Հերիքնազ Տիգրանյանի խոսքով` Հայաստանը բեկումնային ցուցանիշ է գրանցել կոռուպցիայի դեմ պայքարում
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» ՀԿ-ի նախկին իրավախորհրդատու Հերիքնազ Տիգրանյանը Ազգային ժողովի նիստին հայտարարեց կոռուպցիայի դեմ պայքարում Հայաստանի արձանագրած հաջողությունների մասին:
«Երեկ «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» Բեռլինի գրասենյակը հրապարակել է իր ամենամյա զեկույցը կոռուպցիայի ընկալման համաթվի վերաբերյալ, և այս րոպեներին ներկայացվում է «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» կազմակերպության Հայաստանի գրասենյակի զեկույցը կոռուպցիայի ընկալման համաթվի վերաբերյալ: Վերջին յոթ տարիների ընթացքում Հայաստանը բեկումնային ցուցանիշ է գրանցել՝ 180 երկրների շարքում բարելավելով իր դիրքերը՝ 105-րդ տեղից հասնելով 77-րդ հորիզոնական: Կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը նախորդ տարիներին 33-35 է եղել, այս տարի 42 թիվն ունենք` զրոյից հարյուր բալանոց սանդղակում, որտեղ զրոն ամենակոռումպացված երկրների շարքն է: Մենք ձգտում ենք հասնել հիսունի շեմին, ուրախ եմ այս թվի համար»,- ասաց Տիգրանյանը:
Քաղաքական մեծամասնության պատգամավորի խոսքով` այս ցուցանիշը վկայում է այն մասին, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարն իրական է, և իշխանությունները կոմպրոմիս չունեն կոռուպցիայի հետ:

В борьбе с коррупцией Армения добилась перелома – Эрикназ Тигранян
На сегодняшнем заседании Национального Собрания депутат парламентской фракции “Мой шаг”, бывший юрисконсульт общественной организации “Антикоррупционный центр “Трансперенси Интернешнл” Эрикназ Тигранян рассказала об успехах Армении в борьбе с коррупцией.
“Вчера берлинский офис “Трансперенси Интернешнл” опубликовал ежегодный доклад об индексе восприятия коррупции. В эти минуты представляется доклад армянского офиса “Трансперенси Интернешнл” об индексе восприятия коррупции. За последние семь лет Армения добилась перелома, значительно улучшив свои позиции: среди 180 стран Армения поднялась со 105-го места на 77-е.
В предыдущие годы индекс восприятия коррупции составлял 33-35, в этом году - 42 по шкале от нуля до ста баллов, где 0 – это самые коррумпированные страны. Мы стремимся приблизиться к 50-му месту. Я очень рада этим достижениям”,- отметила депутат.
По словам Эрикназ Тигранян, этот показатель свидетельствует о том, что борьба с коррупцией реальна, власти не идут на компромиссы.