Եզդիաբնակ Թլիկում ջրի խնդիրը չի լուծվում
Թուրքիայի սահմանից 200 մ հեռավորության վրա գտնվող Թլիկի ջրի հարցը 2019-ին էլ չլուծվեց։ Բնակիչների մեծ հույսերը նորից չարդարացան, 2020-ը դիմավորեցին առանց ջրի։
Ջրի խնդիրը մամուլում շատ է լուսաբանվել, Թլիկը «Հետքի» ուշադրության ներքո է արդեն 5 տարի։ Թլիկցիները շատ խոստումներ են լսել տարբեր մարդկանցից ու պետական մարմիններից, խնդիրը լուծելու շատ տեսլականներ ու պլաներ են տեսել, բայց սառույցը տեղից չի շարժվում։
Կարծես, այս հարցը լուսաբանելը դարձել է անօգուտ զբաղմունք՝ դեռ քա՞նի հոդված է պետք գրել, քա՞նի անգամ է պետք ահազանգել, որ այստեղ ապրող մարդկանց ջրի, սանիտարական պայմանների և հիգիենայի հասանելիության իրավունքը այլեւս չանտեսվի։
Շուրջ 27 տարի մշտական ոռոգման եւ խմելու ջուր չունենալը տեղացիների համբերության բաժակն արդեն վաղուց լցրել է։
Գյուղի մեծ մասը արտագաղթել է, մնացողներն էլ ասում են, որ ապրում են անապատում։ Թլիկում ծառերը կարելի է հաշվել մատների վրա։ Այստեղ կա շուրջ 2600 մանր եղջերավոր և 350-400 խոշոր եղջերավոր անասուն, բայց բնակիչներն անասունների քանակը ստիպված չեն ավելացնում, որովհետեւ ձեռք չի տալիս ու կենդանիները մեղք են առանց ջրի։
Անցած կիրակի օրը՝ հունվարի 19-ին, Թլիկում նորից ընտրում էին համայնքի ղեկավարի։
Նոր ընտրություններ էին նշանակվել, քանի որ դեկտեմբերի 8-ի հերթական ընտրությունների ժամանակ միակ թեկնածու, համայնքի գործող ղեկավար Սլավիկ Սալոյանը պարտվել էր 9 կողմ և 13 դեմ ձայնով: Այս անգամ կար երկու թեկնածու՝ գործող համայնքապետն ու Թլիկի դպրոցի եզդիերենի ուսուցիչ Ալիկ Մստոյանը։
Ամբողջ օրն անցկացրեցի Թլիկում՝ գնացել էի ընտրությունները լուսաբանելու։
Ընտրություններն անցնում էին շատ հանգիստ, այլ կերպ հնարավոր էլ չէր՝ Թլիկի բնակչության թիվը հազիվ 100 հոգի լինի, մեծ մասն էլ գյուղի գրանցում չունեն։ Չնայած ընտրողների ցուցակում ներառված էր ընտրելու իրավունք ունեցող 114 հոգի։
Կեսօրն անց ընտրատեղամասում ինձ մոտեցավ Մրազն ու խնդրեց գնալ իրենց տուն՝ ջրատար մեքենան ոռոգման ջուր էր բերել ու իր եղբայրը՝ Մամեն, խնդրում էր նկարել։
Հինգ րոպեից տեղում էի, ինձ դիմավորեցին Մամեն ու Յուրիկը, ծանոթացանք։ «Արի, եղբայր, նկարի թող տեսնեն ոնց ենք ապրում»,- ասաց Մամեն։ Մինչ նրա երեք որդիները ջրատար մեքենայի վրա էին խաղում, Մամեն սկսեց պատմել։
Գյուղում տեղադրված կանաչ ցիստեռնը, որում պոմպի միջոցով Ախուրյանից ջուր են հավաքում, արդեն երկու ամիս է չի աշխատում։ Դրա համար ստիպված խնդրում են, որ ոռոգման եւ անասունների համար ջուրը կողքի գյուղից բերեն։
Ջրի մի «ռեյսը» արժե 7000 դրամ, 5-7 օրը մեկ ջուրը վերջանում է։ «Առաջ գոնե ձյունը շատ էր գալիս, հալեցնում էինք ու տալիս անասուններին, բայց երկու տարի է նորմալ ձյուն նույնիսկ չկա»,-շարունակեց Մամեն, ավելացնելով, որ խմելու ջուրը գնում են Թալինից եկող մեքենայից՝ 40 լիտրը 350 դրամ է։
Թլիկում մաշկի վրա հնարավոր է զգալ այն պնդումը, որ անապատացման տեսանկյունից Հայաստանը շատ խոցելի երկիր է։
Ըստ որոշ տվյալների, Հայաստանի 40-60%-ը անապատացման եզրին է։ Անապատացման պատճառները կապված են եւ՛ երկրի աշխարհագրական դիրքին, եւ՛ գլոբալ տաքացմանը, եւ՛ արտեզյան ջրերի անխնա եւ անհեռատեսական օգտագործմանը։
Մամեն առաջարկեց ցույց տալ նաեւ խոհանոցը։ Փոքր շինությունը ծառայում է եւ՛ որպես բաղնիք, եւ՛ որպես խոհանոց։ Լողանում են այստեղ, դույլերով ջուրը տաքացնում են փայտից վառարանով, քանի որ գյուղում գազ չկա։ Ջրի եւ այլ ծախսերը եկամուտներից շատ են։
Վերջում Մամեն անդրադարձավ ընտրություններին, նշեց, որ անձերն իրենց համար կարեւոր չեն, կարեւորը ջրի հարցը լուծվի, բայց «գործող գյուղապետը չկարողացավ չորս տարում այս խնդիրը լուծել, դրա համար էլ բնակիչների մեծ մասը նախորդ ընտրություններին նրան դեմ քվեարկեց»։
Այդ օրն ընտրություններին մասնակցեց 33 ընտրող։ Ընտրատեղամասի փակվելուց կես ժամ անց հաշվարկն արդեն ավարտվել էր։ Հաղթեց գործող գյուղապետ Սլավիկ Սալոյանը՝ 17 ձայնով։
Սալոյանի օգտին քվեարկելու համար եկել էին իր բարեկամները արտերկրից, որոնք արդեն վաղուց Թլիկում չեն բնակվում։ Բնակիչները ասում էին, որ դա արդար չէ։
Ինձ հետ զրույցում Սալոյանն ասաց, որ որեւէ օրենք նրանք չեն խախտել։ Իսկ ոռոգման ջրի խնդրի մասով նշեց, որ այս տարի հաստատ այն կլուծվի. ամեն ինչ անելու են, ընթացքում է, մնում է որոշ թղթային հարցեր պարզաբանել։
Խմելու ջրի խնդիրը ավելի բարդ է, կապված է մեծ գումարներին։ Ըստ էության, այն դեռ շարունակելու է մնալ օդից կախված։

Tlik, a mostly Yazidi-inhabited village in Armenia a mere 200 meters from the Turkish border, still lacks a permanent supply of drinking and irrigation water.
This problem has plagued Tlik for the past 27 years and the patience of local residents, those that have remained, is growing thin.
Many have simply moved away.
Residents have heard any number of government officials and other promise to resolve the matter. None of their promises have been fulfilled.
Tlik’s plight has been widely covered in the press, and Hetq has focused on the village for the past five years.
Covering this issue has become a pointless occupation. How many articles need to be written, how many times should we raise the alarm so that the right of people living here to access water, sanitation and hygiene is no longer ignored?
Last Sunday, January 19, Tlik voters went to the polls to elect a community leader.
This new election was held because then incumbent community leader Slavik Saloyan, the only candidate for the post lost in the December 8 election by a vote of 9 for and 13 against.
This time there were two candidates - the incumbent mayor and the Yazidi language teacher of the Tlik school, Alik Mstoyan.
I spent the whole day covering the election in Tlik.
The voting was peaceful enough. It had to be. The village only has a population of one hundred or so. I was surprised to learn that there are 114 names on the voter role.
I met Mraz, a Tlik resident, in the afternoon. A truck carting irrigation water had just arrived at his house. The water is collected from nearby villages.
Mraz invited me to his home. Near the truck, I also met Mame, his brother, who asked me to take photos.
Each truck shipment of irrigation water costs 7,000 drams. The water lasts for a week at most.
“Come brother. Take a video. Let people see how we live,” Mame said, as his three sons played on the truck.
Mame told me that irrigation water must be trucked in from the nearby town of Talin because the pump used to fill Tlik green cistern from the Akhouryan River has been broken for the last two months.
“In the past, we could melt the abundant snow and water the animals. We haven’t seen a normal snowfall in two years,” Mame said, adding that he pays 350 drams for forty liters of drinking water shipped by the truck.
Walking through Tlik, I understood just how vulnerable Armenia is in terms of desertification. There are almost no trees in the village.
According to some data, 40-60% of Armenia is on the verge of desertification. The causes of desertification are related to both the geographical position of the country, global warming, and the relentless short-sighted use of artesian water.
Mame also offered to show us the kitchen. The small building serves as a bathroom and a kitchen. The family bathes here, heating the water brought by hand in buckets over wood stoves since there is no gas in the village.
Towards the end of our conversation, Mame referred to the election, noting that resolving the water issue was uppermost in the minds of voters.
“Since the incumbent mayor was not able to solve this problem for four years, most residents voted against him in the previous elections,” Mame said.
On Election Day, January 19, 33 voters cast ballots. Half an hour after the polls closed, the count had already been completed. The incumbent, Slavik Saloyan, won with 17 votes.
Saloyan’s friends, who haven’t resided in Tlik for years, travelled from overseas just to vote in his favor. Residents said it was not fair.
Saloyan told me said that they had not violated any law.
He said the irrigation water matter would be resolved this year. What remains is to get some paperwork in order, Saloyan claimed.