Վաչագան Ղազարյանն ու կինը պետբյուջե են փոխանցել հանցագործությամբ պատճառված 2,837 մլրդ դրամը․ ՀՔԾ-ն պարզաբանում է քրգործի կարճումը
Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանն ու կինն ամբողջությամբ հատուցել են պետությանը պատճառված վնասը։ Այս մասին «Հետք»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնում են Հատուկ քննչական ծառայությունից։
Հիշեցնենք՝ փետրվարի 14-ին «Հետք»-ը գրել էր, որ Ղազարյանի և կնոջ վերաբերյալ գործը կարճվել է։ ՀՔԾ-ին խնդրել էինք հայտնել, թե ինչու է նման որոշում կայացվել։
«Հատուկ քննչական ծառայությունում Վաչագան Ղազարյանի և նրա կնոջ` Ռուզաննա Բեգլարյանի վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով և նշանակված համալիր հարկային ստուգումներով հաստատվել է, որ նշված անձինք կազմակերպել են իրենց հետ որևէ կերպ առնչություն ունեցող 7 ՍՊԸ-ների կողմից խոշոր և առանձնապես խոշոր չափերով հարկերի չվճարումը, որոնց կատարմանը ներգրավել են տարբեր անձանց: Այսինքն` հիմնավորվել է Վաչագան Ղազարյանի կողմից ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-205-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով, իսկ Ռ. Բեգլարյանի կողմից` 38-205-րդ հոդվածի 2-րդ և 205-րդ հոդվածի 1-ին մասերով նախատեսված հանցավոր արարքների կատարումը, ինչպես նաև 6 այլ անձանց կողմից նշված հոդվածներով հանցավոր արարքների կատարման հանգամանքը։
Նախաքննության ընթացքում Վ. Ղազարյանն ու Ռ. Բեգլարյանը պետական բյուջե են փոխանցել չվճարված հարկերի գումարն ամբողջությամբ` ընդհանուր 2,837 մլրդ ՀՀ դրամ` այդպիսով ամբողջությամբ հատուցելով հանցագործությամբ պետությանը պատճառված վնասը։
Նկատի ունենալով, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 189-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն` նույն օրենսգրքի 205-րդ հոդվածով նախատեսված արարքները կատարած անձն ազատվում է քրեական պատասխանատվությունից, եթե նա հատուցում է հանցագործությամբ պատճառված վնասը և հաշվարկված տույժերն ու տուգանքները, ինչը օրենքի իմպերատիվ պահանջ է, ուստի օրենքով սահմանված կարգով քննիչի կողմից որոշում է կայացվել Վ. Ղազարյանին, Ռ. Բեգլարյանին և մյուսներին քրեական պատասխանատվությունից ազատելու և նրանց վերաբերյալ քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին»,- ասված է ՀՔԾ-ի պատասխանում։

Вачаган Казарян и его жена возместили причиненный государству ущерб: ССС разъясняет причины прекращения уголовного дела
Бывший начальник службы охраны третьего президента РА Сержа Саргсяна Вачаган Казарян и его жена Рузанна Бегларян полностью возместили причиненный государству ущерб в размере 2,837 млрд драмов. Об этом в ответ на запрос Hetq.am сообщили в Специальной следственной службе.
14 февраля Hetq.am сообщил о том, что дело В.Казаряна и его жены закрыто. Мы обратились в ССС с вопросом о причинах принятия такого решения.
В полученном нами ответе говорилось, что доказательства, полученные в ходе предварительного следствия по уголовному делу Вачагана Казаряна и его жены Рузанны Бегларян, а также проведенные комплексные налоговые проверки подтвердили, что указанные лица организовали неуплату налогов в крупном и особо крупном размерах семью не связанными с ними ООО, в чем участвовали различные лица. В ходе следствия было доказано, что Вачаган Казарян совершил преступные деяния, предусмотренные чч.1 и 2 ст.38-205, а Рузанна Бегларян – преступные деяния, предусмотренные ч.2 ст. 38-205 и ч.1 ст. 205 УК РА. Преступные деяния по указанным статьям совершили также шесть других лиц.
В ходе предварительного следствия В.Казарян и Р.Бегларян перечислили в госбюджет всю сумму неуплаченных налогов – 2,837 млрд драмов, тем самым полностью компенсировав ущерб, причиненный государству в результате преступления. Исходя из этого, следователь в установленном законом порядке принял решение освободить В.Казаряна, Р.Бегларян и других лиц от уголовной ответственности и закрыть возбужденное против них уголовное дело.