Ապրելու իմ ճիգը հերոսություն չհամարեք
40-ամյա Յակով Ալթունյանը ոտքեր չունի: Փորձում է շատ չդժգոհել, որ չտարբերվի։ Յակովը ոտքերը կորցրել է 93-ի օգոստոսի 18-ին: «Ես նավոդչիկ էի, կրակ ուղղորդող, թուրքերի դիրքերի կոորդինատոր»,-կենսագրության ազատամարտին առնչվող մասը մանրամասնում է նա: Ֆիզուլին գրավելիս հատկապես նա է ճշտել ադրբեջանցիների այն դիրքերը, որոնց ուղղությամբ պետք էր կրակել: Իսկ ոտքե՞րը: «Պայթել եմ ականի վրա»,-այս բառերով էլ նա սկսում եւ ավարտում է պատմությունն իր ոտքերի բացակայության մասին:
Հիմա ոտքերին անվավոր ինքնաշեն մի տախտակ է փոխարինում, որը գետնից մոտ տասը սանտիմետր է բարձր: Ոչ թե շարժվում է, այլ քարշ է գալիս: Երկու ձեռքին ռանդա հիշեցնող տախտակներ են, որոնց օգնությամբ իրեն հրում է առաջ:
«Ոտքերը կյանքի գլխավոր շարժիչը չեն, չկա' չկա: Թող չլինի»,-ուսերն է թափ տալիս Յակովը: Վիրավորվելու հենց հաջորդ օրն էլ հայերը գրավել են Ֆիզուլին: Նա ԼՂ Հադրութի շրջանի Մեծ Թաղլար գյուղում միակ հաշմանդամն է: «Պատերազմում ոչ ոք իրեն չխնայեց, խնայելը հետո սկսվեց»,-ասում է նա: Իսկ իրենց խնայողներին Յակովը վաղուց չի տեսել իր գյուղում, իր շրջանում, նրանց մասին կարդացել է թերթերում, տեսել է հեռուստացույցով. «Դրանք հիմի վաժնի են»:
Դժվար է ասել, թե նա այսօր ընկճված է: Վստահեցնում է, որ ոտքերից զրկվելու առաջին օրերին էլ ընկճված չէր, պարզապես զգացումներն էին ուրիշ: «Նոր զգացումը գիտե՞ս ոնց ա, սկզբում ավելի հեշտ ես տանում, տարված ես Հայրենիքով, ժողովրդով, լսում ես, որ քեզնից հետո էլ եղել են վիրավորներ զոհեր: Առաջին 3 տարին նրանցով ես ապրում: Նոր կյանքը հետո սկսվեց, այլ աչքով նայելը սկսվեց խաղաղության մեջ: Հլը ամուսնացած չէի»:
Երկար ժամանակ չի էլ պատկերացրել, թ ե կգտնվի մեկը, ով կամուսն անա իր հետ: Նա գյուղում ընկալվում էր հերոս ոչ թե որպես ազատամարտիկ, այլ իբրեւ մի մարդ, ով չի մտածում ինքնասպանության մասին: «Ես չեմ կարա ասեմ, որ չեմ ուզում ապրեմ, բոլորին թեւաթափ կանեմ»,-ասում է Յակովը: Չի թաքցնում, որ ապրում է ուժերի գերագույն լարումով: Աշխարհը նրա համար Մեծ Թաղլարն է, ոչ մի տեղ չի կարող գնալ, գյուղից դուրս էլ նրանով ոչ ոք չի հետաքրքրվում: «Պետությունը 41 հազար դրամ հաշմանդամի թոշակ է տալիս: 3 տարի խնդրում էի տանս կտուրը փոխել: Էլի իմ օգնությամբ Հադրութի վարչակազմը փոխեց»,-պատմում է Յակով Ալթունյանը:
Պետությունը մի բան էլ է արել Յակովի համար' պարգեւատրել էր նրան «Հայրենիքի պաշտպանության գործում ցուցաբերած ակնառու խիզախության եւ անձնական արիության համար» Մարտական խաչի 2-րդ աստիճանի շքանշանով: Հետո տեղի թերթերից մեկում մի հոդված էին տպել նրա մասին: Ու վերջ:
Յակովն ապրում էր առանց հավակնությունների, ավելի շուտ' երազելով: Երազում էր ընտանիք ունենալու մասին: Եվ ասես երկնքից հայտնվեց նրա սերը: 1999-ին 10-րդ դասարանն ավարտելուց հետո Իննա Միրզախանյանն ամուսնացավ Յակովի հետ: «Մինչեւ հիմա գյուղում ոչ ոք չունի էն հարցի պատասխանը, թե ա ղջիկն ինչի՞ 10-րդ դասարանն ավարտեց ու ամուսնացավ իմ հետ»,-ասում է նա: Իննան հիշում է, որ երբ ինքը 8-րդ դասարանում էր, Յակովը նրա հոր հետ աշխատում էր ինչ-որ հիմնարկի հաշվապահությունում:
«Ինքը որպես հաշմանդամ, գյուղում բոլորն էլ իրան հարգում էին: Գալիս էր մեր տուն, ինձ հարցեր էր տալիս, թե կամուսնանայի՞ր հաշմանդամի հետ: Ըտենց հարցերով էլ մոտիկացանք: 10-րդ դասարանում էլ սիրահարվեցի»,-հիշում է Իննան:
Ինչպես ամբողջ գյուղում, նրանց տանն էլ բաղնիք ու զուգարան չկա։ Զուգարանի փայտաշեն տնակը տնամերձ հողի ծայրին է։ Յակովն ուզում է զուգարանն այգուց «բերել» տուն, 2-րդ հարկ: «Ձմռանը ես վերեւից պիտի իջնեմ, մտնեմ այգի, գնամ զուգարան, երեխես տեսնում ա, թե ուր եմ գնում: Էդ էն գործն ա, որ ոչ մեկը չի կարա օգնի»,-ասում է Յակովը:
Ամուսնությունից հետո Յակովն ավելի հնարամիտ է դարձել։ Տան կտուրում լիքը գրքեր կան, կարդալու ժամանակն էլ շատ է: Ի՞նչ անի: Կնոջը չի ուզում անընդհատ ուղարկել կտուր գիրք բերելու: Նրա օգնությամբ կտուրից մի պարան է կախել ու երբ նոր գիրք է ուզում վերցնել, պարանով մագլցում է: Դրանք, ասում է, շատ հին գրքերն են' հայրենասիրական:
Իր տան եւ տնտեսության հետ Յակովն ինձ անձամբ է ծանոթացնում: Տախտակը գլորվում է եւ ես տեսնում եմ օղի թորելու ինքնաշեն ապարատը: Տախտակը գլորվում է եւ ես տեսնում եմ խոզանոցը: Տախտակը գլորվում է ու Յակովը քիչ է մնում բախվի որդու' 5-ամյա Գրիգորի, հեծանիվին:
Հետո ուղեկցում է երկրորդ հարկ: Աստիճաններով բարձրանալն իսկական դժոխք է նրա համար: Ոչ քայլում է, ոչ էլ' գլորվում, բայց ոչ մեկից օգնություն չի խնդրում։ Աստիճաններն այնքան բարձր են, որ անգամ դստեր՝ 6-ամյա Մարիամի, համար են անհարմար։ Չի էլ մտածում այն մասին, որ տան աստիճանները պետք է հարմարեցվեն տեղաշարժվելու դժվարություն ունեցող մարդու կարիքներին:
Միջանցքում ցույց է տալիս հաշմանդամի սայլակը, որից գրեթե չի օգտվում, միայն երկրորդ հարկում, այն էլ ձմռանը: Հետո նույն տառապալից «քայլերը» աստիճաններով ներքեւ եւ մտնում ենք տան առաջին հարկ, որը նախկինում նկուղ էր: Ընտանիքով ամառն այստեղ են անցկացնում։
Յակովն առաջարկում է խմել իր քաշած թթի օղուց: Կենաց է ասում' Աստծուց ես առողջություն չեմ խնդրում, այլ' խաղաղություն: Խմում է:
Որդին նույնպես ուզում է խմել ու բաժակ խփել: Նրա բաժակի մեջ հանքային ջուր են լցնում ու Յակովն ասում է հաջորդ կենացը՝ ես հավատում եմ Աստծուն, բայց նրանից հո չեմ խնդրելու, որ իմ փիլաքյանը սարքի, ես հո նրա ուշադրությունը չեմ շեղելու ավելի կարեւոր գործերից:
«Թող մարդիկ իմ ապրելու ճիգը հերոսություն չհամարեն ու չզարմանան, թե էսպես ոնց եմ ապրում: Թող սիրեն էս երկիրը»,-ասում է նա ու կենացը չավարտած խմում: Երեխայի բաժակը մնում է օդում: Իմը' նույնպես:

The 40-year-old Yakov Altounian has no legs. He tries not to complain very much in order not to differ from others. He lost his legs on August 18, 1993. “I was a gunlayer and a coordinator of the Turkish positions,” he explains the details of his biography pertaining to the battles. When taking Fizuli, he was the very man to specify the positions towards which to fire. And the legs? “I was blown up on a mine,” with these words he begins and ends his story about the legs.
Now he has a self-made wheeled board replacing his legs 10 cm high from the ground. He is dragged forward rather than moved. He holds 2 boards like a plane in his both hands to push himself forward.
“Legs are not the main driving force of the life. What cannot be cured must be endured,” Yakov shrugs his shoulders. The Armenians took Fizuli just the next day he was wounded. He is the only disabled in the village Mets Taghlar of the Hadrut Region. “Nobody spared himself during the war but after that changed their behavior,” says he. Yakov hasn't seen them long in their village and their region. He has read about them in the newspapers. “Now they are bigwigs.”
He doesn't look disappointed. He says he wasn't disappointed even the first days of his wounding, simply the feelings were other. “Do you know what is the new feeling? At first you take it easy because you have other concerns – Homeland, People, you learn that there have been many wounded and killed after you. You live with these feelings the first three years. The new life begins afterwards. In peace one begins looking at everything with true eyes. I wasn't married then.”
He couldn't imagine that anyone would want to marry him. In the village he was thought of as a hero - not as a freedom-fighter, but a man who didn't think of suicide. “I can't tell that I don't want to live. I'll drive everybody into desperation,” says Yakov. He doesn't hide that he lives through maximum of his forces. Mets Taghlar is the whole world for him. He is unable to go out from there. Moreover, nobody is interested in him beyond the village. “The government gives a pension for physical inability – 41000 Drams. I had been asking to replace my roof for three years. At last Hadrut administration replaced it with my help,” tells Yakov Altounian.
The Government has awarded him with a Fighting Cross of the 2-nd degree for “Outstanding bravery and personal courage in defending the native land.” Then an article was published about him in one of the local newspapers. And that was all.
Yakow used to live with dreams rather than with expectations. He dreamt of having his own family. And his love appeared as if from the heaven. In 1999, after finishing school Inna Mirzakhanian married Yakov. “So far nobody in the village can answer the question why the young girl married me after completing the 10 th class,” says he. Inna remembers that when she was in the 8 th class, Yakov was working together with her father in an accounting department of some enterprise. “He was disabled and everybody in the village respected him. He often came to our house and asked me whether I would marry an invalid or not. Such questions pulled together us. And in the 10 th class I fell in love with him,” recollects Inna.
Like other houses in the village, they have no toilet and bathroom. The wooden toilet is situated at the end of the personal plot. Yakov wants to “bring” the toilet to the second floor of his house. “In winter I have to come down, enter into the garden and go the toilet. My child watches where I am going. It is very personal and nobody can help it,” says Yakov.
After marriage, Yakov has become more resourceful. He has many books above under the roof and a lot of time to read them, too. What can he do? He doesn't want to disturb his wife each time by sending her for the book. So, with her help he has attached a rope to the roof and climbs up the rope to take a new book when necessary. He says the books are very old, patriotic one.
Yakov personally acquaints me with his house and its facilities. His board slides forward and I can see the self-made vodka-distillation apparatus. The board slides forward and I can see the pigsty. The board slides and Yakov could hardly keep himself to not collide with the bicycle of his 5-year-old son Grigor. Then he takes me to the second floor.
Going upstairs is a pure hell for him. He can neither walk, nor slide, but doesn't want to ask anyone for help either. The stairs are very high and inconvenient even for his 8-year-old daughter Mariam.
He doesn't even think of making the stairs convenient for a man having difficulties in moving. He shows the invalid carriage in the corridor which he uses in winter and on the second floor only. Then the same painful “steps” down the stairs and we appear on the first floor of the house which used to be a cellar formerly. Their family spends summer here.
Yakov suggests drinking mulberry vodka made by him. He says a toast: “I ask the God for peace, not for health. He drinks. His son wants to drink and clink glasses, too. They fill his glass with mineral water and Yakov announces the next toast: “I trust the God, but I'm not going to ask him to repair my stairs, shall I? I shouldn't distract his attention from more important things. Let people not count my efforts to live a heroism and not be surprised on how I live this way. Let them love this country,” he says and drinks without finishing the toast. The child's glass remains in air, and mine, too.