Շվեյցարիայից պատասխանել են Միհրան Պողոսյանի գործով ՀՔԾ-ի ուղարկած քննչական պահանջին
Հատուկ քննչական ծառայությունը ստացել է նախկին գլխավոր հարկադիր կատարող Միհրան Պողոսյանի գործով Շվեյցարիա ուղարկված քննչական պահանջի վերաբերյալ պատասխան: Այս մասին «Հետք»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնում են Հատուկ քննչական ծառայությունից:
Իրավապահ համակարգում «Հետք»-ի աղբյուրների փոխանցմամբ՝ ստացված պատասխանում առկա են տեղեկություններ Պողոսյանին պատկանող ընկերությունների բանկային հաշիվների շարժի վերաբերյալ:
ՀՔԾ-ն, բացի Շվեյցարիայից պատասխան ստանալու մասին տեղեկությունից, այս պահին որևէ այլ տվյալ չի հայտնում:
Հիշեցնենք՝ «Հետքը», մասնակցելով Հետաքննող լրագրողների միջազգային կոնսորցիումի համատեղ (ICIJ) նախագծին, 2016թ. ապրիլի 4-ին հրապարակել էր «Պանաման նվաճած հայ գեներալը. Միհրան Պողոսյանի օֆշորային ընկերությունները և հաշիվները շվեյցարական բանկերում» հետաքննությունը և ներկայացրել, որ գլխավոր հարկադիր կատարող, արդարադատության գեներալ-մայոր Միհրան Պողոսյանը Պանամայում գրանցած ընկերությունների միջոցով իր պաշտոնն օգտագործել է սեփական բիզնեսի զարգացման համար և թաքցրել եկամուտները:
Համաձայն նախագծի շրջանակներում գաղտնազերծված փաստաթղթերի՝ «Սիգթեմ ռեալ իսթեյթ ինքորփորեյթիդ» և «Հոփքինթեն թրեյդինգ ինքորփորեյթինգ» ընկերությունները Շվեյցարիայի LGT Bank (Suise) SA բանկում հաշվեհամար են բացել, որոնց առնչվող բոլոր փաստաթղթերի և հենց բանկային հաշվեհամարների կառավարման/ստորագրման իրավասու միակ անձը Միհրան Պողոսյանն է եղել։
Հետաքննության հրապարակումից հետո Միհրան Պողոսյանի գրասենյակը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, թե ինքը LCT BANK (Suise) SA բանկում հաշվեհամար չունի: Միհրան Պողոսյանի օգնականը բանկին էլեկտրոնային հարցում էր ուղարկել, և հաշվեհամար չունենալու վերաբերյալ բանկի պատասխանը նույնպես կցվել էր Միհրան Պողոսյանի գրասենյակի կողմից տարածված հայտարարությանը:
Նշենք, որ վերը նշված քննչական պահանջը ՀՔԾ-ն Շվեյցարիա է ուղարկել 2019թ․-ի մայիսին: Հայաստանն արդեն երկրորդ անգամ էր գրություն ուղարկում Շվեյցարիա՝ գործով պարզաբանման ենթակա հանգամանքների վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալու նպատակով:
Առաջին անգամ ուղարկված հարցումը պատշաճ կազմված չի եղել, ինչի հետևանքով քննչական պահանջը չէր բավարարվել։
2017 թ․-ի հունվարին OCCRP-ի մեր գործընկերների հարցմանն ի պատասխան՝ Շվեյցարիայի արդարադատության և ոստիկանության դաշնային դեպարտամենտի մամուլի խոսնակ Ինգրիդ Ռյուսերը (Ingrid Ryser) առաջին գրության վերաբերյալ պարզաբանում էր տվել, որ իրավական օգնություն ցույց տալու հայկական կողմի առաջին միջնորդությունը չի բավարարվել, քանզի այն չի համապատասխանել միջնորդության պահանջներին»:

Швейцария прислала ответ на следственное требование ССС по делу Миграна Погосяна
Специальная следственная служба получила из Швейцарии ответ на следственное требование по делу бывшего начальника Службы принудительного исполнения судебных актов Миграна Погосяна. Об этом ССС сообщила в ответ на письменный запрос Hetq.am.
По сообщению источников Hetq.am в правовой системе, в полученном ответе содержатся сведения о перемещениях банковских счетов компаний Погосяна.
На данный момент никаких других сведений, кроме полученного из Швейцарии ответа, ССС не сообщает.
Напомним, что Hetq.am, который принял участие в совместном проекте Международного консорциума журналистов-расследователей (ICIJ), 4 апреля 2016 г. опубликовал расследование под названием “Завоевавший Панаму армянский генерал: офшорные компании Миграна Погосяна и его счета в швейцарских банках”, в котором рассказал о том, что главный принудительный исполнитель РА, генерал-майор юстиции Мигран Погосян посредством зарегистрированных в Панаме компаний использовал свою должность для развития собственного бизнеса и скрыл доходы.
Согласно рассекреченным в рамках проекта документам, компании “Сигтем реал истейт инкорпорейтид” и “Хопкинтен трейдинг инкорпорейтинг” открыли счета в швейцарском банке LGT Bank (Suise) SA. Единственным человеком, имевшим полномочия на подписание всех документов и управление банковскими счетами, был Мигран Погосян.
После публикации расследования офис М.Погосяна распространил заявление, в котором говорилось, что у него нет счета в “LCT BANK (Suise) SA” .
Помощник Миграна Погосяна отправил запрос на электронный адрес банка. Полученный ответ об отсутствии у них счета был приложен к заявлению офиса Погосяна.
Отметим, что указанное выше следственное требование Специальная следственная служба отправила в Швейцарию в мае 2019 г. С такой запиской Армения обращается к Швейцарии второй раз, желая получить информацию о требующих разъяснений обстоятельствах дела.
В первый раз запрос не был сформулирован надлежащим образом, вследствие чего следственное требование не было удовлетворено.
В ответ на запрос наших коллег из OCCRP пресс-секретарь Федерального департамента юстиции и полиции Швейцарии Ингрид Рюсер (Ingrid Ryser), касаясь первого ходатайства, пояснила, что правовая помощь армянской стороне не была оказана из-за того, что оно не соответствовало необходимым требованиям.