Շվեյցարիայից պատասխանել են Միհրան Պողոսյանի գործով ՀՔԾ-ի ուղարկած քննչական պահանջին
Հատուկ քննչական ծառայությունը ստացել է նախկին գլխավոր հարկադիր կատարող Միհրան Պողոսյանի գործով Շվեյցարիա ուղարկված քննչական պահանջի վերաբերյալ պատասխան: Այս մասին «Հետք»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնում են Հատուկ քննչական ծառայությունից:
Իրավապահ համակարգում «Հետք»-ի աղբյուրների փոխանցմամբ՝ ստացված պատասխանում առկա են տեղեկություններ Պողոսյանին պատկանող ընկերությունների բանկային հաշիվների շարժի վերաբերյալ:
ՀՔԾ-ն, բացի Շվեյցարիայից պատասխան ստանալու մասին տեղեկությունից, այս պահին որևէ այլ տվյալ չի հայտնում:
Հիշեցնենք՝ «Հետքը», մասնակցելով Հետաքննող լրագրողների միջազգային կոնսորցիումի համատեղ (ICIJ) նախագծին, 2016թ. ապրիլի 4-ին հրապարակել էր «Պանաման նվաճած հայ գեներալը. Միհրան Պողոսյանի օֆշորային ընկերությունները և հաշիվները շվեյցարական բանկերում» հետաքննությունը և ներկայացրել, որ գլխավոր հարկադիր կատարող, արդարադատության գեներալ-մայոր Միհրան Պողոսյանը Պանամայում գրանցած ընկերությունների միջոցով իր պաշտոնն օգտագործել է սեփական բիզնեսի զարգացման համար և թաքցրել եկամուտները:
Համաձայն նախագծի շրջանակներում գաղտնազերծված փաստաթղթերի՝ «Սիգթեմ ռեալ իսթեյթ ինքորփորեյթիդ» և «Հոփքինթեն թրեյդինգ ինքորփորեյթինգ» ընկերությունները Շվեյցարիայի LGT Bank (Suise) SA բանկում հաշվեհամար են բացել, որոնց առնչվող բոլոր փաստաթղթերի և հենց բանկային հաշվեհամարների կառավարման/ստորագրման իրավասու միակ անձը Միհրան Պողոսյանն է եղել։
Հետաքննության հրապարակումից հետո Միհրան Պողոսյանի գրասենյակը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, թե ինքը LCT BANK (Suise) SA բանկում հաշվեհամար չունի: Միհրան Պողոսյանի օգնականը բանկին էլեկտրոնային հարցում էր ուղարկել, և հաշվեհամար չունենալու վերաբերյալ բանկի պատասխանը նույնպես կցվել էր Միհրան Պողոսյանի գրասենյակի կողմից տարածված հայտարարությանը:
Նշենք, որ վերը նշված քննչական պահանջը ՀՔԾ-ն Շվեյցարիա է ուղարկել 2019թ․-ի մայիսին: Հայաստանն արդեն երկրորդ անգամ էր գրություն ուղարկում Շվեյցարիա՝ գործով պարզաբանման ենթակա հանգամանքների վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալու նպատակով:
Առաջին անգամ ուղարկված հարցումը պատշաճ կազմված չի եղել, ինչի հետևանքով քննչական պահանջը չէր բավարարվել։
2017 թ․-ի հունվարին OCCRP-ի մեր գործընկերների հարցմանն ի պատասխան՝ Շվեյցարիայի արդարադատության և ոստիկանության դաշնային դեպարտամենտի մամուլի խոսնակ Ինգրիդ Ռյուսերը (Ingrid Ryser) առաջին գրության վերաբերյալ պարզաբանում էր տվել, որ իրավական օգնություն ցույց տալու հայկական կողմի առաջին միջնորդությունը չի բավարարվել, քանզի այն չի համապատասխանել միջնորդության պահանջներին»:

Panama Papers Revisited: Switzerland Replies to Armenia's Request for Information on Mihran Poghosyan
Armenia’s Special Investigative Service (SIS) has received a response to an inquiry sent to Switzerland in the offshore business case of former Chief Compulsory Enforcement Officer Mihran Poghosyan.
The SIS confirmed the news to Hetq but would mot provide any details.
According to Hetq sources in the law enforcement sector, the response includes information on the bank accounts of the companies belonging to Poghosyan.
As a result of Hetq’s participation in a joint project of the International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) investigating the Panama Papers, we published an article on April 4, 2016 entitled “Mihran Poghosyan: The Armenian General Who Mastered the Ins and Outs of Panama's Offshore Zone”
Hetq reported how Poghosyan used his Panama registered companies to conceal his annual income flows.
According to the documents declassified under the project, Sigma Real Estate Corporation and Hopkinton Trading Inc opened an account at Switzerland's LGT Bank (Suise) SA bank, with all the relevant documents and bank account information.
Mihran Poghosyan's office issued a statement after Hetq published it findings, stating that he did not have an account with LCT BANK (Suise) SA Bank.
Poghosyan's assistant had sent an electronic inquiry to the bank, and the bank's response to not having an account was also attached to a statement released by Mihran Poghosyan's office.
It should be noted that the above investigation request was sent by SIS to Switzerland in May 2019.
This, then was the second time that Armenia sent a written request to Switzerland for information on the circumstances of the case.
The first request was not properly drafted and was rejected.
In response to a request from Hetq’s OCCRP partners, Ingrid Ryser, spokesperson for the Swiss Federal Department of Justice and Police, explained that Armenia’s first request for legal assistance was not satisfied because it did not comply with the mediation requirements.