50 հազար դրամով ապրող ընտանիքը․ «Որոշել ենք բարձրաձայնել մեր ապրուստի մասին»
Գայանե Մկրտչյանը, իր հարսը՝ նորից Գայանեն, եւ երկու անչափահաս թոռները չունեն մշտական բնակության վայր։ Չորսով ապրում են Գայանեի եղբոր սեփական տանը՝ Գյումրիում։
Հարսը՝ Բժշկյան Գայանեն եւ սկեսուրը՝ Մկրտչյան Գայանեն
Զբաղեցնում են տան միայն երեք սենյակները, մնացածը դատարկ են, չկա ո՛չ դուռ, ո՛չ կահույք, ո՛չ էլ ներքին հարդարանք։ Ձմռանը տաքանում են փոքր վառարանով, բայց այս տարի գումարի սղության պատճառով փայտ չեն կարողացել գնել, վառում են ինչ պատահի։
«1988-ի երկրաշարժի արդյունքում կորցրեցի ամուսնուս ու երկու երեխաներիս հետ մնացի մենակ, եղբայրս այս տանը չէր բնակվում, մենք տեղափոխվեցինք այստեղ»,- ասում է Գայանե Մկրտչյանը։
Վերջինիս դուստրը ամուսնացել է եւ հիմա ապրում է Ռուսաստանում, իսկ որդին՝ Արմանը, ապրում էր Գյումրիում նրանց հետ։ Բայց ամուսնանալուց հետո Արմանը սկսեց գնալ Ռուսաստան արտագնա աշխատանքի։
«Չգիտեմ` ինչպես ստացվեց, բայց կապը կամաց-կամաց թուլացավ, նա (Արմանը՝ խմբ.) սկսեց հազվադեպ գալ Հայաստան, առաջ գումար էր ուղարկում, հիմա դա էլ չի անում»,- պատմում է Գայանե Մկրտչյանը։
Մեր այցի ժամանակ տիկին Գայանեն ասաց, որ որդին վերադարձել է, բայց չի ցանկացել մնալ ընտանիքի հետ։ Եկել էր անձնագիրը փոխելու։
«Վերջին անգամ հետս խոսելիս ինձ ասաց, որ մի քանի օրից հետ է գնալու Ռուսաստան ու էլ չի պատրաստվում վերադառնալ»,- ասաց Գայանե Մկրտչյանը ։
Նա չգիտի, թե արդյոք որդին նոր ընտանի՞ք է կազմել Ռուսաստանում, բայց կասկածներ ունի, որ ընտանիքից կտրվելու պատճառը հենց դա է։
Առաջին թոռնիկը՝ Տ-ն, հաճախում է դպրոց, սովորում է 4-րդ դասարանում։ Երեխան ակնոց է կրում, քանի որ ծնվելուց մի քանի տարի անց նրա մոտ հայտնաբերել էին տեսողական խնդիրներ։ Երեխայի բուժումը հնարավոր էր միայն Երեւանում։
Բուժման գումար չունենալու պատճառով դիմել էին տարբեր կազմակերպությունների, մեկ անգամ 10 հազար դրամ են ստացել Շիրակի մարզպետարանից՝ Երեւան գնալու ճանապարհածախսը հոգալու համար։
Մայրը՝ Գայանեն, ասում է, որ դպրոցում պնդում էին, թե երեխան հոգեկան առողջության խնդիրներ ուներ։ Բայց առողջական խնդիրների հետեւանքով Տ-ն դասերին չէր կարողանում լիարժեք մասնակցել եւ հետ էր մնում։ Այդ պնդումները, պարզվեց, անհիմն էին։
Հիմա երեխան հաճախում է «Գյումրու համայնքի երեխաների սոցիալական հոգածության կենտրոն», նրա հետ աշխատում են մասնագետները, ու նա հոգեբանորեն ավելի լավ է զգում, սկսել է դասերին մասնակցել, բայց առողջական խնդիրները դեռ լիովին չեն լուծվել։
Երկրորդ թոռնիկը՝ Մ-ն, 3 տարեկան է, հաճախում է նախակրթարան։
Արմանն ու Գայանեն իրենց ամուսնությունը զագսում չեն գրանցել՝ Արմանը չի ցանկացել, բայց հայրությունը ճանաչել է։ Ուստի ամուսնալուծվելու իմաստն էլ է կորում, Գայանեն մնացել է մենակ իր անչափահաս երեխաների եւ սկեսրոջ հետ, ուրիշ գնալու տեղ չունի։
Գայանեի ծնողները մահացել են, իսկ եղբայրն ու քույրը ամուսնացած են, ապրում են Գյումրիում իրենց ընտանիքների հետ։
Ամուսնանալուց հետո 33-ամյա Գայանեն միշտ զբաղվել է երեխաներով, ինչի պատճառով էլ աշխատանքային փորձ չունի։
«Փորձել եմ աշխատանք գտնել, բայց որեւէ մասնագիտական կրթություն չունեմ, բացի այդ, երեխաները դեռ փոքր են եւ խնամքի կարիք ունեն»,- պատմում է Գայանեն։
Տան միակ աշխատողը տատիկն է՝ աշխատում է հացի արտադրամասում, օրական ստանում է 2000 դրամ։
«Առողջական վիճակս էլ չի ներում, որ առաջվա նման 12 ժամ եւ ավել աշխատեմ, դրա համար հիմնականում աշխատում եմ կես դրույքով»,- նշում է տիկին Գայանեն, իսկ սա նշանակում է, որ 2000 դրամի փոխարեն նա ստանում է ավելի քիչ աշխատավարձ։
Ընտանիքի հիմնական եկամուտը նպաստն է՝ 25 հազար դրամ, եւ տատիկի ոչ կայուն աշխատավարձը։ Ընդհանուր առմամբ, ամսական ընտանիք է մտնում մոտ 50 հազար դրամ։ Մեկ-մեկ հնարավորության դեպքում ընտանիքին օգնում է տիկին Գայանեի եղբորորդին։
Վերջում մեզ ճանապարհելիս տիկին Գայանեն ասաց՝ «որոշել ենք բարձրաձայնել մեր ապրուստի մասին, քանի որ այլ ելք չունենք»։
Ընտանիքին օգնելու համար կարող եք գրել մեզ՝ [email protected] կամ զանգահարել 010-56-33-63 հեռախոսահամարով:

Gyumri Family of Four Survives on $105 Monthly: “We have to publicize our plight”
Gayaneh Mkrtchyan, her daughter-in-law, and her two underage grandchildren have no permanent place of residence.
All four are temporarily living in a Gyumri house owned by Mkrtchyan’s brother.
Gayaneh Bzhshkyan, Mkrtchyan’s daughter-in-law, is still married to her son Arman. He’s now off in Russia, working. It appears he doesn’t want anything to do with his wife and two kids back in Armenia.
The four of them occupy three rooms in the Gyumri house.  The rest are empty.
Portrait 1.jpg (747 KB) Portrait 2.jpg (707 KB)
Photo: Gayaneh Bzhshkyan and Gayaneh Mkrtchyan
There are no doors or furniture in the Gyumri house. They use a wood stove to heat the space. This winter, they had no money to purchase wood.
“I lost my husband in the 1988 earthquake and was left alone to raise my two children. My brother wasn’t living in this house, so we moved here,” said Mrs. Mkrtchyan.
Mkrtchyan’s daughter got married and now lives in Russia. Mkrtchyan’s son Arman used to live with his mother and wife in Gyumri. After getting married, Arman went to Russia to work.
"I don't know what happened, but the connection slowly faded. He (Arman, ed.) rarely came to Armenia. He used to send money. Now he doesn't," said Mrs. Mkrtchyan.
2.jpg (710 KB) 3.jpg (622 KB)
4.jpg (706 KB) 5.jpg (831 KB)
During our visit, Mrs. Mkrtchyan said her son had returned but did not want to stay with his family. He had come to renew his passport.
"Last time I talked to him, he told me that he would go back to Russia in a few days and that he was not going to return," Mrs. Mkrtchyan said.
She doesn’t know if her son has formed a new family in Russia, but suspects this is the reason for his staying aloof from the family in Armenia.
One of the grandchildren is in the fourth grade. The child wears glasses because a few years after he was born with visual problems. Medical treatment of the child was possible only in Yerevan.
Due to the lack of medical treatment, they applied to different organization. They once received 10,000 drams from the Shirak Provincial Administration to cover the cost of traveling to Yerevan.
tigran 1.jpg (538 KB) tigran 2.jpg (562 KB)
Gayaneh Bzhshkyan says the school claimed that the child had mental health issues. But due to health problems, the boy was unable to regularly attend classes and was lagging. The allegations of mental health problems turned out to be baseless.
The child now attends the Gyumri Community Care Center for Children. Specialists work with him and he feels better psychologically. He has begun to attend classes, but his health issues have not yet been fully resolved.
The second grandchild is 3 years old and attends preschool.
m1.jpg (807 KB) m2.jpg (732 KB)
Arman and Gayaneh did not register their marriage; Arman did not want to, but he has recognized his paternity. Thus, there’s no legal point for a divorce. Mrs. Bzhshkyan is on her own, to fend for herself and her children. Her parents have since passed away. Her brother and sister are married, living in Gyumri with their families.
Bzhshkyan, 33, has no work experience. "I've tried to find a job, but I don't have any professional education. Besides, the children are still young and need care," she says.
Mrs. Mkrtchyan is the only one working. She has a job at a bakery and was making 2,000 drams daily. "My health doesn’t allow me to work twelve hours or more a day like I used to. I mainly work part-time," she says, which means she’s now earning less.
The family also receives 25,000 drams monthly in social assistance from the government. Thus, in total, the family of four survives on around 50,000 drams ($105) every month.  Mrs. Mkrtchyan says her nephew helps financially when possible.
976A0768.jpg (689 KB)
As we were leaving, Mrs. Mkrtchyan confessed, "We have decided to publicize our plight because we have no recourse.”
Those wishing to assist this family can write to us at [email protected] or call the Hetq office at 010-56-33-63.
--------
Follow Samson on Twitter: @mrtrsyns
Mark
Dear Sir or Madam, I stumbled across the plight of this family. I am in Gyumri and am interested in contributing a small sum of money to help these folks out. Kindly tell me where I can go to contribute to their relief fund. With Regards, Mark