Արմեն Գևորգյանը հանդիպել է Մուհամմադ ալ Ռումեյսիի հետ
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանն Արաբական Միացյալ Էմիրություններ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում այսօր հանդիպեց ԱՄԷ առևտրաարդյունաբերական պալատների ֆեդերացիայի նախագահ Մուհամմադ ալ Ռումեյսիի հետ:
Կողմերն ընդգծեցին, որ անհրաժեշտ է զարգացնել առևտրատնտեսական հարաբերությունները: Ա.Գևորգյանը նշեց, որ ձևավորված իրավապայմանագրային դաշտը բավարար հիմքեր ստեղծում է երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալների մեծացման համար' հատկապես շեշտելով Հայաստանից ապրանքների արտահանման հնարավորությունները:
ԱՄԷ առևտրաարդյունաբերական պալատների ֆեդերացիայի նախագահն իր հերթին նշեց, որ կարևորում է Հայաստանի հետ համագործակցության ընդլայնումը ինչպես պետական ծրագրերին մասնակցության, այնպես էլ մասնավոր հատվածի հետ կապերի հաստատման առումով:
Արաբական կողմը քննարկում է Հայաստանում զբոսաշրջային ոլորտում ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները: Այս առումով նշանակալի քայլ համարվեց անցած տարեվերջից «Fly Dubai» ավիաընկերության կողմից Դուբայ-Երևան չվերթերի իրականացումը:
Փոխվարչապետը տեղեկացրեց, որ մի շարք ծրագրեր, այդ թվում' «Զվարթնոց» օդանավակայանին հարակից տարածքում ազատ գոտու ռեժիմով լոգիստիկ կենտրոնի ստեղծման ծրագիրը, ներկայացվել են արաբական կողմին, և հույս հայտնեց, որ դրանք կհետաքրքրեն արաբական ընկերություններին:
ՏԿՆ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի տեղեկացմամբ' Ա.Գևորգյանը Մուհամմադ ալ Ռումեյսիին հրավիրեց պատվիրակությամբ այցելել Հայաստան' տեղում գործարար և ներդրումային հնարավորություններին ծանոթանալու, կոնկրետ ծրագրեր քննարկելու համար:

Армен Геворкян встретился с Мухаммадом аль Румейси
Вице-премьер Армении, министр территориального управления Армен Геворкян в рамках рабочего визита в Объединенные Арабские Эмираты встретился с председателем Федерации торгово-промышленных палат ОАЭ Мухаммадом аль Румейси.
Стороны подчеркнули необходимость развития торгово-экономических отношений. А.Геворкян отметил, что сформировавшееся договорно-правовое поле создает основы для увеличения объемов двустороннего торгового оборота. Вице-премьер РА особо выделил возможности экспорта армянских товаров.
В свою очередь председатель Федерации торгово-промышленных палат ОАЭ отметил важность расширения сотрудничества с Арменией как в плане участия в государственных программах, так и установления связей с частным сектором.
Арабская сторона коснулась возможностей реализации в Армении программ в сфере туризма. С этой точки зрения значительным шагом было признано осуществление авиакомпанией "Fly Dubai" рейсов Дубай-Ереван.
Армен Геворкян пригласил делегацию во главе с Мухаммадом аль Румейси посетить Армению, чтобы на месте ознакомиться с возможностями в сферах бизнеса и инвестиций и обсудить конкретные программы, сообщает пресс-служба МТУ.