Վարչապետը վստահեցնում է` Վրաստանի սահմանին իրանական մթերքով բեռնված հայկական բեռնատարների հարցը լուծված է
Իրանական ծագման մթերք տեղափոխող բեռնատարների` հայ-վրացական սահմանին կուտակումների հարցը լուծված է:
ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանին «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Կարապետյանն անդրադարձավ վերջին օրերին հայ-վրացական սահմանում բեռնատարների կուտակումներին:
«Վրաստանը խնդիրներ է ստեղծել Իրանից մթերք փոխադրող մեր ընկերությունների և անհատների համար, և վաթսունից ավելի մեքենաներ չեն կարողանում հատել սահմանը: Արդյոք Վրաստան այցի շջանակներում անդրադարձ եղե՞լ է այդ հարցին»,- ասաց Կարապետյանը` դիմելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին:
«Վրաստանի վարչապետի հետ քննարկել ենք, պայմանավորվել ենք հետևյալը, որ մեքենաները, որոնք տրանզիտ նշանակության են, կուղեկցվեն, և եթե ընդունող երկիրը առարկություն չունի, այդ մեքենաները կգնան, կհասնեն հասցեատերերին: Այսօր մենք ճշտեցինք նաև՝ ընդունող երկրի հետ կարծես թե խնդիր չկա, բոլոր մեքենաները կշարժվեն և կհասնեն վերջնական հասցեատերերին»,- ասաց Փաշինյանը:
Պատգամավորն արձագանքեց` կարող ենք փաստել, որ հարցը վերջնական լուծում է ստացել, վարչապետը դրական պատասխան տվեց:
«Եթե ընդունող երկիրը, օրինակ՝ ենթադրենք Իրանից Վրաստան կամ Ռուսաստան է գնում, համաձայն է այդ ապրանքն ընդունել, եթե վերջնական հասցեատեր երկիրը խնդիր չունի ապրանքի հետ, այդ ապրանքը կգնա: Հասկանալիորեն Վրաստանի կառավարությունը չէր ուզենա, որ այդ մեքենաները գնային ու իրենց սահմանին կանգնեին այն դեպքում, եթե երրորդ երկիրը չէր ընդունի: Դա իրենց համար պրոբլեմ կդառնար: Այս պահի դրությամբ որևէ խնդիր չկա, եթե իմ ասածի կտրվածքով խնդիր չառանաջա, այդ մեքենաները երրորդ երկիր կհասնեն»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

Премьер заверил, что вопрос скопившихся на границе с Грузией амянских фур решен
Вопрос скопившихся на армяно-грузинской границе фур, перевозящих продукты иранского производства, решен.
Сегодня во время Правительственного часа в парламенте депутат фракции “Мой шаг” Тигран Карапетян коснулся скопления армянских грузовых автомобилей на армяно-грузинской границе.
“Грузия создала проблемы для наших компаний и частных лиц, занимающихся перевозками иранских товаров. Более шестидесяти фур не могут пересечь границу. Затрагивался ли этот вопрос в ходе Вашего визита в Грузию?”- поинтересовался депутат у премьер-министра Никола Пашиняна.
“Мы с премьер-министром Грузии обсудили и договорились, что машины, следующие транзитом, получат сопровождение, и если принимающая страна не будет иметь возражений, то грузовики доедут до адресатов. Сегодня мы также уточнили, что с принимающей страной как будто нет проблем, поэтому все машины отправятся в путь и доедут до адресатов”,- сказал Пашинян.
Депутат уточнил: можно ли говорить о том, что вопрос получил окончательное решение? Пашинян ответил утвердительно.