Դավիթ Անանյանը` ՀԴՄ սարքերի անբավարարության մասին
Մի շարք տնտեսվարողներ հարց են բարձրացնում, որ Հայաստանում ՀԴՄ նոր սերնդի սարքեր չկան: Այս մասին ԱԺ նիստին ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանը` դիմելով Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանին:
«Նրանք կանգնել են մի խնդրի առաջ` անում են ներդրում, սակայն սարքեր չկան, դիմում են ՊԵԿ, նրանց ուղղորդում են համապատասխան ՊՈԱԿ, այն էլ իր հերթին մասնավոր կազմակերպություններ է ուղղորդում, որոնք գրանցված են List.am կայքում»,- ասաց պատգամավորը:
Դավիթ Անանյանի խոսքով` հսկիչ դրամարկղային մեքենաների շուկայի ազատականացման գործընթացը մեկնարկել է 2018-ի հոկտեմբերից:
«Մենք հանրության պահանջը դարձրինք իրավակարգավորումների փոփոխության հիմք: 2018-ի նոյեմբերին շուրջ 11 տնտեսվարող սուբյեկտ հանձնառություն առավ, որ նպատակ ունի մուտք գործել այդ շուկա, ցավոք սրտի մեր գործընկերները լավ չէին ուսումնասիրել շուկան ու նրբությունները: Իրենց թվում էր՝ դա սարք ձեռք բերելու ու վաճառելու գործընթաց է»,- ասաց նա:
Դավիթ Անանյանը հայտնեց նաև, որ երեք տնտեսվարող սուբյեկտ այս տարվա հունվարին ներմուծել են 3000 հսկիչ դրամարկղային մեքենա:
«Մեր գործընկերներն ասում են, որ ՀԴՄ-ները վաճառվելու են 120 հազար դրամով` առանց ԱԱՀ-ի: Մենք վստահ ենք, որ փետրվարի սկզբից գործընթացը մեկնարկելու է, և փետրվարի վերջին որևէ չբավարարված պահանջարկ չենք ունենալու»,- ասաց նա:

Давид Ананян о нехватке контрольно-кассовых аппаратов
Ряд хозяйствующих субъектов поднял вопрос отсутствия в Армении контрольно-кассовых аппаратов нового поколения. Об этом заявила сегодня в парламенте депутат фракции “Просвещенная Армения” Ани Самсонян, обращаясь к председателю Комитета госдоходов Давиду Ананяну.
“Эти люди встали перед проблемой: они осуществляют инвестиции, однако аппаратов до сих пор нет. Они обращаются в КГД, откуда их направляют в государственную некоммерческую организацию, а та в свою очередь в частные организации, которые зарегистрированы на сайте list.am”,- сообщила депутат.
Д.Ананян отметил, что процесс либерализации рынка контрольно-кассовых аппаратов начался с октября 2018 г.
“В ноябре 2018-го 11 хозяйствующих субъектов изъявили желание развернуть деятельность на этом рынке. К сожалению, наши партнеры в недостаточной степени изучили рынок и все его тонкости. Им казалось, что дело всего лишь в приобретении и продаже ККА”,- пояснил председатель Комитета госдоходов.
Он также сообщил, что в январе этого года три хозяйствующих субъекта уже доставили 3000 контрольно-кассовых аппаратов.
“По словам наших партнеров, ККА будут продаваться по 120 тысяч драмов без НДС. Мы уверены, что этот процесс начнется уже в феврале, и к концу месяца спрос будет полностью удовлетворен”,- заверил Давид Ананян.