Նիկոլ Փաշինյան. «Այն ժամանակ, երբ ես խոսում էի, մի շարք ընդդիմադիր գործիչներ սփրթնում էին ԱԺ դահլիճում»
Մեկնարկել է Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանը: «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը, դիմելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ասաց, որ վերջինիս ելույթը սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի քննարկմանը տարբեր խոսակցությունների առիթ է դարձել: Գաբրիելյանը հիշեցրեց Փաշինյանի խոսքերը, ըստ որի՝ այն ուժերը, որոնք կփորձեն իրավական կամ այլ ճանապարհով խոչընդոտ հանդիսանալ ժողովրդի ազատ կամարտահայտմանը, կորակվեն հակապետական ուժեր: Պատգամավորը հետաքրքրվեց, թե ինչ է պատրաստվում անել Կառավարությունը, մտադի՞ր են արդյոք վառել մեքենաներ, ինչի մասին հարցադրում են անում ընդդիմադիրները:
«Եթե մեքենա վառող լինեինք, առնվազն այդպես չէին խոսի մեզ հետ: Նույն այդ մարդիկ մեքենա վառողների, պադեզդում ծեծողների հետ այդպես չէին խոսի: Ես ուրախ եմ, որ մեր կառավարության պայմաններում են այդպիսի քննարկումներ տեղի ունենում, որովհետև այն ժամանակ, երբ ես խոսում էի, մի շարք ընդդիմադիր գործիչներ սփրթնում էին ԱԺ դահլիճում: Հիմա ուրախ եմ, որ վերագտել կամ գտել են իրենց վստահությունը»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը վերահաստատեց իր խոսքերը` այն ուժերը, որոնք այս կամ այն ճանապարհով կխոչընդոտեն ժողովրդի ազատ կամարտահայտմանը, հակապետական ուժեր կորակվեն: Փաշինյանի խոսքով` նույնը վերաբերում է այդ օրենքը ՍԴ-ում վիճարկելուն, քանի որ իրենք առաջարկում են այդ հարցի լուծման համար դիմել ժողովրդին, իսկ եթե ուժ կա, որը այս իրավիճակում ուզում է ՍԴ դիմել, ապա պետք է հետևություններ անել:
Հիշեցնենք, որ նման հարցադրում էր արել «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը, իսկ հանրաքվեի վերաբերյալ ԱԺ-ի ընդունած նախագծի սահմանադրականությունը ստուգելու համար «Լուսավոր Հայաստանը» փորձում էր դիմել ՍԴ, սակայն անհրաժեշտ ստորագրությունների թիվը չէր բավարարում:

Никол Пашинян: “В свое время, когда я выступал, находившиеся в зале парламента некоторые оппозиционные деятели бледнели”
В Национальном Собрании начался Правительственный час. Депутат фракции “Мой шаг” Сисак Габриелян, обратившись к премьер-министру Николу Пашиняну, отметил, что его выступление во время обсуждения проекта конституционных изменений дало повод для различного рода разговоров. Депутат напомнил слова Пашиняна о том, что силы, которые попытаются правовым или другим путем препятствовать свободному волеизъявлению народу, будут квалифицированы как антигосударственные. Габриелян поинтересовался, какие шаги собирается предпринять правительство? Намерено ли оно “поджигать автомобили”, о чем говорят оппозиционеры?
“Если б мы были способны поджигать автомобили, с нами как минимум не стали бы говорить подобным образом. Эти же люди не стали бы говорить так с теми, кто поджигает автомобили, избивает в подъездах… Я рад, что при нашем правительстве проходят подобные обсуждения, потому что в свое время, когда я выступал, находившиеся в зале парламента некоторые оппозиционные деятели бледнели. И я рад, что сейчас они вновь обрели уверенность”,- сказал Н.Пашинян.
Премьер подтвердил свои слова о том, что силы, которые тем или иным путем попытаются препятствовать свободному волеизъявлению народа, будут квалифицированы как антигосударственные. То же самое, по словам Пашиняна, касается оспаривания этого закона в Конституционном суде, поскольку для решения этого вопросса они предлагают обратиться к народу. А если есть сила, которая в этой ситуации хочет обратиться в КС, то она должна сделать соответствующие выводы.
Напомним, что такой вопрос выдвинула парламентская фракция “Просвещенная Армения”. Эта же фракция решила обратиться в КС для определения конституционности принятого Национальным Собранием законопроекта. Однако ей это не удалось из-за недобора подписей.