19-ամյա Իգորը դպրոցն ավարտել է Հադրութում, բայց այսօր ծնողների հետ ապրում է Ստեփանակերտում, որտեղ էլ սովորում է: Հադրութի լավ օրերի մասին նա միայն լսել է, ինքը մեծացել է պատերազմական ու հետպատերազմական քաղաքում։
Ամեն ամառ նա վերադառնում է Հադրութ: Սրճարանում ժամանակ անցկացնելու փողը նրան տալիս են ծնողները կամ, ինչպես ինքն է ասում, «ստեից-ընդեից պարտքով» վերցնում է։
«æահելությունը հենա պարապ, ով կարում ա բանակ մտնի, մտնում ա»,-ասում է 22-ամյա Կարենը: Նա նույնպես ուզում է քաղաքի «պոլկերից» մեկում աշխատել: Նրա կարծիքով, այդպես կյանքն ավելի է հեշտանում։ «Հաճելի է պատահական ծանոթին ասել' պոլկում եմ աշխատում»: Կարենը քաղաքի միակ երիտասարդն է, ով սրճարան ունի: Սրճարան ասվածը մի քանի սեղան-աթոռներն են, վերջին արտադրության հարթէկրան մի հեռուստացույց ու մի քանի ծառ:
Շրջանի վիճակագրական փաստաթղթերում նա հավանաբար ներկայացվում է որպես երիտասարդ գործարար, սրճարանն էլ՝ սպասարկման ոլորտում մանր ձեռնարկատիրության օրինակ։ Կարենն իր բիզնեսը զարգացնելու հեռանկարներ չի տեսնում։ Ասում է՝ մարդիկ քիչ են, օրենքները շատ։
Քաղաքապետարանն այս տարվա սկզբին հրապարակել է մի որոշում, համաձայն որի նոր հարկեր ու տուրքեր են ավելանում։ Օրինակ՝ սրճարան ունենալու համար պետք է նախապես վճարել 250 հազար դրամ։ Հադրութի նման փոքր քաղաքի համար դա բավական մեծ թիվ է, եւ կարող է մարդկանց ետ պահել ձեռնարկատիրական գործունեությունից։
Իրականում Կարենն ընկճված չէ: Ռազմական գործողությունների հնարավոր վերսկսման մասին խոսելիս, պատերազմական մանկություն ունեցած տղան անքննելի վստահությամբ հաստատում է, որ կկռվի. «Բա հի՞նչ եմ անելու», բայց մի քանի վայրկյան անց նույն վստահությամբ ասում. «Հադրութ հի՞նչ կա, որ կարողանամ, կթողնիմ կփախնիմ»: Ո՞ւր։ «Ղարաբաղից, Հայաստանից հեռու». ասում է հադրութցի երիտասարդ գործարարն, ում կարծիքով երեքհազարանոց քաղաքում սրճարան ունենալն ապագա չէ։
25-ամյա Ինգա Սահակյանի համար Հադրութը երազանքների քաղաք է: Նա այստեղ եկել է, ավելի ճիշտ, ամուսինը նրան բերել է շրջանի հեռավոր գյուղերից մեկից: Ինգան չի աշխատում, ամուսինը ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչ է։ Երկու երեխայի հետ ապրում են «հին միլիցայության շենքում»:
Հադրութը բոլորովին նոր եւ հետաքրքիր քաղաք է Երեւանից իր հորաքրոջը' Ինգային, հյուր եկած 17-ամյա Ալիսի համար: Ինչո՞վ է հետաքրքիր: «Մի հատ կաֆե կա»,-ասում է Ալիսը: Ուրի՞շ։ «Հա, հորքուրս ամեն օր ջուր ա կրում». ամփոփում է տպավորությունները։
Հադրութում ջուր չկա։ Այս տարվա շոգերից էլ աղբյուրներն ու գետերը ցամաքել են։ Հադրութցիներն անհամբեր սպասում են աշնան անձրեւներին։ Երիտասարդների համար, սակայն, աշնան անձրեւներն «աղետ» են։ «Կյանքը կանգ ա առնում, մի հատ կաֆե կա, էն էլ փակվում ա ու վերջ, գնալու տեղ չի մնում»,-ասում է 21-ամյա Վլադ Պողոսյանը:

19-летний Игорь окончил школу в Гадруте, но сейчас живет с родителями в Степанакерте, где и продолжает учебу. О лучших временах Гадрута он знает по рассказам, сам Игорь вырос в “военном” и “поствоенном” городе. Каждое лето он приезжает сюда. Деньги на кафэ дают ему родители, или же занимает в долг у кого-нибудь.
“Вся молодежь без дела ходит, если удается, в армию на работу устраиваются,”- говорит 22-летний Карен, который сам не прочь поступить на работу в одну из военных частей дислоцированных в Гадруте. По его мнению, и жить станет легче и потом, приятно встретив знакомого сказать ему: “В “полку” работаю.” Карен единственный из молодежи, кто “при деле”. У него есть кафэ, то есть несколько столов-стульев, окруженных деревьями и телевизор с плоским экраном.
В списках районного отделения госкомстата, Карен, по всей видимости, значится молодым бизнесменом, а его кафэ как малое предприятие в сфере обслуживания. По мнению Карена перспективы для развития бизнеса нет, посетителей мало, а законов много. Мерия Гадрута в начале года вынесла решение, согласно которому к старым добавились новые “подати и оброки.” К примеру, разрешение городских властей открыть кафе стоит 250 тысяч драмов. Для такого маленького города, как Гадрут, это очень большая сумма, способная “отговорить” людей от предпринимательской деятельности.
Говоря о возможном возобновлении военных действий, Карен выражает непоколебимую уверенность в том, что и он будет воевать, однако буквально через несколько секунд бизнесмен, по мнению которого в трехтысячном городке иметь кафэ безперспективно, говорит: “Здесь в Гадруте ничего нет, брошу все и уеду, подальше от Карабаха и Армении”.
Для 25-летней Инги Саакян, уроженки одного из дальних сел района, Гадрут - город мечты. Ее привез сюда муж. Инга не работает, растит двоих детей, муж учитель физкультуры. Семья живет в бывшем здании отделения местной милиции.
Интересен Гадрут и для приехавшей из Еревана погостить у тети, 17-летней Алисы. “Одно кафэ в городе,- рассказывает о своих ощущениях она,- и еще тетя Инга каждый день воду таскает.”
В Гадруте с водой проблема. В этом году от жары реки и источники практически иссякли. Жители района с нетерпением ждут осенних дождей, которые молодежь воспринимает как катастрофу. “Жизнь совсем замирает в городе, закрывается единственное кафэ, и все, некуда больше сходить,”- говорит 21-летний Влад Погосян.