Վարչապետը Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկի նախագահի հետ քննարկել է համագործակցության զարգացման հեռանկարները
Վարչապետի պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկի նախագահ Դմիտրի Պանկինի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը նշել է, որ մեր երկրի տնտեսությունը դինամիկ կերպով աճում է և ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկի հետ համագործակցության զարգացմամբ, վերջինիս կողմից մասնավոր հատվածի ֆինանսավորմամբ: Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ համագործակցության մեծ ներուժ կա Էներգետիկայի, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում:
Դմիտրի Պանկինի խոսքով՝ իր գլխավորած բանկը մեր երկրում կենտրոնացած է հիմնականում առևտրային բանկերի միջոցով փոքր և միջին բիզնեսի ֆինանսավորման ուղղությամբ, սակայն առաջիկայում նախատեսում են ծրագրեր իրականացնել նաև ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի ոլորտներում:
Վարչապետը ողջունել է նախաձեռնությունը՝ ընդգծելով, որ վերը նշված ոլորտներում մեր երկրում տեղի ունեցող միտումները վկայում են՝ առկա են զարգացման լայն հնարավորություններ և տարեցտարի ֆինանսների ներգրավման անհրաժեշտությունը մեծանալու է: «Այսինքն համագործակցության լայն դաշտ կա»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը և ողջունել Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկի ու հայասատանյան առևտրային բանկերից մեկի միջև 10 մլն դոլարին համարժեք վարկային նոր համաձայնագրի ստորագրումը, միջոցների ուղղումը փոքր և միջին ձեռնարկությունների վարկավորմանը:

Премьер-министр обсудил с президентом Черноморского банка торговли и развития перспективы развития сотрудничества
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с президентом Черноморского банка торговли и развития Дмитрием Панкиным.
Премьер-министр отметил, что экономика нашей страны динамично развивается, и правительство Республики Армения заинтересовано в развитии сотрудничества с Черноморским банком торговли и развития и финансировании частного сектора. По словам премьер-министра, существует большой потенциал для сотрудничества в сферах энергетики, туризма, сельского хозяйства и информационных технологий.
По словам Дмитрия Панкина, возглавляемый им банк в нашей стране в основном ориентирован на финансирование малого и среднего бизнеса через коммерческие банки, но планирует в ближайшее время реализацию проектов в сферах инфраструктуры и энергетики.
Премьер-министр приветствовал эту инициативу, подчеркнув, что тенденции в нашей стране в вышеупомянутых областях свидетельствуют о том, что существуют широкие возможности для развития, и потребность в финансировании из года в год будет возрастать. “То есть существует широкое поле сотрудничества”, - сказал Никол Пашинян и приветствовал подписание нового кредитного соглашения на сумму 10 миллионов долларов между Черноморским банком торговли и развития и одним из коммерческих банков Армении, а также направление средств на кредитование малых и средних предприятий.