«Ռոսավիացիան» իր փոխադրողին թույլատրել է շաբաթական 7 անգամ Ղրիմից Երեւան թռչել, հայկական կողմը փաստաթղթերը դեռ չի ստացել
Օրեր առաջ ռուսական մամուլում լուր տարածվեց այն մասին, որ Ռուսաստանի «Իկար» ավիաընկերությունը (ներկայանում է «Pegas Fly» ապրանքանիշով) չվերթներ է իրականացնելու Ղրիմի մայրաքաղաք Սիմֆերոպոլի ու Երեւանի միջեւ: Հաշվի առնելով Ղրիմի՝ որպես ռուսական տարածք միջազգայնորեն ճանաչված չլինելու հանգամանքը՝ այս լուրը բավականին հետաքրքիր էր: Ընդ որում՝ առաջին անգամ չէ, որ խոսակցություն է բացվում Հայաստանից դեպի Ղրիմ ուղիղ չվերթների մասին:
Հիշեցնենք, որ 2014-ի մարտին Ղրիմը հանրաքվեով միացավ Ռուսաստանին, ինչը, սակայն, Ուկրաինայի եւ միջազգային հանրության կողմից համարվեց ռուսական անեքսիա: Նույն տարվա սեպտեմբերին խոսք բացվեց Սիմֆերոպոլ-Երեւան-Սիմֆերոպոլ չվերթների մասին: Այդ մասին պաշտոնապես հայտնել էր Ղրիմի տրանսպորտի նախարարը: Ուկրաինայի կազմից դուրս գալուց հետո Ղրիմից դեպի Հայաստան եւ Թուրքիա ուղիղ չվերթները պիտի լինեին առաջին միջազգային թռիչքները Սիմֆերոպոլի օդանավակայանի համար: Երեւանն ու Սիմֆերոպոլն իրար պիտի կապեր չեչենական «Գրոզնիա Ավիան», սակայն ուղիղ չվերթներ այդպես էլ չկայացան: «Հետքի» աղբյուրն այն ժամանակ հայտնել էր, որ ուղիղ չվերթների մասին լուրից հետո ամրիկյան կողմը սպառնացել էր պատժամիջոցներ կիրառել Հայաստանի նկատմամբ, ինչից հետո էլ Երեւանի ու Ղրիմի միջեւ թռիչքները փոփոխության ենթարկվեցին: «Գրոզնիա Ավիան» փոխեց երթուղին. ավիաընկերությունը 2014-ի նոյեմբերից մեկնարկեց Երեւան-Անապա-Սիմֆերոպոլ չվերթը: Քանի որ թռիչքի Անապա-Սիմֆերոպոլ հատվածը Ռուսաստանի տիրույթում էր, Հայաստանի հանդեպ որեւէ դժգոհություն չէր կարող լինել: Բայց արժե նշել, որ «Ռոսավիացիան» չեչենական ընկերությանը դեռ 2014-ի ամռանը թույլատրել էր իրականացնել Սիմֆերոպոլ-Երեւան-Սիմֆերոպոլ ուղիղ չվերթներ, ավելին՝ ընկերության կայքում տոմսեր էին առաջարկվում ոչ թե Երեւան-Անապա, այլ հենց Երեւան-Սիմֆերոպոլ ուղղության համար:
Միջազգային թռիչքների համար փակ է ոչ միայն Սիմֆերոպոլի օդանավակայանը, որը 2014-ի մարտից ընդունում է բացառապես ներռուսաստանյան չվերթներ, այլեւ փակ է համարվում Ղրիմի օդային տարածքը, որը, սակայն, ռուսական կողմն անտեսում է: 2014-ից մինչ օրս Ուկրաինան հսկայական տուգանքներ է հաշվարկել ռուսական օպերատորների նկատմամբ, որոնք, ըստ ուկրաինական կողմի, ապօրինաբար ավիափոխադրումներ են իրականացնում դեպի Ղրիմ: Եթե Ռուսաստանն իրեն կարող է թույլ տալ անտեսել Ուկրաինայի եւ միջազգային հանրության պահանջները, ուշադրություն չդարձնել ICAO-ի եւ Եվրակոնտրոլի պահանջներին, ապա նույն բանը հասկանալի պատճառներով չի կարող անել մեր երկիրը:
Նկատենք, որ ինչպես 2014-ին, այս անգամ էլ «Ռոսավիացիան» իր փոխադրողին թույլատրել է (ավիացիոն բառապաշարում՝ նշանակել է) ուղիղ չվերթներ իրականացնել Սիմֆերոպոլի ու Երեւանի միջեւ: Այսպես՝ 2019 թ. դեկտեմբերի 16-ին «Ռոսավիացիայի» ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ալեքսանդր Սուխանովը բավարարել է «Իկար» ավիաընկեության հայտը եւ թույլատրել վերջինիս շաբաթական 7 անգամ հաճախականությամբ իրականացնել Սիմֆերոպոլ-Երեւան-Սիմֆերոպոլ ուղիղ չվերթներ: Սրանից բացի՝ «Իկարը» ստացել է նաեւ Ստավրոպոլ-Երեւան-Ստավրոպոլ եւ Ուֆա-Երեւան-Ուֆա կանոնավոր թռիչքների թույլտվություն (երկուսի դեպքում էլ՝ շաբաթական 2 անգամ):
Ինչպես ասում են, այժմ գնդակը ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեի դաշտում է: Այդուհանդերձ, ՔԱԿ-ի օդային փոխադրումների կարգավորման վարչության պետ Ստեփան Փայասլյանը «Հետքին» հայտնել է, որ մինչ օրս հայկական կողմը չի ստացել «Իկարի» հայտը եւ դրան կից՝ «Ռոսավիացիայի» կողմից արված նշանակումները նոր չվերթների համար: Մեր հարցին, թե արդյոք փաստաթղթերը ստանալու դեպքում ՔԱԿ-ն իրավունք կտա ռուսական օպերատորին ուղիղ թռիչքներ իրականացնել Երեւանից Ղրիմ, Փայասլյանը կոնկրետ պատասխան չտվեց՝ նշելով, որ հայտը կքննարկեն ստանալուց հետո:
Ղրիմի խորհրդարանի զբոսաշրջության, առողջավայրերի եւ սպորտի հանձնաժողովի նախագահ Ալեքսեյ Չեռնյակն ասել է, որ չվերթները մեկնարկելու են մարտից: Նշենք, որ մարտի վերջին բացվում է ամառային աերոնավիգացիոն սեզոնը, որը շարունակվում է մինչեւ հոկտեմբերի վերջ:
Այդուհանդերձ, հաշվի առնելով 2014-ի փորձը, կարելի է ասել, որ հայկական կողմը կխուսափի միջազգային սկանդալում հայտնվելուց, եւ «Իկարը» ստիպված կլինի Երեւանից իր ուղեւորներին տեղափոխել նախ Ռուսաստանի՝ միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում գտնվող որեւէ կետ, օրինակ՝ Սոչի, այնուհետ՝ Սիմֆերոպոլ, այսինքն՝ այնպես, ինչպես Անապայի միջոցով անում էր «Գրոզնի Ավիան»:
1993-ին հիմնադրված «Իկար» ավիաընկերությունը, որն իբրեւ հաբ օգտագործում է Ժուկովսկու եւ Խաբարովսկի օդանավակայանները, ներկայում դեպի Երեւան չվերթներ է իրականացնում Մոսկվայից, Սանկտ Պետերբուրգից, Սոչիից, Նիժնի Նովգորոդից, Սամարայից, Վորոնեժից, Միներալնիե Վոդիից:

“Росавиация “ разрешила своему перевозчику летать из Крыма в Ереван. Армянская сторона пока не получила документы
Несколько дней назад в российской прессе появилось сообщение о том, что авиакомпания “Икар” (представляет бренд “Pegas Fly”) начнет совершать рейсы из столицы Крыма Симферополя в Ереван. Эта новость особенно примечательна с учетом непризнанности международным сообществом Крыма в качестве российской территории. Разговоры об открытии прямого воздушного сообщения между Крымом и Арменией появляются не в первый раз.
В марте 2014 г. в Крыму был проведен референдум, по результатам которого полуостров вошел в состав России. Украина и международное сообщество расценили этот шаг как аннексию Крыма со стороны РФ. В сентябре того же года появились разговоры об открытии рейса Симферополь-Ереван-Симферополь. Об этом официально сообщил министр транспорта Крыма. После выхода полуострова из состава Украины прямые рейсы в Армению и Турцию должны были стать для симферопольского аэропорта первыми международными полетами. Воздушное сообщение между Ереваном и Симферополем взялась обеспечить чеченская авиакомпания “Грозный Авиа”. Однако эти полеты так и не состоялись. Источник Hetq.am тогда сообщил, что после появления информации об открытии прямого рейса американская сторона пригрозила Армении санкциями, после чего рейс Ереван-Симферополь претерпел изменение. Авиакомпания “Грозный Авиа” изменила маршрут: с ноября 2014 г. появился рейс Ереван-Анапа-Симферополь. Поскольку участок Анапа-Симферополь находится в воздушном пространстве России, это не могло вызвать недовольство в адрес Армении. Стоит, однако, заметить, что еще летом 2014 г. “Росавиация” дала разрешение на выполнение прямого рейса Симферополь-Ереван-Симферополь. Более того, на сайте компании билеты предлагались не на рейс Ереван-Анапа, а именно на рейс Ереван-Симферополь.
Для международных полетов закрыт не только симферопольский аэропорт, который с марта 2014 г. принимает только внутрироссийские рейсы, но и всё воздушное пространство Крыма, что, однако, российская сторона игнорирует. С 2014 г. по сей день Украина рассчитала огромные штрафы для российских операторов, которые, по мнению украинской стороны, выполняют незаконные полеты в Крым. Но если Россия может позволить себе игнорировать требования Украины и международной общественности, не обращая внимания и на требования ICAO и Евроконтроля, то наша страна по понятным причинам не может поступать аналогичным образом.
Отметим, что как в 2014 г., так и сейчас “Росавиация” разрешила своему перевозчику выполнять прямые рейсы между Симферополем и Ереваном. Так, в декабре 2019 г. и.о. руководителя “Росавиации” Александр Суханов удовлетворил заявку авиакомпании “Икар”, разрешив ей семь раз в неделю выполнять рейс Симферополь-Ереван-Симферополь. Кроме того, “Икар” получил разрешение и на выполнение регулярных рейсов Ставрополь-Ереван-Ставрополь и Уфа-Ереван-Уфа (в обоих случаях дважды в неделю).
Сейчас, как говорится, мяч на поле Гражданского комитета РА. Тем не менее, начальник управления регулирования воздушных перевозок Комитета гражданской авиации Степан Пайаслян сообщил Hetq.am, что армянская сторона еще не получила заявку “Икара”. На вопрос, предоставит ли КГА в случае получения этих документов право российскому оператору выполнять полеты из Еревана в Крым, Пайаслян не дал конкретного ответа, отметив, что заявку обсудят после ее получения.
Председатель комиссии по туризму, курортам и спорту парламента Крыма Алексей Черняк сообщил, что полеты начнутся с марта этого года. Отметим, что в это время открывается летний аэронавигационный сезон, который длится до конца октября.
Тем не менее, учитывая опыт 2014 г., можно предположить, что армянская сторона не захочет оказаться в центре международного скандала, и “Икару” придется сперва перевозить своих пассажиров из Еревана в Россию (например, в Сочи), а уже оттуда в Симферополь, то есть поступить так, как поступала авиакомпания “Грозный Авиа”.
Основанная в 1993 г. авиакомпания “Икар”, которая использует в качестве хабов аэропорты в Жуковском и Хабаровске, в настоящее время выполняет полеты в Ереван из Москвы, Санкт-Петербурга, Сочи, Нижнего Новгорода, Самары, Воронежа, Минеральных Вод.