ԶՈՒ ԳՇ պետի խոսքով` 2019-ի հունիսից մինչ այժմ 8 զինծառայողի ինքնասպանություն է կանխվել
Հիշեցնենք, որ Դավթյանը հրավիրվել էր ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության ու մարդու իրավունքների և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ դռնփակ նիստ:
Մեր հարցին, թե որքանով է շտաբի պետը կարողանում սինխրոն համագործակցել նախարարի հետ` բանակում փողոցային բարքերի դեմ պայքարի հարցում, և որքանով են այդ հարցում հաջողության հասել, Դավթյանն արձագանքեց.
«Գլխավոր շտաբի պետը ենթարկվում է նախարարին և որևէ տարաձայնություն համատեղ աշխատանքի դեպքում չի կարող լինել` չհաշված աշխատանքային կարծիքները, որոնք շատ անգամ ներկայացվում են որպես հակասություն էս վերջին շրջանում»: Դավթյանի խոսքով` պետ-ենթակա հարաբերությունների մեջ, սակայն, հակասություններ որպես այդպիսին չեն լինում, իսկ եթե սկզբունքային տարաձայնություններ ունենա նախարարի հետ, խնդիր չի տեսնում` կարող է հրաժարականի դիմում ներկայացնել:
«Տարբեր ոլորտներում նախարարը մինչ որոշում ընդունի խորհրդակցում է Գլխավոր շտաբի հետ, շտաբը ներկայացնում է իր տեսակետը, որը կարող է չհամընկնել նախարարի տեսակետի հետ, և դա ճիշտ երևույթ է, քանի որ քաղաքական առումով պատասխանատվությունը նախարարինն է»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով փողոցային բարքերի դեմ պայքարին՝ շտաբի պետն ասաց, որ այժմ այդ երևույթը դիտարկվում է որպես քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքար, և ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա այդ պայքարն իրականացնում են:
«Տվյալները պարբերաբար ներկայացնում ենք, և առանց այդ տվյալների մեր աշխատանքը զրոյի կհավասարվեր: Մենք ունեցել ենք նաև դեպքեր ինքնասպանության փորձերի հետ կապված, որոնք ինքնասպանության փորձ են արել, բայց կենդանի են: Այժմ իրենք, իրենց ծնողները իրական պատճառները կարողանում են ներկայացնել, այդ ամենի մասին հանձնաժողովում խոսել եմ»,- ասաց նա:
Դավթյանի խոսքով` այդ դեպքերը ութն են, որոնք արձանագրվել են 2019 թվականի հունիսից մինչ այս ժամանակահատվածը:
Հարցին` որպես շտաբի պետ մեկ օրինակ կարո՞ղ է բերել, որ 13 զոհերից մեկի հետքերով գնացել է:
«13 զոհը որ շեշտում եք, միայն չորսը հիվանդության պատճառով է, և ամեն անգամ շահարկվում է, չորսը` դժբախտ պատահարի հետևանքով… և՛ թաղումներին եմ մասնակցել, և՛ զորամասերում եմ եղել, պարբերաբար լինում եմ, չեմ խորշում»,- ասաց նա:
«Մենք ունեցել ենք գնդապետի մահ հիվանդության պատճառով, 1993 թվականից ծառայող էր: Ինչ վերաբերում է սպանություններին, քրեական գործեր կան հարուցված, քննություն է ընթանում, ես հիմա ի՞նչ մեղավոր նշանակեմ ինչ-որ մեկին»,- հավելեց շտաբի պետը:
Անդրադառնալով զինված ուժերում կադրային փոփոխությունների վերաբերյալ հարցադրմանը, որի մասին մամուլում պարբերաբար հրապարակումներ են լինում, Արտակ Դավթյանը պատասխանեց.
«Կադրային փոփոխություններ կլինեն, որի մասին պաշտոնապես կլինեն հրամանագրեր, իսկ Արցախի պաշտպանության նախարարի հրաժարականի վերաբերյալ, կարծում եմ, դա մեր իրավասության խնդիրը չէ, ես չեմ կարող մեկնաբանել դրանք»:
Հարցին, թե ի՞նչ գնահատական կարող է տալ ռազմական ոստիկանության պետ Արթուր Բաղդասարյանի աշխատանքին, Արտակ Դավթյանն արձագանքեց, որ ՌՈ-ը շտաբի պետին չի ենթարկվում, ուստի գնահատական չի կարող տալ:
«Մենք համագործակցում ենք ռազմական ոստիկանության հետ, բայց ռազմական ոստիկանության կադրային և մյուս հարցերը շտաբի իրավասության ներքո չէ»,- ասաց նա:

С июня 2019 года по сей день предотвращено восемь самоубийств военнослужащих – начальник ГШ ВС
Начальник Генштаба Вооруженных сил Артак Давтян не собирается подавать в отставку. Об этом он заявил на сегодняшней встрече в парламенте с журналистами.
Как уже сообщалось, сегодня Давтян был приглашен на совместное закрытое заседание постоянных парламентских комиссий по правам человека и по вопросам обороны и безопасности.
На наш вопрос, удается ли начальнику ГШ синхронно сотрудничать с министром в борьбе с проявляющимися в армии уличными нравами и есть ли успехи в этом деле, Давтян ответил: “Начальник Генштаба подчиняется министру, и никаких разногласий в совместной работе быть не может, не считая рабочих мнений, которые в последний период представляются как разногласия”. По словам Артака Давтяна, в отношениях начальник-подчиненные разногласий не бывает, а в случае принципиальных противоречий с министром он без проблем может подать в отставку.
“До принятия решений в той или иной сфере министр консультируется с Генштабом. Последний высказывает свою точку зрения, которая может не совпадать с точкой зрения министра. И это нормальное явление, поскольку в политическом плане ответственность несет министр”,- сказал Артак Давтян.
Касаясь борьбы с уличными нравами, начальник ГШ отметил, что сейчас она рассматривается как борьба с криминальной субкультурой.
“Мы регулярно предоставляем данные, без которых наша работа была бы равна нулю. У нас были также случаи попыток самоубийств, но люди остались живы. Сегодня они могут рассказать своим родителям об истинных причинах такого шага. Обо всем этом я говорил и в комиссии”,- сказал А.Давтян.
По его словам, в период с июня 2019 г. по сей день было зарегистрировано восемь таких случаев.
На вопрос, может ли начальник Генштаба привести хотя бы один пример изучения ситуации с одной из 13 жертв.
“Четверо из 13 жертв, о которых вы упомянули, умерли из-за болезни, но этим каждый раз спекулируют. Четверо погибли в результате несчастных случаев. Я и в похоронах участвовал, и в воинских частях был. Я не избегаю регулярных посещений воинских частей,- сказал Артак Давтян. - Один из наших полковников, который служил с 1993 года, умер из-за болезни. Что касается убийств, то возбуждены уголовные дела, ведется следствие”.
На вопрос о кадровых изменениях в ВС, А.Давтян ответил, что они будут осуществлены. Что касается отставки министра обороны Арцаха, то, по словам начальника ГШ, “этот вопрос не входит в нашу компетенцию”.
Касаясь работы начальника Военной полиции Артура Багдасаряна, Давтян отметил, что ВП не подчиняется начальнику Генштаба, поэтому дать оценку он не может.