Գեորգի Կուտոյանն ուսանում էր Քեմբրիջում
ԱԱԾ նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանը, ում դին երեկ հայտնաբերվել է հրազենային վիրավորումով, ուսանում էր Մեծ Բրիտանիայում: Քննչական կոմիտեի վերջին հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Կուտոյանը 2019 թ. դեկտեմբերի 9-ին էր Հայաստան վերադարձել: Մամուլում երեկ տեղեկություն հայտնվեց, որ Կուտոյանը մինչ այդ գտնվում էր Մեծ Բրիտանիայում:
Cambrigetrust.org կայքից տեղեկանում ենք, որ Գ. Կուտոյանը բրիտանական Քեմբրիջի համալսարանի «Cambridge Trust» կրթաթոշակով 2019-2020 թթ. ուսումնական տարում իրավագիտություն էր սովորում այս համալսարանի Սբ. Էդմունդի քոլեջում:
Նշենք, որ Կուտոյանը մասնագիտությամբ իրավաբան էր, 1997-2002 թթ. սովորել եւ գերազանցությամբ ավարտել էր Ռոստովի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետը, իսկ 2002-2005 թթ. սովորել ու ավարտել էր ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Փիլիսոփայության, սոցիոլոգիայի եւ իրավունքի ինստիտուտի ասպիրանտուրան՝ դառնալով իրավաբանական գիտությունների թեկնածու: 2007-ին էլ Կուտոյանն ավարտել էր ԱՄՆ Թաֆթս համալսարանի Ֆլետչերի իրավունքի եւ դիվանագիտության դպրոցը:
Բրիտանական բիզնես ռեգիստրից տեղեկանում ենք նաեւ, որ ԱԱԾ նախկին տնօրենի քույրը՝ Աիդա Կուտոյանը, 2019 թ. հունվարին «AK Prema Consulting» անունով ՍՊԸ է հիմնել Լոնդոնի Վուդֆորդ Գրին (Woodford Green) շրջանում: Ընկերությունն զբաղվում է խորհրդատվական ծառայությունների մատուցմամբ: ՍՊԸ-ի միակ սեփականատերն ու տնօրենը Ա. Կուտոյանն է: Վերջինս բրիտանական ընկերության փաստաթղթերում ներկայացված է որպես Ուկրաինայի քաղաքացի, չնայած հայտնի է նաեւ, որ Աիդա Կուտոյանը ՀՀ քաղաքացիություն ունի, Երեւանի բնակիչ է:

Георгий Кутоян учился в Кембридже
Бывший директор Службы национальной безопасности Армении Георгий Кутоян, тело которого было найдено с огнестрельным ранением, учился в Великобритании. В последнем сообщении Следственного комитета отмечается, что Кутоян вернулся в Армению 9 декабря 2019 г. Вчера в прессе появились сведения о том, что до этого он находился в Великобритании.
Согласно сайту cambridgetrust.org, в 2019-2020 учебном году Георгий Кутоян учился в колледже святого Эдмунда Кембриджского университета на стипендию "Cambridge Trust” этого учебного заведения.
Отметим, что Кутоян по образованию был юристом. В 1997-2002 гг. он учился на юридическом факультете Ростовского государственного университета, который окончил с отличием, а в 2002-2005 гг. учился и окончил аспирантуру Института философии, социологии и права Национальной Академии наук РА, получив научную степень кандидата юридических наук. В 2007-ом Кутоян окончил Школу права и дипломатии имени Флетчера университета Тафтс (США).
По данным британского бизнес-реестра, сестра бывшего директора СНБ Аида Кутоян в январе 2019 г. основала в лондонском районе Вудфорд Грин (Woodford Green) ООО “AK Prema Consulting”. Компания оказывает консалтинговые услуги. Единственным собственником и директором ООО является А.Кутоян. Последняя в документах британской компании указана как гражданка Украины, хотя известно, что Аида Кутоян имеет также гражданство Армении и является жительницей Еревана.