Դատավորների բարեվարքության նախագծի քվեարկությունն ընդմիջվեց
Դատական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու օրենքի նախագծի առաջին ընթերցմամբ քվեարկությունն ԱԺ-ում ընդհատվեց:
Թարմացված: 10:35
Ընդմիջումից հետո նախագիծը դրվեց քվեարկության. Նախագծին կողմ քվեարկեց՝ 76, դեմ՝ 35, 1 ձեռնպահ պատգամավոր: ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը հավելեց նաև, որ գործուղման մեջ գտնվող 9 պատգամավոր թողել է կողմ քվեարկության մասին գրություն: Նրանք բոլորն էլ քաղաքական մեծամասնության պատգամավորներ են: Ըստ այդմ՝ նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց:
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ այսօր առավոտյան պետք է քվեարկության ներկայացներ «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ կատարելու Կառավարության առաջարկը, սակայն քվեարկությունից առաջ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Կոնջորյանը 20 րոպե ընդմիջում խնդրեց:
Պատճառն, ամենայն հավանականությամբ, այն էր, որ անհրաժեշտ թվով կողմ ձայն չէր ապահովվի: Սահմանադրական օրենքի քվեարկությանն անհրաժեշտ է պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն 3/5-ի կողմ ձայնը՝ 78 պատգամավոր, հետևաբար, 20 րոպե ընդմիջման պարագայում խորհրդարան կարող են հասնել քաղաքական մեծամասնության պատգամավորները:
Մինչ քվեարկությունը վարման կարգով խոսեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ ասելով, որ իրենց նկատառումները ներկայացրել են, այժմ դեմ կքվեարկեն, եթե առաջինից երկրորդ ընթերցում ապահովվի դատավորների անկախության օրենսդրական պահանջը, ապա կողմ կքվեարկեն:

В процессе голосования по проекту закона о поправках в Судебном кодексе объявлен перерыв
В процессе голосования в Национальном Собрании по проекту закона о поправках в Судебном кодексе объявлен перерыв.
Обновлено 10:35
После перерыва законопроект был поставлен на голосование: “за” проголосовали 76, “против” – 35 депутатов. Спикер парламента Арарат Мирзоян сообщил, что находящиеся в командировке 9 депутатов оставили записки о голосовании за проект закона. Все они – представители политического большинства. Таким образом, проект был принят в первом чтении.
Сегодня утром на голосование должно было быть вынесено предложение правительства о внесении изменений в Судебный кодекс. Однако до голосования депутат фракции “Мой шаг” Айк Конджорян попросил 20-минутный перерыв.
Причина, по всей видимости, заключалась в невозможности обеспечить достаточное количество голосов. А 20-минутный перерыв позволил бы отсутствующим депутатам политического большинства приехать на заседание.
До голосования слово взял руководитель фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян. Он заявил, что сегодня фракция будет голосовать против, но если в период между двумя чтениями будет обеспечено законодательное требование независимости судей, то они поддержат законопроект.