Ըստ ընդդիմադիր պատգամավորի՝ 41 մեծամասնական պատգամավորի մանդատ արդեն իշխանության գրպանում է
100 տոկոսանոց ընտրակարգին անցնելու հարցն այսօր ժողովրդի համար ամենահրատապ հարցը չէ, սակայն իշխանություններից ավելի շատ ոչ ոք մտահոգված չէ, որ ընտրություններն անցկացվեն արդար և ժողովրդավարական չափանիշներով: Այս մասին այսօր՝ խորհրդարանական ընդդիմության ներկայացրած «Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ, արտահերթ ելույթով ասաց Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
ԱԺ մյուս փոխնախագահ Սամվել Բալասանյանը ևս արտահերթ ելույթ ունեցավ և նշեց, որ պետք չէ քննադատել մեծամասնական պատգամավորներին, քանի որ ինքը, լինելով մեծամասնականով ընտրված պատգամավոր, «17 հատ» օրենքի նախագծի հեղինակ ու համահեղինակ է: Բացի դրանից՝ մեծամասնական պատգամավորները ներկայացնում են մարզերի խնդիրները:
Սամվել Բալասանյանը նշեց, որ ԲՀԿ խմբակցությունը վաղվա քվեարկությունից առաջ նիստ կհրավիրի և իր քվեարկությամբ դիրքորոշում կհայտնի:
ԲՀԿ-ական պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն էլ հայտարարեց, որ «քաղաքական մոտիվացիայով» խորհրդարան ունենալու համար պետք է աստիճանական անցում կատարվի համամասնական ընտրակարգին, և դա ամրագրված է նաև ԲՀԿ-ի 2007թ. նախընտրական ծրագրում:
Նաիրա Զոհրաբյանը հայտարարեց, որ գլոբալ առումով կողմ լինելով համամասնական ընտրակարգին՝ խմբակցությունում պատգամավորները առանձնացել են երկու մասի, և կան պատգամավորներ, որոնք ընտրություններից 60 օր առաջ չեն ցանկանում խաղի կանոնները փոխել:
Ըստ պատգամավորի՝ ԲՀԿ-ն որոշել է վաղը՝ քվեարկության ժամանակ, պատգամավորներին տալ ազատություն, և թող յուրաքանչյուրը քվեարկի իր համոզմունքների համաձայն:
ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը հայտարարեց, թե իշխանությունը համառորեն վերջ չի տալիս այս խնդրի լուծմանը: «Եթե այլ երկրների փորձը շատ եք սիրում մեջբերել, բերեք մի երկրի օրինակ, որտեղ 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգը խափանել է երկրի ժողովրդավարությունը: Չկա այդպիսի երկիր»,- հայտարարեց պատգամավորը:
Ըստ Վ.Հովհաննիսյանի՝ իշխանությունն ամբողջ ռեսուրսները դրել է «իր տակը» և ասում է, որ հզոր է: Բացի դրանից՝ Արմեն Ռուստամյանի կարծիքով՝ արդեն իշխանության գրպանում է 41 մեծամասնական մանդատը:
ՀՀԿ-ական պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանը նշեց, թե կան կուսակցություններ, որոնք մեծամասնություն երբեք չեն դառնա, նույնիսկ 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգի դեպքում:
Հակոբ Հակոբյանի ելույթն էլ բուռն ծիծաղի առիթ տվեց ԱԺ նախագահին ու փոխնախագահներին: Հասկանալի էր, որ Հ. Հակոբյանի խոսքն ուղղված էր «Ժառանգությանը», քանի որ նշեց, թե ՀՀԿ-ն ու ԲՀԿ-ն գաղափարական կուսակցություններ են:
Ստյոպա Սաֆարյանն էլ, դիմելով համամասնական ընտրակարգին դեմ արտահայտվող արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանին, ասաց, թե արդեն 2 օր է, ԱԺ-ում քննարկվում է «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրինագիծը, և քանի՞ անգամ է մեծամասնական ընտրակարգով ընտրված պատգամավորների շուրթերից լսել, ասենք, Գեղարքունիքի մարզի ընտրողների կարծիքը:

41 мажоритарный мандат уже в кармане властей, утверждает оппозиционный депутат
Вопрос о переходе на 100-процентную пропорциональную избирательную систему на сегодняшний день не является самым актуальным для народа. При этом никто больше властей не заинтересован в том, чтобы выборы прошли на основе справедливых и демократических критериев. Об этом в своем внеочередном выступлении на сегодняшнем обсуждении законопроекта «О внесении изменений в Избирательный кодекс РА» заявил вице-спикер парламента Эдуард Шармазанов.
Во внеочередном порядке выступил и второй вице-спикер Самвел Баласанян, который призвал не критиковать депутатов-мажоритарников. Баласанян отметил, что принадлежит к их числу, но при этом является автором и соавтором 17 законопроектов. Кроме того, по его словам, депутаты-мажоритарники поднимают проблемы областей страны.
Депутат парламентской фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян отметила, что фракция в целом поддерживает переход к пропорциональной избирательной системе, однако некоторые депутаты от ППА не хотят за 60 дней до выборов менять правила игры.
По словам Наиры Зограбян, фракция «Процветающая Армения» решила предоставить своим депутатам свободу в вопросе завтрашнего голосования – «пусть каждый проголосует в соответствии со своими убеждениями».
Депутат фракции АРФ Дашнакцутюн Армен Рустамян заявил, что власти упорно не хотят окончательно решить этот вопрос. Он также отметил, что в мире нет ни одной страны, где бы 100-процентная избирательная система нанесла ущерб демократии. Кроме того, по словам Рустамяна, 41 мажоритарный мандат уже в кармане властей.
Его коллега по фракции Ваан Ованнесян подчеркнул, что власти завладели всеми ресурсами и твердят о своей силе.
Депутат фракции «Наследие» Степа Сафарян, обращаясь к выступающему против пропорциональной избирательной системы министру юстиции Грайру Товмасяну, заметил, что уже 2 дня в Национальном Собрании обсуждается законопроект «О правовом режиме чрезвычайного положения», однако ни один депутат-мажоритарник не представил мнение избирателей своей области.