Նարեկ Հարթունյանին ճնշում են Ժամացույցի գործարա՞նը խլելու համար
Ու՞մ է ձեռնտու «Նարեկացի» արվեստի միության նախագահ Նարեկ Հարթյունյանի վրա ճնշումներ գործադրելը, և, ի վերջո, ի՞նչն է պատճառը, որ հենց նրա հետևից են ընկել իշխանությունները: Լրագրողներին ամենաշատը այս հարցն էր հետաքրքրում այսօր, որին, սակայն, Նարեկ Հարթունյանը դժվարացավ պատասխանել: Նա միայն նշեց, որ այս ամենում նաև Սևակ Արզարունին է միջոց դարձել. «Սևակն արդեն ինքն էլ միջոց է, բայց միջոց ուրիշ մարդկանց, որոնք իր ամեն ինչը չարաշահում են»:
«Հետքի» խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանը, ով ուսումնասիրում է Հարթունյան-Արզարունի վեճը եւ ներկա էր ասուլիսին, կարծում է, որ Սևակ Արզարունին այս պատմության մեջ զոհ է, դրա համար էլ այժմ Հայաստանում չէ:
«Այս գործի առանցքը Երեւանի ժամացույցի գործարանն է, որի երկրորդ խոշոր բաժնետերը Հարթունյան ընտանիքն է: Առաջին բաժնետերը Մոսկվայում ապրող հայտնի հայ գործարար է: Ինչ-որ մարդիկ փորձում են Ժամացույցի գործարանի բաժնեմասը վերցնել, այդ բաժնեմասը գնահատվում է մոտ 8-10 մլն դոլար: Խնդիրը գործարանի հետ է կապված: Ժամացույցի գործարանի բաժնեմասերի վաճառքի բանակցություններին մասնակցել է ֆինանսների նախարարի առաջին խորհրդական Հայկ Դավթյանը, ով տարբեր պատմությունների մեջ է հայտնվում՝ Հյուսիսային պողոտա, էլիտար այլ շենքեր և այլն: Հայկ Դավթյանի անունը կապված է «Ալյանս» խորհրդատվական ընկերության հետ, որն իրավաբանական ծառայություններ է մատուցում տարբեր խնդիրներ ունեցող ընկերություններին: Մի խոսքով, պետք է աշխատել այս ուղղությամբ: Այդ 8-10 մլն-ի հարցն են ուզում լուծել, ուզում են Նարեկենց ճնշել, որ Նարեկը թողնի ամեն ինչ և հեռանա»,- ասաց Է. Բաղդասարյանը:

The question reporters were eager to ask Nareg Hartounian at today’s press conference was who does he think is behind the financial pressures bringing brought to bear on his family and why.
Hartounian had no ready answer but said that Sevak Arzarouni, a former director of GH Storage Enterprises whom the Hartounian family charges with embezzlement, was manipulated as a pawn by more powerful figures.
Hetq Chief Editor Edik Baghdasaryan was also at the press conference and said that he thought that Arzarouni was also a victim in the affair.
“It all centers on the watch factory, in which the Hartounian family is the second largest shareholder. The first is a well-known Moscow figure. Certain individuals want to wrest the shares, estimated to be worth $8-10 million, from the family. Hayk Davtyan, a top advisor to the Minister of Finance, was in on the negotiations. Davtyan has been linked to other deals related to Northern Boulevard in Yerevan and elite residential buildings. His name is also linked to the Alyans, a legal advisory company who has provided services to companies involved in other shady deals. We’re talking about $8-10 million. Follow the money trail. They want to pressure Nareg into giving it all up and leaving Armenia,” Baghdasaryan said.