Արմեն Գևորգյանի պաշտպանի՝ քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության գործողությունների առթիվ քրգործ չհարուցելու որոշման դեմ բողոքը բավարարվել է
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Արշակ Վարդանյանի, այսօր բավարարել է նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքանյանի բողոքը՝ Ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության գործողությունների առթիվ քրեական գործ չհարուցելու որոշման դեմ։ Այս մասին այսօր Գևորգյանի և «Մարտի մեկի» գործով մյուս մեղադրյալներ Ռոբերտ Քոչարյանի, Սեյրան Օհանյանի, Յուրի Խաչատուրովի գործով նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը։
Վերջինս հիշեցրեց, որ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանն, ում ի սկզբանե մակագրվել էր Գևորգյանի և մյուսների վերաբերյալ քրեական գործը, վերջինիս թույլատրել է հատել ՀՀ սահմանը, սակայն երբ Գևորգյանը գնացել է Զվարթնոց օդանավակայան և ցանկացել մեկնել, ոստիկանության աշխատակիցները թույլ չեն տվել՝ պատճառաբանելով, որ առկա չէ դատարանի պատշաճ որոշում, որը կփաստի, որ Արմեն Գևորգյանին թույլատրվում է մեկնել Հայաստանից։
Ալեքանյանի խոսքով՝ իրենք դրանից հետո դիմել են Մարդու իրավունքների պաշտպանին և ՄԻՊ-ը նույնպես համաձայնել է, որ այստեղ առկա է Արմեն Գևորգյանի իրավունքի խախտում։ Խոսքն ազատ տեղաշարժի իրավունքի խախտման մասին է։
Հետագայում Էրիկ Ալեքսանյանը դիմել է գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին, հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացրել, որպեսզի նյութեր նախապատրաստվեն և հարուցվի քրեական գործ, որովհետև, պաշտպանի գնահատմամբ, այստեղ առերևույթ առկա են հանցագործության հատկանիշներ։ Դատախազությունից, սակայն, պաշտպանին գրավոր պատասխանել են, որ ներկայացված հաղորդումը վերացական է և չի պարունակում կոնկրետ տվյալ հանցագործության մասին, և այդ պատճառով նյութեր չեն նախապատրաստվում։
Դրանից հետո Գևորգյանի պաշտպանական թիմը դատախազության անգործության դեմ բողոք է ներկայացրել դատարան, բողոքը մերժվել է, որից հետո դիմել են Վերաքննիչ դատարան։
Էրիկ Ալեքսանյանի խոսքով՝ դատարանն անդրադարձել է դատախազության գրավոր պատասխանում նշված հանգամանքին, թե հաղորդումը վերացական է ու արձանագրել, որ դատախազության հայտնած այս դիրքորոշումը որևէ կերպ պատճառաբանված չէ։
«Վերաքննիչ քրեական դատարանը, բեկանելով առաջին ատյանի դատարանի որոշումը, արձանագրել է, որ տեղի է ունեցել պարոն Գևորգյանի իրավունքների խախտում և պարտավորեցրել վարույթն իրականացնող մարմնին այդ իրավունքների խախտումը վերացնել։ Դա նշանակում է, որ դատարանը վարույթն իրականացնող մարմնին պարտավորեցրել է նյութեր նախապատրաստվել, որպեսզի պարզվի Արմեն Գևորգյանի սահմանահատումը չթույլատրած անձանց գործողություններում առկա՞ են հանցագործության հատկանիշներ, թե՞ ոչ»,- ասաց Էրիկ Ալեքանյանը։

Удовлетворена жалоба на решение не возбуждать уголовное дело о действиях Главного управления уголовного розыска – защитник Армена Геворкяна
Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Аршака Варданяна сегодня удовлетворил жалобу Эрика Алексаняна, защитника бывшего вице-премьера РА Армена Геворкяна, на решение не возбуждать уголовное дело в связи с действиями Главного управления уголовного розыска Полиции РА. Об этом Эрик Алексанян сообщил журналистам по завершении сегодняшнего заседания по уголовному делу о событиях 1 марта 2008 г., в рамках которого статус обвиняемых имеют Армен Геворкян и другие бывшие высокопоставленные должностные лица – второй президент РА Роберт Кочарян, бывший министр обороны Сейран Оганян, бывший генсек ОДКБ Юрий Хачатуров.
Защитник напомнил о том, что судья Давид Григорян, которому изначально было передано уголовное дело, разрешил Армену Геворкяну покинуть пределы Армении, но когда тот попытался вылететь с аэропорта “Звартноц”, сотрудники полиции не позволили ему это сделать, сославшись на отсутствие надлежащего решение суда.
По словам Э.Алексаняна, после этого они обратились к Омбудсмену, который также усмотрел в этих действиях нарушение права Армена Геворкяна на свободное перемещение.
В дальнейшем защитник обратился к генпрокурору Артуру Давтяну с сообщением о преступлении, что предполагало возбуждение угловного дела. Однако Генпрокуратура в своем ответе указала на то, что сообщение не содержит конкретные данные о преступлении, в связи с чем материалы не будут подготовлены.
Защитники А.Геворкяна подали в суд жалобу на бездействие прокуратуры, которая была отклонена, после чего они обратились в Апелляционный суд.
По словам Алексаняна, суд, касаясь содержавшейся в ответе прокуратуры ссылки на абстрактность сообщения, констатировал, что такая позиция ничем не мотивирована.
“Апелляционный уголовный суд, отменив решение суда первой инстанции, констатировал факт нарушения прав г-на Геворкяна и обязал осуществляющий производство орган устранить допущенное нарушение”,- отметил Эрик Алексанян.