Մաշտոցի պուրակում ոստիկանության գործողությունների իրավաչափությունը
Մաշտոցի այգին տոնավաճառի վերածելու` Երեւանի քաղաքապետարանի անօրինական ծրագրի դեմ հասարակության բողոքի ձայնը հերթական անգամ փորձ արվեց ճնշել սովորական ոստիկանական բռնի մեթոդներով: Հասարակությունը ի սկզբանե միտված էր խնդրի իրավական ճանապարհով լուծմանը եւ այժմ էլ իր գործողությունները ունեն նույն խաղաղ, օրինական բնույթը: Սակայն, ինչպես հետեւում է գործընթացների բովանդակությունից, քաղաքապետարանն ընտրել է իր ապօրինի որոշումը ոստիկանական անօրինական բռնաճնշումների միջոցով կյանքի կոչելու ճանապարհը:
Մաշտոցի պուրակում ծառայություն իրականացնելիս ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների գործողությունները վկայում են այն մասին, որ ոստիկանությունը կարծես թե ձգտում է լինել բարեկիրթ, ակնհայտ կոպիտ իրավախախտումների չգնալ, գոնե ձեւականորեն պահպանել օրենքի տառը:
Սակայն այս ամենով հանդերձ ոստիկանության աշխատակիցների գործողությունները շարունակում են լինել անօրինական, թեկուզ այն պարզ պատճառով, որ նրանք «հասարակական կարգի պահպանման» կլիշեի տակ, ըստ էության, փորձում են ապահովել բացարձակ անօրինական մի որոշման իրականացումը:
Ընդ որում` ոստիկանության գործողություններին վերաբերող հարցին պետք է մոտենալ երկու ուղղությամբ: Առաջինն այն է, որ ոստիկանները չեն ներկայացրել շինարարության օրինականությունն ապացուցող թույլտվություն, թեեւ քաղաքացիները դա պահանջում էին:
Սա արդեն իսկ ոստիկանության գործունեությանը վերաբերող մի շարք իրավական ակտերի խախտում է, ինչի համար առանձին ոստիկաններ պետք է առնվազն կարգապահական պատասխանատվության ենթարկվեն:
Սակայն այստեղ կա շատ ավելի խորքային հիմնախնդիր. արդյոք ոստիկանությունը պարտավո՞ր է առանց առարկությունների եւ խնդրո առարկայի ուսումնասիրման կատարել պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների հրահանգներն ու ցուցումները:
Ահա այստեղ արդեն մի շարք հարցադրումներ են առաջանում: Իր գործողությունների օրինականությունը հիմնավորելու համար ոստիկանությունը հղում էր կատարում քաղաքապետարանից ուղարկված ինչ-որ փաստաթղթի վրա, որով ոստիկանությանը պահանջ է ներկայացվել ապահովելու Մաշտոցի պուրակում իրականացվող շինարարական աշխատանքների բնականոն ընթացքը: Արդյոք այդ փաստաթուղթը կարո՞ղ է բավարար լինել` դրանում ներկայացված պահանջը առանց քննարկման իրականացնելու համար:
Այստեղ պետք է պարզել, թե ի՞նչ իրավական փաստսթղթերով է կարգավորվում քաղաքապետարան-ոստիկանություն հարաբերությունները` կա՞ն արդյոք ընթացակարգեր: Ի՞նչ հիմնավորումներ պետք է ներկայացնի քաղաքապետարանը կամ այլ պետական մարմինը, որպեսզի ոստիկանությունը ներգրավվի իր որոշումներն իրականացնելու համար: Կա՞ արդյոք այդպիսի հիմնավորումների հաստատված ցանկ:
Քանի որ առաջանում է պատասխանատվության խնդիր, կարեւոր է նաեւ հասկանալ, թե ոստիկանությունում ինչպե՞ս են որոշումներն ընդունվում, ի՞նչ ընթացակարգով:
Կարո՞ղ է որդյոք վիճարկվել քաղաքապետարանի պահանջը ոստիկանությանը ներգրավելու հարցում, կարո՞ղ է ոստիկանությունը համարել, որ ներկայացված հիմնավորումները բավարար չեն: Առկայության դեպքում՝ մատչելի՞ է արդյոք այդ ընթացակարգը հանրությանը և այլն:
Ահա այս հարցերի պատասխաններն են, որ պետք է ոստիկանության համար լինեն հրատապ կարգով քննարկման առարկա, այլապես հասարակական ընկալման մեջ ոստիկանությունը ներկայանում է որպես պետական տարբեր կառույցների անօրինական գործողությունները պաշտպանող պատժիչ մեքենա, եւ ոչ թե իրավապահ մարմին:
Հասարակական կարգի պահպանությունը չի կարող դիտվել որպես բացարձակ եւ անվերապահ հիմնավորում անօրինական գործողությունների իրականացումը երաշխավորելու համար: Դրանով արժեզրկվում է ոստիկանության իմաստը` որպես իրավապահ մարմին: Այսպիսի գործելաոճով ոստիկանությունն ըստ էության իր վրա է վերցնում այն հարվածը, որն ուղղված է այլ պետական կառույցներին:
Հասկանալի է, իհարկե, որ խնդիրը պետք է դիտարկել իր համակարգային ամբողջության մեջ, քանի որ ոչ իրավական պետության պայմաններում ոստիկանությունը չի կարող էականորեն այլ վարքագիծ դրսեւորել, քան պետական մյուս մարմինները:
Այնուհանդերձ, հաշվի առնելով այն իրողությունը, որ հասարակությունն այլեւս չի պատրաստվում հանդուրժել պետական տարբեր տրամաչափի չինովնիկների անօրինականությունները եւ դրանք պաշտպանող ոստիկանական բռնաճնշումները, կարծում եմ` ժամանակն է լուրջ քննարկման առարկա դարձնել ոստիկանության-պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններ հարաբերությունները եւ հասարակության կարծիքը հաշվի առնել այդ հարաբերություններում:

Правомерность действий полиции в сквере на проспекте Маштоца
В очередной раз была предпринята попытка уже привычными грубыми полицейскими методами заглушить голос общественности, протестующей против незаконной программы мэрии Еревана по превращению сквера на проспекте Маштоца в вещевую ярмарку. Общественность с самого начала была настроена на правовое решение проблемы, а действия граждан и сейчас носят мирный и законный характер. Однако, как показывают процессы, мэрия выбрала путь оказания незаконного силового давления со стороны полиции.
Действия полицейских, несущих службу в сквере на проспекте Маштоца, свидетельствуют о том, что полиция, пожалуй, стремится проявлять благовоспитанность, не идти на откровенно грубые правовые нарушения и хотя бы формально соблюдать букву закона.
Однако наряду со всем этим действия полицейских продолжают носить незаконный характер хотя бы по той простой причине, что под требованием о «сохранении общественного порядка» предпринимается попытка обеспечить осуществление однозначно незаконного решения.
При этом к вопросу о действиях полиции следует подходить с двух точек зрения. Первая состоит в том, что полицейские, несмотря на требования граждан, не представили разрешение, доказывающее законность строительства.
Это уже является нарушением ряда правовых актов, касающихся действий полиции, в связи с чем отдельные полицейские должны быть по меньшей мере привлечены к дисциплинарной ответственности.
Однако в данном случае существует и более серьезная проблема: обязана ли полиция без каких-либо возражений и изучения спорного вопроса выполнять указания и распоряжения государственных органов и органов местного самоуправления?
И вот здесь возникает ряд вопросов. Для обоснования законности своих действий полиция ссылается на присланный мэрией некий документ, которым от полиции требуется обеспечить нормальный ход строительных работ в сквере на проспекте Маштоца.
Является ли данный документ достаточным условием для осуществления содержащегося в нем требования без какого-либо обсуждения? В этом случае необходимо выяснить, какими правовыми документами регулируются отношения мэрии и полиции, какие обоснования должна представить мэрия или какой-либо другой государственный орган, чтобы полиция вовлеклась в выполнение его решений.
Поскольку встает вопрос ответственности, то важно также понять, в соответствии с каким регламентом принимает решения полиция. Может ли быть оспорено требование мэрии о вовлечении полиции? Может ли полиция указать на недостаточность представленного обоснования?
Ответы на эти вопросы и должны стать предметом актуального обсуждения в полиции, в противном случае общественность воспримет полицию как карательную машину, защищающую незаконные действия различных государствуенных структур, а не как правоохранительный орган.
Сохранение общественного порядка не может рассматриваться как абсолютное и безоговорочное обоснование для гарантирования осуществления незаконных действий. Тем самым обесценивается сущность полиции как правоохранительного органа. Подобными действиями полиция фактически берет на себя удар, направленный на другие государственные структуры.
Конечно, понятно, что проблему следует рассматривать в ее системной целостности, поскольку в условиях неправового государства полиция не может проявлять поведение, существенно отличающееся от поведения других государственных органов.
Тем не менее, учитывая ту реалию, что общество больше не собирается терпеть беззакония государственных чиновников различного калибра и силовое давление со стороны защищающей их полиции, на наш взгляд, пришло время сделать предметом серьезного обсуждения отношения полиция-госорганы и органы местного самоуправления, а также учесть в этих отношениях общественное мнение.