Ապրելու իմ ճիգը հերոսություն չհամարեք
40-ամյա Յակով Ալթունյանը ոտքեր չունի: Փորձում է շատ չդժգոհել, որ չտարբերվի։ Յակովը ոտքերը կորցրել է 93-ի օգոստոսի 18-ին: «Ես նավոդչիկ էի, կրակ ուղղորդող, թուրքերի դիրքերի կոորդինատոր»,-կենսագրության ազատամարտին առնչվող մասը մանրամասնում է նա: Ֆիզուլին գրավելիս հատկապես նա է ճշտել ադրբեջանցիների այն դիրքերը, որոնց ուղղությամբ պետք էր կրակել: Իսկ ոտքե՞րը: «Պայթել եմ ականի վրա»,-այս բառերով էլ նա սկսում եւ ավարտում է պատմությունն իր ոտքերի բացակայության մասին:
Հիմա ոտքերին անվավոր ինքնաշեն մի տախտակ է փոխարինում, որը գետնից մոտ տասը սանտիմետր է բարձր: Ոչ թե շարժվում է, այլ քարշ է գալիս: Երկու ձեռքին ռանդա հիշեցնող տախտակներ են, որոնց օգնությամբ իրեն հրում է առաջ:
«Ոտքերը կյանքի գլխավոր շարժիչը չեն, չկա' չկա: Թող չլինի»,-ուսերն է թափ տալիս Յակովը: Վիրավորվելու հենց հաջորդ օրն էլ հայերը գրավել են Ֆիզուլին: Նա ԼՂ Հադրութի շրջանի Մեծ Թաղլար գյուղում միակ հաշմանդամն է: «Պատերազմում ոչ ոք իրեն չխնայեց, խնայելը հետո սկսվեց»,-ասում է նա: Իսկ իրենց խնայողներին Յակովը վաղուց չի տեսել իր գյուղում, իր շրջանում, նրանց մասին կարդացել է թերթերում, տեսել է հեռուստացույցով. «Դրանք հիմի վաժնի են»:
Դժվար է ասել, թե նա այսօր ընկճված է: Վստահեցնում է, որ ոտքերից զրկվելու առաջին օրերին էլ ընկճված չէր, պարզապես զգացումներն էին ուրիշ: «Նոր զգացումը գիտե՞ս ոնց ա, սկզբում ավելի հեշտ ես տանում, տարված ես Հայրենիքով, ժողովրդով, լսում ես, որ քեզնից հետո էլ եղել են վիրավորներ զոհեր: Առաջին 3 տարին նրանցով ես ապրում: Նոր կյանքը հետո սկսվեց, այլ աչքով նայելը սկսվեց խաղաղության մեջ: Հլը ամուսնացած չէի»:
Երկար ժամանակ չի էլ պատկերացրել, թ ե կգտնվի մեկը, ով կամուսն անա իր հետ: Նա գյուղում ընկալվում էր հերոս ոչ թե որպես ազատամարտիկ, այլ իբրեւ մի մարդ, ով չի մտածում ինքնասպանության մասին: «Ես չեմ կարա ասեմ, որ չեմ ուզում ապրեմ, բոլորին թեւաթափ կանեմ»,-ասում է Յակովը: Չի թաքցնում, որ ապրում է ուժերի գերագույն լարումով: Աշխարհը նրա համար Մեծ Թաղլարն է, ոչ մի տեղ չի կարող գնալ, գյուղից դուրս էլ նրանով ոչ ոք չի հետաքրքրվում: «Պետությունը 41 հազար դրամ հաշմանդամի թոշակ է տալիս: 3 տարի խնդրում էի տանս կտուրը փոխել: Էլի իմ օգնությամբ Հադրութի վարչակազմը փոխեց»,-պատմում է Յակով Ալթունյանը:
Պետությունը մի բան էլ է արել Յակովի համար' պարգեւատրել էր նրան «Հայրենիքի պաշտպանության գործում ցուցաբերած ակնառու խիզախության եւ անձնական արիության համար» Մարտական խաչի 2-րդ աստիճանի շքանշանով: Հետո տեղի թերթերից մեկում մի հոդված էին տպել նրա մասին: Ու վերջ:
Յակովն ապրում էր առանց հավակնությունների, ավելի շուտ' երազելով: Երազում էր ընտանիք ունենալու մասին: Եվ ասես երկնքից հայտնվեց նրա սերը: 1999-ին 10-րդ դասարանն ավարտելուց հետո Իննա Միրզախանյանն ամուսնացավ Յակովի հետ: «Մինչեւ հիմա գյուղում ոչ ոք չունի էն հարցի պատասխանը, թե ա ղջիկն ինչի՞ 10-րդ դասարանն ավարտեց ու ամուսնացավ իմ հետ»,-ասում է նա: Իննան հիշում է, որ երբ ինքը 8-րդ դասարանում էր, Յակովը նրա հոր հետ աշխատում էր ինչ-որ հիմնարկի հաշվապահությունում:
«Ինքը որպես հաշմանդամ, գյուղում բոլորն էլ իրան հարգում էին: Գալիս էր մեր տուն, ինձ հարցեր էր տալիս, թե կամուսնանայի՞ր հաշմանդամի հետ: Ըտենց հարցերով էլ մոտիկացանք: 10-րդ դասարանում էլ սիրահարվեցի»,-հիշում է Իննան:
Ինչպես ամբողջ գյուղում, նրանց տանն էլ բաղնիք ու զուգարան չկա։ Զուգարանի փայտաշեն տնակը տնամերձ հողի ծայրին է։ Յակովն ուզում է զուգարանն այգուց «բերել» տուն, 2-րդ հարկ: «Ձմռանը ես վերեւից պիտի իջնեմ, մտնեմ այգի, գնամ զուգարան, երեխես տեսնում ա, թե ուր եմ գնում: Էդ էն գործն ա, որ ոչ մեկը չի կարա օգնի»,-ասում է Յակովը:
Ամուսնությունից հետո Յակովն ավելի հնարամիտ է դարձել։ Տան կտուրում լիքը գրքեր կան, կարդալու ժամանակն էլ շատ է: Ի՞նչ անի: Կնոջը չի ուզում անընդհատ ուղարկել կտուր գիրք բերելու: Նրա օգնությամբ կտուրից մի պարան է կախել ու երբ նոր գիրք է ուզում վերցնել, պարանով մագլցում է: Դրանք, ասում է, շատ հին գրքերն են' հայրենասիրական:
Իր տան եւ տնտեսության հետ Յակովն ինձ անձամբ է ծանոթացնում: Տախտակը գլորվում է եւ ես տեսնում եմ օղի թորելու ինքնաշեն ապարատը: Տախտակը գլորվում է եւ ես տեսնում եմ խոզանոցը: Տախտակը գլորվում է ու Յակովը քիչ է մնում բախվի որդու' 5-ամյա Գրիգորի, հեծանիվին:
Հետո ուղեկցում է երկրորդ հարկ: Աստիճաններով բարձրանալն իսկական դժոխք է նրա համար: Ոչ քայլում է, ոչ էլ' գլորվում, բայց ոչ մեկից օգնություն չի խնդրում։ Աստիճաններն այնքան բարձր են, որ անգամ դստեր՝ 6-ամյա Մարիամի, համար են անհարմար։ Չի էլ մտածում այն մասին, որ տան աստիճանները պետք է հարմարեցվեն տեղաշարժվելու դժվարություն ունեցող մարդու կարիքներին:
Միջանցքում ցույց է տալիս հաշմանդամի սայլակը, որից գրեթե չի օգտվում, միայն երկրորդ հարկում, այն էլ ձմռանը: Հետո նույն տառապալից «քայլերը» աստիճաններով ներքեւ եւ մտնում ենք տան առաջին հարկ, որը նախկինում նկուղ էր: Ընտանիքով ամառն այստեղ են անցկացնում։
Յակովն առաջարկում է խմել իր քաշած թթի օղուց: Կենաց է ասում' Աստծուց ես առողջություն չեմ խնդրում, այլ' խաղաղություն: Խմում է:
Որդին նույնպես ուզում է խմել ու բաժակ խփել: Նրա բաժակի մեջ հանքային ջուր են լցնում ու Յակովն ասում է հաջորդ կենացը՝ ես հավատում եմ Աստծուն, բայց նրանից հո չեմ խնդրելու, որ իմ փիլաքյանը սարքի, ես հո նրա ուշադրությունը չեմ շեղելու ավելի կարեւոր գործերից:
«Թող մարդիկ իմ ապրելու ճիգը հերոսություն չհամարեն ու չզարմանան, թե էսպես ոնց եմ ապրում: Թող սիրեն էս երկիրը»,-ասում է նա ու կենացը չավարտած խմում: Երեխայի բաժակը մնում է օդում: Իմը' նույնպես:

Не сочтите геройством мою попытку жить
Сороколетний Яков Алтунян не имеет ног, потерял их в 93-ем, 18-го августа, за день до взятия армянскими силами самообороны Физули. “Я был наводчиком, - говорит он,- а потом подорвался на мине”.., -этими словами Яков ограничивается, когда приходится об ъяснять отсутсвие ног. Сейчас вместо них доска с колесами, на которой он кое как передвигается , при помощи рук , работая деревянными брусками напоминающими рубанки . Пробует много не жаловаться , чтоб не выделяться . “ Ноги не главный двигатель в жизни, нет их ну и нет , пусть и не будет ,”- пожимает плечами Яков.
Яков Алтунян единственный инвалид в селе Мец Таглар Гадрудского района Нагорного Карабаха . “ Во время войны никто из нас себя не берег . Бережливость начала проявляться уже после войны “,- говорит он . А “ бережливых ” Яков давно не видел ни в селе ни в районе , о них только читал в газетах и видел по телевизору . “ Они теперь важные ”, - ухмыляется ветеран .
Трудно сказать, подавлен он или нет сегодня. Уверяет что и в первые дни после ранения не было чувства подавленности. “Просто другие ощущения, новые. Знаешь, вначале легче переносишь, будучи увлеченным Родиной, народом. Узнаешь, что и после тебя были убитые и раненые. Года три еще живешь этим. А новая жизнь началась потом, уже в мирное время. Тогда я еще не был женат…”
Яков жил без претензий, скорее всего в мечтах. Грезил о создании своей семьи. Но, долгое время он и представить себе не мог, что найдется такая, которая пойдет за него замуж. И вдруг, как с неба спустилась к нему любовь. В 1999-ом окончив десятилетку, Инна Мирзаханян решила стать его женой. “До сих пор в деревне никто не находит ответа на вопрос, почему молоденькая девушка едва окончившая школу вышла за меня замуж? ”- говорит Яков. В то время, когда она училась еще в 8-ом классе, - вспоминает Инна,- Яков вместе с ее отцом, работал где-то в бухгалтерии. “Он приходил к нам домой вместе с моим отцом, много беседовали, спрашивал, смогла бы я выйти замуж за инвалида… Так и сблизились. А в 10-ом классе я просто влюбилась.”
В деревне Якова сильно уважают, но скорее воспринимают не как героя войны, а как человека который в подобной ситуации не думает о самоубийстве. “Я не могу сказать что не хочу больше жить, всех разочарую”,- говорит Яков, не скрывая, что живет напрягая все свои силы. Мир для него ограничивается селом Мец Таглар, и сходить никуда не может, никто и не интересуется им за пределами его “мира”.
“Государство назначило пенсию по инвалидности - 41 тысячу драмов. Да, еще наградило Якова Мкртчяна орденом “Боевой крест” второй степени. Потом напечатали статью про него в одной из местных газет. И все. Три года просил заменить крышу моего дома. С моей помощью, опять же, власти райцентра починили,- рассказывает он.”
После женитьбы Яков стал как-бы более изобретательным. На чердаке у него много старых, как он сам говорит “патриотических” книг, да и время есть почитать. Чтоб не беспокоить каждый раз жену просьбой достать книгу, подвесил веревку и сам карабкается в свою “библиотеку”.
Как и у всех в селе, дом Якова “оборудован” ванной комнатой и туалетом, который находится в другом конце его земельного участка. Яков подумывает о “передислокации” санузла на второй этаж дома. “Зимой добираться до маленького деревянного домика, пересекая весь участок, проблема. Перед детьми неудобно, ведь это дело-то такое, что никто помочь мне не может.”
Дом и хозяйство Яков показывает мне сам, передвигаясь на своей доске. Вот участок, самодельный самогонный аппарат, свинарня…Оп! Яков чуть было не столкнулся с велосипедом 5-летнего сынишки, Григора. Поднимаемся н а второй этаж. Для Якова это маленькая “Голгофа”. Ступеньки настолько крутые, что и 6-летняя Мариам затрудняется подниматься. Но, Яков поднимается сам, без посторонней помощи и даже не думает о том , чтоб как –то приспособить под себя лестничный пролет.
В корридоре “припаркована” инвалидная коляска, которой он практически не пользуется, только зимой, когда бывает на втором этаже дома. Спускаемся на первый этаж, который раньше использовался как подвал. Сейчас, в летнюю жару, семья больше времени проводит здесь.
Яков предлагает попробовать тутовую водку собственного розлива. Произносит тост прося у Господа не здоровья, а мира. Маленький Григор, подражая взрослым, тоже хочет чокнуться со всеми и выпить. Ему наливают минералки. Тем временем Яков поднимает второй тост.”Я верю в Бога. Не буду я отрывать его от важных дел и просить починить мне лестницу. Пусть люди не сочтут геройством мою попытку жить. И пусть любят эту страну”,- говорит он, выпивая недосказанный тост. Стакан в руке ребенка зависает в воздухе. И мой тоже…