Ներկան անցնում է աննկատ
Հադրութի քաղաքապետարանից փոքր-ինչ ներքեւ մի ռեստորան կա: Մարդիկ ասում են «Էմիլի ռեստորան», սակայն ցուցանակը հուշում է, որ եկել ես «Մհերի մոտ»: Ի տարբերություն նմանատիպ այլ հաստատությունների, Էմիլի ռեստորանը մաքուր է, ոճավորված, մատուցվող սնունդն էլ տարբեր «խորոված-քյաբաբ» ստանդարտից:
Ճաշացուցակ չկա: Կարող ես պատվիրել ինչ ուզում ես, եթե պատվերդ դուրս չի գալիս շուկայում կամ քաղաքի խանութներում եղած տեսականու շրջանակից: Որոշ բաներ ուղղակի բերվում է հարեւան խանութից: Պահեստավորելու համար ազատ գումար է պետք. ի՞նչ իմանան, երբ եւ ով, ասենք, ռուսական օղի կպատվիրի:
Մատուցողուհին ասում է, որ ռեստորան հաճախում են միայն զինվորականները: Նրա կարծիքով, դա բնական է, որովհետեւ միայն բանակում կարող ես կայուն եկամուտ ունենալ: «Մյուսները փող չունեն, հետո ռեստորան քինալու կուլտուրա էլ չկա»:
Տարբեր աստիճանի զինվորականները Հադրութում ամենուր են' Էմիլի ռեստորանում, Կարենի սրճարանում, քաղաքի հրապարակում գտնվող թեյարանում:
Այստեղ նրանցից բացի նստում են նաեւ տարեց մարդիկ' թեյ են խմում, թուղթ խաղում, խոսում անցածից ու գալիքից, քանի որ ներկան անցնում է աննկատ:
Թեյարանը բացօթյա է: Սեղաններն ու աթոռներն ամենապակասը քառասուն տարվա վաղեմություն ունեն: Ժամանցի այս վայրը հադրութցիները կոչում են ՙԽոռ աղբյուր՚ կամ «Չինարի»: «Խոռ աղբյուր», քանի որ գտնվում է նույնանուն աղբյուրի մոտ եւ ՙՉինարի՚, որովհետեւ թեյարանը մոտ 400-ամյա չինարի երկու ծառի շվաքի տակ է: Հաճախորդներից մեկը պատմում է, որ Արցախյան շարժման առաջին ամիսներին մինչեւ օրս էլ անհայտ մի հադրութցի գիշերով բարձրացել ու ծառի կատարին է ամրացրել Հայաստանի դրոշը: Ադրբեջանցի ոստիկաններ են եկել շրջապատել են ծառը, իսկ դրոշը հանելու համար ուղղաթիռ են բերել Բաքվից: Երկար չարչարվելուց հետո, ի վերջո, դրոշն իջեցրել են, տեղի հայ ոստիկաններից հավաքել ատրճանակներն ու հեռացել:
Այդ պատմական դեպքերից մինչեւ այսօր թեյարանում ոչինչ չի փոխվել: Ոչինչ չի փոխվել նաեւ Հադրութում: «Ուզում եմ փաբրիկա լինի, զավոդ լինի, որ գյուղերը պահեն, պրոդուկտի բազա չկա»,-ասում է թեյարանի հաճախորդ Շահեն պապը:
«Ստի, որ քինա, ոչ մի պեն էլ չի փոխվի»,-Շահեն պապին արձագանքում է 71-ամյա Բորիս Սեւյանն, ով չորս երեխա ունի եւ ասում է, որ նրանից ոչ մեկն էլ չի աշխատում: Ինքը Հադրութի Ջրաբերդ գյուղում հող ունի, ապրում են այդ հողի տված բարիքով:
Ստեղծված իրավիճակի պատճառները քննարկելիս, թեյարանի տարեցները ղարաբաղյան շարժումն ու պատերազմը համարում են պատմական օրինաչափություն: Ասում են, թե ադրբեջանցիների հետ հակամարտություն վաղ թե ուշ լինելու էր, որովհետեւ նրանք ղարաբաղցիներին Ղարաբաղի հողում հյուր էին համարում եւ ամեն ինչ անում էին դուրս մղելու համար: Ծերերն արդեն բացառում են ադրբեջանցիների հետ երբեւէ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատումը: «Մենք իրար կտորել ենք»,-ասում է Բորիս Սեւյանը:
Իսկ դժվար կյանքը, նրանց կարծիքով, գալիս է դեմոկրատիայից: «Պատճառն էն ա, որ ժողովրդին պեց ան թողալ, ազատություն են տվալ»,-ասում է Շահեն պապը:
Նույն համոզման է 40-ամյա Սերժիկ Սարդարյանը, բայց, ի տարբերություն տարեցների, նա լավատես է եւ առաջընթաց նկատում է: «Եթե առաջ 1-2 սոտովի ա իլալ, հիմա 10-20-ն են»,-ասում է Սերժիկը: Որպես առաջընթացի ապացույց նա նշում է նաեւ Հադրութի գիշերային լուսավորությունը:
Թեյարանի տարեցները չեն ուզում «զավոդների» ու «փաբրիկաների» հարցը կապել «սոտովիների» ու փողոցների լուսավորության հետ: Զարգացում ասելիս, իրենք էլ չգիտեն, թե ինչ են պատկերացնում, բայց հաստատ ուզում են, որ երկրի բախտը որոշողներն ունենան այդ պատկերացումը եւ ջոկ չլինեն նրանցից, ովքեր ոչինչ չեն որոշում:

Настоящее проходит незаметно
Чуть ниже здания мэрии Гадрута есть ресторан. Место это, почему-то, известно как “ресторан Эмиля”, в то время как табличка при входе гласит: “У Мгера”. В отличие от других подобных заведений, ресторан Эмиля имеет свой, особый стиль. Здесь довольно чисто, а меню отличается от привычного стандарта “шашлык-кябаб”. Меню, как такового нет, заказывай что хочешь, в рамках ассортимента местного рынка и продуктовых магазинов. Чтоб иметь собственные запасы нужны свободные средства. “Откуда я знаю, кто и когда закажет, к примеру, русскую водку?”
По свидетельству официантки, посетители ресторана, исключительно военные, что по ее мнению естественно, так как только в армии можно иметь стабильный зароботок. “У других же денег нет, да и культуры ходить по ресторанам тоже.”
Военослужащих разного звания можно встретить и в кафэ Карена и в чайной, которая на городской площади. Кроме них здесь, за чашкой чая, старики вспоминают о прошлом и говорят о будущем, ибо настоящее проходит незаметно.
Чайная, - под открытым небом. Столы и стулья здесь, как минимум, сороколетней давности. Это место времяпрепровождения гадрутцы называют “.. источник” , так как рядом одноименный источник и “Чинари”, потому что чайная расположена в тени двух 400-летних чинар.
Один из посетителей рассказывает, о неизвестном до сих пор смельчаке, который в первые месяцы Арцахского движения, ночью взобравшись на самый верх чинары, вывесил на ветвях флаг Армении. Азербайджанцы-милиционеры окружили дерево, вызвали вертолет из Баку, чтоб снять флаг. Долго мучались пока снимали, потом собрали табельное оружие у армян-работников милиции и уехали. С этого памятного дня и до сих пор ничего не изменилось в чайной. Ничего не изменилось и в Гадруте. “Хочу чтоб фабрика была, завод был,” -говорит один из посетителей чайной дед Шаген. Если так будет продолжаться, ничего не изменится,”- отвечает ему 71-летний Борис Севян, у которого четверо детей сидят безработные, а сам он из села Джраберд, где имеет клочок земли, который и кормит его.
Обсуждая создавшуюся ситуацию, собеседники считают карабахское движение и войну исторической закономерностью. Говорят, столкновение с азербайджацами, рано или поздно было неминуемо, так как они считали армян гостями в Карабахе и всячески выживали с родной земли. Примирение с азербайджанцами старики считают невозможным. “Мы резали друг друга,”- говорит Борис Севян.
Демократия, по их мнению, причина того, что жизнь трудна. “Распустили народ, свободу дали,”- говорит дед Шаген. Так же думает и 40-летний Сержик Сардарян, который в отличие от стариков, настроен оптимистично и даже отмечает некоторый своеобразный прогресс: “Если раньше в Гадруте было 1-2 сотовых телефона, то сейчас уже 10-20.” Ночное освещение в городе, Сержик также считает признаком прогресса.
Однако, для стариков вопрос заводов и фабрик не вяжется с колличеством сотовых и ночным освещением. Говоря “развитие”, они не имеют конкретных представлений об этом самом “развитии”, но хотят надеятся, что те кто сегодня решает судьбу страны, знают что и как надо делать.