի»։
Գյուղը Հադրութից հեռու չէ, կապված է «Հյուսիս-Հարավ» մայրուղու վերջին հատվածով։ Գուցե ավելի նպատակահարմար է նոր շենք կառուցելու փոխարեն լուծել երեխաների ամենօրյա փոխադրման խնդի՞րը։ Դպրոցի տնօրենի կարծիքով, տնտեսապես վատ լուծում չէ, բայց Կարմրակուճը շատ արագ կդադարի գոյություն ունենալուց. «Գյուղում եթե դպրոց չկա, արդեն հասկանալի ա, որ գյուղն էլ չկա։ 12-13 աշակերտը քիչ չի, ինչքան ես եմ հասկանում։ Հինգ ուսուցիչ ունենք, ի՞նչ անենք, տնային տնտեսուհիներ դառնանք տա՞նը նստենք»։
Աշակերտների փոքր թիվն է պատճառը, որ դպրոցը միշտ դուրս է մնում կառավարության ծրագրերից։ Ասում են՝ ավելի կարեւոր գործեր կան, բայց չեն ասում, թե հերթը ե՞րբ է հասնելու Կարմրակուճին։ Քանի որ աշակերտները քիչ են, գուցե իսկապես նպատակահարմար չէ դպրոց կառուցելը։
«Գյուղի հայելին, գյուղի դեմքը դպրոցն ա, եթե դպրոց չկա, էլ ինչ գյուղ,- ասում է Կարինե Դավթյանը,-գյուղում եթե հաշվենք, 19-20 ջահել կա արդեն, բանակում ծառայած, զորացրված տղաներ։ Նրանք, հասկանալի ա, ուզում են ամուսնանան, ընտանիք կազմեն, երեխա ունենան։ Եթե դպրոց էլ չլինի, էլ ինչո՞ւ են մնում ծերանոց հիշեցնող այս գյուղում»։
Այս տարի սեպտեմբերին էլ կհնչի Կարմրակուճի դպրոցի զանգը, իսկ երկու տարի անց հավանաբար կնշվի դպրոցի հիմնադրման 80-ամյակը եւ այդ առիթով մուտքի մոտ կգրվի.«Երեխաների մուտքն արգելվում է»։

Развалина похожая на школу
Хотел написать “школа похожая на развалину”, но, по всей видимости , так правильнее, потому что школа, в какой-то момент, по каким-то причинам, будь то землетрясение, или скажем, пожар, или наводнение, может быть развалиной, но чтоб развалина уподобилась школе, такого я раньше не видел.
Если бы не доска со строгой надписью “Правила поведения учеников”, один из пунктов которого предписывал с заботой относиться к школьному инвентарю, и не школьная мебель, образца 60-ых-70-ых годов прошлого столетия, не подумал бы, что развалина –это школа. Подумал бы просто развалина, и все.
Речь идет о школе села Кармракуч Гадрутского района, которое всего в 3-4 километрах от райцентра и имеет 130 человек населения. В этой самой школе 8-летнее образование получают 12 детей. Во время войны Кармракуч не был в числе сел захваченых азербайджанцами и нынешнее состояние школы не результат военных действий.
Директор школы, Карине Давтян говорит, что по словам стариков здание это было построено аж в 1928 году, причем без проекта и без финансового обеспечения. Просто собрались жители села, как на субботник, и воздвигли школу. Более того, здание школы, в дальнейшем, не ремонтировалось. “Каждый год, перед началом занятий, лишь белим стены известью,”- говорит директор этого учебного заведения.
Плачевное состояние здания школы неблагоприятно влияет и на образовательный процесс. Родители учеников, по возможности, отправляют своих детей в Гадрутскую школу. Карине Давтян болеет за свою школу, но относится к этому с пониманием. “ Одна стена школы треснула, даже при сильном ветре собираем детей в учительской. Разве не ясно, что все это действует на псикику детей.”
Село, как уже было сказано, недалеко от райцентра, более того связано магистралью “Север-Юг.” Может быть целесообразнее, вместо строительства новой школы решить вопрос “транспортировки” детей в Гадрутскую школу? По мнению директора, подобное решение вопроса, может быть, экономически оправдано, однако, в этом случае село Кармракуч перестанет существовать. “Если в селе нет школы, уже понятно, что и села нет.
12-13 учеников – это немало, насколько я понимаю. Кроме того 5 учителей вынуждены будут стать домохозяйками.” Немногочисленность учеников- вот причина, по которой Кармракучская школа выпадает из всех правительственных программ. “Говорят есть более важные дела, но не говорят когда очередь дойдет до села Кармракуч. Поскольку у нас мало учеников, может быть, и вправду, не целесообразно строить новую школу? Но с другой стороны, лицо села – это школа. Если нет школы, что за село?- говорит Карине Давтян,- В Кармракуче десятка два парней отслуживших в армии, которые думают уже о создании семьи. Если не будет и школы, зачем им оставаться в селе напоминающем дом престарелых. ”
В этом учебном году прозвенел школьный звонок. Через года два, наверное, отпразднуют 80-летие школы и по этому поводу у входа напишут: “Детям вход запрещен.”