Նարեկ Հարթունյանին ճնշում են Ժամացույցի գործարա՞նը խլելու համար
Ու՞մ է ձեռնտու «Նարեկացի» արվեստի միության նախագահ Նարեկ Հարթյունյանի վրա ճնշումներ գործադրելը, և, ի վերջո, ի՞նչն է պատճառը, որ հենց նրա հետևից են ընկել իշխանությունները: Լրագրողներին ամենաշատը այս հարցն էր հետաքրքրում այսօր, որին, սակայն, Նարեկ Հարթունյանը դժվարացավ պատասխանել: Նա միայն նշեց, որ այս ամենում նաև Սևակ Արզարունին է միջոց դարձել. «Սևակն արդեն ինքն էլ միջոց է, բայց միջոց ուրիշ մարդկանց, որոնք իր ամեն ինչը չարաշահում են»:
«Հետքի» խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանը, ով ուսումնասիրում է Հարթունյան-Արզարունի վեճը եւ ներկա էր ասուլիսին, կարծում է, որ Սևակ Արզարունին այս պատմության մեջ զոհ է, դրա համար էլ այժմ Հայաստանում չէ:
«Այս գործի առանցքը Երեւանի ժամացույցի գործարանն է, որի երկրորդ խոշոր բաժնետերը Հարթունյան ընտանիքն է: Առաջին բաժնետերը Մոսկվայում ապրող հայտնի հայ գործարար է: Ինչ-որ մարդիկ փորձում են Ժամացույցի գործարանի բաժնեմասը վերցնել, այդ բաժնեմասը գնահատվում է մոտ 8-10 մլն դոլար: Խնդիրը գործարանի հետ է կապված: Ժամացույցի գործարանի բաժնեմասերի վաճառքի բանակցություններին մասնակցել է ֆինանսների նախարարի առաջին խորհրդական Հայկ Դավթյանը, ով տարբեր պատմությունների մեջ է հայտնվում՝ Հյուսիսային պողոտա, էլիտար այլ շենքեր և այլն: Հայկ Դավթյանի անունը կապված է «Ալյանս» խորհրդատվական ընկերության հետ, որն իրավաբանական ծառայություններ է մատուցում տարբեր խնդիրներ ունեցող ընկերություններին: Մի խոսքով, պետք է աշխատել այս ուղղությամբ: Այդ 8-10 մլն-ի հարցն են ուզում լուծել, ուզում են Նարեկենց ճնշել, որ Նարեկը թողնի ամեն ինչ և հեռանա»,- ասաց Է. Բաղդասարյանը:

У Нарека Артуняна хотят отнять часовой завод?
Кому выгодно осуществлять давление на председателя Союза искусств “Нарекаци” Нарека Артуняна? Почему именно его преследуют власти? Журналистов больше всего интересовали эти вопросы. Однако Нарек Артунян затруднился дать на них ответы. Он лишь отметил, что во всей этой истории Севак Арзаруни стал орудием. “Севак является орудием в руках других людей, которые используют его”,- сказал Н.Артунян.
Присутствовавший на пресс-конференции редактор “Hetq”-а Эдик Багдасарян тоже считает, что Севак Арзаруни является жертвой и поэтому сегодня отсутствует из Армении.
“Главную роль в этом деле играет часовой завод. Семья Артунянов является вторым акционером этого предприятия. Первый акционер – известная личность из Москвы. Какие-то люди пытаются завладеть акциями часового завода, которые оцениваются в 8-10 млн долларов. Все дело в этом. В этих переговорах участвовал первый советник министра финансов РА Айк Давтян, который оказывается замешан в различных историях – Северный проспект и т.д. Имя Давтяна связывают и с компанией “Альянс консалтинг”, которая оказывает юридические услуги крупным армянским компаниям. Одним словом, надо отталкиваться от этого. Хотят решить вопрос этих 8-10 миллионов, хотят оказать давление на Нарека, чтобы он уехал отсюда”,- отметил Э.Багдасарян.