50 հազար դրամով ապրող ընտանիքը․ «Որոշել ենք բարձրաձայնել մեր ապրուստի մասին»
Գայանե Մկրտչյանը, իր հարսը՝ նորից Գայանեն, եւ երկու անչափահաս թոռները չունեն մշտական բնակության վայր։ Չորսով ապրում են Գայանեի եղբոր սեփական տանը՝ Գյումրիում։
Հարսը՝ Բժշկյան Գայանեն եւ սկեսուրը՝ Մկրտչյան Գայանեն
Զբաղեցնում են տան միայն երեք սենյակները, մնացածը դատարկ են, չկա ո՛չ դուռ, ո՛չ կահույք, ո՛չ էլ ներքին հարդարանք։ Ձմռանը տաքանում են փոքր վառարանով, բայց այս տարի գումարի սղության պատճառով փայտ չեն կարողացել գնել, վառում են ինչ պատահի։
«1988-ի երկրաշարժի արդյունքում կորցրեցի ամուսնուս ու երկու երեխաներիս հետ մնացի մենակ, եղբայրս այս տանը չէր բնակվում, մենք տեղափոխվեցինք այստեղ»,- ասում է Գայանե Մկրտչյանը։
Վերջինիս դուստրը ամուսնացել է եւ հիմա ապրում է Ռուսաստանում, իսկ որդին՝ Արմանը, ապրում էր Գյումրիում նրանց հետ։ Բայց ամուսնանալուց հետո Արմանը սկսեց գնալ Ռուսաստան արտագնա աշխատանքի։
«Չգիտեմ` ինչպես ստացվեց, բայց կապը կամաց-կամաց թուլացավ, նա (Արմանը՝ խմբ.) սկսեց հազվադեպ գալ Հայաստան, առաջ գումար էր ուղարկում, հիմա դա էլ չի անում»,- պատմում է Գայանե Մկրտչյանը։
Մեր այցի ժամանակ տիկին Գայանեն ասաց, որ որդին վերադարձել է, բայց չի ցանկացել մնալ ընտանիքի հետ։ Եկել էր անձնագիրը փոխելու։
«Վերջին անգամ հետս խոսելիս ինձ ասաց, որ մի քանի օրից հետ է գնալու Ռուսաստան ու էլ չի պատրաստվում վերադառնալ»,- ասաց Գայանե Մկրտչյանը ։
Նա չգիտի, թե արդյոք որդին նոր ընտանի՞ք է կազմել Ռուսաստանում, բայց կասկածներ ունի, որ ընտանիքից կտրվելու պատճառը հենց դա է։
Առաջին թոռնիկը՝ Տ-ն, հաճախում է դպրոց, սովորում է 4-րդ դասարանում։ Երեխան ակնոց է կրում, քանի որ ծնվելուց մի քանի տարի անց նրա մոտ հայտնաբերել էին տեսողական խնդիրներ։ Երեխայի բուժումը հնարավոր էր միայն Երեւանում։
Բուժման գումար չունենալու պատճառով դիմել էին տարբեր կազմակերպությունների, մեկ անգամ 10 հազար դրամ են ստացել Շիրակի մարզպետարանից՝ Երեւան գնալու ճանապարհածախսը հոգալու համար։
Մայրը՝ Գայանեն, ասում է, որ դպրոցում պնդում էին, թե երեխան հոգեկան առողջության խնդիրներ ուներ։ Բայց առողջական խնդիրների հետեւանքով Տ-ն դասերին չէր կարողանում լիարժեք մասնակցել եւ հետ էր մնում։ Այդ պնդումները, պարզվեց, անհիմն էին։
Հիմա երեխան հաճախում է «Գյումրու համայնքի երեխաների սոցիալական հոգածության կենտրոն», նրա հետ աշխատում են մասնագետները, ու նա հոգեբանորեն ավելի լավ է զգում, սկսել է դասերին մասնակցել, բայց առողջական խնդիրները դեռ լիովին չեն լուծվել։
Երկրորդ թոռնիկը՝ Մ-ն, 3 տարեկան է, հաճախում է նախակրթարան։
Արմանն ու Գայանեն իրենց ամուսնությունը զագսում չեն գրանցել՝ Արմանը չի ցանկացել, բայց հայրությունը ճանաչել է։ Ուստի ամուսնալուծվելու իմաստն էլ է կորում, Գայանեն մնացել է մենակ իր անչափահաս երեխաների եւ սկեսրոջ հետ, ուրիշ գնալու տեղ չունի։
Գայանեի ծնողները մահացել են, իսկ եղբայրն ու քույրը ամուսնացած են, ապրում են Գյումրիում իրենց ընտանիքների հետ։
Ամուսնանալուց հետո 33-ամյա Գայանեն միշտ զբաղվել է երեխաներով, ինչի պատճառով էլ աշխատանքային փորձ չունի։
«Փորձել եմ աշխատանք գտնել, բայց որեւէ մասնագիտական կրթություն չունեմ, բացի այդ, երեխաները դեռ փոքր են եւ խնամքի կարիք ունեն»,- պատմում է Գայանեն։
Տան միակ աշխատողը տատիկն է՝ աշխատում է հացի արտադրամասում, օրական ստանում է 2000 դրամ։
«Առողջական վիճակս էլ չի ներում, որ առաջվա նման 12 ժամ եւ ավել աշխատեմ, դրա համար հիմնականում աշխատում եմ կես դրույքով»,- նշում է տիկին Գայանեն, իսկ սա նշանակում է, որ 2000 դրամի փոխարեն նա ստանում է ավելի քիչ աշխատավարձ։
Ընտանիքի հիմնական եկամուտը նպաստն է՝ 25 հազար դրամ, եւ տատիկի ոչ կայուն աշխատավարձը։ Ընդհանուր առմամբ, ամսական ընտանիք է մտնում մոտ 50 հազար դրամ։ Մեկ-մեկ հնարավորության դեպքում ընտանիքին օգնում է տիկին Գայանեի եղբորորդին։
Վերջում մեզ ճանապարհելիս տիկին Գայանեն ասաց՝ «որոշել ենք բարձրաձայնել մեր ապրուստի մասին, քանի որ այլ ելք չունենք»։
Ընտանիքին օգնելու համար կարող եք գրել մեզ՝ [email protected] կամ զանգահարել 010-56-33-63 հեռախոսահամարով:

Семья, живущая на 50 тысяч драмов: “Я решила рассказать о нашей жизни”
Гаянэ Мкртчян, ее невестка, которую тоже зовут Гаянэ, и двое несовершеннолетних детей не имеют постоянного места жительства. Вчетвером живут в доме брата свекрови в Гюмри.
Гаянэ Бжшкян (невестка) и Гаянэ Мкртчян (свекровь)
Семья занимает три комнаты, остальные помещения не отремонтированы и не обставлены. Зимой женщины отапливают жилую часть дома небольшой печкой, однако в этом году из-за нехватки денег они не смогли купить дрова, поэтому приходится топить чем попало.
“В результате землетрясения 1988 года я потеряла мужа и осталась одна с двумя детьми. Брат в этом доме не живет, поэтому мы переехали сюда”,- рассказала Гаянэ Мкртчян.
Ее дочь вышла замуж и сейчас живет в России. Сын жил с семьей в Гюмри, но после женитьбы начал ездить на заработки в Россию.
“Не знаю, как получилось, но связь постепенно прервалась. Он (Арман. – Ред.) стал редко приезжать в Армению. Раньше хоть деньги присылал, а сейчас и этого не делает,- сказала Гаянэ Мкртчян. - В последний раз в разговоре со мной он сказал, что через несколько дней уедет в Россию и больше не вернется”.
Мать подозревает, что сын оставил их из-за того, что обзавелся в России новой семьей.
Старший внук Гаянэ учится в четвертом классе. Ребенок носит очки, так как в детстве у него возникли проблемы со зрением. Лечение мальчика возможно только в Ереване.
Денег на врачей у семьи нет. Бабушка несколько раз обращалсь в различные организации. Один раз в администрации Ширакской области ей дали десять тысяч драмов на поездку в Ереван.
По словам невестки Гаянэ, в школе утверждают, что у ее сына есть психические проблемы, однако ребенок по состоянию здоровья не может нормально посещать уроки, поэтому отстает от одноклассников. Утверждения учителей оказались безосновательными.
Сейчас ребенок посещает Центр социальной помощи детям Гюмри. С ним работают специалисты, и мальчик психологически чувствует себя лучше. Он начал участвовать в занятиях, однако проблемы со здоровьем окончательно не решены.
Внучке Гаянэ Мкртчян три года. Она ходит в детский сад.
Арман и Гаянэ не зарегистрировали свой брак, этого не захотел Арман. Однако отцовство он признал. Поэтому оформление развода не имеет смысла. Гаянэ осталась одна с двумя несовершеннолетними детьми и свекровью. Идти ей было некуда.
Родители Гаянэ умерли, а у брата и сестры свои семьи. Выйдя замуж, молодая женщина посвятила себя семье и детям, поэтому трудового стажа у нее нет.
“Я пыталась найти работу, но я не получила специального образования. Кроме того, дети еще маленькие и нуждаются в уходе”,- говорит наша собеседница.
Единственный работник в семье – бабушка. Она работает в пекарне и получает в день 2000 драмов. Однако сейчас здоровье не позволяет ей работать, как прежде, по 12 часов в день и даже больше, поэтому пришлось оформиться на полставки, а значит, получать меньше 2000 драмов в день.
Основной источник дохода семьи – пособие в размере 25 тысяч драмов и нестабильная зарплата бабушки. В общей сложности получается около 50 тысяч драмов в месяц. Иногда при возможности им помогает племянник Гаянэ.
Провожая нас, женщина сказала: “Мы решили рассказать о нашей жизни, так как другого выхода у нас нет”.
Желающие оказать помощь этой семье могут написать нам: [email protected], или позвонить по телефону: 010-56-33-63